Рішення № 77592174, 01.11.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2018
Номер справи
820/4945/18
Номер документу
77592174
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

01 листопада 2018 р. Справа № 820/4945/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Шляхової О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (64300, Харківська обл., м. Ізюм, в'їзд Островеького, 9) до ОСОБА_2 комісії ГУ МВС України в Харківській області (61022, м.Харків, вул.Жон Мироносіць, б.5), Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся із адміністративним позовом до Харківського окружного адміністративного суду, в якому просить суд:

- визнати, що з введенням виплати премії поліцейським з 01.10.2016 року, є збільшенням грошового забезпечення поліцейських, що є підставою для виготовлення додатково оформленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1;

- визнати протиправною відмову ОСОБА_2 комісії ГУ МВС України в Харківській області у виготовленні додатково оформленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням середнього розміру премії, яка виплачувалась/виплачується поліцейському за займаною посадою з 01 жовтня 2016 року та з 01 січня 2018 року;

- зобов'язати ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Харківській області виготовити додатково оформлену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням середнього розміру премії, яка виплачувалась/виплачується поліцейському за займаною посадою з 01 жовтня 2016 року та з 01 січня 2018 року;

- визнати протиправною бездіяльність ГУ Пенсійного фонду України в Харківській області при виконанні частини другої пункту 3 Постанови КМУ № 103 від 21.02.18 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» при виплаті пенсії ОСОБА_1;

- зобов'язати ГУ Пенсійного фонду України в Харківській області виплачувати з 01.01.2018 року перераховану пенсію ОСОБА_1 з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії, а саме: надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за шкідливість, підвищення за постановою КМУ № 355 у 2012 році, доплати до основного розміру пенсії, індексації;

- зобов’язати ГУ Пенсійного фонду України в Харківській області, після отримання від ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області додатково оформленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням середнього розміру премії, яка виплачувалась/виплачується поліцейському за займаною посадою з 01 жовтня 2016 року та з 01 січня 2018 року, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням розміру премії з 01 жовтня 2016 року та з 01 січня 2018 року.

Різницю між розміром виплачуваної пенсії та перерахованої пенсії з врахуванням нового розміру премії сплатити з дати встановлення нових розмірів премії, тобто з 01 жовтня 2016 року та з 01 січня 2018 року відповідно.

Просив суд на підставі п.1 ч.2 ст. 371 КАСУ, звернути до негайного виконання рішення, щодо стягнення з ГУ Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 всієї суми заборгованості при присудженні платежів на виконання частини другої пункту 3 Постанови КМУ № 103 від 21.02.18 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та виплатити пенсію ОСОБА_1 з врахуванням розміру премії з 01 жовтня 2016 року та з 01 січня 2018 року.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач 1 - ОСОБА_2 комісія ГУ МВС України в Харківській області починаючи з 01.01.2016 протиправно, відмовляє ОСОБА_1 у виготовленні додатково оформленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, із врахуванням середнього розміру премії, виплачувалась поліцейському за займаною посадою з 01.10.2016 та з 01.01.2018. ГУ Пенсійного фонду України в Харківській області (відповідач 2) вчиняє протиправну бездіяльність при виконанні частини 2 п. 3 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деякім іншим категоріям осіб» при виплаті пенсії. Позивач вважає такі дії відповідачів незаконними та протиправними.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2018 відкрито спрощене провадження.

Відповідач 1 - ОСОБА_2 комісія ГУ МВС України в Харківській області на виконання вимог ухвали суду скористалась правом надання відзиву на позов, який отримано судом 31.07.2018 року. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що позивач є пенсіонером ОВС та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У зв’язку із змінами в законодавстві, з 29.12.2017 виникли правові підстави для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ (міліції), в тому числі і позивачу. Перерахунок пенсії пенсіонерам МВС України здійснюється відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р, № 45, яким передбачена певна процедура (далі - Порядок № 45). Вказаним Порядком № 45 передбачено, що у випадку наявності підстав для перерахунку пенсії Міністерство внутрішніх справ України повідомляє про це Пенсійний фонд України. Управління Пенсійного фонду України в областях, у свою чергу, складають списки пенсіонерів МВС України та подають їх уповноваженому органу, з якого особи були звільнені зі служби для складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Для забезпечення перерахунку пенсій наказом МВС України від 17.02.2017 №138, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 15.03.2017 за №348/30216, затверджено Перелік посад осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських. Згідно даного Переліку, посада, з якої звільнився на пенсію позивач відповідає посаді начальник ізолятора. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюється на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області довідка № 100/18622 для перерахунку пенсії на ОСОБА_1 була направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з грошовим забезпеченням, яке складається: посадовий оклад - 2800 грн., оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000 грн., надбавка за вислугу років 45%-2160 грн., розмір премії (1,60 %) - 111,36 коп. Таким чином, на час розгляду справи по суті алгоритм дій, який передбачений Порядком № 45 виконаний. А отже, позовна вимога позивача щодо виготовлення додатково оформлених довідок з врахуванням премії, яка виплачувалась поліцейському з 01.10.2016 та з 01.01.2018 вважає безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню.

Зазначає, що підстав для врахування та включення премії у довідку позивачу, яку отримують діючі поліцейські - не має. Просив суд у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.

Відповідачем 2 - ГУ Пенсійного фонду України в Харківській області - направлений до суду відзив на позов, в якому зазначає, що підстав для задоволення позову не немає, оскільки Управління Пенсійного фонду діяло на підставі та у спосіб визначений Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби». Зазначає також, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області при перерахунку пенсії керувалося лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які були надані ЛК ГУ МВС України в Харківській області та не могло визначити і врахувати будь-які інші, окрім тих, що були включені до відповідної довідки.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2018 зупинено провадження у даній справі до набрання чинності рішення Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/1/18.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2018 скасовано ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2018 та направлено до суду І інстанції для продовження розгляду справи.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ст. 229 КАС України.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи положення ч.11 ст.126 КАС, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 1995 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Постановою Ізюмського міськрайнного суду Харківської області від 06.10.2017 яка ухвалою Харківського апеляційного суду від 13.11.2017 залишена без змін, зокрема зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.01.2016 перерахувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення.

У грудні 2017 позивачу з 01.02.2016 проведено перерахунок пенсії, на підставі рішення суду.

Позивач, звернувся із завою до Голови Ліквідкомісії УМВС України Харківській області, в якій просив виготовити довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з врахуванням середнього розміру премії, яка виплачувалась/виплачується поліцейському за займаною посадою з 01 жовтня 2016 року та з 01 січня 2018 року.

Листом від 24.11.2017 №О-681/119-29-2/01-2017 запит ОСОБА_1, за дорученням розглянуто сектором з питань пенсійного забезпечення ГУНП в Харківській області, та повідомлено заявника про наступне.

Згідно листа Міністерства внутрішніх справ від 22.03.2017 №4019/02/22- 2017, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції*», з 01.01.2016 року на підставі довідок про грошове забезпечення, наданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м.Києві.

Відповідно до постанови КМУ № 988, та у відповідності до абз.4 п.5 порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, надбавки, доплати, підвищення та премії при перерахунку пенсій враховувались в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року та відповідними посадами в Національної поліції.

Окрім того, зазначено що позивач ОСОБА_1, під час проходження служби в ОВС обіймав посаду – начальник ізолятора тимчасового утримання, затриманих та взятих під варту осіб при Ізюмському МРВ УМВСУ в Харківській області, яку відповідно до наказу МВС України від 17.02.2017 №138 прирівняно до начальника ізолятора, грошове забезпечення за такою посадою складає: посадовий оклад – 2800 грн,; оклад за спеціальним званням (майор поліції ) – 2000 грн.; надбавка за стаж служби в поліції 45% - 2160 грн.; розмір премії складає 3.31% -230 грн.

Також зазначено, що ОСОБА_2 комісією ГУМВС України в Харківській області від 22.05.2017 за вих.. 82/119-29-2/01-2017 на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії Довідка ОСОБА_1 №100/18622 направлена до ГУ пенсійного Фонду України в Харківській області.

А отже, виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не має правових підстав. (а.с. 15)

На повторне звернення позивача, Листом від 26.12.2017 №О-775/119-29-2/01-2017 сектору з питань пенсійного забезпечення ГУНП в Харківській області, надано відповідь яка за змістом є тотожною з попереднім листом 24.11.2017.

Серед іншого, у відповіді від 26.12.2017 зазначено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які скасовані, чи такі, що виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії правові підстави відсутні. (а.с. 16)

Позивач втретє звернувся із завою до Голови Ліквідкомісії ГУМВС України Харківській області, в якій просив виготовити довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з врахуванням середнього розміру премії, яка виплачувалась/виплачується поліцейському за займаною посадою з 01 жовтня 2016 року та з 01 січня 2018 року.

Листом від 12.02.2018 №О-96/119-29-2/01-2018 запит ОСОБА_1, за дорученням розглянуто сектором з питань пенсійного забезпечення ГУНП в Харківській області (а.с. 17).

З листа від 12.02.2018 вбачається, що за змістом він є тотожнім з попередніми двома листами, окрім наступного.

Згідно з пунктом 5 Порядку при перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується в розмірі, установленому за відповідною посадою (посадами), у межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, таких його видів: - посадовий оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених КМУ, або керівником державного органу в межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені КМУ - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; - інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія – у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Повторно зазначено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які скасовані, чи такі, що виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

Роз’яснено, що Ліквідкомісія ГУМВС України Харківській області при складанні довідки про грошове забезпечення керувалася нормативно-правовим законодавством України.

А отже виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не має правових підстав.(а.с.17)

Листом від 05.03.2018 №О-215/119-29-2/01-20-18 заяви ОСОБА_1 розглянуто Ліквідкомісією ГУМВС України Харківській області, та надано відповідь про наступне (а.с. 18).

На виконання норм статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) та прийнятої 21.02.2018 року Урядом постанови Кабінету Міністрів України „Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова), повідомлено.

Відповідно до пункту з Постанови пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) підлягають перерахунку з 1 січня 2016 року за прирівняними посадами із розміру грошового забезпечення поліцейського враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення ( надбавки, доплати, підвищення) та премії за січень 2016 року в розмірах установлених з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 після надходження інформації Національної поліції України про середні розміри надбавок, доплат та премії, що фактично виплачені поліцейським за січень 2016 року, опрацьовані довідки про розмір грошового забезпечення, централізовано будуть надіслані до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, для подальшого перерахунку пенсії. (а.с. 18)

Згідно наявної у матеріалах справи довідки №87 від 18.01.2017 встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у такому розмірі: посадовий оклад -1050,00 грн.; оклад за військове звання – 125.00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 35% - 411,00 грн.; шкідливість – 15% 157,50 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 43% - 682.09 грн.; премія 15% - 363.88 грн.; усього 2789.72 грн. Основний розмір пенсії: 86 % грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі 2399.16 грн. Сума доплати до попереднього основного розміру пенсії 119.50 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії 2518.656 грн. Підвищення за Постановою Кабінету Міністрів України 2012 №355 (35% від 2399.16=839.71 грн., максимальний розмір = 433.41 грн.) (станом на 01.01.2017р.). (а.с. 19)

Листом від 13.05.2018 Головного управління Пенсійного фонду України на запит ОСОБА_1 надано відповідь, з якої вбачається, що п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02. 2018 № 103 передбачено, що виплату перерахованих пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року (а.с. 20).

До основного розміру пенсії ОСОБА_1 не встановлено будь яких надбавок чи доплат, передбачених законодавством.

Отже, загальний розмір пенсії ОСОБА_1 після проведеного, на виконання постанови Ізюмського міськрайонного суду Харківської області віл 06.10.2017 по справі №623/1875/17, перерахунку складає 5033,27 грн.

Різниця пенсі за січень 2016 в сумі 1805,53 грн. нарахована ОСОБА_1 у листопаді 2017 року. Різниця пенсії за період з 01.02.2016 по 31.12.2017 в сумі 40785,29 грн. нарахована в січні Різниця пенсії за період з 01.02.2016 по 31.12.2017 в сумі 40785,29 грн. нарахована в січні поточного року. Стосовно індексації пенсії ОСОБА_1 надано роз’яснення листом головного управління від 31.12.2017 №2660/О-14. Іншого чинним законодавством не передбачено. (а.с. 20)

Відтак, ОСОБА_2 комісія ГУМВС України в Харківській області направила Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за №100/18622, згідно якої розмір грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016, за прирівняною посадою начальника ізолятора, на день звільнення із служби: посадовий оклад 2800 грн., оклад за спеціальним званням (майор поліції) 2200 грн., надбавка за стаж служби 45% - 2160грн., премія 1,60% - 111,36 грн. (а.с. 22)

Судом за матеріалами справи встановлено, що згідно довідки № 100/18622 від 20.05.18 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії сума пенсії позивача до виплати після проведеного перерахунку складає 7071,36 грн.

Між тим, позивачем зазначається, що Відповідач-1, при виготовленні довідки №100/18622 від 22.05.17 року для перерахунку його пенсії, свідомо ухилився від врахування такої умови як збільшення грошового забезпечення поліцейських. Отже, при виготовленні довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача, на його погляд, потрібно було враховувати і зміни в грошовому забезпеченні поліцейських, які відбулись за період протиправної бездіяльності МВС України. Позивачем також зазначається, що вперше МВС України повідомило Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсії тільки 03.02.2017 року, тобто в період, коли уже з 01 жовтня 2016 року виплачувалась збільшена премія.

На думку позивача ОСОБА_2 комісією складена довідка, яка не відповідає чинному законодавству та реальному грошовому забезпеченню поліцейських, яке збільшилось з виплатою премії з 01.10.2016 року. Зі збільшенням грошового забезпечення поліцейських з 01.01 18 року Відповідач-1 зобов'язаний був виготовити та направити до ГУ ПФУ в Харківській області нову довідку, де вказати новий розмір премії.

Позивач вважає, що відповідачем 1 допущено протиправну бездіяльність щодо не врахування середнього розміру премії, яка виплачувалась/виплачується поліцейському за займаною посадою з 01 жовтня 2016 року та з 01 січня 2018 року, а відповідачем 2 щодо невиконання п.3 Постанови Кабінету Міністрів України№103 від 21.02.2018 при виплаті йому пенсії.

Як встановлено судом із позовної заяви та пояснень до неї, ОСОБА_1 вважає, що відповідач 1 при визначенні розміру грошового забезпечення повинен керуватися Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції до 21.02.2018.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначає Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».

Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Суд звертає увагу, що зазначені зміни у законодавстві щодо відсутності строкових обмежень для проведення перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього набули чинності з 01.01.2016, а отже саме із цієї дати у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивачу.

При цьому, судом встановлено, що ОСОБА_2 комісія ГУ МВС України в Харківській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надала до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, що свідчить про дотримання державним органом Порядку №45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.

Таким чином, на час розгляду справи по суті алгоритм дій, який передбачений Порядком № 45 - відповідачем 1 виконаний.

Судом встановлено, що на заяву ОСОБА_1 до ГУНП в Харківській області стосовно призначення пенсій поліцейським, листом від 07.05.2018 № О-239/119/04/29-2018 надано відповідь про наступне.

Згідно з інформацією для перерахунку пенсій про середні розміри премій, виплачених поліцейським за січень 2016 року, по посаді «начальник ізолятора» відповідний розмір премії становив 1,60% (підстава – лист МВС України від 12.03.2018 № 3261/05/22-2018 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій».

Премія поліцейським ГУНП в Харківській області, у тому числі за посадою начальника ізолятора тимчасового тримання, почала виплачуватися з 01 жовтня 2016 року. Саме з того періоду Національна поліція України встановила рекомендовані граничні розміри грошового забезпечення поліцейських за відповідними посадами, в залежності від стажу служби в поліції, а також виходячи з фінансових можливостей державного бюджету. Чергове підвищення рекомендованих граничних розмірів грошового забезпечення за посадою начальника ізолятора тимчасового тримання відбулося з о 01.01.2018 року.

Суд враховує те, що висновки, викладені в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17, не підлягають застосуванню при розгляді даної справи, можливість чого обумовлена у наведеному рішенні, оскільки обставиною, яка впливає на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі, є питання наявності чи відсутності підстав для зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату з пенсії, виходячи з середнього розміру премії, яка виплачується/виплачувалася поліцейському за займаною посадою з 01.10.2016 та з 01.01.2018.

Як зазначено вище, відповідачем зроблено перерахунок пенсії у відповідності до вимог постанови № 103, на підставі довідки ліквідаційної комісії, виходячи зі складових грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років та премії.

Щодо тверджень позивача про необхідність врахування при перерахунку пенсії премії яка виплачується/виплачувалася поліцейському за займаною посадою з 01.10.2016 та з 01.01.2018, суд зазначає таке.

Частина друга статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпечення, передбачених постановою №988 (набрала чинності 02.12.2015), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Відповідно пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд встановив, що відповідно до вимог п. 3 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) необхідно перераховувати за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ № 988. При цьому розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Підпунктом 2 пункту 4 Постанови КМУ № 988 керівникам органів поліції надано право здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Преміювання здійснюється на підставі наказу начальника територіального органу поліції. Листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України довело до відома ОСОБА_2 комісій Головних управлінь МВС України в областях середні розміри надбавок та премії, що фактично виплачені у грудні 2015 року. З даного листа вбачається, що розмір премії за посадою – начальник ізолятору, яка прирівняна до посади, яку займав позивач, складала 1,60 відсотка.

Оскільки обставини, а саме набрання чинності Закону України від 23.12.2015 № 900-VІІ, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, настали у грудні 2015, то з урахуванням вимог ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсії позивачу був здійснений з січня 2016 року.

Зазначене узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України у справах № К/9991/47І61/12, № К/800/36967/15 та з позицією Верховного Суду України за наслідками перегляду судових рішень №21-5а13 та №21-10а14.

З огляду на наведене, станом на дату розгляду справи перерахунок пенсії позивачу на підставі постанови № 988, Порядку № 45, Постанови № 103 відповідачем здійснено, почато виплату перерахованої пенсії з врахуванням положень Постанови № 103, якими визначено періоди виплати заборгованості, і яка є чинною та не оскарженою на теперішній час, при цьому відповідачем правомірно враховано розмір премії 1,60 % (відповідно даний зазначений у довідці №100/18622), підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Стосовно вимоги допустити негайне виконання рішення суду, суд вважає за необхідне зазначити, що перелік судових рішень, які виконуються негайно, визначено положеннями статті 371 КАС України, у силу пункту 1 частини 1 якої негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

При цьому, відповідно до пункту 1 частини 2 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.

Оскільки предметом спору є визнання протиправними дій відповідача, зобов'язання вчинити певні дії та відсутність позовної вимоги про стягнення конкретно визначеного розміру суми пенсії, то дана вимога, на думку суду, є безпідставною, а отже такою, що задоволенню не підлягає.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (64300, Харківська обл.. м. Ізюм, в'їзд Островеького, 9) до ОСОБА_2 комісії ГУ МВС України в Харківській області (61022, м. Харків, вул.Жон Мироносіць, б.5), Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії – відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 05 листопада 2018 року.

Суддя Шляхова О.М.