
Справа № 587/723/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЗАОЧНЕ
31 жовтня 2018 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А. при секретарі Токаревій В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом Сумської місцевої прокуратури, в інтересах держави в особі Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області,Державного підприємства «Сумське лісове господарство» до ОСОБА_1 про відшкодування завданої шкоди,
В С Т А Н О В И В :
Прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Юнаківської сільської ради, ДП «Сумське лісове господарство» з зазначеним позовом, посилаючись на те, що ОСОБА_1 22 січня 2018 року без спеціального на те дозволу, ордера та лісорубного квитка, виданого уповноважними органами, здійснив незаконний поруб лісу 12 дерев. За вказаним фактом ДП «Сумське лісове господарство» ОСОБА_1 22 січня 2018 року притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85 грн. Відповідно до розрахунку ДП «Сумське лісове господарство» завдано шкоди навколишньому природному середовищу в сумі 12076,77 грн. Відповідач в добровільному порядку не відшкодував завдану шкоду. Тому просив стягнути з відповідача вказані збитки.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечував.
Представник Державного підприємства «Сумське лісове господарство» в судове засідання не з»явився, від нього надійшла заява з проханням слухати справу у його відсутність, позовні вимоги підтримав, проти винесення заочного рішення не заперечував.
Представник Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області в судове засідання не з»явився, від нього надійшла заява з проханням слухати справу у його відсутність, позовні вимоги підтримав.
Відповідач в судове засідання не з*явився, з невідомих суду причин, хоча про час та місце розгляду був повідомлений належним чином, шляхом подачи оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України( арк.с.109).
Вивчивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Статтею 131-1 Конституції України визначено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадян або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Згідно Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» громадяни України зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення лісового законодавства та законодавства про охорону навколишнього природного середовища, яка підлягає компенсації у повному обсязі.
Судом встановлено, що згідно протоколу №1 від 22.01.2018 року ОСОБА_1 без спеціального на те дозволу, ордера та лісорубного квитка, виданого уповноваженими органами, здійснив незаконний поруб лісу, 12 дерев, а саме, одного дерева дуб сухостійного, одного дерева осики сухостійної, одного дерева ясена сироростучуго, одного дерева липи сиро ростучої, чотирьох дерев береста сухостійного, чотирьох дерев ясена сухостійного на території Юнаківської сільської ради Сумського району (територія Могрицького лісництва квартал 9, виділ 20), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 65 КУпАП. /а.с.6/.
За вказаним фактом ДП «Сумське лісове господарство» ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності 22.01.2018 та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85 грн. ОСОБА_1 вказану постанову про накладення адміністративного стягнення не оскаржував.(а.с.8)
Відповідно до розрахунку ДП «Сумське лісове господарство» згідно постанови Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.2008 року, «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», ОСОБА_1 незаконним порубом 12 дерев навколишньому природному середовищу завдано шкоди на суму 12076,77 грн.(а.с.10-11)
Відповідно до ст. 68 Закону України " Про охорону навколишнього природного середовища", порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим законом та іншими законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що факт спричинення збитків навколишньому природному середовищу діями ОСОБА_1О повністю доведений зібраними по справі доказами, однак добровільно завдані збитки ним не відшкодовано, а тому вони повинні бути стягнуті в судовому порядку шляхом відшкодування відповідачем завданих збитків.
Стаття 107 ЛК України зобов'язує підприємства, установи, організації і громадян відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Статтею 1166 Цивільного Кодексу України передбачено, що майнова шкода, заподіяна діями фізичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою яка її завдала. Необхідною умовою для настання деліктної відповідальності є наявність складу правопорушення: а саме протиправної поведінки, шкідливого результату, причинного зв'язку та вини особи, яка заподіяла шкоду.
Статтею 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено формування місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища за рахунок частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовищ», шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
У відповідності до п.7 ч.3 ст. 29 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України, в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
З огляду на викладене, шкода, заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, підлягає відшкодуванню до відповідних бюджетів органів місцевого самоврядування за місцем заподіяння такої шкоди. В даному випадку на спеціальний фонд Юнаківської сільської ради, Сумського району, Сумської області, на території якої здійснено незаконну порубку деревини.
Відповідно до ст. 7 Лісового Кодексу України, ліси, які знаходяться на території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» та керуючись положеннями ст.141 ЦПК України судові витрати, сплачені позивачем при зверненні до суду, суд вважає за необхідне стягнути із відповідача, пропорційно до задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 263, 264, 265, ЦПК України, ст. ст. 1166 ЦК України, суд
В И Р І Ш И В :
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області(на розподільний рахунок «Грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням р\р 33114331700386 МФО 837013 код 37970621, банк одержувача ГУДКСУ у Сумській області, одержувач УК у Сумському районі /с.Юнаківка 24062100) 12076 гривень 77 копійки завданих збитків.
Стягнути з ОСОБА_1на користь прокуратури Сумської області(код 03527891, р/р 35214005002983 в ДКСУ у м.Київ, МФО 820172) 1762 гривні судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Сумської області через Сумський районний суд Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя