
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" жовтня 2018 р. м. Київ Справа № 911/1520/18
Розглянувши матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Гетьман»
до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт»
про зобов’язання вчинити дії
За участю секретаря судового засідання Беркут Я.О.
Суддя Т.П. Карпечкін
В засіданні приймали участь:
від позивача: ОСОБА_1 (довіреність б/н від 15.05.2018 року);
від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність № 19-06/01 від 19.06.2018 року).
Обставини справи:
До Господарського суду Київської області 09.07.2018 року надійшла позовна заява б/н від 06.07.2018 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Гетьман» до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» про зобов’язання вчинити дії, а саме викласти п. 3.2 ОСОБА_3 № 122 поставки спирту на внутрішній ринок в такій редакції: «Ціна спирту визначається із розрахунку:
- ціни за 1 декалітр спирту сорту «Люкс», що складається з 250,00 грн. (двісті п'ятдесят грн. 00 коп.) без урахування податку на додану вартість,
- податку на додану вартість в розмірі 20% ціни спирту.
Всього ціна за 1 декалітр спирту сорту «Люкс» з урахуванням податку на додану вартість складає 300 грн. (триста грн. 00 коп.)».
Ухвалою від 03.08.2018 року відкрито провадження у справі № 911/1520/18 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 29.08.2018 року.
В судовому засіданні 29.08.2018 року відповідачем подано відзив на позов та судом оголошено ухвалу про перерву в підготовчому засіданні у справі № 911/1520/18 на 12.09.2018 року, про що зазначено в протоколі відповідного судового засідання та повідомлено сторін під розписку.
10.09.2018 року від представника позивача надійшли заперечення на відзив відповідача.
В підготовчому судовому засіданні 10.09.2018 року оголошено перерву у справі № 911/1520/18 на 24.09.2018 року.
19.09.2018 року позивачем подано до канцелярії суду заяву про збільшення позовних вимог, в якій позивач просить зобов’язати Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» скасувати накази від 29.01.2018 року № 45 «Про застосування цінової політики на 2018 рік», наказ № 341 від 12.06.2018 року «Про застосування цінової політики на 2018 рік», наказ № 688 від 07.12.2016 року (зі змінами та доповненнями); викласти п. 3.2 ОСОБА_3 поставки спирту на внутрішній ринок № 122 від 14.06.2018 в такій редакції: «Ціна спирту визначається із розрахунку :
- ціни за 1 декалітр спирту сорту «Люкс», що складається з 250,00 грн. (двісті п'ятдесят гш. 00 коп.) без урахування податку на додану вартість;
- податку на додану вартість в розмірі 20% ціни спирту.
Всього ціна за 1 декалітр спирту сорту «Люкс» з урахуванням податку на додану вартість складає 300 грн. (триста грн. 00 коп.)»; зобов’язати Державне Підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» при зміні чи встановленні нових цін на спирт етиловий ректифікований забезпечити застосування однакової ціни для всіх суб’єктів господарювання.
В підготовчому судовому засіданні 24.09.2018 року прийнято заяву позивача про збільшення позовних вимог, відповідачем подано пояснення на виконання вимог суду та заперечення на заяву позивача про збільшення позовних вимог. В підготовчому судовому засіданні 24.09.2018 року оголошено перерву до 08.10.2018 року. Також, ухвалою від 24.09.2018 року продовжено строк підготовчого провадження у справі № 911/1520/18 на тридцять днів.
В судовому засіданні 08.10.2018 року за згодою сторін судом закрито підготовче провадження у справі та здійснено перехід до розгляду справи № 911/1520/18 по суті позовних вимог.
Згідно з ч. ч. 1-2 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення суду проголошується у судовому засіданні, яким завершується розгляд справи, публічно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд може проголосити лише вступну та резолютивну частини рішення.
У зв’язку з чим, в судовому засіданні 08.10.2018 року судом закінчено розгляд справи та за результатами оцінки поданих сторонами доказів, у нарадчій кімнаті, прийнято рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши надані сторонами пояснення та дослідивши надані докази, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
Як бачається з викладених у позові обставин, 14.06.2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Гетьман» (позивач) отримало для підписання від Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» (надалі-відповідач) Договір № 122 поставки спирту на внутрішній ринок.
Відповідно до п. 3.2. вищезгаданого ОСОБА_3 №122 ціна за 1 декалітр спирту сорту «Люкс» з урахуванням податку на додану вартість становить 315,00 грн.
25.06.2018 року ТОВ НВП «Гетьман» (позивач) на адресу відповідача надіслано Протокол розбіжностей до запропонованого відповідачем ОСОБА_3 № 122 від 14.06.2018 року, в якому позивачем запропоновано змінити п.3.2. ОСОБА_3, та викласти його наступним чином, а саме:
«Ціна спирту визначається із розрахунку:
- ціни за 1 декалітр спирту сорту «Люкс», що складається з 250,00 грн. (двісті п'ятдесят грн. 00 коп.) без урахування податку на додану вартість;
- податку на додану вартість в розмірі 20% ціни спирту.
Всього ціна за 1 декалітр спирту сорту «Люкс» з урахуванням податку на додану вартість складає 300 грн. (триста грн. 00 коп.)».
04.07.2018 року відповідачем на адресу позивача надіслано лист-відповідь в якому зазначено, що Протокол розбіжностей, який було надіслано, не може бути підписаний відповідачем, оскільки згідно з п. 3 наказу ДП «Укрспирт» від 07.12.2016 року № 688 встановлено відпускні ціни на спирт етиловий ректифікований сорту «Люкс» на рівні 341,88 грн./дал. з урахуванням ПДВ та без врахування акцизного податку, що є базовою ціною спирту, з якої визначаються похідні показники.
Відповідно до п. 1 наказу ДП «Укрспирт» від 29.01.2018 року № 45 «Про застосування цінової політики на 2018 рік» з метою уникнення невідворотного зменшення реалізації обсягів спирту етилового ректифікованого харчового в умовах значного підвищення ціни на спирт та з метою уникнення нездорової конкуренції на ринку спирту для покупців спирту, підприємством запроваджено порядок ціноутворення згідно якого вартість спирту етилового ректифікованого сорту «Люкс» становить 300,00 грн. за дал. з урахуванням ПДВ та без врахування акцизного податку встановлюється виключно для покупців, які купують 10 і більше % від загального плану реалізації спирту на 2018 рік.
Також, відповідач в своїй відповіді зазначив, що за результатами наради, враховуючи обсяги закупівель позивача, було прийнято рішення встановити ціну спирту етилового ректифікованого сорту «Люкс» в розмірі 315,00 грн. за 1 декалітр. Такий порядок ціноутворення було затверджено наказом ДП «Укрспирт» № 341 від 12.06.2018 року.
Позивач вважає, що ДП «Укрспирт», який є монополістом на ринку спирту, встановлює не рівні умови для всіх суб’єктів господарювання, самостійно визначає ціну для різних суб'єктів господарювання, виходячи з особистих, нічим не підтверджених мотивів, не беручи до уваги Закон України «Про антимонопольний комітет», Закон України «Про захист від недобросовісної конкуренції», Закон України «Про захист економічної конкуренції», а також той факт, що Державне Підприємство «Укрспирт» реалізує свою продукцію іншим суб’єктам господарювання за ціною 300 грн. за 1 декалітр, а саме ТОВ «УДК», ТОВ «Національна горілчана компанія» та ТОВ «ЛВН Лімітед», позивач в позові стверджує про порушення відповідачем ОСОБА_4 України «Про захист економічної конкуренції».
Відповідно до статті 13 ОСОБА_4 України «Про захист економічної конкуренції» зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб’єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб’єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Монопольне (домінуюче) становище суб'єкта господарювання - становище суб'єкта господарювання на ринку, яке дозволяє йому самостійно або разом з іншими суб'єктами господарювання визначати умови обороту товарів на ринку завдяки тому, що суб'єкт господарювання: не має на ринку товару жодного конкурента або не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин.
Позивач в обґрунтування позовних вимог наголошує, що особливістю вищенаведеного виду порушення законодавства про захист економічної конкуренції є здійснення суб’єктом господарювання, який займає монопольне становище на ринку, таких дій, що були б неможливі в умовах ефективної конкуренції на ринку. Це, зокрема, отримання прибутку, зумовленого не ефективністю діяльності або високою продуктивністю, а неправомірним використанням свого домінуючого становища на ринку, або утримання чи посилення такого становища шляхом усунення з ринку конкурентів чи обмеження їхнього доступу на ринок.
Також позивач зазначає, що не має можливості за територіальними межами ринку отримувати послуги, які надає відповідач у вигляді продажу спирту класу «Люкс». В той же час, з урахуванням специфіки надання таких послуг та відсутності альтернативних джерел отримання зазначених послуг, ціна придбання спирту не є вільною і цілком залежить від відповідача, який на законодавчому рівні визнаний монополістом.
Частини перша і друга статті 13 ОСОБА_4 України «Про захист економічної конкуренції» визначають дії чи бездіяльність суб’єкта господарювання, що підлягають кваліфікації як зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку.
Тобто відповідно до законодавства України сама по собі наявність у суб'єкта господарювання монопольного становища не є протиправною. Такими є дії чи бездіяльність монополістів, які обмежують конкурентоспроможність інших учасників ринку, маніпулюють умовами формування цін та диктують власні умови, які ставлять учасників ринку в нерівне становище і обмежуть їх інтереси та права.
Позивач зазначає, що зловживання монопольним становищем відповідачем, яке обмежує права позивача проявляється у тому, що відповідач продає спирт класу «Люкс» таким підприємствам як ТОВ «УДК», ТОВ «Національна горілчана компанія» та ТОВ «ЛВН Лімітед» по ціні 300,00 грн. за 1 декалітр, а позивачу у справі пропонує по ціні 315,00 грн., тим самим обмежуючи конкурентоспроможність інших учасників ринку.
Також, згідно з ч. 1 статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов’язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Розкриваючи зміст засади свободи договору у ст. 6, 627 Цивільного кодексу України визначає, що свобода договору полягає в праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, виборі контрагентів та погодженні умов договору.
Однак, як зазначає позивач, він не є вільним у виборі контрагента, так як, відповідач є монополістом на ринку спирту. Також позивач зазначає, що позбавлений можливості вільно вирішувати питання при погодженні умов договору, оскільки цінова політика формується відповідачем шляхом зловживання монопольним становищем на ринку виробництва спирту.
У зв’язку з чим, позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Гетьман» подав позов до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт», в якому просить вважати укладеним п. 3.2 ОСОБА_3 №122 поставки спирту на внутрішній ринок в такій редакції:
«Ціна спирту визначається із розрахунку:
- ціни за 1 декалітр спирту сорту «Люкс», що складається з 250,00 грн. (двісті п'ятдесят грн. 00 коп.) без урахування податку на додану вартість;
- податку на додану вартість в розмірі 20% ціни спирту.
Всього ціна за 1 декалітр спирту сорту «Люкс» з урахуванням податку на додану вартість складає 300 грн. (триста грн. 00 коп.)».
Позивач зазначає, що порушення його прав полягає у відмові відповідача у встановленні позивачу ціни за 1 декалітр спирту сорту «Люкс» на рівні 250,00 грн. без ПДВ (з урахуванням податку на додану вартість складає 300 грн. (триста грн. 00 коп.), що є порушенням ст. ст. 4, 12 ОСОБА_4 України «Про захист економічної конкуренції», ст. 13 ОСОБА_4 України «Про захист економічної конкуренції» та полягає у неправомірному використанні свого домінуючого становища на ринку або утримання чи посилення такого становища шляхом усунення з ринку конкурентів чи обмеження їхнього доступу на ринок.
Відповідач в ході розгляду спору подав відзив на позов, в якому позовні вимоги заперечував, зазначив, що не зважаючи на встановлення Наказом ДП «Укрспирт» від 07.12.2016 року № 688 економічно обґрунтованих цін для всіх покупців, беручи до уваги наявність довготривалих господарських правовідносин з позивачем, ДП «Укрспирт» було прийнято рішення про застосування до взаємовідносин з позивачем ціни на спирт етиловий ректифікований сорту «Люкс» на рівні 315,00 грн. з ПДВ при умові, якщо обсяг спирту, що планується до відвантаження у відсотковому співвідношенні складає від 5% від загального плану реалізації спирту ректифікованого етилового харчового, який закладено у фінансовий план ДП «Укрспирт» на 2018 рік. Зазначене рішення було оформлене Наказом від 12.06.2018 року за № 341.
Відповідач зазначає, що після підготовки та підписання відповідачем проекту ОСОБА_3 поставки на внутрішній ринок від 14.06.2018 року за № 122, такий Договір було направлено позивачу. 14.06.2018 року на офіційну електронну пошту ДП «Укрспирт» від позивача надійшов лист зі сканованою копією підписаного договору. Отриманий ДП «Укрспирт» від ТзОВ «НВП Гетьман» електронний примірник ОСОБА_3 № 122 від 14.06.2018 року підписаний обома сторонами договору та не містить жодних застережень щодо ціни предмету поставки або інших зауважень.
У зв’язку з чим, відповідач стверджує про досягення сторонами домовленостей з усіх істотних умов ОСОБА_3, тому відповідний Договір укладено.
В подальшому, 18.06.2018 року ДП «Укрспирт» було отримано листа від позивача з проханням для їхнього підприємства встановити «справедливу» ціну на рівні 300 грн. з ПДВ за 1 декалітр спирту етилового.
На вказаний лист відповідачем було надано відповідь від 19.06.2018 року за № 02-6-1/1669 про відсутність підстав для зміни погодженої ціни виходячи із наявного факту укладеного договору та досягнення згоди щодо всіх істотних його умов.
Отримавши відмову у зменшенні ціни до рівня 300 грн.за дал., позивачем складено Протокол розбіжностей від 25.06.2018 року до ОСОБА_3 поставки спирту на внутрішній ринок від 14.06.2018 року за № 122.
Відповідач зазначає, що чинним законодавством не передбачено внесення змін до уже укладеного договору шляхом підписання Протоколу розбіжностей, такий порядок можливий лише на стадії розгляду оферти та наявності заперечень до договору.
Також, відповідач в обґрунтування заперечень проти позову посилався на прийняття позивачем умов ОСОБА_3 шляхом вчинення конклюдентних дій, а саме прийняття чотирьох поставок спирту по ціні 315,00 грн.
Крім того, відповідач у відзиві зазначив, що ДП «Укрспирт» не єдине підприємство, що має право та ліцензію на виробництво спирту етилового.
Відповідно до ст. 2 ОСОБА_4 України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового етилового ректифікованого плодового, дистиляту виноградного спиртового, спирту-сирцю плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», виробництво спирту етилового (у тому числі як лікарського засобу), спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового може здійснюватися лише на державних підприємствах.
За інформацією Єдиного державного реєстру виробників спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів станом на 23.08.2018 року, в Україні налічується близько 30 державних підприємств-виробників спирту етилового.
Тобто, як зазначає відповідач, у випадку незгоди з ціною, встановленою відповідачем, позивач має можливість придбати продукцію за ціною іншого виробника, яка буде реалізована йому ДП «Укрспирт» шляхом укладення договору комісії з підприємством-виробником.
Також, відповідач надав апояснення, що з метою уникнення невідворотнього зменшення реалізації спирту етилового ректифікованого харчового в умовах економічної кризи, а також з метою уникнення нездорової конкуренції зі сторони всіх виробників лікеро-горілчаної та виноробної продукції, керуючись протоколом спільної наради з питань пошуку шляхів щодо оптимізації цін на спирт етиловий ректифікований між ДП «Укрспирт» та ТОВ «НВП «Гетьман», ДП «Укрспирт» було встановлено ціну на спирт етиловий ректифікований сорту «Люкс» на рівні 315,00 грн./дал (з ПДВ без акцизного податку), якщо обсяг спирту, що планується до відвантаження у відсотковому співвідношенні складає від 5% від загального плану реалізації спирту етилового ректифікованого харчового, який закладено у фінансовий план ДП «Укрспирт» на 2018 рік (Наказом від 12.06.2018 року за № 341).
Таку ціну було зазначено у ОСОБА_3 поставки спирту від 14.06.2018 року за № 122, з якою погодився і позивач шляхом проставлення підпису та печатки підприємства на кожній сторінці ОСОБА_3 та направив електронною поштою на адресу ДП «Укрспирт».
Також, відповідач пояснив, що ціну на рівні 300 грн./дал. було встановлено наказом ДП «Укрспирт» від 29.01.2018 року за № 45 виключно для покупців, які купують 10 і більше відсотків від загального плану реалізації спирту на 2018 рік. Тобто ціна на рівні 300 грн./дал. є економічно обгрунтованою виходячи із значного об’єму закупівлі продукції.
Відповідно до плану реалізації продукції ДП «Укрспирт» у 2018 році запланована реалізація спирту етилового зернового у розмірі 6 867 000 дал., 10% від 6 867 000 дал становить 686 700,00 дал.
Відповідно до п.2.1 ОСОБА_3 поставки на внутрішній ринок від 14.06.2018 року за № 122, укладеного з ТзОВ «НВП «Гетьман», загальна кількість спирту, що постачається в 2018 році заплановано в обсязі 234 000,00 дал., тобто близько 3,5 % від загального плану реалізації.
Позивач у відповіді на відзив надав пояснення, що дії відповідача як раз і призводять до нездорової конкуренції всіх виробників лікеро-горілчаної та виноробної продукції, оскільки покупці понад 10% мають змогу викупити весь об’єм за ціною істотно меншою за базисною і таким чином штучно монополізувати ринок, а по-друге в порівнянні з іншими споживачами мати більший прибуток за рахунок меншої собівартості. Також, виходячи з цього ціна 341,88 грн./дал. з урахуванням ПДВ та без врахування акцизного податку є базовою ціною спирту для всіх категорій споживачів не є справедливою, оскільки при її обрахуванні враховано зменшення надходжень від знижок, і відповідно рівень прибутковості за таких умов компенсується за рахунок рентабельності від продажів іншим категоріям споживачів.
Позивач в побгрунтування позовних вимог зазначив, що згідно зі ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Враховуючи положення ст. 712 Цивільного кодексу України ціна є істотною умовою договору поставки, а тому вказані накази фактично містять оферту до потенційних покупців, в тому числі і позивача і визначають собою умови договору поставки спирту на внутрішній ринок, який за своєю природою є публічним договором (ст. 633 ЦК України) і не може надавати переваги одному споживачеві перед іншим. Оскільки, як вище було обгрунтовано, вказані накази не відповідають вимогам чинного законодавства і зачіпають права та інтереси позивача, вони підлягають скасуванню.
Крім того, у п. 3.3 ОСОБА_3 № 122 передбачено, що протягом строку дії цього договору ціна спирту може бути змінена Постачальником, про що Сторони укладають додаткову угоду. Цим пунктом врегульовано порядок повідомлень сторін про зміну ціни, але не врегульовано порядок і умови зміни ціни. Натомість такі положення прописані у вищевказаних наказах відповідача і як було обгрунтовано вище, є неоднаковими для всіх суб’єктів господарювання, чим порушуються вимоги ОСОБА_4 України «Про захист економічної конкуренції» і створюється штучна перевага одних покупців перед іншими. Тому незважаючи на можливе встановлення редакції ОСОБА_3 в редакції запропонованій позивачем, це не призведе до повного захисту його прав та інтересів, оскільки одну з істотних умов ОСОБА_3 - ціну, відповідно до наведених наказів про ціноутворення відповідач може змінювати на власний розсуд в неконкурентний спосіб.
Також, позивач зазначив, що відповідно до ч. 5 ст. 13 Цивільного кодексу України не допускаються використання цивільних прав з метою неправомірного обмеження конкуренції, зловживання монопольним становищем на ринку, а також недобросовісна конкуренція. У ч.6. цієї статті зазначено, що у разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п'ятою цієї статті, суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.
Позивач в ході розгляду справи подав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить зобов’язати Державне Підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» скасувати наказ від 29.01.2018 року №45 «Про застосування цінової політики на 2018 рік», наказ №341 від 12.06.2018 року «Про застосування цінової політики на 2018 рік», наказ №688 від 07.12.2016 року (зі змінами та доповненнями); Викласти п. 3.2 ОСОБА_3 поставки спирту на внутрішній ринок №122 від 14.06.2018 в такій редакції:
«Ціна спирту визначається із розрахунку:
- ціни за 1 декалітр спирту сорту «Люкс», що складається з 250,00 грн. (двісті п'ятдесят гш. 00 коп.) без урахування податку на додану вартість;
- податку на додану вартість в розмірі 20% ціни спирту.
Всього ціна за 1 декалітр спирту сорту «Люкс» з урахуванням податку на додану вартість складає 300 грн. (триста грн. 00 коп.)»; зобов’язати Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» при зміні чи встановленні нових цін на спирт етиловий ректифікований забезпечити застосування однакової ціни для всіх суб’єктів господарювання.
З метою з’ясування дійсних обставин спору судом було витребувано у сторін додаткові докази та пояснення, а саме щодо обізнаності позивача та доведення до його відома планових обсягів реалізації спирту ДП «Укрспирт» на 2016, 2017 та 2018 роки; Наказів ДП «Укрспирт» від 07.12.2016 року № 688; від 29.01.2018 року № 45 «Про застосування цінової політики на 2018 рік»; від 12.06.2018 року № 341 «Про застосування цінової політики на 2018 рік та їх врахування під час укладення спірного ОСОБА_3.
Позивач надав пояснення, що не був обізнаний, зокрема, з Наказом ДП «Укрспирт» від 29.01.2018 року № 45 «Про застосування цінової політики на 2018 рік» стосовно можливості та умов застосування 10% знижки, з плановими обсягами реалізації спирту відповідача та з іншими умовами, які могли вплинути на погодження позивачем умов спірного ОСОБА_3.
Відповідач надав пояснення, що 29.01.2018 року ДП «Укрспирт» був прийнятий наказ № 45 про застосування цінової політики на 2018 рік, яким зокрема, було застосовано порядок ціноутворення на спирт етиловий ректифікований сорту «Люкс» - 250,00 грн./дал. без урахування ПДВ, 50,00 грн./дал - податок на додану вартість, 300,00 грн./дал. (з урахуванням ПДВ, без урахування акцизного податку), якщо обсяг спирту, що планується до відвантаження у відсотковому відношенні складає 10% і більше від загального плану реалізації спирту етилового ректифікованого харчового, який закладено у фінансовий план ДП «Укрспирт» на 2018 рік.
Відповідач зазначив, що 12.06.2018 року відбулася спільна (ДП «Укрспирт» та ТОВ «НВП «Гетьман») нарада з питань пошуку шляхів щодо оптимізації цін на спирт етиловий ректифікований, зокрема і для позивача.
В процесі обговорення порушених питань на нараді від 12.06.2018 року, генеральний директор ТОВ «НВП «Гетьман» було повідомлено про запланований обсяг купівлі спирту етилового ректифікованого сорту «Люкс» вказаним підприємством у другому півріччі - 204,00 тис./дал проти 117,00 тис./дал. грн у першому. Всього запланований обсяг покупки - 321,00 тис./дал. (в подальшому в п. 2.1 ОСОБА_3 № 122 від 14.06.2018 року визначено як 234,00 в другому півріччі - 351,00 тис/дал заявлений річний обсяг закупівлі за рік).
Враховуючи фінансовий план ДП «Укрспирт» на 2018 рік, затверджений Мінагрополітики, відповідно до якого загальний план реалізації спирту етилового зернового у 2018 році встановлено на рівні 6 867,00 тис/дал., запланований обсяг купівлі спирту позивачем складає 5,11 % від загального плану реалізації.
Відповідаяч зазначив, що Наказ ДП «Укрспирт» № 45 від 29.01.2018 року стосувався лише тих покупців, плани закупівлі яких складають 10% і більше від загального плану реалізації спирту етилового ректифікованого харчового, який закладено у фінансовий план ДП «Укрспирт» на 2018 рік, тому обов’язок доведення такого наказу до відома позивача відсутній.
07.12.2016 року ДП «Укрспирт» був прийнятий наказ № 688, яким зокрема було затверджено ціну на спирт етиловий ректифікований сорту «Люкс» з 01.03.2017 року на рівні 341,88 грн./дал. (в т.ч. ПДВ).
Ознайомлення покупців з ціновою політикою відповідача відбувається шляхом прийняття/неприйняття оферти. Зокрема, потенційний покупець надсилає заявку до ДП «Укрспирт» на придбання певної кількості продукту. В результаті обробки заявки покупця, виходячи із заявленого обсягу купівлі товару, ДП «Укрспирт» надсилає йому проект ОСОБА_3, який містить всі необхідні істотні умови, в тому числі і ціну. У разі погодження котрагентом з умовами договору, останній підписує його та надсилає його продавцю.
Відповідач зазначив, що цінова політика ДП «Укрспирт» є відкритою інформацією, зокрема, про вартість продукції ДП «Укрспирт» може дізнатися будь-який покупець шляхом надсилання заявки.
12.06.2018 року ДП «Укрспирт» був прийнятий наказ № 341 про застосування порядку ціноутворення, зокрема на спирт етиловий ректифікований сорту «Люкс» - 262,5 грн./дал без урахування ПДВ, 52,5 грн/дал - ПДВ, 315,00 грн./дал (з урахуванням ПДВ, без урахування акцизного податку), якщо обсяг спирту, що планується до відвантаження у відсотковому відношенні складає від 5 відсотків від загального плану реалізації спирту етилового ректифікованого харчового, який закладено у фінансовий план ДП «Укрспирт» на 2018 рік.
З даним наказом ТОВ «НВП «Гетьман» було ознайомлено шляхом направлення йому електронною поштою проекту ОСОБА_3 № 122 від 14.06.2018 року.
Наказ № 341 від 12.06.2018 не містить будь-яких застережень щодо встановлення ціни на рівні 315грн./дал. виключно позивачу, така ціна могла бути застосована до всіх покупців, обсяг забору продукції яких складав би 5% і більше від загального плану реалізації спирту етилового ректифікованого харчового, який закладено у фінансовий план ДП «Укрспирт» на 2018 рік.
Щодо порядку формування та затвердження планових обсягів реалізації спирту та щодо наявності планових обсягів реалізації спирту ДП «Укрспирт» на 2016, 2017 та 2018 роки, відповідач пояснив, що плановий обсяг реалізації спирту на майбутній рік планується виходячи із отриманих заявок на поставку в попередньому році.
Заплановані обсяги реалізації спирту на майбутній рік входять до фінансового плану ДП «Укрспирт», та є невід’ємною його частиною. За умовами Порядку складання, затвердження та контролю виконання фінансового плану суб’єкта господарювання державного сектору економіки, затвердженого Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 02.03.2015 року за№ 205, проект фінансового плану підприємства подається органу, уповноваженому органу управління (в даному випадку Міністерства аграрної політики та продовольства України), до 01 червня року, що передує плановому. Такий фінансовий план, або його витяг щодо надання відомостей, зокрема, про кількість запланованої реалізації продукції на майбутній рік може бути наданий будь-якому покупцю ДП «Укрспирт» на його запит. Однак, жодних запитів від позивача про надання відомостей щодо запланованих показників реалізації спирту етилового сорту «Люкс» не надходило.
В ході розгляду спору судом з’ясовано та встановлено, що формування ціни на реалізацію спирту етилового сорту «Люкс» в 2018 році відбувається на підставі наказів ДП «Укрспирт»:
- № 688 від 07.12.2016 року (з 01.01.2017 року - на рівні 315,2 грн./дал. (з ПДВ); з 01.03.2017 - 341,88 грн./дал (з ПДВ);
- № 341 від 12.06.2018 року - на рівні 315,00 грн./дал. (з ПДВ) якщо обсяг спирту, що планується до відвантаження у відсотковому відношенні складає від 5 відсотків від загального плану реалізації спирту етилового ректифікованого харчового, який закладено у фінансовий план ДП «Укрспирт» на 2018 рік;
- № 45 від 29.01.2018 року на рівні 300,00 грн./дал. (з ПДВ) якщо обсяг спирту, що планується до відвантаження у відсотковому відношенні складає 10% і більше від загального плану реалізації спирту етилового ректифікованого харчового, який закладено у фінансовий план ДП «Укрспирт» на 2018 рік.
Однак, позивач не був обізнаний з Наказом ДП «Укрспирт» № 45 від 29.01.2018 року, який передбачав можливість встановлення ціни на рівні 300,00 грн./дал. (з ПДВ) якщо обсяг спирту, що планується до відвантаження у відсотковому відношенні складає 10% і більше від загального плану реалізації спирту етилового ректифікованого харчового, який закладено у фінансовий план ДП «Укрспирт» на 2018 рік.
Таким чином, позивач не міг мати повного уявлення про існуючі встановлені відповідачем чинники, які впливали на формування ціновоі політики реалізації спирту етилового сорту «Люкс» в 2018 році, про що укладався спірний Договір № 122.
Виходячи з умов Наказу ДП «Укрспирт» від 07.12.2016 року № 688, позивач не мав уявлення про існування залежності формування ціни на спирт від відсоткового відношення планових обсягів закупівлі до затверджених планових обсягів реалізації спирту, тому не міг вирахувати відповідні чинники та запитати необхідну інформацію.
Інакше кажучи, в разі свєчасної обізнаності з Наказом ДП «Укрспирт» № 45 від 29.01.2018 року, позивач міг би запитати у відповідача інформацію про планові обсяги реалізації спирту на 2018 рік та прийняти економічно вигідне рішення щодо власних планових обсягів закупівлі. Однак, приховання відповідачем достатньоі інформації щодо формування ціни на спирт призвело до неможливості позивачу розрахувати економічно вигінді умови ОСОБА_3 в тому числі щодо планових обсягів закупівлі та отримати знижку ціни.
При цьому, суд зазначає, що відповідні Накази ДП «Укрспирт» № 688 від 07.12.2016 року, № 341 від 12.06.2018 року та № 45 від 29.01.2018 року щодо умов формування ціни на реалізацію спирту етилового сорту «Люкс» в 2018 році, самі по собі не містять ознак неправомірності, адресовані невизначеному колу покупців, тому цілком відповідають повноваженням суб’єкта господарювання щодо умов формування його цінової політики, зокрема, надання знижок в залежності від певних чинників.
Однак, використання відповідачем наведених Наказів, а саме приховання відповідачем, як монополістом, від того ж невизначеного кола Покупців, наведеної у відповідних Наказах повної і достовірної інформації (не доведення відповідної інформації (щодо можливості та умов отримання знижок) та інформації, на яку йдеться посилання в Наказах (зокрема, щодо планових обсягів реалізації), яка має істотне значення для прийняття покупцями економічно вигідних та обґрунтованих рішень щодо визначення планових обсягів закупівлі спирту, свідчить про зловживання монопольним становищем на ринку та перешкоджає вільному волевиявленню при погодженні умов договору.
Згідно з ч. 1 ст. 6 ОСОБА_4 України «Про захист економічної конкуренції» антиконкурентними узгодженими діями є узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції.
Згідно з ч. 2 ст. 6 ОСОБА_4 України «Про захист економічної конкуренції» антиконкурентними узгодженими діями, зокрема, визнаються узгоджені дії, які стосуються, зокрема, встановлення цін чи інших умов придбання або реалізації товарів.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ОСОБА_4 України «Про захист економічної конкуренції» зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Згідно з ч. 2 ст. 13 ОСОБА_4 України «Про захист економічної конкуренції» зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається:
1) встановлення таких цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку;
2) застосування різних цін чи різних інших умов до рівнозначних угод з суб'єктами господарювання, продавцями чи покупцями без об'єктивно виправданих на те причин;
3) обумовлення укладання угод прийняттям суб'єктом господарювання додаткових зобов'язань, які за своєю природою або згідно з торговими та іншими чесними звичаями у підприємницькій діяльності не стосуються предмета договору;
4) обмеження виробництва, ринків або технічного розвитку, що завдало чи може завдати шкоди іншим суб'єктам господарювання, покупцям, продавцям;
5) часткова або повна відмова від придбання або реалізації товару за відсутності альтернативних джерел реалізації чи придбання;
6) суттєве обмеження конкурентоспроможності інших суб'єктів господарювання на ринку без об'єктивно виправданих на те причин;
7) створення перешкод доступу на ринок (виходу з ринку) чи усунення з ринку продавців, покупців, інших суб'єктів господарювання.
Згідно з ч. 3 ст. 13 ОСОБА_4 України «Про захист економічної конкуренції» зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом.
Згідно зі ст. 189 Господарського кодексу України, ціна в цьому Кодексі є вираженим у грошовій формі еквівалентом одиниці товару (продукції, робіт, послуг, матеріально-технічних ресурсів, майнових та немайнових прав), що підлягає продажу (реалізації), який повинен застосовуватися як тариф, розмір плати, ставки або збору, крім ставок і зборів, що використовуються в системі оподаткування.
Ціна є істотною умовою господарського договору. Ціна зазначається в договорі у гривнях. Ціни у зовнішньоекономічних договорах (контрактах) можуть визначатися в іноземній валюті за згодою сторін.
Суб'єкти господарювання використовують у своїй діяльності вільні та державні регульовані ціни.
Статтею 190 Господарського кодексу України визначено, що вільні ціни визначаються на всі види продукції (робіт, послуг), за винятком тих, на які встановлено державні регульовані ціни.
Вільні ціни визначаються суб'єктами господарювання самостійно за згодою сторін, а у внутрішньогосподарських відносинах - також за рішенням суб'єкта господарювання.
Статтею 191 Господарського кодексу України визначено, що державні регульовані ціни запроваджуються Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень у встановленому законодавством порядку.
Державне регулювання цін здійснюється згідно із ОСОБА_4 України «Про ціни і ціноутворення».
Державні регульовані ціни встановлюються на бланки документів, у тому числі суворого обліку, які використовуються органами виконавчої влади, іншими державними органами для оформлення результатів надання адміністративних послуг (крім власних бланків цих органів), відповідно до закону.
Згідно зі ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Статтею 627 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
У договорах за участю фізичної особи - споживача враховуються вимоги законодавства про захист прав споживачів.
Статтею 3 Цивільного кодексу України визначено свободу договору однією з загальних засад цивільного законодавства.
Статтею 13 Цивільного кодексу України визначено, що межі здійснення цивільних прав та передбачено, що цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства (ч. 1).
При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині (ч. 2).
Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах (ч. 3).
При здійсненні цивільних прав особа повинна додержуватися моральних засад суспільства (ч. 4).
Не допускаються використання цивільних прав з метою неправомірного обмеження конкуренції, зловживання монопольним становищем на ринку, а також недобросовісна конкуренція (ч. 5).
У разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п'ятою цієї статті, суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом (ч. 6).
Щодо заперечень відповідача стосовно неможливості підписання Протоколу розбіжностей після укладення ОСОБА_3, який також частково виконано на погоджених в ньому умовах, суд зазначає, що чинним законодавством передбачено можливість внесення змін до дговору в разі наявності визначених законодавством підстав. При цьому, форма ініціювання змін до договору визначається змістом відповідного звернення, не залежно від його форми.
Статтею 651 Цивільного кодексу України визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Статтею 188 Господарського кодексу України визначено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Таким чином, між сторонами фактично виник спір з приводу зміни умов ОСОБА_3 в ча стині ціни, і під час розгляду спору встановлено порушення відповідачем прав позивача на вільне волевиявлення щодо умов ОСОБА_3 внаслідок зловживання монопольним становищем на ринку (маніпулювання істотною для визначення та прийняття покупцями економічно вигідних умов договору закупівлі спирту).
Статтею 15 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно зі ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, зміна правовідношення. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу.
Таким чином, позовна вимога щодо внесення змін до п. 3.2 ОСОБА_3 поставки спирту на внутрішній ринок № 122 від 14.06.2018 року та викладення його в наступній редакції:
«Ціна спирту визначається із розрахунку:
- Ціни за 1 декалітр спирту сорту «Люкс», що складається з 250,00 грн. без врахування податку на додану вартість;
- Податку на додану вартість в розмірі 20 % ціни спирту.
Всього ціна за 1 декалітр спирту сорту «Люкс» з урахуванням податку на додану вартість складає 300 грн.», одгрунтована і підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов’язання Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» скасувати накази № 45 від 29.01.2018 року «Про застосування цінової політики на 2018 рік», № 341 від 12.06.2018 року «Про застосування цінової політики на 2018 рік», № 688 від 07.12.2016 року (зі змінами та доповненнями), відповідна позовна вимога задоволенню не підлягає, оскільки відповідні Накази, як встановлено судом, за своїм змістом не містять ознак неправомірності і не є актами індивідуальної дії, які стосуються позивача.
Вимога про зобов’язання Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» при зміні чи встановленні нових цін на спирт етиловий ректифікований забезпечити застосування однакової ціни для суб’єктів господарювання, не підлягає задоволенню, оскільки виходить за межі прав позивача, про порушення яких заявлено в позові, є неналежним способом захисту і не визначена фактом порушення права позивача.
Як визначено ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства України, повно та всебічно розглянувши матеріали справи господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відшкодування понесених позивачем витрат по сплаті судового збору відповідно до статей 123, 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається судом на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Гетьман» до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» про зобов’язання вчинити дії задовольнити частково.
2. Викласти п. 3.2 ОСОБА_3 поставки спирту на внутрішній ринок № 122 від 14.06.2018 року в наступній редакції:
«Ціна спирту визначається із розрахунку:
- Ціни за 1 декалітр спирту сорту «Люкс», що складається з 250,00 грн. без врахування податку на додану вартість;
- Податку на додану вартість в розмірі 20 % ціни спирту.
Всього ціна за 1 декалітр спирту сорту «Люкс» з урахуванням податку на додану вартість складає 300 грн.»
3. В задоволенні решти позову про зобов’язання Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» скасувати накази № 45 від 29.01.2018 року «Про застосування цінової політики на 2018 рік», № 341 від 12.06.2018 року «Про застосування цінової політики на 2018 рік», № 688 від 07.12.2016 року (зі змінами та доповненнями) та зобов’язання Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» при зміні чи встановленні нових цін на спирт етиловий ректифікований забезпечити застосування однакової ціни для суб’єктів господарювання відмовити.
4. Стягнути з Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» (07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Гагаріна, буд. 16, ідентифікаційний код 37199618) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Гетьман» (79024, м. Львів, вул. Волинська, 10-а, ідентифікаційний код 31804036) 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят два) грн. 00 коп. судового збору.
5. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України з врахуванням п. 17.5 розділу ХІ Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 30.10.2018 р.
Суддя Т.П. Карпечкін