Постанова № 7759414, 22.01.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2010
Номер справи
2а-29205/08/0570
Номер документу
7759414
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 січня 2010 р.                                                                       справа № 2а-29205/08/0570

час прийняття постанови: 11-35

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Смагар С.В.

при секретарі                                                  Куранді Т.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Державного підприємства «Торезантрацит», м. Торез

до Державної податкової інспекції в м. Торезі

про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень від 09 жовтня 2008 року № 0002041510/0, № 0002051510/0, № 0002061510/0, № 0002071510/0, № 0002081510/0, № 0002091510/0

за участю представників

від позивача: Максімчика С.В., за довір. від 19.01.10р.

від відповідача: Мочкаєва Ю.І., за довір. від 24.11.2009р.

ВСТАНОВИВ:

Державним підприємством «Торезантрацит» заявлено позов до Державної податкової інспекції в м. Торезі про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень від 09 жовтня 2008 року № 0002041510/0, № 0002051510/0, № 0002061510/0, № 0002071510/0, № 0002081510/0, № 0002091510/0 «Про застосування та стягнення сум штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати погодженого податкового зобов’язання».

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на відсутність підстав для застосування відповідачем штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничного строку сплати збору за забруднення навколишнього середовища, земельного податку з юридичних осіб, податку на додану вартість, податку на прибуток, з урахуванням призначення платежу, визначеного у платіжних дорученнях.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, вважає, що спірні податкові повідомлення-рішення прийняті правомірно, оскільки позивачем порушені граничні строки сплати збору за забруднення навколишнього середовища, земельного податку з юридичних осіб, податку на додану вартість, податку на прибуток.

Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Торезантрацит» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Торезької міської ради Донецької області, включене до ЄДРПОУ за номером 32366906.

18 вересня 2008 року відповідачем була здійснена невиїзна документальна перевірка підприємства щодо своєчасної сплати податку на прибуток, податку на додану вартість, земельного податку, збору за забруднення навколишнього природного середовища, наслідки якої викладені в акті перевірки від 18 вересня 2008 року № 846/15-0/32366906 (надалі - акт перевірки).

На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем прийняті спірні податкові повідомлення-рішення від 09 жовтня 2008 року:

№ 0002041510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50% в сумі 64072 грн. 62 коп. за затримку більш 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання у розмірі 128145 грн. 13 коп. за платежем: плата за забруднення навколишнього природного середовища;

№ 0002051510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50% в сумі 4831 грн. 32 коп. за затримку більш 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання у розмірі 9662 грн. 62 коп. за платежем: земельний податок з юридичних осіб;

№ 0002061510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50% в сумі 1397 грн. 70 коп. за затримку більш 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання у розмірі 2795 грн. 38 коп. за платежем: земельний податок з юридичних осіб;

№ 0002071510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50% в сумі 88664 грн. 19 коп. за затримку більш 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання у розмірі 177328 грн. 34 коп. за платежем: земельний податок з юридичних осіб;

№ 0002081510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50% в сумі 54855 грн. 67 коп. за затримку більш 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання у розмірі 109711 грн. 34 коп. за платежем: податок на прибуток підприємств і організацій;

№ 0002091510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50% в сумі 1276584 грн. 33 коп. за затримку більш 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання у розмірі 2553167 грн. 86 коп. за платежем: податок на додану вартість.

Правовою підставою прийняття спірних податкових повідомлень-рішень визначені норми підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ (надалі – Закон № 2181).

Згідно з підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Проблемою даного спору є наявність або відсутність об’єкту застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкових зобов’язань, визначених Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Згідно пункту 1.2 статті 1 зазначеного Закону податкове зобов’язання – зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до пункту 1.3 статті 1 цього Закону податковий борг (недоїмка) – податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Як вбачається з акту перевірки об’єктом застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленнями-рішеннями стала сплата позивачем сум податку за забруднення навколишнього середовища, земельного податку з юридичних осіб, податку на додану вартість, податку на прибуток платіжними дорученнями, дати та суми сплати співпадають з даними зворотного боку облікової картки позивача. Зарахування податковим органом платежів, сплачених підприємством в рахунок сплати поточних зобов’язань з податку за забруднення навколишнього середовища, земельного податку з юридичних осіб, податку на додану вартість, податку на прибуток, в погашення податкового боргу інших періодів не заперечується відповідачем.

Ухвалою суду від 17 грудня 2008 року судом була призначена судова економічна експертиза.

Експертними дослідженнями встановлені розбіжності результатів дослідження з висновками податкового органу внаслідок неврахування податковим органом при зарахуванні сплачених сум визначеного призначення платежу у первинних документах, що не відповідає вимогам Закону України «Про власність» від 07 лютого 1991 року № 697-ХІІ, Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05 квітня 2001 року № 2346-ІІІ та внаслідок проведення податковим органом зменшення нарахованих податкових зобов’язань за рахунок відстрочення (по мировим угодам), уточнюючих розрахунків не визначених сум, що підлягають відстроченню (уточнюючого періоду), а податкового боргу минулих періодів.

Висновками експерта в результаті проведеного дослідження встановлено, що на підставі первинних документів фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Торезантрацит» розмір та сума фінансових санкцій застосованих спірними податковими повідомленнями-рішеннями від 09 жовтня 2008 року: № 0002041510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50% в сумі 64072 грн. 62 коп. за платежем: плата за забруднення навколишнього природного середовища - документально не підтверджується; № 0002051510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50% в сумі 4831 грн. 32 коп. за платежем: земельний податок з юридичних осіб - документально не підтверджується; № 0002071510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50% в сумі 88664 грн. 19 коп. за платежем: земельний податок з юридичних осіб - документально не підтверджується; № 0002081510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50% в сумі 54855 грн. 67 коп. за платежем: податок на прибуток підприємств і організацій - документально не підтверджується; № 0002091510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50% в сумі 1276584 грн. 33 коп. за платежем: податок на додану вартість - документально не підтверджуються; № 0002061510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50% в сумі 1397 грн. 70 коп. за платежем: земельний податок з юридичних осіб - документально не підтверджується, визначити документальну обґрунтованість штрафних санкцій в сумі 698 грн. 85 коп. по податкових зобов’язаннях в сумі 1397 грн. 70 коп. з терміном сплати 31 липня 2006 року не є можливим, внаслідок не надання на дослідження Державним підприємством «Торезантрацит» первинних документів на сплату земельного податку за липень-вересень 2006 року.

Відповідно до частини 5 статті 82 КАС України у суду відсутні підстави не прийняти висновок судової економічної експертизи. Письмових заперечень на висновок експертизи сторони суду не надали.

Суд не приймає посилання відповідача на правомірність зарахування сплаченої позивачем суми в порядку календарної черговості виникнення податкового боргу з посиланням на приписи пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до наведеного пункту податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Тобто, ця норма взагалі не визначає коло осіб, на яких розповсюджується її дія, чи то контролюючі органи, чи платники податків. Зазначена норма не визначає, хто зобов’язаний здійснювати погашення у встановленому нею порядку, такий обов’язок нею взагалі не визначений. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює право чи обов’язок саме контролюючого органу (у даному випадку – органу державної податкової служби) якимось чином (в тому числі і шляхом ведення податкового обліку відповідним чином) змінювати податкові зобов’язання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу і будь-якими іншими нормами Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» або іншими законами з питань оподаткування. Суд вважає, що у будь-якому випадку відповідач не мав права скерувати сплачені кошти позивачем в рахунок сплати податкових зобов’язань інших податкових періодів.

З урахуванням вищенаведеного, суд зазначає, що відповідач під час судового розгляду справи не довів правомірність прийняття спірних податкових повідомлень-рішень відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України.

Оскільки за нормами законодавства з оподаткування, зокрема Закону № 2181, рішення податкового органу визнаються недійсними, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог шляхом визнання спірних податкових повідомлень-рішень недійсними.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог позивача у повному обсязі. Витрати по сплаті судового збору за приписами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державного підприємства «Торезантрацит» до Державної податкової інспекції в м. Торезі про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень від 09 жовтня 2008 року № 0002041510/0, № 0002051510/0, № 0002061510/0, № 0002071510/0, № 0002081510/0, № 0002091510/0 «Про застосування та стягнення сум штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати погодженого податкового зобов’язання», задовольнити у повному обсязі.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Торезі від 09 жовтня 2008 року № 0002041510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем: плата за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 64072 грн. 62 коп.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Торезі від 09 жовтня 2008 року № 0002051510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем: земельний податок з юридичних осіб в сумі 4831 грн. 32 коп.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Торезі від 09 жовтня 2008 року № 0002061510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем: земельний податок з юридичних осіб в сумі 1397 грн. 70 коп.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Торезі від 09 жовтня 2008 року № 0002071510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем: земельний податок з юридичних осіб в сумі 88664 грн. 19 коп.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Торезі від 09 жовтня 2008 року № 0002081510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем: податок на прибуток підприємств і організацій в сумі 54855 грн. 67 коп.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Торезі від 09 жовтня 2008 року № 0002091510/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем: податок на додану вартість в сумі 1276584 грн. 33 коп.

Присудити з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Торезантрацит» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 22 січня 2010 року. Постанова у повному обсязі складена 27 січня 2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

           Суддя                                                                       Смагар С.В.