
233 № 233/5659/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2018 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого – судді Наумик О.О., за участі секретаря судового засідання Ліман С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Костянтинівці цивільну справу окремого провадження № 233/5659/18 за заявою ОСОБА_1, (представник ОСОБА_2В.), ОСОБА_3 (представник ОСОБА_2В.), заінтересована особа – Костянтинівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, - про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, ОСОБА_3 у поданій ними до суду в порядку окремого провадження заяві просять встановити факт народження 30 серпня 2018 року в місті Ясинувата Донецької області дитини чоловічої статі – ОСОБА_4 матір’ю громадянкою України ОСОБА_1 від батька громадянина України ОСОБА_3, пославшись на те, що народження дитини на тимчасово окупованій території унеможливлює реєстрацію народження дитини органом державної реєстрації актів цивільного стану, як це передбачено ст.144 СК України.
Заявники та їх представник ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилися, надавши суду кожен окремо заяви про розгляд справи у їх відсутність з посланням на підтримання заявлених вимог.
Від заінтересованої особи – Костянтинівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області матеріали справи містять відмову у державній реєстрації дитини від 24.10.2018 р. за № 15.18-35-2873 (а.с.9).
Дослідивши матеріали справи, суд дістає такого висновку:
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 р., ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 р., дитина має бути зареєстрована одразу після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Обов’язок невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану частиною 1 статті 144 Сімейного кодексу України покладений на батьків.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження (ч.3). Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я документи, що підтверджують факт народження (абз.1 ч.4). За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження (абз.5 ч.4).
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 7 частини 1 статті 315 ЦПК України передбачений розгляд судом справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно з абз.2 п.18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» - рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Судом встановлено, що 30 серпня 2018 року ОСОБА_1 народила дитину чоловічої статі. Ця подія відбулася у м. Макіївці Донецької області, тобто на тимчасово окупованій території, що є загальновідомим фактом.
На підтвердження факту народження дитини заявниками надано суду
«Медицинское свидетельство о рождении №612» за формою первинної облікової документації зразка т.з. «ДНР», видане 30.08.2018 р. Перинатальним центром м. Макіївки (а.с.10);
Копію свідоцтва про народження дитини зразка т.з. «ДНР», згідно з яким 30 серпня 2018 року у місті Ясинувата народилася рос. «Черноволова Лада Максимовна» від батьків рос. «Черноволова Максима Александровича», «Цивенко Виктории Александровны» (а.с.8);
копію Обмінної карти пологового будинку, пологового відділення лікарні зразка т.к. «ДНР», яка містить відомості про перебіг вагітності та пологів ОСОБА_1 та про первинний лікарняний патронтаж новонародженої заявницею дитини (а.с.22-23);
а також роздруківку світлин заявників з новонародженою дитиною (а.с.24).
Та обставина, що медичні документи про народження дитини видані на тимчасово окупованій території, унеможливлює отримання виданого державним органом України свідоцтва про народження, з огляду на нижченаведене законодавство.
Відповідно до статті Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
У відповідності до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» - державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.1). Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом (ч.2). Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків (ч.3). Встановлення зв’язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України (ч.4).
З огляду на викладене, ту обставину, що для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди, суд вважає за необхідне встановити факт народження дитини, що надасть можливість батькам дитини отримати видане державним органом України свідоцтво про її народження.
При цьому судом встановлено, що місцем народження дитини є місто Макіївка Донецької області, а не місто Ясинувата Донецької області, як про те просять заявники.
Частиною 2 статті 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" при проведенні державної реєстрації народження дитини передбачена можливість визначення місця народження дитини в актовому записі про народження як фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них.
Розділ IV «Окреме провадження» ЦПК України, зокрема Глава 6 «Розгляд судом справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» не покладає на суд обов’язку внесення певних відомостей в актові записи цивільного стану. Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, як було зазначено вище, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Тож заявлені вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі ст.144 Сімейного кодексу України, ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", керуючись ст.ст. 259,264-265,293,294,319 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
ОСОБА_5 Олександрівни, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, ОСОБА_3, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_2, заінтересована особа - Костянтинівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, розташований за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Театральна, 5, ЄРДПОУ 21969099, - «про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України» задовольнити частково.
Встановити факт народження 30 серпня 2018 року у місті Макіївка Донецької області дитини чоловічої статі – ОСОБА_4 у матері громадянки України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, та батька громадянина України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: