
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
01 листопада 2018 р. Справа № 480/4043/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Кунець О.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Голови Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області ОСОБА_2, Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Сумського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Голови Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області ОСОБА_2, Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області , у якій просить суд:
- визнати незаконними дії сільського голови Чернеччинської сільської ради ОСОБА_2 стосовно відмови в доступі для ознайомлення з рішеннями виконавчого комітету Сонячненської сільської ради за 2017 рік;
- визнати незаконними дії сільського голови Чернеччинської сільської ради ОСОБА_2 стосовно порушення строків надання відповіді на депутатське звернення депутата Чернеччинської сільської ради ОСОБА_1 від 21.09.2018 щодо доступу для ознайомлення з рішеннями виконавчого комітету Сонячненської сільської ради за 2017 рік;
- визнати незаконними дії сільського голови Чернеччинської сільської ради ОСОБА_2 стосовно надання неповної, необгрунтованої відповіді за №02-27/1353 від 02.10.2018 на депутатське звернення депутата Чернеччинської сільської ради ОСОБА_1 від 21.09.2018 стосовно доступу для ознайомлення з рішеннями виконавчого комітету Сонячненської сільської ради за 2017 рік;
- визнати незаконними дії сільського голови Чернеччинської сільської ради ОСОБА_2, що полягають у наданні неправдивої інформації у відповіді за №02-27/1353 від 02.10.2018 на депутатське звернення Чернеччинської сільської ради ОСОБА_1 від 21.09.2018 стосовно того, що лише в.о. старости Сонячненського старостинського округу ОСОБА_3 забезпечує доступ до рішень виконавчого комітету Сонячненської сільської ради за 2017 рік осіб, яким це право надано у встановленому законом порядку;
- визнати незаконними дії сільського голови Чернеччинської сільської ради ОСОБА_2, що полягають у ненаданні доступу для ознайомлення з рішеннями виконавчого комітету Сонячненської сільської ради за 2017 рік на підставі усної вимоги депутата Чернеччинської сільської ради ОСОБА_1;
- визнати незаконними дії сільського голови Чернеччинської сільської ради ОСОБА_2 такими, що перешкоджають діяльності депутата Чернеччинської сільської ради ОСОБА_1;
- зобов’язати голову Чернеччинської сільської ради ОСОБА_2 надати для ознайомлення депутату Чернеччиноської сільської ради ОСОБА_1 рішення виконавчого комітету Сонячненської сільської ради за 2017 рік;
- стягнути з відповідача - Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області, на користь ОСОБА_1 50000 грн. моральної шкоди.
Разом з тим, у позовній заяві позивач просить звільнити її від сплати судового збору за подання даного позову.
Поданий адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий з порушенням ст.160,161 КАС України.
Згідно з ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Згідно з п.п.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:
за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (704,80 грн.) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (704,80 грн.).
При цьому, відповідно до ч.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об’єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
У позовній заяві ОСОБА_1 фактично просить:
- визнати незаконними дії сільського голови Чернеччинської сільської ради ОСОБА_2 стосовно надання неповної, необгрунтованої, неправдивої відповіді, викладеної у листі №02-27/1353 від 02.10.2018, на депутатське звернення депутата Чернеччинської сільської ради ОСОБА_1 від 21.09.2018 стосовно доступу для ознайомлення з рішеннями виконавчого комітету Сонячненської сільської ради за 2017 рік;
- визнати незаконними дії сільського голови Чернеччинської сільської ради ОСОБА_2, що полягають у відмові у доступі (ненаданні доступу) для ознайомлення з рішеннями виконавчого комітету Сонячненської сільської ради за 2017 рік на підставі вимоги депутата Чернеччинської сільської ради ОСОБА_1;
- визнати незаконними дії сільського голови Чернеччинської сільської ради ОСОБА_2 стосовно порушення строків надання відповіді на депутатське звернення депутата Чернеччинської сільської ради ОСОБА_1 від 21.09.2018 щодо доступу для ознайомлення з рішеннями виконавчого комітету Сонячненської сільської ради за 2017 рік;
- визнати незаконними дії сільського голови Чернеччинської сільської ради ОСОБА_2 такими, що перешкоджають діяльності депутата Чернеччинської сільської ради ОСОБА_1;
- зобов’язати голову Чернеччинської сільської ради ОСОБА_2 надати для ознайомлення депутату Чернеччиноської сільської ради ОСОБА_1 рішення виконавчого комітету Сонячненської сільської ради за 2017 рік;
- стягнути з відповідача - Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області, на користь ОСОБА_1 50000 грн. моральної шкоди.
Тобто, заявлено 4 вимоги немайнового характеру та одну вимогу майнового характеру, за які має бути сплачено судовий збір у загальному розмірі 3524 грн. (по 704,80грн. за 4 вимоги немайнового характеру (704,80 грн.*4=2819,20грн.) та 704,80 грн. за одну вимогу майнового характеру (2819,20грн.+704,80грн.=3524грн.)).
Однак, позивачем не надано суду доказів сплати судового збору за подання даної позовної заяви в належному розмірі.
При цьому, позивач у позовній заяві просить звільнити її від сплати судового збору. На обгрунтування зазначає, що є вдовою, має на утриманні малолітню дитину, до вересня 2018 єдиним доходом була пенсія по втраті годувальника, а з 12.09.2018 позивач здійснює догляд за хворою бабусею і їй призначена компенсація як фізичній особі, яка надає соціальні послуги. У зв’язку з викладеним, має скрутний матеріальний стан. На підтвердження зазначеного, ОСОБА_1 надає довідку Південного об’єднаного управління Пенсійного фонду Сумської області за шість місяців (квітень-вересень 2018) та повідомлення Управління соціального захисту населення Охтирської РДА про призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги.
Суд, дослідивши матеріали клопотання про звільнення від сплати судового збору, відмовляє у його задоволенні, у зв’язку з наступним.
Відповідно до ч.1 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Такі положення Кодексу адміністративного судочинства України кореспондуються з положеннями ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір" - враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю.
Згідно з ч.2 ст.8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, підставою для звільнення від його сплати є, зокрема, незадовільний майновий стан фізичної особи, яка звертається з позовом.
При цьому, особа, яка заявляє клопотання про звільнення від сплати судового збору, в силу вимог з ч.1 ст.77 КАС України, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Надана позивачем довідка пенсійного органу не є належним та достатнім доказом, який підтверджує її тяжкий майновий стан, а також доказом неможливості сплати нею судового збору, у зв’язку з тим, що дана довідка охоплює період з квітня 2018 року по вересень 2018 року та містить відомість виключно про отриману пенсію по втраті годувальника, а не річний дохід (прибуток) позивача (заробітна плата та інші винагороди, у т.ч. пенсія).
У відповідності до п.1 ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір" ОСОБА_1 необхідно надати суду довідку про доходи за попередній календарний рік, що видається податковим органом або надати суду докази сплати судового збору в сумі 3524 грн., які необхідно перерахувати за реквізитами (діють з 02.07.2018):
Отримувач коштів УК у м. Сумах/м. Суми/22030101
Код отримувача 37970593
Банк отримувача Державне казначейство України
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача 34312206084030
Код класифікації доходів бюджету 22030101.
Згідно з ч.1 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Голови Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області ОСОБА_2, Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
2. Позивачу усунути недоліки позовної заяви в 7-денний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
4. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню позивачеві.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Кунець