Рішення № 77600131, 02.11.2018, Селидівський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
02.11.2018
Номер справи
242/4695/18
Номер документу
77600131
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 242/4695/18

Провадження № 2/242/1505/18

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

02 листопада 2018 року Селидівський міський суд Донецької області у складі головуючого судді: Хацько Н.О., за участю секретаря судового засідання Дурової Н.Г., представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Селидове в порядку заочного спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення занадто отриманих коштів щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, -

В с т а н о в и в :

Позивач УСЗН Селидівської міської ради (далі УСЗН) 10.09.2018 звернулося до суду із позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення занадто отриманих коштів щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УСЗН Селидівської міської ради. На підставі заяви відповідача, управлінням було призначено грошову допомогу на періоди з 23.12.2015 року по 22.02.2016 року в розмірі 442 грн. 00 коп. на місяць, та з 23.02.2016 року по 22.04.2016 року в розмірі 221 грн. 00 коп. на місяць. Відповідач, при зверненні, надала заяву, в якій зазначила, що у неї та у членів її сім`ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної організації немає. Проте в ході перевірки встановлено факт наявності у володінні ОСОБА_2 квартири, що розташована на підконтрольній Україні території, а саме за адресою: Донецька область, м. Українськ, вул. Віталія Купрієнка (Чапаєва), 28/103, на підставі свідоцтва про право власності на житло № 6566 від 27.12.2010 року, виданого Селидівською біржею нерухомості. Отже, відповідач ОСОБА_2 подала недостовірну інформацію щодо наявності у нього нерухомого майна у власності, у зв`язку з чим, рішенням начальника УСЗН від 22.09.2016 року вирішено утримати з відповідача занадто отримані кошти, але добровільно повернути надміру перераховані їй кошти ОСОБА_2 не бажає, а тому просить стягнути з відповідача на користь УСЗН Селидівської міської ради переплачену суму щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 23.12.2015 року по 22.02.2016 року та з 23.02.2016 року по 22.04.2016 року у розмірі 1342 грн. 04 коп.

Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 11.09.2018 року позовну заяву залишено без руху та надано десятиденний строк для усунення недоліків

Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 20.09.2018 року відкрито провадження у зазначеній цивільній справі відкрито та призначено судове засідання в порядку спрощеного провадження.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просить задовольнити їх у повному обсязі та не заперечувала проти розгляду справи в заочному порядку.

В судове засідання відповідач ОСОБА_2 не з’явилася, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи. Згідно ст. 280 ЦПК України суд вважає можливим розглянути справу у порядку заочного провадження у відсутність відповідача з дотриманням вимог, встановлених законом, за згодою позивача на розгляд справи в порядку заочного провадження.

Суд, дослідивши надані докази і матеріали справи, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, прийшов до наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII (далі-Закон № 1706-VII) встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в УСЗН Селидівської міської ради як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою УСЗН Селидівської міської ради № НОМЕР_1 від 22.12.2015 року (а.с. 6).

З заяви ОСОБА_2 до УСЗН Селидівської міської ради № 3684 від 23.12.2015 року про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, вбачається, що вона просить призначити щомісячну адресну допомогу для покриття витрат, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 7-8).

Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 15.01.2016 року, УСЗН призначило ОСОБА_2 грошову допомогу на період з 23.12.2015 року по 22.02.2016 року в розмірі 442 грн. 00 коп. на місяць та з 23.02.2016 року по 22.04.2016 року в розмірі 221 грн. 00 коп. на місяць. (а.с. 9).

Із довідки про отримання допомоги переміщеним особам на проживання, вбачається, що ОСОБА_2, перебувала на обліку в УСЗН Селидівської міської ради, та їй проводилось нарахування адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі за періоди з 23.12.2015 року по 22.02.2016 року в розмірі 442 грн. 00 коп. на місяць та з 23.02.2016 року по 22.04.2016 року в розмірі 221 грн. 00 коп. на місяць.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщення осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Порядок видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (далі - Довідка), та надання цим особами щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, врегульований Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин ( далі - Порядок № 509), та Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок № 505).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 509 довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується).

За приписами пункту 2 Порядку № 509 для отримання довідки особа, яка переміщується, звертається з заявою встановленої форми до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад (далі - уповноважені органи).

З заяви від 23.12.2015 року про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції вбачається, що на час звернення ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, а фактично проживала: ІНФОРМАЦІЯ_2 (ОСОБА_3)АДРЕСА_1.

Щомісячна адресна допомога надається особам, які переміщуються, після взяття їх на облік та отримання довідок про взяття на облік в уповноважених органах. Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю (пункти 2, 3, 5 Порядку № 505).

З моменту введення в дію Порядку № 505 абзац дев’ятий пункту 5 мав таку редакцію: «у заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги, зокрема, наявність у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції».

Така редакція діяла до 24.04.2015 року, а за змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 р. № 212, він був викладений так: «наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції», а саме в абзаці дев'ятому пункту 5 та в абзаці другому пункту 6 слова «у володінні» замінені словами «у власності».

Постановою від 8 квітня 2015 р. № 257 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505», що набула законної сили 15.05.2015 року, у назві та тексті Порядку слова «територія України та райони проведення антитерористичної операції» в усіх відмінках замінені словами «територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення» у відповідному відмінку.

В редакції Порядку № 5, у абзаці дев’ятому пункту 5 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 р. № 212) було зазначено: «наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення».

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2015 р. № 636 абзац 9 пункту 5 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 р. № 212), виключено. Така редакція Порядку діяла з 09.09.2015 року.

Постановою КМУ від 7 жовтня 2015 р. № 810 «Про внесення зміни до пункту 5 Порядку № 505» абзац десятий був викладений в такій редакції (в дії з 18.12.2015 року): «наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення».

З 03.06.2017 року відповідно до Постанови КМУ від 31 травня 2017 р. № 370 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 і від 22 вересня 2016 р. № 646» абзац 10 діє в наступній редакції: «наявність у будь-якого із членів сім'ї у власності житлового приміщення/ частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення».

Тобто до 03.06.2017 року в заявах про взяття на облік та про виплату щомісячної адресної допомоги не потрібно було вказувати про наявність житла, яке розташоване в районах проведення антитерористичної операції.

Статтею 1 Закону України від 02.09.2014 р. № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначено, що територія проведення антитерористичної операції - це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Згідно із пунктом 5 статті 11 цього закону на Кабінет Міністрів України покладено обов'язок у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення, та у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції прийняти остаточний перелік.

На виконання вимог Закону розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. № 1053-р затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого віднесено і м. Українськ.

Проте дію цього розпорядження зупинено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 р. № 1079-р, в якому не зазначено підстави його прийняття.

Розпорядженням КМУ від 2 грудня 2015 р. № 1275-р затверджений Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнані такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053».

Відповідно до п. 22 цього Переліку по Донецькій області до таких населених пунктів відноситься м. Українськ.

Ч. ч. 1, 3 ст. 12 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» (в редакції, що діяла на 07.10.2014 року) встановлено, що для безпосереднього управління конкретною антитерористичною операцією та керівництва силами і засобами, які залучаються до здійснення антитерористичних заходів, утворюється оперативний штаб, очолюваний керівником Антитерористичного центру при Службі безпеки України (координаційної групи відповідного регіонального органу Служби безпеки України) або особою, яка його заміщує.

Керівник оперативного штабу визначає межі району проведення антитерористичної операції, приймає рішення про використання сил і засобів, що залучаються до її проведення, а в разі потреби за наявності передбачених законом підстав вносить на розгляд Ради національної безпеки і оборони України пропозиції щодо введення надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях.

Наказом № 33/6/а від 07.10.2014 року Першого заступника Голови Служби безпеки України - керiвника Антитерористичного центру при Службi безпеки України «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів його проведення» наказано: визначити такi райони проведення антитерористичної операцiї та термiни її проведення: Донецька i Луганська областi з 07 квiтня 2014 року; Харкiвська область з 07 квiтня 2014 року до 14 вересня 2014 року.

З наведеного слідчить, що районами проведення антитерористичної операції є вся Донецька i Луганська областi з 07 квiтня 2014 року по теперішній час, до закінчення терміну її проведення.

Згідно ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Суд звертає увагу, що відомості про наявність у ОСОБА_2 майна, що розташоване за адресою: Донецька область, м. Українськ, вул. Віталія Купрієнка (Чапаєва) АДРЕСА_2, на підставі свідоцтва про право власності на житло № 6566 від 27.12.2010 року, містить в собі інформацію про РНОКПП НОМЕР_2.

Таким чином судом встановлено, що відповідач має у власності квартиру, що розташована за адресою: Донецька область, Донецька область, м. Українськ, вул. Віталія Купрієнка (Чапаєва) АДРЕСА_2, тобто в районі проведення антитерористичної операції.

Як передбачено п. 11 Порядку № 505, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Аналіз наведених нормативно-правових актів, за відсутності затвердженого вищезазначеного Переліку, дає підстави для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, згідно з чинним законодавством.

Отже, на час звернення ОСОБА_2 23.12.2015 року та до теперішнього часу, відповідно наказу Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 7 жовтня 2014 року №33/6/а м. Українськ Донецької області є населеним пунктом, в якому проводилася антитерористична операція.

Відтак, в періоди з 23.12.2015 року по 22.02.2016 року та з 23.02.2016 року по 22.04.2016 року включно, відповідачу обґрунтовано призначено щомісячну адресну допомогу, враховуючи той факт, що квартира, яка належить їй на праві власності, знаходиться у місті, що відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

На підставі вищевикладеного та керуючись Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, ст. ст. ст.ст. 12, 13, 76, 81, 141, 258, 259, 265, 268, 280-282 ЦПК України, суд,-

В и р і ш и в:

В задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення занадто отриманих коштів щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг – відмовити у повному обсязі.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького пеляційного суду Донецької області через Селидівський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а після початку її функціонування, безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради, місцезнаходження – Донецька область, м. Селидове, вул. Пушкіна, буд. № 8, код за ЄДРПОУ 25953988;

Відповідач: ОСОБА_2, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстроване місце перебування: Донецька область, м. Українськ, вул. Віталія Купрієнка (Чапаєва)АДРЕСА_3, ІПН НОМЕР_2.

Суддя Н.О. Хацько