Рішення № 77591841, 05.11.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2018
Номер справи
0540/7567/18-а
Номер документу
77591841
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 листопада 2018 р. Справа№0540/7567/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 87512, Донецька область, м. Маріуполь, п-т Нахімова, 156/8)

до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861, 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а)

про визнання дії неправомірними, зобов’язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дії відповідача, які виразилися у незастосуванні при розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за два календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2017 роки при переведенні з одного виду пенсії на інший, зобов’язання відповідача переглянути заяву від 14 липня 2018 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за два календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2017 роки, з дати звернення, тобто з 14 липня 2018 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

Ухвалою суду від 12 вересня 2018 року було прийнято до провадження позовну заяву, відкрито провадження в адміністративній справі № 0540/7567/18-а та призначено підготовче засідання на 27 вересня 2018 року. Ухвалою від 27 вересня 2018 року суд здійснив відкладення підготовчого засідання в адміністративній справі № 0540/7567/18-а та призначив підготовче засідання 22 жовтня 2018 року. Ухвалою від 22 жовтня 2018 року суд закрив підготовче провадження та призначив судовий розгляд адміністративної справи по суті на 5 листопада 2018 року.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідач протиправно відмовився приймати заяву позивача від 14 липня 2018 року про переведення з одного виду пенсії на інший. Жодного рішення за наслідками розгляду даної заяви відповідач не приймав.

Відповідач проти позовних вимог заперечує в повному обсязі, зазначає, що позивач в порушення норм Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій не звертався до управління із заявою про перехід на інший вид пенсії, оскільки відповідача до приписів пункту 1.5 Порядку подання заяви передбачає особисту присутність заявника.

Відповідно до частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів. Позивач надав заяву до суду про розгляд справи без його участі, відповідач у судове засіданні 5 листопада 2018 року не з’явився, жодних заяв, клопотань, відзиву, тощо не надав, тому суд дійшов до висновку щодо розгляду справи в порядку письмового провадження.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України про що свідчить паспорт громадянина України серії ВВ № 353677, виданого Приморським РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області 15 квітня 1998 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1. Позивач є пенсіонером за вислугою років, що сторонами не оскаржується.

14 липня 2018 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший. Дану заяву позивач направила до відповідача поштою, про що свідчить фіскальний чек за номером відправлення 8754802457611.

Судом також встановлено, що 10 жовтня 2018 року за результатами розгляду заяви позивача від 14 липня 2018 року відповідачем було прийнято рішення № 53 про відмову у розгляді документів. У зазначеному рішенні зазначено, що заявник надіслав наступні документи: заяву про перерахунок пенсії, копію договору довіреності, копію паспорта. Згідно з пунктом 1.5. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсій відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страху (далі-Порядок), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником ж органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополі та отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. Таким чином, для перерахунку пенсії необхідно особисто звернутися до управління. Заява (форма, встановленого зразка) заповнюється в день здачі документів, до заяви необхідно надати оригінали документів. Відповідно до пункту 2.23 Порядку документи про заробітну плату подаються тільки в оригіналах. За таких обставин вирішено відмовити ОСОБА_1 у розгляді документів для переходу з пенсії за вислугою років на пенсію за віком, так як порушено порядок зверненні за перерахунком пенсії.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра. Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.

Згідно статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно статті 92 Основного закону виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі – Закон № 1058- ІV).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

У відповідності до статті 44 Закону № 1058-ІV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 5 статті 45 зазначеного Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі за текстом – Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.5 Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Пунктом 1.7 Порядку № 22-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Згідно з пунктом 2.8. Порядку № 22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Пунктом 2.22 Порядку № 22-1 визначено, що документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також копію посвідки на постійне проживання.

Відповідно до пункту 2.23 Порядку № 22-1, документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Згідно із пунктом 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Пунктом 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту З пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 4.10 Порядку № 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Таким чином, аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства, які регулюють пенсійні правовідносини, суд дійшов висновку, що передбачено два альтернативні варіанти рішень, які можуть бути прийняті органами Пенсійного фонду за результатами розгляду заяви про призначення (переведення, перерахунку) пенсії: про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Тобто, у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення (перерахунок, переведення) пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву та прийняти відповідне рішення.

Судом встановлено, що позивач звернувся до управління Пенсійного фонду із заявою, встановленого зразку згідно із додатком 2 Порядку № 22-1, про переведення з одного виду пенсії на інший. Проте, відповідачем, в супереч нормам чинного законодавства, не прийнято законодавчо визначеного рішення про призначення (перерахунок) пенсії або відмову у призначенні пенсії, а прийнято рішення про відмову у розгляді документів, чим обмежив позивача у праві на пенсійне забезпечення.

Суд зазначає, що позивач у позовних вимогах просив, зокрема, визнати неправомірними дії відповідача, які виразилися у незастосуванні при розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за два календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2017 роки при переведенні з одного виду пенсії на інший. Проте, як вже було встановлено судом вище, відповідачем не була по суті розглянута заява позивача від 14 липня 2018 року про перехід з одного виду пенсії на інший та не було прийнято відповідне рішення, тому суд не може встановити неправомірність дій відповідача в цій частині, внаслідок чого суд відмовляє у задоволення позовних вимог в цій частині.

Крім того, позивач просив суд зобов’язати відповідача переглянути заяву від 14 липня 2018 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за два календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2017 роки, з дати звернення, тобто з 14 липня 2018 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

Суд зазначає, оскільки відповідач протиправно не прийняв передбаченого законодавством рішення за результатом розгляду заяви позивача від 14 липня 2018 року, то суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача в частині зобов’язання відповідача розглянути заяву позивача від 14 липня 2018 року про перехід з одного виду пенсії на іншу по суті.

Суд зазначає, що позовна вимога в частині зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за два календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2017 роки, з дати звернення, тобто з 14 липня 2018 року, з урахуванням фактично виплачених сум не підлягає задоволенню, оскільки, як вже суд зазначав, рішення відповідачем не було прийнято по суті розгляду заяви позивача від 14 липня 2018 року та дана позовна вимога є передчасною.

Крім того, суд зазначає, що позивач при прийнятті відповідачем рішення по суті розгляду заяви від 14 липня 2018 року може звернутися до суду, у випадку порушення його прав при прийнятті даного рішення.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з нормами частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог частин 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Нормами частини 2 зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п’ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

Отже, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності, з урахуванням наданих судом висновків, позов підлягає задоволенню частково.

Згідно з положеннями частини 3 статті 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Позивачем був сплачений судовий збір у сумі 704 грн. 80 коп. відповідно до квитанції від 5 вересня 2018 року.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 87512, Донецька область, м. Маріуполь, п-т Нахімова, 156/8) до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861, 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а) про визнання неправомірними дії Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, які виразилися у незастосуванні ОСОБА_1 при розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за два календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2017 роки при переведенні з одного виду пенсії на інший, зобов’язання Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області переглянути заяву ОСОБА_1 від 14 липня 2018 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за два календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2017 роки, з дати звернення, тобто з 14 липня 2018 року, з урахуванням фактично виплачених сум задовольнити частково.

Зобов’язати Маріупольське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області розглянути заяву ОСОБА_1 від 14 липня 2018 року про перехід з одного виду пенсії на інший по суті.

В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області судовий збір у розмірі 650 (шістсот п’ятдесят гривень) на користь ОСОБА_1.

Рішення ухвалене у нарадчій кімнаті 5 листопада 2018 року. Повне судове рішення складено 5 листопада 2018 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Смагар С.В.