Постанова № 7761253, 19.11.2009, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2009
Номер справи
2-а-28937/08
Номер документу
7761253
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

справа № 2-а-28937/08

категорія 2.11.8

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2009 р.                                                                                 м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Попової О. Г.,

при секретарі - Снігірьовій О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Комбінату громадського харчування Коростенської райспоживспілки до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення,-

встановив:

Комбінат громадського харчування Коростенської райспоживспілки звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить скасувати податкове повідомлення - рішення Коростенської ОДПІ від 29.09.2008 року №00004622301/1 про визначення податкового зобов'язання по податку на прибуток організацій і підприємств в сумі 67220,00 грн. та застосування фінансової санкції по даному податку в розмірі 45546,00 грн. В позові зазначає, що 08.06.2008 року працівниками Коростенської ОДПІ проведено виїзну планову перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006 року по 31.03.2008 року, про що був складений акт, в якому зафіксовано порушення з боку Комбінату громадського харчування Коростенської райспоживспілки вимог п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4, п.п.11.3.5. п.11.3 ст.11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

На підставі вказаного акту видано податкове повідомлення-рішення № 0000462301/0 від 21.07.2008 року, згідно якого підприємству донараховано 67220,00 грн. податку на прибуток підприємств та 45546,00 грн. штрафної санкції. Вказане податкове повідомлення - рішення оскаржувалось позивачем в адміністративному порядку, однак, скарга підприємства залишена без задоволення. За результатами розгляду скарги було винесено податкове повідомлення-рішення за № 0000462301/1 від 29.09.2008 року, яким донараховано 67220,00 грн. податку на прибуток підприємств та 45546,00 грн. штрафної санкції. Позивач не погоджується з податковим повідомленням-рішенням №0000462301/1 від 29.09.2008 року та просить його скасувати, так як комбінатом правомірно визначалась сума доходу по даті відвантаження товарів (надання робіт, послуг), як це передбачено ст.4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". Крім того, комбінат у перевіряємому періоді не мав поточного рахунку, як того вимагає норма ст.11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

В судовому засіданні представники позивачів позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представники відповідачів в судовому засіданні позов не визнали. Надали суду заперечення проти доводів позовної заяви, в яких зазначено про безпідставність заявлених вимог та правомірність проведеної перевірки і висновків податкових інспекторів про порушення позивачем.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, суд встановив: на підставі направлень від 26.05.2008 року № 185 Коростенською ОДПІ проведено виїзну планову перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства Комбінату громадського харчування Коростенської райспоживспілки за період з 01.04.2006 року по 31.03.2008 року, про що складено акт № 111/23-01/20413566 від 08.06.2008 року.

В акті перевірки від 08.06.2008 року №111/23-01/20413566 зазначено, що в порушення вимог п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4, п.п.11.3.5 п.11.3 ст.11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" комбінатом громадського харчування Коростенської райспоживспілки не в повному обсязі визначено суму доходу від продажу товарів (робіт, послуг) - по бухгалтерським проводкам Дт30,361,631 Кт702.3; Дт 631,633 Кт 282; Дт311,375 Кт702.3 та суму доходу у разі продажу товарів (робіт, послуг) за рахунок бюджетних коштів, який платником визначався по даті відвантаження товарів (надання робіт, послуг) (Дт311 Кт48), а не по даті надходження таких коштів на поточний рахунок (перелік банківських виписок наведено в додатку 13 до акту перевірки).

На підставі акту перевірки Коростенська ОДПІ винесла податкове повідомлення-рішення №0000462301/0 від 21.07.2008 року, яким підприємству донараховано 67220 грн. податку на прибуток підприємств та 45546 грн. штрафної санкції.

Податкове повідомлення-рішення оскаржувалось позивачем в адміністративному порядку до Коростенської ОДПІ. Рішенням від 29.09.2008 року Коростенської ОДПІ скарга залишена без задоволення. За результатом розгляду скарги Коростенською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0000462301/1 від 29.09.2009 року, яким нараховано 67220 грн. податку на прибуток та 45546 грн. штрафної санкції.

Суд погоджується з висновками податкового органу з огляду на наступне.

В акті зазначено, що у перевіряємому періоді основним видом діяльності підприємства була роздрібна торгівля через мережу їдалень та кафе, організацій безплатного харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Коростенського, Володарсько- Волинського, Лугинського району.

В акті перевірки зазначено та не заперечується представниками сторін наступне.

Згідно договору про організацію безкоштовного харчування учнів у середніх загальноосвітніх школах Коростенського району від 01.09.2006 року відділ освіти Коростенської райдержадміністрації (Замовник) та Комбінат громадського харчування Коростенської РСС (Виконавець): Виконавець приймає на себе обов'язки по організації харчування учнів середніх загальноосвітніх шкіл Коростенського району, забезпечує гарячим харчуванням учнів з виконання фізіологічних норм харчування по графіку, складеному та затвердженому дирекцією шкіл, забезпечує закупівлю та постачання в їдальні продуктів харчування та ін.;

Договори від 01.09.2005 року, від 01.11.2006 року про організацію безкоштовного харчування учнів, які навчаються в загальноосвітніх закладах Коростенського району, Підприємство КГХ РС (Виконавець) уклало з Коростенським УПСЗН (Замовник). За умовами договорів Замовник забезпечує відповідно з обсягами видатків ГУПСЗН Житомирської області для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення в межах виділення цільовим призначенням коштів згідно затверджених лімітів на видатки по виплаті компенсацій та наданню пільг фінансування на безкоштовне харчування учнів в учбових закладах району через органи УПСЗН; контролює разом з СЕС, управлінням освіти, управлінням торгівлі облдержадміністрації стан організації харчування учнів, дотримання фізіологічних норм харчування, цільове та раціональне використання коштів та ін. При виконанні забов"язань за цими договорами розрахунки проводяться таким чином: Виконавець подає щомісячно звіт про фактичні витрати за надані послуги, головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації на підставі поданих звітів, в розподілі коштів на умовах нестабільного фінансування виділяє окремим рядком цільовим призначенням кошти на забезпечення харчування учнів по мірі надходження їх з Міністерства праці та соціальної політики України. Оплата проводиться через Коростенське районне управління праці та соціального захисту населення.

Комбінатом громадського харчування Коростенської РСС (Виконавець) укладено договори з Міністерством праці та соціальної політики України (код за ЄДРПОУ 00013669) (Замовник) про організацію безоплатного харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в Коростенському районі Житомирської області, а саме: договір № 07/08 від 11.01.2007 року (додаткова угода №4 від 26.12.2007 року), договір № 08/63 від 11.02.2008 року. Перелік закладів та кількість потерпілих дітей, вартість послуг, розрахунок витрат з організації безоплатного харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, обумовлюються у додатках до договорів.

Вищезазначеними договорами, укладеними з Міністерством праці та соціальної політики України, передбачено, що Виконавець надає послуги з організації харчування дітей, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити зазначені послуги на умовах та порядку визначених Договорами. замовник та Виконавець беруть взаємні зобов'язання по організації харчування дітей середніх загальноосвітніх шкіл, професійно - технічних закладів, коледжі, технікумів (училищ). Замовник зобов'язується оплачувати послуги Виконавця по мірі надходження бюджетних коштів, а виконавець - забезпечувати якісне гаряче харчування дітей та виконання (в межах фінансування) фізіологічних (медичних) норм харчування, забезпечити постачання в їдальні продуктів харчування та ін. Відшкодування витрат, пов'язаних з харчуванням дітей, проводяться щомісячно платіжним дорученням на рахунок Виконавця.

Відповідно до п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" валовий доход включає загальні доходи від продажу товарів (робіт, послуг), у тому числі допоміжних та обслуговуючих виробництв, що не мають статусу юридичної особи, а також доходи від продажу цінних паперів, деривативів, іпотечних сертифікатів участі, іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, сертифікатів фондів операцій з нерухомістю (за винятком операцій з їх первинного випуску (розміщення), операцій з їх кінцевого погашення (ліквідації) та операцій з консолідованим іпотечним боргом відповідно до закону).

Згідно п.п.11.3.5 п.11.3. ст.11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" визначено, що датою збільшення валового доходу в разі продажу товарів (робіт, послуг) з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата надходження таких коштів на поточний рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якому іншому вигляді, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед таким бюджетом.

Згідно листа Управляння праці та соціального захисту населення Коростенської РДА Житомирської області від 18.07.2008 року № 1409 позивач - Комбінат громадського харчування Коростенської райспоживспілки отримував кошти на відшкодування затрат на безкоштовне харчування учнів загальноосвітніх шкіл та відшкодування фактичних видатків в розмірі 30% на організацію безкоштовного харчування потерпілих дітей дитячих шкільних закладів за період з 1 квітня 2006 року по 31 грудня 2006 року. Кошти перераховувались на реєстраційні рахунки 37119001000830 та 37118002000830 відповідно, відкриті комбінату громадського харчування в органах державного казначейства.

Отже, як встановлено в судовому засіданні позивач, Комбінат громадського харчування Коростенської райспоживспілки, у перевіряємий період всупереч встановленим законодавчим нормам неправильно визначав валовий дохід від продажу робіт на послуг за рахунок бюджетних коштів, а саме: всупереч п.п.11.3.5 п.11.3. ст.11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" не по даті надходження таких коштів на рахунок позивача, а по даті надання послуг і робіт.

Твердження підприємства щодо задвоєння за результатами перевірки суми валових доходів за період 2-4 квартали 2006 року безпідставні, оскільки підприємством не надані до позовної заяви та не надавались під час судового розгляду справи належні докази на підтвердження цього факту. Попередньою перевіркою, якою був охоплений І кв. 2006 року не було встановлено порушень за І кв. 2006 року по формуванню валових доходів і висновки по попередньому акту перевірки позивачем не ставились під сумнів. Вказаний акт та прийняті на підставі нього рішення платником не оскаржувались, тому являються узгодженими.

Крім того, в ході перевірки крім заниження валових доходів позивачем у перевіряємий період також було висвітлене питання правильності відображення фактичних збитків підприємства за цей період, в зв'язку з чим у висновку акту перевірки було зазначено, що підприємством завищено податкове зобов'язання по податку на прибуток за перевіряємий період. Вищевказана обставина була відображена в розділі 3.1.4 акту перевірки та врахована при визначенні позивачу остаточної суми податкового зобов'язання по податку на прибуток за результатами перевірки.

Суд, оцінивши всі докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позовні вимоги Комбінату громадського харчування Коростенської райспоживспілки є безпідставними, а тому в задоволенні позовних вимог позивачу відмовляє.

На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств", ст.ст. 86, 158-163, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд, -

постановив:

В позові Комбінату громадського харчування Коростенської райспоживспілки до Коростенською об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення - відмовити.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя:                                                                                О.Г. Попова

Повний текст постанови виготовлений 24.11.2009 року