
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
05 листопада 2018 р. № 2040/6695/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,61052, код ЄДРПОУ2729317398) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ40108599) про скасування висновку, визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Харківській області, в якому просить суд:
- скасувати висновок комісії Головного управління Національної поліції в Харківській області від 10.12.2015 р. відносно ОСОБА_1, про зарахування стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років та для визначення тривалості додаткової оплачуваної відпусти;
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції у Харківській області від 11.12.2015 року №114о/с відносно ОСОБА_1, щодо встановлення стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції для встановлення надбавки за вислугою років та надання додаткової оплачуваної відпустки та до календарної вислуги років час навчання у вищому навчальному закладі Національній юридичній академії імені ОСОБА_2 до призначення на посаду оперуповноваженого карного розшуку Ленінського РВ ХМУ ГУМВС в Харківській області в межах п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
В обґрунтування позову зазначив, що згідно висновку комісії ГУ Національної поліції в Харківській області від 10.12.2015р. до стажу роботи служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, позивачу було зараховано службу в органах внутрішніх справ з 01.08.1997р. по 07.11.2015р. та з 07.11.2015р. по теперішній час.
Позивач вказує, що строк стажу служби в поліції йому було необґрунтовано розраховано без урахування часу навчання у цивільному навчальному закладі. Про існування та зміст спірного наказу позивач дізнався 09.07.2018р. коли звернувся до управління кадрового забезпечення ГУ Національної поліції з рапортом про ознайомлення з документами, що містяться в особовій справі, в зв’язку з чим не був пропущений строк звернення до суду.
Позивач вважає дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права, оскільки після закінчення навчання у ВНЗ згідно направлення позивач був призначений на офіцерську посаду з присвоєнням офіцерського звання "лейтенант міліції".
За таких підстав вважає, що дії відповідача суперечать вимогам Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії та грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей".
У судове засідання прибув представник позивача - ОСОБА_3, склав заяву, в якій просив здійснити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача - ОСОБА_4, у судове засідання прибув, надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач позов не визнав та згідно наданого до суду відзиву пояснив, що оскаржувані в даній справі рішення є цілком обґрунтованими і законними. При цьому відповідач вказав, що оскільки позивач на даний час є діючим працівником поліції, в даному випадку для розрахунку стажу служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та для визначення тривалості додаткової відпустки слід застосовувати лише норми Закону України «Про національну поліцію». В зв’язку з наведеним вважає, що строк служби було обраховано вірно, з урахуванням приписів вказаного Закону.
Провадження у справі відкрито судом 30.08.2018р. в спрощеному провадженні. Ухвалою суду від 21.09.2018р. у справі відкрито провадження в порядку загального позовного провадження.
Суд, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Фактичні обставини справи, встановлені судом, полягають у наступному.
Позивач у період з 01.09.1993р. по 30.06.1997 р. навчався у Національній юридичній академії імені ОСОБА_2 на денній формі навчання.
Згідно з направленням на роботу, виданого НЮАУ імені ОСОБА_2 № 80 (а.с. 34) позивача направлено в розпорядження УМВС в Харківській області для роботи на посаді слідчого згідно штатного розпису з 01.08.1997р.
08.08.1997р. позивач був прийнятий на службу в органи внутрішніх справ та наказом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 08.08.1997р. №80 та призначений на посаду оперуповноваженого карного розшуку Ленінського районного відділу ХМУ УМВС України в Харківській області з подальшим присвоєнням спеціального звання – лейтенант міліції
У період з 01.08.1997 року по 06.11.2015 року позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України.
Наказом від 06.11.2015 року № 622 Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області позивач згідно з п.9 Розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнено зі служби в органах внутрішніх справ за п. 64 "З" (у зв'язку з переходом на роботу в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади).
Згідно з відомостями послужного списку на підставі наказу Головного управління Національної поліції в Харківській області від 07.11.2015 року № 44 о/с позивача призначено на посаду оперуповноваженого Дзержинського ВП (м. Харків) Головного управління Національної поліції в Харківській області.
Згідно висновку комісії ХМУ УМВС України в Харківській області про встановлення стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років станом на 01.07.2018р. комісією позивачу зараховано в стаж для виплати відсоткової надбавки стаж служби у період з 01.08.1997р. по 01.07.2004р.- служба в органах внутрішніх справ; з 01.09.1992р. по 30.06.1997р. – час навчання в Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого в межах п’яти років із розрахунку один рік за шість місяців (а.с. 35).
В подальшому, згідно оскаржуваних в даній справі Висновку та наказу про встановлення стажу служби в поліції, позивачу не було враховано навчання в Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого.
При цьому правова позиція відповідача полягає у тому, що обчислення стажу служби в поліції передбачено статтею 78 Закону України “Про Національну поліцію”. В даній статті зазначений вичерпний перелік посад (періодів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції.
Комісія ГУНП в Харківській області з обчислення стажу для виплати надбавки за стаж служби (роботи) в поліції та для визначення тривалості додаткової оплачуваної відпустки поліцейським, державним службовцям та вільнонайманим працівникам дійшла висновку, що до стажу служби в поліції був помилково зарахований час навчання у цивільному навчальному закладі з розрахунку у 1 рік за 6 місяців. У зв'язку з цим, на підставі ст.78 Закону України "Про Національну поліцію", відповідно до висновку вищезазначеної комісії ГУНП в області, наказом за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки станом на 07.11.2015 року складає: 18 років 03 міс. 06 днів.
Суд, перевіряючи відповідність вчинених суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах діянь вимогам ч.2 ст.2 КАС України, зазначає, що правовідносини з приводу обчислення стажу служби в поліції врегульовані Законом України “Про Національну поліцію”, Порядком обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393.
У відповідності до ст. 78 Закону України “Про Національну поліцію”, стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Так, у відповідності до ч. 2 наведеної вище статті, до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у ОСОБА_5 України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;
6) дійсна військова служба в ОСОБА_6 та ОСОБА_7, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Закону України “Про Національну поліцію”, порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), передбачено, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною ОСОБА_5 України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
Станом на час прийняття позивача на службу в органи внутрішніх справ обчислення вислуги років здійснювалось на підставі цієї ж постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393.
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 393, в редакції чинній на дату призначення позивача на посаду до органів внутрішніх справ, до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Прикордонних військ, Національної гвардії, Управління державної охорони, Цивільної оборони України та інших військових формувань, створених Верховною ОСОБА_5 України, Служби безпеки України, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені норми, суд зазначає, що як на час прийняття позивача на службу в органи внутрішніх справ, так і на час винесення спірного рішення до вислуги років поліцейського зараховується час навчання у цивільних вищих навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
В даній справі судом встановлено, що позивач після закінчення навчання у ВНЗ згідно направлення на роботу був призначений на офіцерську посаду оперуповноваженого карного розшуку Ленінського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області з подальшим присвоєнням офіцерського звання "лейтенант міліції", що підтверджено копією послужного списку (а.с. 18-32).
Як було зазначено вище, відповідно до ч. 4 ст. 78 Закону України «Про національну поліцію» порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України, а відтак при вирішенні даного питання мають враховуватись положення постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, які в даному випадку дотримано не було.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з ч.1ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки судом в ході розгляду справи встановлено факт порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин, а відповідач як суб'єкт владних повноважень, у порядку ч.2 ст.77 КАС України, не довів правильності та обґрунтованості власних суджень, суд доходить висновку про необхідність позовні вимоги задовольнити, що гарантуватиме поновлення порушених прав позивача.
Керуючись ст. ст. 1,2, 6,7,19, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Харківській області про скасування висновку, визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Скасувати висновок комісії Головного управління Національної поліції в Харківській області від 10.12.2015р. відносно ОСОБА_1, про зарахування стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років та для визначення тривалості додаткової оплачуваної відпусти.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції у Харківській області від 11.12.2015 року №114о/с відносно ОСОБА_1, щодо встановлення стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції для встановлення надбавки за вислугою років та надання додаткової оплачуваної відпустки та до календарної вислуги років час навчання у вищому навчальному закладі Національній юридичній академії імені ОСОБА_2 до призначення на посаду оперуповноваженого карного розшуку Ленінського РВ ХМУ ГУМВС в Харківській області в межах п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Харківській області (код 40108599), на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) суму сплаченого судового збору в розмірі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду. Або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Панченко О.В.