Рішення № 77592512, 25.10.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2018
Номер справи
1640/2932/18
Номер документу
77592512
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2932/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Костіної А.В.,

представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Приватного акціонерного товариства "АвтоКрАЗ" до Управління Держпраці у Полтавській області про скасування постанови, -

В С Т А Н О В И В:

22 серпня 2018 року (згідно відбитку поштового штампу на конверті) Приватне акціонерне товариство "АвтоКрАЗ" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Держпраці у Полтавській області про скасування постанови від 03.08.2018 №ПЛ1487/584/АВ/П/ПТ/МГ-ФС щодо порушень Приватним акціонерним товариством "АвтоКрАЗ" законодавства про працю, а саме, частини шостої статті 95 Кодексу законів про працю України та статті 33 Закону України "Про оплату праці" в частині не проведення індексації заробітної плати.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що постанова від 03.08.2018 №ПЛ1487/584/АВ/П/ПТ/МГ-ФС щодо порушень ПрАТ "АвтоКрАЗ" законодавства про працю є протиправною та прийнята в результаті неповного з’ясування обставин справи. Зазначає, що в період з лютого по березень 2016 року величина індексу інфляції не перевищила встановлений поріг у 103%, тому підстав для індексації заробітної плати начальника транспортного цеху ОСОБА_2 не було.

Ухвалою суду від 28.08.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 11:40 18.09.2018, проведення якого відкладалося на 10:00 04.10.2018, а у подальшому, яке було перенесене на 10:00 11.10.2018.

14.09.2018 від Управління Держпраці у Полтавській області до суду надійшов відзив на позов (а.с. 48-52), у якому останнє просить суд відмовити в задоволенні позову товариства, посилаючись на те, що за результатами інспекційного відвідування виявлені порушення, зокрема, встановлено порушення вимог частини шостої статті 95 Кодексу законів про працю України, статті 33 Закону України "Про оплату праці" щодо не проведення індексації заробітної плати. Так, згідно особових рахунків начальника транспортного цеху ОСОБА_2 в період з вересня 2015 року по березень 2016 року нарахування заробітної плати проводилось з розрахунку посадового окладу 4090,00 грн. За даних умов у лютому-березні 2016 року повинна була нараховуватися індексація заробітної плати (К-1,4). В особових рахунках за вказаний період відсутнє нарахування індексації заробітної плати.

Ухвалою суду від 11.10.2018 підготовче провадження у даній справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду на 14:30 18.10.2018, в проведенні якого оголошувалася перерва до 12:00 25.10.2018.

В ході підготовчого провадження та в судовому засіданні 18.10.2018 представник позивача підтримував позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.

В судове засідання 25.10.2018 представник позивача не з’явився, направив до суду клопотання, у якому просив провести розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримував повністю (а.с. 116).

Представник відповідача в судовому засіданні 25.10.2018 заперечувала проти задоволення позовних вимог з огляду на їх безпідставність.

Заслухавши вступне слово представників позивача та відповідача, показання свідка -інспектора праці Управління Держпраці у Полтавській області ОСОБА_3, розглянувши наявні у матеріалах справи документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

05.07.2018 начальником Управління Держпраці у Полтавській області ОСОБА_4 видано наказ №110П "Про проведення заходів державного контролю", яким, зокрема, наказано провести інспекційне відвідування ПрАТ "АвтоКрАЗ" щодо відповідності вимогам законодавства про працю у зв’язку з надходженням звернення гр. ОСОБА_2 (а.с. 54-55).

05.07.2018 за номером №1141 заступником начальника Управління Держпраці у Полтавській області ОСОБА_5 оформлено направлення на проведення заходу державного контролю, яким проведення інспекційного відвідування ПрАТ "АвтоКрАЗ" на предмет додержання ним у діяльності вимог законодавства про працю доручено заступнику начальника відділу з питань експертизи умов праці ОСОБА_3 (а.с. 53).

Копію вказаного направлення 16.07.2018 вручено начальнику юридичного управління ПрАТ "АвтоКрАЗ" ОСОБА_6-Н.О. (а.с. 53).

У період з 16 по 19 липня 2018 року інспектором праці ОСОБА_3 у присутності генерального директора товариства ОСОБА_7 проведено інспекційне відвідування ПрАТ "АвтоКрАЗ", за наслідками якого складено акт №ПЛ1487/584/АВ від 19.07.2018, яким, зокрема, зафіксовано порушення товариством частини шостої статті 95 КЗпП України, статті 33 Закону України "Про оплату праці" щодо не проведення індексації заробітної плати (а.с. 56-71).

24.07.2018 Управлінням Держпраці у Полтавській області складено припис №ПЛ1487/584/АВ/П про усунення виявлених порушень, в тому числі, частини шостої статті 95 КЗпП України, статті 33 Закону України "Про оплату праці" (а.с. 72-73).

У подальшому, 03.08.2018 начальником Управління Держпраці у Полтавській області ОСОБА_4 прийнято постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ПЛ1487/584/АВ/П/ПТ/МГ-ФС, якою на товариство накладено штраф у розмірі 37230,00 грн (а.с. 76).

Підстави та порядок проведення інспекційного відвідування позивачем не оспорюються.

Позивач не погоджується з прийнятою постановою, в зв'язку з чим оскаржив її до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Поняття мінімальних державних гарантій в оплаті праці міститься у статті 12 Закону України "Про оплату праці", частиною першою якої передбачено, що норми оплати праці (за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників, молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо) і гарантії для працівників (оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов'язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад; для переведених за станом здоров'я на легшу нижчеоплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв'язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей; для донорів тощо), а також гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо встановлюються Кодексом законів про працю України та іншими актами законодавства України.

Відповідно до частини другої статті 12 Закону України "Про оплату праці" норми і гарантії в оплаті праці, передбачені частиною першою цієї статті та Кодексом законів про працю України, є мінімальними державними гарантіями.

Розмір мінімальної заробітної плати визначається з урахуванням потреб працівників та їх сімей, вартісної величини достатнього для забезпечення нормального функціонування організму працездатної людини, збереження її здоров'я набору продуктів харчування, мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості, а також загального рівня середньої заробітної плати, продуктивності праці та рівня зайнятості (частина перша статті 9 Закону України "Про оплату праці").

Частиною другою статті 2 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що на основі соціальних стандартів визначаються розміри основних соціальних гарантій: мінімальних розмірів заробітної плати та пенсії за віком, інших видів соціальних виплат і допомоги.

За приписами статті 11 Закону України "Про оплату праці" мінімальні розміри ставок (окладів) заробітної плати, як мінімальні гарантії в оплаті праці, визначаються генеральною угодою.

Отже, індексація заробітної плати є і мінімальною державною гарантією в оплаті праці, і державною соціальною гарантією, оскільки стосується працівників і їх сімей.

Статтею 95 КЗпП України (в редакції зі змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 16.07.2015 №630-VIII) передбачено, що мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт).

Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб.

Заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Згідно зі статтею 33 Закону України "Про оплату праці" в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація заробітної плати працівникам нараховується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" від 17.07.2003 №1078 (далі Порядок - №1078).

За змістом пункту 2 Порядку №1078 (в редакції зі змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2015 №673) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, з окрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 11 і 4 цього Порядку.

У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку.

У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції базовим місяцем вважається місяць, у якому мало місце таке підвищення.

Для проведення подальшої індексації або здійснення чергового підвищення доходів випереджаючим шляхом обчислення індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком починаючи з наступного за базовим місяця.

Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить суму підвищення доходів випереджаючим шляхом у базовому місяці.

Приклад обчислення суми індексації у разі підвищення доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції наведено у додатку 5.

Місяць, в якому відбувається підвищення грошових доходів працівників у зв'язку із розширенням зони обслуговування, збільшенням обсягу робіт, суміщенням професій (посад), виконанням обов'язків тимчасово відсутнього працівника, оплатою за роботу за сумісництвом на одному підприємстві, в установі, організації, а також за рахунок збільшення розміру премії, не вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (у разі, коли не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу).

У разі коли в результаті перерахунку пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, базовий місяць для визначення індексації пенсій не змінюється.

Виходячи з викладеного, на переконання суду, фіксована сума індексації виплачується до наступного підвищення тарифної ставки (окладу), при якому сума збільшення заробітної плати перевищить фіксовану суму індексації.

Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 12.04.2018 у справі №816/2325/16 (номер в ЄДРСР 73355617).

Як слідує з наявних у матеріалах справи особових рахунків начальника транспортного цеху ПрАТ "АвтоКрАЗ" ОСОБА_2, в період з вересня 2015 року по березень 2016 року нарахування заробітної плати останньому проводилося з розрахунку посадового окладу 4090,00 грн (а.с. 108-111).

Як показала в судовому засіданні інспектор праці ОСОБА_3, починаючи з вересня 2014 року індекс споживчих цін в Україні щомісяця перевищував встановлений законом поріг індексації (101%). В червні 2015 року індекс інфляції знизився нижче цієї межі до позначки 100,4%. А в липні 2015 року вперше за останні майже два роки в Україні була зафіксована дефляція. Рівень споживчих цін в порівнянні з червнем зменшився на 1% і склав 99%. Це означає, що величина приросту індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати за вересень 2015 року залишається на рівні липня і серпня 2015 року. І так буде до тих пір, доки індекс споживчих цін сумарно за декілька місяців не перевищить цей поріг (101%). Тобто, починаючи з липня і по жовтень 2015 року коефіцієнти для індексації не змінюються. Проте суми поточної вересневої та жовтневої індексації порівняно із серпнем зростуть.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" установлено у 2015 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб: з 1 січня 2015 року - 1218 гривень, з 1 вересня - 1378 гривень.

Отже, з 01.09.2015 застосовувався новий розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 1378 грн.

Для начальника транспортного цеху ПрАТ "АвтоКрАЗ" ОСОБА_2 після підвищення постійних складових зарплати (окладу, надбавки, тощо) у вересні 2015 року, цей місяць став базовим. Причому незалежно від суми зарплатного підвищення. Це підвищення може бути пов’язане як із законодавчим зростанням соціальних гарантій (установленням посадового окладу на рівні мінімальної зарплати), так і з персональним (збільшенням розміру окладу, постійної надбавки тощо).

Для подальшої індексації саме від такого базового місяця (вересень 2015 року) залежить право на поточну індексацію, тобто, з наступного місяця (жовтень 2015 року) починають розрахунок індексу споживчих цін наростаючим підсумком: жовтень 2015 року – 98,7 (98,7/100=0,987), листопад 2015 року – 100,2 (102,0/100=1,02); грудень 2015 року – 100,7 (100,7/100=1,007); (0,987*1,02*1,007=1,01378718*100-100=1,378).

З 01.12.2015 порівняльні розрахунки для визначення права на подальшу індексацію проводять тільки при підвищенні посадових окладів (тарифних ставок). Із зазначеної дати встановлення або підвищення інших постійних зарплатних складових (надбавок, доплат, премій тощо) без збільшення посадового окладу (тарифної ставки) значення не мають. Тобто, в разі збільшення зарплати тільки за рахунок постійної надбавки, доплати, премії, тощо без збільшення окладу суму індексації не треба зменшувати на розмір такого збільшення зарплати. Отже, у такому місяці проводити порівняльні розрахунки для визначення права на індексацію не потрібно. Це означає, що працівнику продовжують виплачувати суми індексації, обчислені залежно від останнього підвищення посадових окладів.

З огляду на викладене, індексацію начальнику транспортного цеху ПрАТ "АвтоКрАЗ" ОСОБА_2 товариство мало виплачувати за лютий, березень, квітень і травень 2016 року, але в даному випадку з квітня останнє підняло ОСОБА_2 посадовий оклад, який перекрив індекс споживчих цін, як наслідок, порушення мало місце до квітня 2016 року.

За даних умов індексація заробітної плати (К-1,4) повинна була нараховуватися ОСОБА_2 у лютому та березні 2016 року, разом з тим, у особових рахунках за вказаний період відсутнє нарахування індексації заробітної плати (а.с. 110-111), що свідчить про допущення товариством порушення вимог частини шостої статті 95 КЗпП України, статті 33 Закону України "Про оплату праці".

Згідно з листом ПрАТ "АвтоКрАЗ" від 09.08.2018 №533-57 "При виконання припису", адресованим заступнику начальника з питань експертизи умов праці Управління Держпраці у Полтавській області ОСОБА_3, товариство повідомило про виконання вимоги припису від 24.07.2018 №ПЛ1487/584/АВ/П про усунення виявлених порушень законодавства про працю, в тому числі, частини шостої статті 95 КЗпП України, статті 33 Закону України "Про оплату праці" шляхом проведення індексації заробітної плати (а.с. 119-120). При цьому, підтвердженням проведення індексації заробітної плати ОСОБА_2 є кінцевий розрахунок та зведена відомість на перерахування заробітної плати та інших виплат (а.с. 121-122).

Таким чином, провівши індексацію заробітної плати ОСОБА_2, товариством фактично визнано допущення ним порушення частини шостої статті 95 КЗпП України, статті 33 Закону України "Про оплату праці".

Відповідно до пункту 29 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295, заходи до притягнення об'єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності за використання праці неоформлених працівників, несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці вживаються одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.

За змістом статті 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" установлено у 2018 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 3723 гривні; у погодинному розмірі: з 1 січня - 22,41 гривні.

При перевірці правильності визначення Управлінням Держпраці у Полтавській області позивачу суми штрафу в розмірі 37230,00 грн судом встановлено дотримання останнім приписів статті 265 КЗпП України та статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік".

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що постанова від 03.08.2018 №ПЛ1487/584/АВ/П/ПТ/МГ-ФС прийнята Управлінням Держпраці у Полтавській області на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що встановлені законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано та обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для її прийняття.

Доводи позивача не спростовують правильності висновків відповідача щодо порушення законодавства про працю. А відтак, позовні вимоги ПрАТ "АвтоКрАЗ" про скасування постанови про накладення штрафу задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "АвтоКрАЗ" (вул. Київська, 62, м. Кременчук, Полтавська область, 39631, код ЄДРПОУ 05808735) до Управління Держпраці у Полтавській області (вул. Пушкіна, 119, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 39777136) про скасування постанови відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 05 листопада 2018 року.

Суддя ОСОБА_8