ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
29.01.10Справа №2а-13001/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , суддів Сидоренко Д.В.
Ольшанської Т.С.
при секретарі Слабун О.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримська бурова компанія»
до Міністерства охорони навколишнього природного середовища
про спонукання до виконання певних дій
за участю представників:
від позивача – не з’явився .
від відповідача – не з’явився .
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримська бурова компанія» ( далі позивач ) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом , в якому просило зобов’язати Міністерства охорони навколишнього природного середовища ( далі відповідач) розглянути заяву позивача № 27/07-01 від 27.07.2009р. щодо продовження строку дії спеціального дозволу № 3224 від 17.12.2007 р. на користування надрами Керлеутьскої площі (Мошкарівське та Керлеутське родовище). Вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення діючого законодавства не розглянув заяву позивача щодо продовження строку дії спеціального дозволу № 3224 від 17.12.2007 р.
У судових засіданнях, яки відбулись 17.12.2009р. та 11.01.2010р., представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог, зазначив,що у відповідача були відсутні правові підстави відмовити у задоволенні клопотання про продовження строку дії спеціального дозволу № 3224 від 17.12.2007 р. на користування надрами Керлеутьскої площі (Мошкарівське та Керлеутське родовища).
Відповідач письмові пояснення на позов не надав, надіслав клопотання про. відкладення розгляду справи, представник позивача не заперечував проти відкладення розгляду справи.
Від представника позивача 29.01.2010 р. надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Відповідач явку свого представника у судове засідання, яке відбулось 29.01.2010р., не забезпечив, про час та день його проведення був сповіщений належним чином, клопотань про відкладення розгляду справ не надав
Суд, вивчивши клопотання позивача, приймаючи до уваги відсутність клопотання про відкладення розгляду справи, керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив розглянути справу на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача , суд
ВСТАНОВИВ:
Позивач отримав Спеціальний дозвіл на користування надрами реєстраційний № 3224 від 13.12.2007 р. , переоформлений замість спеціального дозволу № 2560 від 04.11.2004 р. Відповідно до зазначеного дозволу позивач мав право здійснювати геологічне вивчення, у т.ч. дослідно – промислову розробку, Керлеутської площі (Мошкарівське та Керлеутське родовища) протягом двох років, а саме до 04.11.2009 р.
Між позивачем та відповідачем 13.12.2007 р. була укладена Угода про умови користування надрами .
Позивач надіслав на адресу відповідача заяву на продовження терміну дії спеціального дозволу на право користування надрами (вих. №27/07-01 від 27.07.2009 р.).
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно зі ст. 3 КАСУ справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, суб’єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова особа чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких він повинен дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб’єкта, згідно з якими необхідно встановити чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.13 Кодексу України «Про надра» (далі Кодекс про надра) користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземні юридичні особи та громадяни.
Надра надаються у користування для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.);задоволення інших потреб (ст.14 Кодексу про надра).
Згідно з і ст.15 Кодексу про надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до п'яти років) і довгостроковим (до двадцяти років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено. Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше.
Відповідно до ст.16 Кодексу про надра спеціальні дозволи на користування надрами у межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами.
Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу(ст.19 Кодексу про надра) .
Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності нафтогазової галузі України та регулює відносини, пов'язані з особливостями користування нафтогазоносними надрами, видобутком, транспортуванням, зберіганням та використанням нафти, газу та продуктів їх переробки з метою забезпечення енергетичної безпеки України, розвитку конкурентних відносин у нафтогазовій галузі, захисту прав усіх суб'єктів відносин, що виникають у зв'язку з геологічним вивченням нафтогазоносності надр, розробкою родовищ нафти і газу, переробкою нафти і газу, зберіганням, транспортуванням та реалізацією нафти, газу та продуктів їх переробки, споживачів нафти і газу та працівників галузі визначені в Законі України «Про нафту і газ».
У ст.11 Закону України «Про нафту і газ» зазначено, що користування нафтогазоносними надрами, пошук і розвідка родовищ нафти і газу, їх експлуатація, спорудження та експлуатація підземних сховищ для зберігання нафти і газу здійснюються лише за наявності спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами, що надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, на умовах, визначених чинним законодавством.
Постановою КМУ №608 від 17.06.2009 р. затверджений Порядок надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами (далі Порядок №608).
Цей Порядок визначає процедуру надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони (п.1).
Відповідно до п.4 Порядку №608 дозволи надаються на такі види користування надрами:
1) геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислова розробка родовищ корисних копалин загальнодержавного значення;
2) видобування корисних копалин;
3) геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислова розробка родовищ вуглеводнів, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ);
4) будівництво та експлуатація підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, зокрема для підземного зберігання нафти, газу, інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин та відходів виробництва, скидання стічних і супутніх вод;
5) створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне та рекреаційно-оздоровче значення;
6) задоволення інших потреб.
Для продовження строку дії дозволу надрокористувач подає такі самі документи, що і для отримання дозволу без проведення аукціону, крім документів, що підтверджують погодження з органами місцевого самоврядування. Рішення про продовження строку дії дозволу приймається Мінприроди протягом 35 днів після надходження документів у повному обсязі (п.15 Порядку № 608).
Матеріали справи свідчать про те, що позивач, діючи згідно з Кодексом про надра, Порядком № 608, виконуючи вимоги Угоди про умови користування надрами від 13.12.2007 р., звернувся до відповідача з заявою про продовження терміну дії спеціального дозволу користування надрами (вих.. № 27/07-01 від 27.07.2009 р.). На зазначеній заяві є відмітка відповідача про її отримання 27.07.2009 р. (вхід.№ 5617).
В порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надано ані доказів розгляд заяви позивача в порядку, встановленому чинним законодавством, зокрема, Порядком № 608, ані докази неможливості розгляду заяви з причин її неналежного оформлення або ненадання всіх необхідних документів для прийняття рішення.
В силу викладеного суд вважає, що не розгляд заяви позивача порушує встановленні чинним законодавством його права на користування надрами, в наслідок чого є підстави для задоволення позовних вимог по спонуканню відповідача розглянути заяву про продовження терміну дії спеціального дозволу.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов’язати Міністерство охорони навколишнього природного середовища (м.Київ, вул. Урицького 35 .код ЄДРПОУ 00013735 ) в порядку, передбаченому чинним законодавством України, розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримська бурова компанія» ( м. Сімферополь, вул. Р.Люксембург, 22, код ЄДРПОУ 35593281) № 27/07-01 від 27.07.2009 р. щодо продовження строку дії спеціального дозволу № 3224 від 17.12.2007 р. на користування надрами Керлеутської площі (Моршанське та Керлеутське родовища).
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримська бурова компанія» (м. Сімферополь, вул.Р.Люксембург, 22, код ЄДРПОУ 35593281) 3,40 грн. судового збору.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Яковлєв С.В.
Судді Сидоренко Д.В.
Ольшанська Т.С.