
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
з питань забезпечення позову
Справа № 500/2308/18
05 листопада 2018 рокум. ТернопільСуддя Тернопільського окружного адміністративного суду Мартиць О.І., розглянувши у письмовому провадженні заяву комунальної установи Тернопільський міський палац культури "Березіль" імені ОСОБА_1 в адміністративній справі за позовною заявою комунальної установи Тернопільський міський палац культури "Березіль" імені ОСОБА_1 до управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради, виконавчий комітет Тернопільської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
31 жовтня 2018 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява комунальної установи Тернопільський міський палац культури "Березіль" імені ОСОБА_1 до управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради, виконавчий комітет Тернопільської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень.
05.11.2018 представником комунальної установи Тернопільський міський палац культури "Березіль" імені ОСОБА_1 повторно подано до суду заяву про забезпечення позову, в якій просить:
- зупинити дію рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області ОСОБА_2 №86 від 27 червня 2018 року, яким зупинено дію Містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки від 22.03.2016 №641 на "Будівництво культурно - мистецького центру з паркінгом та багатоквартирним житловим будинком" по вул. Миру;
- зупинити дію припису головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області ОСОБА_2 від 26 червня 2018 року №С-26.06./2 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності щодо будівництва культурно - мистецького центру з паркінгом та багатоквартирним житловим будинком по вул. Миру, 6 в м. Тернополі;
- заборонити управлінню Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області та відділу держаного архітектурно - будівельного контролю Тернопільської міської ради вчиняти будь - які дії щодо перевірки об'єкта будівництва культурно - мистецького центру з паркінгом та багатоквартирним житловим будинком, що знаходиться по вул. Миру, 6 в м. Тернополі Тернопільської області, яке ведеться за замовленням комунальної установи Тернопільський міський палац культури "Березіль" імені ОСОБА_1.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову зазначено, що позивач комунальна установа Тернопільський міський палац культури "Березіль" імені ОСОБА_1 є землекористувачами земельної ділянки, яка розташована по вул. Миру, 6 в місті Тернополі, на які за їх замовленням введеться будівництво культурно мистецького центру з паркінгом та багатоквартирним житловим будинком, на підставі виданих управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №641 від 22 березня 2016 року, дія яких зупинена управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області згідно рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області ОСОБА_2 №86 від 27 червня 2018 року, а також цим ж головним інспектором видано припис про усунення поршень від 26 червня 2018 року № С-26.06./2."
Комунальна установа Тернопільський міський палац культури "Березіль" імені ОСОБА_1 просить суд визнати протиправними та скасувати вказане вище рішення та припис головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області ОСОБА_3Я., як такі, що порушують їхні права на продовження законного будівництва культурно мистецького центру з паркінгом та багатоквартирним житловим будинком.
Враховуючи що існує реальна загроза завдання шкоди правам, свободам та інтересам Палацу культури Березіль, внаслідок не вжиття заходів забезпечення адміністративного позову до ухвалення рішення у даній справі, та того, що захист прав, свобод та інтересів позивача стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а тому необхідно зупинити дію оскаржуваного рішення та припису головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області ОСОБА_2 та заборонити відповідачу та Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради вчиняти дії щодо перевірки об'єкта будівництва культурно - мистецького центру з паркінгом та багатоквартирним житловим будинком.
Відповідно до частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа, або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Таким чином, розгляд заяви про забезпечення позову здійснено судом без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.
Суд, ознайомившись з матеріалами справи та поданою заявою, дійшов висновку про необхідність задоволення заяви про забезпечення позову з огляду на наступне.
Інститут забезпечення адміністративного позову регламентовано статтями 150, 151 КАС України, які закріплюють підстави забезпечення позову, а також види забезпечення позову в адміністративному процесі.
Можливі ситуації, коли зволікання з вирішенням адміністративної справи може завдати непоправної шкоди позивачеві. У зв'язку з цим у адміністративному процесуальному законодавстві існує інститут забезпечення позову, що дає можливість суду до прийняття рішення у справі вжити заходів щодо забезпечення позовних вимог, зокрема, якщо внаслідок невжиття цих заходів захист прав особи стане утрудненим або неможливим.
Відповідно до частини першої статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю. (частина друга статті 150 КАС України)
Суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Позивач посилається та те, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, а також, що без вжиття заходів забезпечення захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим, або істотно ускладниться.
В матеріалах справи містяться належні та допустимі докази існування такої небезпеки.
Відповідно до пунктів 1,2,4 частини першої статті 151 КАС позов може бути забезпечено зупиненням дії індивідуального акта або нормативно - правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору.
Згідно з частиною другою статті 151 КАС суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Таким чином, зазначені у заяві обставини знайшли своє підтвердження в матеріалах справи, доведені належними та допустимими доказами, а тому, можуть слугувати підставою для забезпечення позову.
Керуючись статтями 150-154,156,241,243,248 КАС, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву комунальної установи Тернопільський міський палац культури "Березіль" імені ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі за позовною заявою комунальної установи Тернопільський міський палац культури "Березіль" імені ОСОБА_1 до управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради, виконавчий комітет Тернопільської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень - задовольнити.
Зупинити дію рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області ОСОБА_2 №86 від 27 червня 2018 року, яким зупинено дію Містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки від 22.03.2016 №641 на "Будівництво культурно - мистецького центру з паркінгом та багатоквартирним житловим будинком" по вул. Миру.
Зупинити дію припису головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області ОСОБА_2 від 26 червня 2018 року №С-26.06./2 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності щодо будівництва культурно - мистецького центру з паркінгом та багатоквартирним житловим будинком по вул. Миру, 6 в м. Тернополі.
Заборонити управлінню Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області та відділу держаного архітектурно - будівельного контролю Тернопільської міської ради вчиняти будь - які дії щодо перевірки об'єкта будівництва культурно - мистецького центру з паркінгом та багатоквартирним житловим будинком, що знаходиться по вул. Миру, 6 в м. Тернополі Тернопільської області, яке ведеться за замовленням комунальної установи Тернопільський міський палац культури "Березіль" імені ОСОБА_1.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Повний текст ухвали складено 05.11.2018.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.