Рішення № 77592296, 05.11.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2018
Номер справи
2040/7869/18
Номер документу
77592296
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 листопада 2018 р. № 2040/7869/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі : головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Державної установи "Олексіївська виправна колонія (№ 25)" про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд, з урахуванням заяви про уточнення ( збільшення) позовних вимог: визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області та державної установи «Олексіївська виправна колонія № 25» щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294»; зобов’язати Пенсійний фонд України повідомити головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, на ім'я ОСОБА_1; зобов’язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області скласти у десятиденний строк з моменту надходження інформації про підстави для проведення перерахунку пенсій список на ім'я ОСОБА_1 та подати його до державної установи “Олексіївська виправна колонія № 25”; зобов’язати державну установу “Олексіївська виправна колонія № 25” на підставі наданого списку скласти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1, за формою згідно із додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, з урахуванням посадового окладу, підвищення посадового окладу за особливі умови служби у кримінально-виконавчих установах закритого типу 5 %, окладу за спеціальним військовим званням, надбавки за вислугу років 50 %, середньомісячної суми додаткових видів ПЗ за 24 місяці 3576,02 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби 50 %, розміру премії 150 % та у місячний строк подати її головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області; зобов’язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після надходження довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім’я ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2017 року у розмірі 77 відсотків грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у правовідносинах, з приводу яких подано позов, відповідачами не було вчинено всіх необхідних дій, що, в подальшому, призвело до одержання ним пенсії у неналежному розмірі.

Ухвалою від 05.10.2018 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачам надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачам, та отримана ними.

Відповідачі - Пенсійний фонд України та Головне управління ПФУ в Харківській області надано відзиви на позов, в яких, заперечуючи проти позову, зазначені відповідачі просили у задоволенні позову відмовити, оскільки у спірних правовідносинах вони діяли в рамках Закону.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області з 25.01.2014 року та йому було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", виходячи з 77% грошового забезпечення.

У розрахунок пенсії було включено на підставі довідки про види грошового забезпечення такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 1250 грн; підвищення посадового окладу за особливі умови служби у кримінально-виконавчих установах закритого типу 5 % - 62,5 грн; оклад за спеціальним званням - 130 грн; надбавка за вислугу років 40%- 577 грн; надбавка за виконання особливо-важливих завдань під час проходження служби 50 %; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці; премія - 150%.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294» (набрала чинності з 01.01.2017) було підвищено посадові оклади осіб начальницького складу установ виконання покарань.

Таким чином, як вказував позивач, збільшення посадового окладу особам начальницького складу установ виконання покарань, як зазначено у вказаній постанові, який, за своєю складовою є ідентичним складовим колишніх осіб начальницького складу установ виконання покарань, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку його пенсії, як колишнього заступника начальника установи виконання покарань на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294» з дати виникнення права на перерахунок - 01.01.2017.

Однак, як вказував позивач, перерахунок його пенсії за цією постановою не відбувся.

Проте, в подальшому, на виконання постанови Кабінету міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" пенсію позивача було перераховано з 01.01.2018 року на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 року, виданої уповноваженим органом "Державний департамент з питань виконання покарань", в розмірах, визначених постановою КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших діб» виходячи з таких складових:

- оклад за посадою 6840 грн;

- оклад за спеціальним званням 1410 грн;

- надбавка за вислугу років (50%) 4125 грн., усього розмір грошового забезпечення 12375 грн.

Розмір перерахованої пенсії позивача з 01.01.2018 року склав 6575,21 грн. (з урахуванням 50 % суми підвищення відповідно до постанови № 103, що становить 2087.30 грн.).

Крім того, судом встановлено, що при перерахунку пенсії було зменшено відсотковість грошового забезпечення для обчислення пенсії, з 77% до 70%.

ГУ ПФУ в Харківській області надано позивачу довідку від 21.02.2018 року, в якій зазначено, що пенсія позивачу перерахована та виплачується в розмірі 77% грошового забезпечення, проте, коли позивач, вбачаючи, що при перерахунку пенсії не було враховано всіх необхідних складових, звернувся до зазначеного відповідача з заявою про перерахунок пенсії від 23.07.2018 року, останній листом повідомив йому, що фактично пенсія виплачується, виходячи з 70% грошового забезпечення.

Також, зі змісту зазначеного листа фактично вбачається, що ГУ ПФУ в Харківській області, відносно неврахованих складових грошового забезпечення при перерахунку пенсії повідомило позивачу, що з відповідного питання він повинен звернутись до уповноваженого органу ( виправної колонії), оскільки органи пенсійного фонду України не мають змоги вносити будь-які корективи в документи, надані уповноваженими органами.

Позивач, вбачаючи у зазначеному порушення своїх прав, звернувся до суду з позовом.

Так, у правовідносинах, з приводу яких подано позов, має місце ланцюг дій, вчинення яких призводить до перерахунку пенсії, у зв'язку з набранням 01.01.2017 року чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294»:

- Пенсійний фонд повідомляє головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку;

- Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області складає у десятиденний строк з моменту надходження інформації про підстави для проведення перерахунку пенсій список та подє його до державної установи “Олексіївська виправна колонія № 25”;

- “Олексіївська виправна колонія № 25” на підставі наданого списку складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та у місячний строк подає її головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області;

- головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після надходження довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - здійснює перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2017 року.

Такий ланцюг дій обумовлений нормами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 ( в редакції, чинній на момент набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036).

Зазначене є першим ключовим моментом спірних правовідносин.

Другим ключовим моментом є відсотковість грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

Третім ключовим моментом є той факт, що за період, охоплений позовними вимогами, мало місце прийняття Кабінетом Міністрів України двох постанов, як підстав для перерахунку пенсії, такими постановами, як вже зазначалось вище, є:

- Постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294», яка набрала законної сили 01.01.2017 року та втратила чинність з 01.03.2018 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";

- та саме Постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01 березня 2018 року ,проте, підлягала застосуванню з 01.01.2018 року, в силу приписів постанови КМ України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

По суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Згідно частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

В подальшому, до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ вносились зміни та, станом на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії відповідна норма передбачала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Саме зазначена редакція була застосована відповідачем при перерахунку пенсії за такою підставою як Постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб ” з 01.01.2018 року.

З 01.01.2017 року перерахунок пенсії позивача на підставі Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294» не проводився, що не заперечується сторонами.

Суд вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення у бік підвищення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення Кабінету Міністрів України про підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Такими підставами у правовідносинах, з приводу яких подано позов, є:

- постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294» (набрала чинності з 01.01.2017), якою підвищено посадові оклади осіб начальницького складу установ виконання покарань та, в подальшому, втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704;

- постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб ” ( набрала законної сили з 01.03.2018 року), якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1;схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту згідно з додатком 2;схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Управління державної охорони згідно з додатком 3;схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Служби безпеки згідно з додатком 4;схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів згідно з додатком 5; схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту згідно з додатком 6;схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації згідно з додатком 7;схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби згідно з додатком 8;схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби згідно з додатком 9;схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби згідно з додатком 10;схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби згідно з додатком 11;тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців строкової військової служби згідно з додатком 12;схему тарифних коефіцієнтів за посадами курсантів військових навчальних закладів, навчальних закладів Міністерства інфраструктури, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної кримінально-виконавчої служби, Державної фіскальної служби, ліцеїстів військових ліцеїв, ліцеїв цивільного захисту та ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, згідно з додатком 13;схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14;додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15;розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.

Таким чином, суд вказує, що обидві зазначені постанови, є підставами для перерахунку пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393” (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 ( редакції, яка була чинна на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2017 р.), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Отож, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Із загальнодоступної інформації в мережі Інтернет відомо, що комісією з ліквідації Державної пенітенціарної служби України направлено лист від 09.02.2017 до Пенсійного фонду України з проханням поінформувати підпорядковані територіальні органи Пенсійного фонду України про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України, розміри посадових окладів яким були змінені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294".

Пенсійний фонд України повідомив Державну пенітенціарну службу України про те, що на даний час порядок проведення перерахунку пенсій особам, які звільнені з апарату ДПтС України відсутній.

Про зазначене також вказував відповідач - Пенсійний фонд України у відзиві на позов з посиланням на роз'яснення Мінсоцполітики.

Таким чином, Пенсійний фонд України всупереч Порядку №45 самостійно безпідставно без встановлених на те законом повноважень вирішив, що категорія пенсіонерів, до якої позивач має відношення, не має право на перерахунок, а тому протиправно не вчинив дій щодо інформування Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №1036 підвищено грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, тобто встановлено правову підставу для перерахунку пенсії.

В результаті не надсилання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області інформації про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, в тому числі на ім'я позивача, Пенсійним фондом було допущено протиправну бездіяльність.

Вказане призвело до того, що ГУ ПФУ в Харківській області було позбавлене можливості вчинення дій з підготовки списків, а ДУ «Олексіївська виправна колонія №25»-можливості складання відповідної довідки та її направлення до ГУ ПФУ в Харківській області з метою проведення останнім перерахунку пенсії

Враховуючи викладене, суд вбачає, що з боку відповідача - Пенсійного фонду України має місце протиправна бездіяльність, яка полягає у невчиненні дій з повідомлення Головного управління ПФУ в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Щодо оскарження відповідної бездіяльності, з боку відповідачів ГУ ПФУ в Харківській області та ДУ «Олексіївська виправна колонія №25», позов не підлягає задоволенню, оскільки в їх діях не вбачається вини у допущенні такої бездіяльності, внаслідок відповідної бездіяльності ПФ України.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі за текстом - Постанова №103), яка набрала законної сили 24.02.2018 року.

Відповідно до п.1 Постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Згідно п.2 Постанови № 103 постановлено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р.

Таким чином, збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього військовослужбовця на підставі постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. №704.

Отже, в силу приписів ст. 63 Закону України № 2262, п. 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704, який було проведено відповідачем з січня 2018 року.

Щодо правовідносин, з приводу яких подано позов, суд зазначає, що приписами частини першої статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

При вказаних обставинах, суд приходить до висновку що відповідач - ГУ ПФУ в Харківській області, при проведенні з 01.01.2018 року перерахунку за ПКМУ № 704 та № 103 змінивши позивачу максимальний розмір пенсії з 77% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення, діяв всупереч Закону, оскільки при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення ним пенсії.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 24.04.2018 року № 686/12623/17, від 03.04.2018 року № 175/1665/17.

Крім того, розглядаючи дану справу, суд звертає увагу, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення ( Постанова Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі 826/4418/14).

Суд враховує судову практику Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 15 листопада 1996 року у справі “Чахал проти Об'єднаного Королівства” (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності “небезпідставної заяви” за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Засіб захисту повинен бути “ефективним” як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Афанасьєв проти України” від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, “ефективний засіб правого захисту” у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Таким чином суд, враховуючи викладене, приходить до висновку, що відновлення порушеного права позивача полягає в наступному та шляхом ( з урахуванням ст. 9 КАС України):

- зобов'язання Пенсійний фонд України повідомити головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, на ім'я ОСОБА_1 - оскільки розглядом справи доведена його протиправна бездіяльність, яка полягала у віднесенні на свій розсуд та всупереч Порядку №45 , що категорія пенсіонерів, до якої позивач має відношення, не має право на перерахунок з 01.01.2017 року внаслідок набрання законної сили постановою Кабінету Міністрів України №1036;

- зобов'язання головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області скласти у десятиденний строк з моменту надходження інформації про підстави для проведення перерахунку пенсій список на ім'я ОСОБА_1 та подати його до державної установи “Олексіївська виправна колонія № 25”;

- зобов'язання державну установу “Олексіївська виправна колонія № 25” на підставі наданого списку скласти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1, за формою згідно із додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, з урахуванням посадового окладу, підвищення посадового окладу за особливі умови служби у кримінально-виконавчих установах закритого типу 5 %, окладу за спеціальним військовим званням, надбавки за вислугу років 50 %, середньомісячної суми додаткових видів ПЗ за 24 місяці, надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби 50 %, розміру премії 150 % та у місячний строк подати її головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області - оскільки при призначенні пенсії зазначеним відповідачем було надано відповідну довідку з урахуванням всіх необхідних складових;

- зобов’язння головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після надходження довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім’я ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2017 року ( за постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294”) у розмірі 77 відсотків грошового забезпечення, з урахуванням сплачених сум;

- зобов’язання головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2018 року перерахунок та виплату пенсії (за постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб") у розмірі 77 відсотків грошового забезпечення, з урахуванням сплачених сум;

- зобов’язання головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2017 року та з 01.01.2018 року однією сумою, оскільки вказане дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову у спосіб, наведений вище.

Посилання відповідача - ПФУ у відзиві на позов щодо пропуску позивачем строку звернення до суду суд відхиляє, з огляду на приписи ч. 3 ст. 51 Закону України №2262-ХІІ.

Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивача ухвалою від 05.1-.2018 року звільнено від сплати судового збору, а доказів понесення ним інших витрат до суду не надано.

Керуючись ст.ст. 139, 263, 255, 295, 297 КАС України, суд –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( 61120, АДРЕСА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ід. код НОМЕР_1) до Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, буд. 9, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 14099344), Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344), Державної установи "Олексіївська виправна колонія (№ 25)" (вул. Цезаря Кюі, буд. 44, м. Харків, 61242, ЄДРПОУ 08564541) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України, яка полягає у невчиненні дій з повідомлення Головного управління ПФУ в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відносно ОСОБА_1, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294».

Зобов'язати Пенсійний фонд України повідомити головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, на ім'я ОСОБА_1.

Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області скласти у десятиденний строк з моменту надходження інформації про підстави для проведення перерахунку пенсій список на ім'я ОСОБА_1 та подати його до державної установи “Олексіївська виправна колонія № 25”.

Зобов'язати державну установу “Олексіївська виправна колонія № 25” на підставі наданого списку скласти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1, за формою згідно із додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, з урахуванням посадового окладу, підвищення посадового окладу за особливі умови служби у кримінально-виконавчих установах закритого типу 5 %, окладу за спеціальним військовим званням, надбавки за вислугу років 50 %, середньомісячної суми додаткових видів ПЗ за 24 місяці, надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби 50 %, розміру премії 150 % та у місячний строк подати її головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області .

Зобов’язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після надходження довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім’я ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2017 року ( за постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294”) у розмірі 77 відсотків грошового забезпечення, з урахуванням сплачених сум.

Зобов’язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2018 року перерахунок та виплату пенсії (за постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб") у розмірі 77 відсотків грошового забезпечення, з урахуванням сплачених сум.

Зобов’язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2017 року та з 01.01.2018 року однією сумою.

У задоволенні іншої частини позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п.15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи - безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 05 листопада 2018 року.

Суддя Заічко О.В.