
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
05 листопада 2018 р. справа № 520/8925/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, адреса реєстрації: Донецька обл., ст. Донецьк Сєвєрний, Яснуватський район, вул. Привокзальна, б. 20, кв. 12, адреса реєстрації ВПО та проживання: 61121, АДРЕСА_1), яка діє в своїх інтересах та інтересах своєї малолітньої дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (61121, Харківська обл., місто Харків, проспект Тракторобудівників, будинок 144, код ЄДРПОУ 25864181) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, яка діє в своїх інтересах та інтересах своєї малолітньої дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1), за її заявами від 25.11.2017 та від 22.03.2018 року, та за її заявою від 17.04.2018 року як уповноваженому представнику сім'ї;
- скасувати рішення засідання районної комісії, оформлене протоколом №78 від 04.04.2018 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні адресної допомоги відповідно до заяв від 25.11.2017 року та від 22.03.2018 року;
- зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за її заявами від 25.11.2017 року та від 22.03.2018 року, та за заявою від 17.04.2018 року як уповноваженому представнику сім'ї у розмірі, що встановлений чинним законодавством України, а саме: ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1) з 25.11.2017 року - у розмірі, встановленому для працездатних осіб, відповідно до Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 17.04.2018 року - 1000 грн. щомісяця.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.10.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.263 КАС України, якою унормовано що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ч.2 ст.263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.1 та ч.2 ст.262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_1 з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту змушена була залишити своє постійне місце проживання в станції Донецьк-Сєвєрний, Ясинуватського району Донецької обл. та перемістилась до м. Харкова. 28 березня 2018 року у Харкові в неї народився син - ОСОБА_2. Позивач перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради як внутрішньо переміщена особа разом із своїм сином. Відповідно до довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 20.04.2017 р. №6343028801 та №0000516060 від 17.04.2018 року, зареєстроване місце проживання позивача та її сина: АДРЕСА_2 Позивач звернулась до відповідача 25.11.2017 р. з заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк. Ніяких нарахувань з боку відповідача не було і позивач звернулась до відповідача 22.03.2018 року із повторною заявою про призначення адресної допомоги. У зв’язку з тим, що 28.03.2018 року у позивача народилась дитина і склад сім’ї, таким чином, було змінено, 17.04.2018 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення адресної допомоги ВПО ще й для свого сина - ОСОБА_2. На дані звернення позивач отримала від відповідача відповідь від 20.04.2018 р. за № 08-5427 про те, що грошова допомога не буде призначена позивачу та її дитині, оскільки ст. Донецьк-Сєвєрний, Донецької області, відсутнє в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085. Стосовно заяв позивача від 25.11.2017 року та від 22.03.2018 року було прийнято рішення про відмову в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, що оформлене протоколом №78 від 04.04.2018 року. У відповіді відповідача від 20.04.2018 року також вказано, що заява позивача від 17.04.2018 року залишається без розгляду. В той же час, ст. Донецьк-Сєвєрний, звідки позивач перемістилась, є населеним пунктом, що фактично розташований на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Як вбачається з витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на належну Позивачу 1/3 трикімнатної квартири, місцезнаходженням нерухомого майна є станція Донецьк-Сєвєрний, яка перебуває на території Спартаківської сільської ради Ясинуватського району Донецької області. Згідно з додатком 1 до розпорядження КМУ від 07.11.2014 № 1085-р села Спартак, Веселе та Яковлівка, а також селища Каштанове, ОСОБА_3, Мінеральне включені до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. ОСОБА_3 того, відповідно до паспорту Позивача, штамп щодо прописки проставлен саме Ясинуватським МВС України, що підтверджує факт віднесення ст. Донецьк-Сєвєрний до Ясинуватського району Донецької області. Враховуючи вищевикладене, позивач вважає зазначені дії відповідача щодо не призначення позивачу щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі з населеного пункту, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження протиправними та просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 знаходяться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, як внутрішньо переміщені особи з 20.04.2017. Після закінчення шестимісячного терміну призначення допомоги ОСОБА_1 25.11.2017 звернулась з заявою про подовження виплати допомоги. Згідно з розпорядженням від 17.01.2018 в призначенні допомоги було відмовлено у зв’язку з відсутністю ст. Донецьк-Сєвєрний Ясинуватського району Донецької обл. в переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. 22.03.2018 ОСОБА_1 звернулась з повторною заявою про подовження виплати допомоги додавши відповідь представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 02.03.2018. 04.04.2018 на засіданні комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова (протокол № 78) було розглянуто питання призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання та вирішено відмовити в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг ОСОБА_1 згідно заяви від 25.11.2017. 17.04.2018 ОСОБА_1 була видана довідка № НОМЕР_2 на ім’я ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, в якої зазначено відомості про законного представника, що супроводжує малолітню дитину, а саме ОСОБА_1. На заяву уповноваженого представника сім’ї від 17.04.2018 було надано відповідь з роз’ясненням, що оскільки об’єкт нерухомості на станції Донецьк-Сєвєрний Донецької області, в якому зареєстрована ОСОБА_1 та її неповнолітня дитина знаходиться на території, яка відсутня в Переліку на засіданні робочої групи було ухвалено відмовити в призначенні даної допомоги та повідомлено, що дана інформація була надана 04.04.2018 повідомленням № 517, у зв’язку з чим, без розгляду залишається звернення від 17.04.2018 відносно повторного розгляду даного питання на комісії про внесення змін в склад сім’ї з урахуванням дитини ОСОБА_2. Представник відповідача зазначив, що спеціалісти управління діяли в межах вимог чинного законодавства, з огляду на що просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту змушена була залишити своє постійне місце проживання в станції Донецьк-Сєвєрний, Ясинуватського району Донецької обл. та перемістилась до м. Харкова. 28 березня 2018 року у Харкові в неї народився син - ОСОБА_2.
Позивач перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради як внутрішньо переміщена особа разом із своїм сином. Відповідно до довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 20.04.2017 р. №6343028801 та №0000516060 від 17.04.2018 року, зареєстроване місце проживання позивача та її сина: ст. Донецьк-Сєвєрний, вул. Привокзальна, 6.20, кв.12 Донецької обл.
Позивач звернулась до відповідача 25.11.2017 р. з заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк.
Згідно з розпорядженням від 17.01.2018 в призначенні допомоги було відмовлено у зв’язку з відсутністю ст. Донецьк-Сєвєрний Ясинуватського району Донецької обл. в переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
04.04.2018 на засіданні комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова (протокол № 78) було розглянуто питання призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання та вирішено відмовити в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг ОСОБА_1 згідно заяви від 25.11.2017.
Позивач звернулась до відповідача 22.03.2018 року із повторною заявою про призначення адресної допомоги.
Згідно копії повідомлення від 04.04.2018 року за вих.№517 та розпорядження від 04.04.2018 року, на звернення позивача від 25.11.2017 року та від 22.03.2018 року було прийнято рішення про відмову в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, що оформлене протоколом №78 від 04.04.2018 року.
Однак, зі змісту протоколу №78 від 04.04.2018 року судом встановлено, що комісією було відмовлено виключно у задоволенні заяви позивача від 25.11.2017 року, предметом обговорення комісії заява позивача від 22.03.2018 року не була, рішення по ній не приймалось.
У зв’язку з тим, що 28.03.2018 року у позивача народилась дитина і склад сім’ї, таким чином, було змінено, 17.04.2018 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення адресної допомоги ВПО ще й для свого сина - ОСОБА_2.
На дані звернення позивач отримала від відповідача відповідь від 20.04.2018 р. за № 08-5427 про те, що грошова допомога не буде призначена позивачу та її дитині, оскільки ст. Донецьк-Сєвєрний, Донецької області, відсутнє в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085. Також вказано, що заява позивача від 17.04.2018 року залишається без розгляду.
Не погодившись із діями відповідача щодо відмови у подовженні виплати грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, позивач звернулась до суду із даним позовом.
Надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, визначає Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505 (зі змінами, далі - Порядок).
Відповідно до п.2 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №1085 (далі - Перелік).
Згідно пункту 3 зазначеного Порядку грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім’ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім’ї.
Судом встановлено, що відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р, в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин, ст. Донецьк-Сєвєрний, Ясинуватського району Донецької області не входить до цього переліку. До зазначеного переліку були включені наступні населені пункти Ясинуватського району: с. Василівка, с. Веселе (Спартаківська сільська рада), с-ще Бетманове, с-ще Мінеральне, с. Спартак, с. Яковлівка, с-ще Каштанове, с-ще ОСОБА_3, с-ще Лозове.
Водночас, суд вважає за необхідне зазначити про наступне.
Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до приписів статті 72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані, згідно частини другої зазначеної статті встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частини перша та друга статті 73 КАС України).
Згідно норм статті 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Норми статті 77 КАС України розподіляють обов'язок доказування між сторонами. Так, згідно положень частини першої зазначеної статті кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).
Водночас, норами КАС України серед основних засад (принципів) адміністративного судочинства визначено принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі.
Так, положеннями частини четвертої статті 9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі є галузевим принципом, що властивий лише адміністративному судочинству та обумовлює основні відмінності адміністративного судочинства від цивільного, однією з яких є його офіційність, що полягає в активній ролі суду і обмежує дію принципів змагальності і диспозитивності.
Відповідно до норм статті 99 КАС України електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам'яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет).
Як встановлено судом з мережі Інтернет станція Донецьк-Сєвєрний територіально знаходиться посеред («в оточені») населених пунктів, включених до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р та на території, яких і до теперішнього часу проводяться бойові дії, що відображено, зокрема, у звітах Організації з безпеки і співробітництва Європи (ОБСЄ), зокрема: на відстані 4,1 км від с. Спартак Донецької області, 8,7 км - від с. Веселе Донецької області, 11,4 км - від с. Каштанове Донецької області, 11,9 км - від с. Опитне Донецької області, 3,5 км - с. Яковлевка Донецької області, 16,6 км - від с. Крута Балка, 4,5 км - від с. Мінеральне. Інформація про обстріли (проведення бойових дій/антитерористичної операції) безпосередньо на території населеного пункту станція Донецьк-Сєвєрний також містяться у відкритих інформаційних джерелах в мережі Інтернет.
Окрім цього, як вбачається з витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на належну Позивачу 1/3 трикімнатної квартири, місцезнаходженням нерухомого майна є станція Донецьк-Сєвєрний, яка перебуває на території Спартаківської сільської ради Ясинуватського району Донецької області.
Згідно з додатком 1 до розпорядження КМУ від 07.11.2014 № 1085-р села Спартак, Веселе та Яковлівка, а також селища Каштанове, ОСОБА_3, Мінеральне включені до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
ОСОБА_3 того, відповідно до паспорту Позивача, штамп щодо прописки проставлений саме Ясинуватським МВС України, що підтверджує факт віднесення ст. Донецьк-Сєвєрний до Ясинуватського району Донецької області.
Отже, застосовуючи принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі та оцінюючи надані сторонами та виявлені судом докази, суд вважає за можливе визнати загальновідомим факт проведення на території населеного пункту станція Донецьк-Сєвєрний антитерористичної операції (операції об'єднаних сил) та відповідно таким, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Статтею 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 року № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII), передбачено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до ст. 4, 4-1 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону та обліковується в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
Постановою Кабінету Міністрів України №505 затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно з пунктом 2 цього Порядку, грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до пункту 3 зазначеного Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) - 884 грн. на одну особу (члена сім'ї); для працездатних осіб - 442 грн. на одну особу (члена сім'ї). Загальний розмір допомоги на сім’ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім’ї та не може перевищувати 2400 гривень або 3400 гривень, якщо до складу сім’ї входять особи з інвалідністю або діти з інвалідністю.
Порядок ведення обліку осіб, які переміщуються, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 № 509 (надалі Порядок № 509), згідно з яким взяття на облік таких осіб здійснюється шляхом видачі довідки, яка видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.
Таким чином, виплата допомоги здійснюється особам, які переміщуються як з тимчасово окупованої території, так і з районів проведення антитерористичної операції.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" район проведення антитерористичної операції - це визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких проводиться зазначена операція.
Наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07 жовтня 2014 №33/6/а вся територія Донецької області визначена районом проведення антитерористичної операції.
Пунктом 6 Порядку № 505 визначено вичерпний перелік підстав для відмови у призначенні щомісячної адресної грошової допомоги, а саме:
-будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції;
-у володінні сім'ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску;
-будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Підставою для відмови у призначенні щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1, зазначено розпорядження КМУ від 7 листопада 2014 року №1085-р, яка не визначена Порядком №505.
Також суд зазначає, що виплата допомоги залежить лише від факту переміщення з району проведення АТО та перебування на обліку УПСЗН, що й підтверджено довідкою про взяття на облік особи яка перемістилась з району проведення АТО.
Аналогічна позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 10.07.2018 року у справі №222/250/15-а, яка, відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, повинна враховуватись судом.
Таким чином суд приходить до висновку щодо наявності у позивача права на отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо-переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, протиправність дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1), за її заявами від 25.11.2017 та від 22.03.2018 року, та за її заявою від 17.04.2018 року як уповноваженому представнику сім'ї, та як наслідок наявність підстав для скасування рішення засідання районної комісії, оформлене протоколом №78 від 04.04.2018 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні адресної допомоги відповідно та зобов’язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за її заявами від 25.11.2017 року та від 22.03.2018 року, та за заявою від 17.04.2018 року як уповноваженому представнику сім'ї у розмірі, що встановлений чинним законодавством України, а саме: ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1) з 25.11.2017 року - у розмірі, встановленому для працездатних осіб, відповідно до Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 17.04.2018 року - у розмірі, встановленому для працездатних осіб, відповідно до Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, адреса реєстрації: Донецька обл., ст. Донецьк Сєвєрний, Яснуватський район, вул. Привокзальна, б. 20, кв. 12, адреса реєстрації ВПО та проживання: 61121, АДРЕСА_1), яка діє в своїх інтересах та інтересах своєї малолітньої дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (61121, Харківська обл., місто Харків, проспект Тракторобудівників, будинок 144, код ЄДРПОУ 25864181) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1), за її заявами від 25.11.2017 та від 22.03.2018 року, та за її заявою від 17.04.2018 року як уповноваженому представнику сім'ї.
Скасувати рішення засідання районної комісії, оформлене протоколом №78 від 04.04.2018 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні адресної допомоги.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (61121, Харківська обл., місто Харків, проспект Тракторобудівників, будинок 144, код ЄДРПОУ 25864181) призначити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, адреса реєстрації: Донецька обл., ст. Донецьк Сєвєрний, Яснуватський район, вул. Привокзальна, б. 20, кв. 12, адреса реєстрації ВПО та проживання: 61121, АДРЕСА_1) щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за її заявами від 25.11.2017 року та від 22.03.2018 року, та за заявою від 17.04.2018 року як уповноваженому представнику сім'ї у розмірі, що встановлений чинним законодавством України, а саме: ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1) з 25.11.2017 року - у розмірі, встановленому для працездатних осіб, відповідно до Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 17.04.2018 року - у розмірі, встановленому для працездатних осіб, відповідно до Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (61121, Харківська обл., місто Харків, проспект Тракторобудівників, будинок 144, код ЄДРПОУ 25864181) судові витрати по сплаті судового збору на розрахунковий рахунок 34318206084012, отримувач коштів УК Основ"ян/мХар Основ"янсь/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37999628, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету 22030101, у розмірі 704 (сімсот чотири гривні) 80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 05.11.2018 року.
Суддя Біленський О.О.