Рішення № 77603778, 05.11.2018, Подільський районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
05.11.2018
Номер справи
405/7231/18
Номер документу
77603778
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 405/7231/18

2-а/405/225/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.11.2018 Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі :

головуючої судді: Шевченко І.М.

при секретарі: Фришко А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області до громадянина Литовської Республіки ОСОБА_2 про примусове видворення за межі України та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області, звернулось в суд з адміністративним позовом про примусове видворення за межі України, затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення громадянина Литовської Республіки ОСОБА_2 до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, терміном на шість місяців.

Позов обґрунтовано тим, що начальником УДМС України в Кіровоградській області, під час перевірки легальності перебування на території України громадянина Литовської Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, встановлено, що він прибув на територію України в 2003 році, в приватних справах, по багаторазовій візі типу «Б» Y04712601, терміном дії до 15.08.2003, за закордонним паспортним документом НОМЕР_1, виданим KAUNO ZALIAKALNIO PASV POSKYRIS (25) 23.03.2001 року терміном дії до 23.04.2011 року.

Документований національним паспортним документом громадянина Литовської Республіки № НОМЕР_2, виданим VILNIUS (05) 17.07.2017 року, терміном дії до 17.07.2027 року. Проживає за адресою: АДРЕСА_1, у своєї співмешканки - громадянки України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3.

За час перебування на території України іноземець із відповідною заявою про продовження строку перебування до ДМС України не звертався, клопотання щодо набуття/прийняття громадянства України, оформлення дозволу на імміграцію в Україну, документування посвідкою на тимчасове проживання не порушував.

24.03.2017 року Гайворонським РС УДМС України в області за порушення правил перебування в Україні громадянин Литовської Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, притягнений до адміністративної відповідальності згідно ч. 1 ст. 203 КУпАП (протокол МКВ № 039022 від 24.03.2017 року) та відповідно до винесеної постанови визнаний винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. Зазначений штраф іноземцем сплачений (квитанція від 24.03.2017 року № 105).

Приймаюча сторона, яка надала іноземцеві житло та не вжила заходів щодо його своєчасної реєстрації, громадянка України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, притягнута до адміністративної відповідальності за ст. 205 КУпАП (протокол МКВ № 039023 від 24.03.2017 року) та відповідно до винесеної постанови визнана винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 205 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження.

На той час рішення про примусове повернення за межі України громадянина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», не приймалось, у зв'язку з тим, що по відношенню до іноземця проводились слідчі дії та на підставі ч. 2 ст. 22 вказаного Закону, якщо іноземцю повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або кримінальна справа розглядається судом - до закінчення кримінального провадження, або якщо його засуджено за вчинення кримінального правопорушення - до відбування покарання або звільнення від покарання, виїзд йому з України не дозволяється.

Вироком Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 29.06.2017 року по кримінальному провадженню № 385/295/17 1-кп/385/51/17, громадянина Литовської Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 125 ККУ та йому призначено покарання у вигляді 80 годин виправних робіт. Ухвалою Апеляційного суду Кіровоградської області від 10.10.2017 року по кримінальному провадженню № 11-кп/781/662/17 вирок суду першої інстанції залишений без змін.

20.12.2017 громадянин ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, був знятий з обліку Гайворонським районним відділом пробації Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації у зв'язку з відбуттям покарання (лист від 09.01.2018 року № 8/5-13).

31.05.2018 року Гайворонським РС УДМС України в області за порушення правил перебування в Україні громадянин Литовської Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, притягнений до адміністративної відповідальності згідно ч. 1 ст. 203 КУпАП (протокол МКВ № 039680 від 31.05.2018 року) та відповідно до винесеної постанови він визнаний винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1 700 грн. Зазначений протокол ОСОБА_2 підписувати відмовився, примірник протоколу про адміністративне правопорушення та примірник постанови про накладення адміністративного стягнення направлені йому 31.05.2018 року поштою. Гайворонський РС УДМС України в Кіровоградській області маючи інформацію, яка доводить, що дії ОСОБА_4 порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, вважаючи перебування ОСОБА_2 на території України таким, що суперечить вимогам законодавства України про правовий статус іноземців, на підставі ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» прийняв 31.05.2018 року рішення про примусове повернення за межі України громадянина Литовської Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з яким останній ознайомлюватись відмовився. Примірник рішення направлений ОСОБА_2 08.06.2018 року поштою. Листом від 31.05.2018 року № 16/460 про прийняте рішення повідомлений начальник Гайворонського відділу Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області.

За обліками інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан» встановлено, що ОСОБА_2 свідомо не виконав умови процедури повернення та не покинув територію України (службова записка від 14.06.2018 року).

Громадянин Литовської Республіки ОСОБА_2 своїми діями порушив вимоги Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та «Правил в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України та транзитного проїзду через її територію». Його подальше перебування на території України суперечить законодавству України.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, та просили їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, повідомлений про час та місце розгляду справи через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України в порядку ст.130 КАС України.

Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, надані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що начальником УДМС України в Кіровоградській області, під час перевірки легальності перебування на території України громадянина Литовської Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, встановлено, що останній прибув на територію України в 2003 році, в приватних справах, по багаторазовій візі типу «Б» Y04712601, терміном дії до 15.08.2003 року, за закордонним паспортним документом НОМЕР_1, виданим KAUNO ZALIAKALNIO PASV POSKYRIS (25) 23.03.2001 року терміном дії до 23.04.2011 року.

Документований національним паспортним документом громадянина Литовської Республіки № НОМЕР_2, виданим VILNIUS (05) 17.07.2017 року, терміном дії до 17.07.2027 року. Проживає за адресою: АДРЕСА_1, у своєї співмешканки - громадянки України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3.

За час перебування на території України відповідач із відповідною заявою про продовження строку перебування до ДМС України не звертався, клопотання щодо набуття/прийняття громадянства України, оформлення дозволу на імміграцію в Україну, документування посвідкою на тимчасове проживання не порушував.

24.03.2017 року Гайворонським РС УДМС України в області за порушення правил перебування в Україні громадянин Литовської Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, притягнений до адміністративної відповідальності згідно ч. 1 ст. 203 КУпАП (протокол МКВ № 039022 від 24.03.2017 року) та відповідно до винесеної постанови визнаний винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. Зазначений штраф іноземцем сплачений (квитанція від 24.03.2017 року № 105).

Приймаюча сторона, яка надала іноземцеві житло та не вжила заходів щодо його своєчасної реєстрації, громадянка України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, притягнута до адміністративної відповідальності за ст. 205 КУпАП (протокол МКВ № 039023 від 24.03.2017 року) та відповідно до винесеної постанови визнана винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 205 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження.

На той час рішення про примусове повернення за межі України громадянина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», не приймалось, у зв'язку з тим, що по відношенню до іноземця проводились слідчі дії та на підставі ч. 2 ст. 22 вказаного Закону, якщо іноземцю повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або кримінальна справа розглядається судом - до закінчення кримінального провадження, або якщо його засуджено за вчинення кримінального правопорушення - до відбування покарання або звільнення від покарання, виїзд йому з України не дозволяється.

Вироком Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 29.06.2017 року по кримінальному провадженню № 385/295/17 1-кп/385/51/17, громадянина Литовської Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 125 ККУ та йому призначено покарання у вигляді 80 годин виправних робіт. Ухвалою Апеляційного суду Кіровоградської області від 10.10.2017 року по кримінальному провадженню № 11-кп/781/662/17 вирок суду першої інстанції залишений без змін.

20.12.2017 громадянин ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, був знятий з обліку Гайворонським районним відділом пробації Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації у зв'язку з відбуттям покарання (лист від 09.01.2018 року № 8/5-13).

31.05.2018 року Гайворонським РС УДМС України в області за порушення правил перебування в Україні громадянин Литовської Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, притягнений до адміністративної відповідальності згідно ч. 1 ст. 203 КУпАП (протокол МКВ № 039680 від 31.05.2018 року) та відповідно до винесеної постанови він визнаний винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1 700 грн. Зазначений протокол ОСОБА_2 підписувати відмовився, примірник протоколу про адміністративне правопорушення та примірник постанови про накладення адміністративного стягнення направлені йому 31.05.2018 року поштою. Гайворонський РС УДМС України в Кіровоградській області маючи інформацію, яка доводить, що дії ОСОБА_4 порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, вважаючи перебування ОСОБА_2 на території України таким, що суперечить вимогам законодавства України про правовий статус іноземців, на підставі ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» прийняв 31.05.2018 року рішення про примусове повернення за межі України громадянина Литовської Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з яким останній ознайомлюватись відмовився. Примірник рішення направлений ОСОБА_2 08.06.2018 року поштою. Листом від 31.05.2018 року № 16/460 про прийняте рішення повідомлений начальник Гайворонського відділу Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області.

За обліками інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан» встановлено, що ОСОБА_2 свідомо не виконав умови процедури повернення та не покинув територію України (службова записка від 14.06.2018 року).

Громадянин Литовської Республіки ОСОБА_2 своїми діями порушив вимоги Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та «Правил в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України та транзитного проїзду через її територію». Його подальше перебування на території України суперечить законодавству України.

Відповідно до ч.1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Іноземець та особа без громадянства можуть бути примусово видворені за межі України з підстав та в порядку, що визначені статтею 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» , статтею 13 Закону України «Про імміграцію».

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Іноземці та особи без громадянства перебувають у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, протягом строку, необхідного для виконання рішення суду про примусове видворення, але не більш як дванадцять місяців.

Стаття 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачає підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.

Зокрема, відповідно до ч.16 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.

Згідно статті 9 Закону іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку. Іноземці та особи без громадянства під час проходження прикордонного контролю у пунктах пропуску через державний кордон зобов'язані подати свої біометричні дані для їх фіксації.

Строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Відповідно до вимог чинного законодавства України особа в будь-якому разі не підлягає видворенню, якщо підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобода бо статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» , відповідно до якої іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн:

- де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань;

- де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання;

- де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя;

- де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.

Враховуючи те, що відповідач відповідно до ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», грубо та свідомо порушував законодавство України, останній не підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» тому суд має всі підстави вважати, що відповідач всілякими можливостями буде ухилятися від виїзду за межі території України.

Відповідно до ч.2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Із позовної заяви вбачається, що позивач обґрунтовує заявлені вимоги тим, що відповідач не надав належних документів на імміграцію в Україну, офіційно ніде не працює, а тому, є всі підстави вважати, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду про примусове видворення та перейде на нелегальне становище.

Згідно з пунктом 8 Типового Положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1110, поміщення іноземців до пункту перебування здійснюється його адміністрацією на підставі рішення адміністративного суду згідно з актом приймання-передачі після завершення органами внутрішніх справ, охорони державного кордону чи Служби безпеки документування порушення іноземцями законодавства України та у разі неможливості з об'єктивних причин (відсутність паспортних документів, коштів для повернення тощо) проведення організаційних і практичних заходів щодо їх адміністративного видворення.

Відповідно до п.3.1.1. Положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.10.2007 року № 390 іноземці, які незаконно перебувають в Україні, поміщаються до пункту тимчасового перебування на період, необхідний для підготовки їх видворення за межі держави в примусовому порядку, але не більш ніж на 6 місяців.

Пунктом 3.1.3 вище зазначеного Положення передбачено, що поміщення іноземців до пункту тимчасового перебування здійснюється за направленням МВС України, адміністрації Держприкордонслужби України чи Служби безпеки України або їх територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - заінтересовані органи), зразок якого наведено у додатку 1. До направлення долучаються документи, що посвідчують особу іноземця (за наявності), постанова суду про затримання іноземця або його примусове видворення, матеріали адміністративного затримання іноземця, передбачені законодавством України про адміністративні правопорушення (протокол про адміністративне затримання, протокол особистого огляду і огляду речей, протокол вилучення речей, документів та ін.).

Рішення суду про примусове видворення іноземця або особи без громадянства виконується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, а стосовно іноземців та осіб без громадянства, затриманих ним у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України, - органом охорони державного кордону. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове видворення здійснюється органом, за чиїм позовом суд прийняв рішення про примусове видворення. З метою контролю за виконанням іноземцем або особою без громадянства рішення про примусове видворення службові особи органу охорони державного кордону або центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, здійснюють супровід такого іноземця або особи без громадянства.

Згідно п.5 статті 288 КАС України за подання до адміністративного суду позовних заяв та апеляційних скарг у справах, визначених цією статтею, судовий збір не сплачується.

У справах, визначених статтями 273-277, 280-289 цього Кодексу, суд проголошує повне судове рішення.

На підставі ст.ст.26, 30, 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», керуючись ст. ст. 9, 19, 77, 90, 139, 245, 246, 271, 288, 289, 371 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області про примусове видворення за межі України та затримання з метою забезпечення примусового видворення громадянина Литовської Республіки ОСОБА_2 - задовольнити.

Примусово видворити за межі території України громадянина Литовської Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина Литовської Республіки № НОМЕР_2, виданий VILNIUS (05) 17.07.2017 року, терміном дії до 17.07.2027 року та заборонити йому подальший в'їзд на територію України строком на п'ять років.

Затримати з метою забезпечення примусового видворення громадянина Литовської Республіки ОСОБА_2 та помістити до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України на строк шість місяців.

Рішення суду допустити до негайного виконання.

Виконання рішення покласти на УДМС України в Кіровоградській області.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у тридцятиденний строк з дня проголошення.

У відповідності до п.п. 15.5 п.15 ч.1 розділу VII Перехідних положень КАС України, в редакції від 3 жовтня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Ленінський районний суд м. Кіровограда).

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда Ірина Миколаївна Шевченко