
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/2086/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Мінаєвої О.М.
суддів: Макаренко Я.М. , Бартош Н.С.
за участю секретаря судового засідання Лисенко К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2018 по справі № 820/2086/18, суддя Заічко О.В., м. Харків
за позовом ОСОБА_1
до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
третя особа - Харківський обласний військовий комісаріат
про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа - Харківський обласний військовий комісаріат, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Державного підприємства обслуговування повітряного руху України щодо ненадання позивачу довідки про розмір його грошового забезпечення у зв’язку з прийняттям наказу ОСОБА_2 підприємством обслуговування повітряного руху України від 15.01.2018 року №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху»;
- зобов’язати ОСОБА_2 підприємство обслуговування повітряного руху України надати позивачу довідку про розмір його грошового забезпечення у зв’язку з прийняттям наказу ОСОБА_2 підприємством обслуговування повітряного руху України від 15.01.2018 року №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» у відповідності додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зробити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2018 року на підставі довідки з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення у зв’язку з прийняттям наказу ОСОБА_2 підприємством обслуговування повітряного руху України від 15.01.2018 року №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», виходячи з розрахунку 79% від грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2018 по справі №820/2086/18 в задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповно встановлені обставини справи, зазначає, що прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не позбавляє обов’язку відповідачів від здійснення перерахунку пенсій по Порядку №45, що діяв раніше. Вважає, що нездійснення дій по перерахунку йому пенсії у передбачені законом строки порушує його право на перерахунок пенсії та гідне пенсійне забезпечення. Просить суд апеляційної інстанції рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2018 по справі № 820/2086/18 скасувати та прийняти нове рішення, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалось.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач був відряджений в розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 19.10.1999 року, де з 01.12.1999 року проходив військову службу на різних посадах та отримував грошове забезпечення (а.с. 10-12). Наказом Міністерства оборони України позивач у 2010 році був звільнений у відставку та відповідним наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України з зазначеного підприємства. З 2010 року позивачу призначена пенсія за вислугу років.
ОСОБА_2 підприємством обслуговування повітряного руху України прийнято наказ від 15.01.2018 року №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху».
Позивач вважає, що внаслідок існування наказу від 15.01.2018 року №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» у нього виникло право на перерахунок пенсії, та у зв'язку з цим, він звернувся до відповідачів з вказаного питання.
ОСОБА_2 підприємство обслуговування повітряного руху України листом від 20.02.2018 року № 1-26.2-814 повідомило позивача про виконання підприємством вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", направивши до Міністерства оборони України повідомлення про зміну складової грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців та запиту щодо підготовки і надання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Крім того, було повідомлено, що станом на час звернення з зазначеним запитом, датованим 17.01.2018 року, відповідних списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до Украероруху не надходило.
Тобто, виходячи з того, що запит позивача, як він вказував у позові, до зазначеного відповідача був поданий з приводу надання довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії та її руху, зміст зазначеної відповіді фактично свідчить про неможливість вчинення таких дій через законодавчо встановлений інший порядок перерахунку пенсії позивача.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області листом від 07.02.2018 року № 486-Г-14 повідомило позивача про неможливість проведення перерахунку його пенсії з посиланням на Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки перерахунок пенсії на підставі відповідного наказу про зміну складових грошового забезпечення законодавством не передбачено, у свою чергу, оскільки з Міністерства оборони України до Пенсійного фонду України, та, як наслідок, до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області не надходило повідомлення про підстави для перерахунку пенсії, в останнього відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача.
Не погодившись з бездіяльністю відповідачів щодо перерахунку його пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з передчасності заявлених позовних вимогах.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції на підставі наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
У відповідності до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 2 вказаного Порядку №45 унормовано, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, Міністерство оборони України, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 3 Порядку № 45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби, зокрема, особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно з п.3.1 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530 оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (зі змінами), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій).
Приписами Порядку вказано, що призначення (перерахунок) пенсій, здійснюється на підставі документів відповідних органів, які наділені функціями з їх підготовки та подання.
З матеріалів справи встановлено, що на підставі прийнятого наказу від 15.01.2018 року №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» ОСОБА_2 підприємство обслуговування повітряного руху України звернулось до Міністерства оборони України з листом №1-26.3-349 від 29.01.2018 року про зміну грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, згідно з якого відповідно до вимог Постанови №45, просить Міністерство оборони України повідомити в установленому порядку Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, звільненим із військової служби з посад, займаних в Украерорусі, та для підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (а.с. 62).
13.02.2018 року Міністерством оборони України листом №248/3/6/445 направлено повідомлення до Пенсійного фонду України про зміну розмірів посадових окладів військовослужбовців, які відряджені до Украероруху.
04.04.2018 року Пенсійний фонд України листом №12371/02-23 повідомлено, що 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - постанова № 103), якою внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок). На виконання пункту 2 Порядку Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомив своїм головним управлінням в областях та м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Відповідну інформацію надіслано Міністерству оборони України.
Колегія суддів встановила, що серед адресатів зазначеного листа Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області не значиться. Доказів надходження до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області вказівки та повідомлення, які б зумовлювали обов'язок з підготовки списків осіб для перерахунку пенсії на підставі наказу від 15.01.2018 року №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» до матеріалів справи не надано.
Таким чином, вказаний лист Пенсійного фонду України від 04.04.2018 року колегія суддів не приймає до уваги, як доказ того, що зазначеним органом було виконано відповідні покладені на нього обов'язки, оскільки такий не відповідає критеріям належності, допустимості, достовірності та достатності доказів, що встановлені ст.ст. 73-76 КАС України.
Отже, зазначене свідчить про те, що подальші дії за вказаною послідовністю здійснити немає підстав, що свідчить про неможливість надання позивачу ОСОБА_2 підприємством обслуговування повітряного руху України довідки про розмір його грошового забезпечення у зв’язку з прийняттям наказу ОСОБА_2 підприємством обслуговування повітряного руху України від 15.01.2018 року №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», а Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області про неможливість проведення перерахунку та виплату пенсії позивачу з 01.01.2018 року на підставі довідки з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення у зв’язку з прийняттям наказу ОСОБА_2 підприємством обслуговування повітряного руху України від 15.01.2018 року №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», виходячи з розрахунку 79% від грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії.
Таким чином, відсутні підстави для висновку про неправомірність дій відповідачів щодо перерахунку пенсії позивача протягом зазначеного періоду.
Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють серед іншого, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. При розгляді справи встановлено, що бездіяльності збоку відповідачів відсутня, а позов є передчасним, а тому, суд першої інстанції правомірна відмовив в задоволенні позову.
За таких обставин, колегія суддів, переглянувши у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2018 по справі № 820/2086/18 суд дійшов правильних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2018 по справі № 820/2086/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повний текст постанови складено 05.11.2018 р.