Ухвала суду № 77591753, 30.10.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2018
Номер справи
813/2178/18
Номер документу
77591753
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№813/2178/18

У Х В А Л А

про встановлення судового контролю

30 жовтня 2018 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Сакалоша В.М.,

за участю секретаря судового засідання Михайленко Б.С.,

заявника ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, -

в с т а н о в и в:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, заявник) про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року у справі №813/2178/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій.

У вказаній заяві заявник по суті просить:

- зобов’язати відповідача відкрити виконавче провадження згідно з виконавчим листом № 813/6766/14, виданим 10.10.2017 року Львівським окружним адміністративним судом;

- встановити відповідачу двадцятиденний строк для подання звіту про виконання судового рішення щодо відкриття виконавчого провадження згідно виконавчого листа №813/6766/14, виданого 10.10.2017 року Львівським окружним адміністративним судом.

Заява мотивована тим, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року у справі № 813/2178/18 визнано протиправним і скасовано повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання від 15.05.2018 року № 6249 та зобов’язано Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області вирішити питання щодо відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа № 813/6766/14. Однак, не зважаючи на вказане рішення суду управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області повторно повернуло виконавчий лист №813/6766/14, виданий 10.10.2017 року Львівським окружним адміністративним судом без прийняття до виконання. У зв’язку з наведеним, заявник просить встановити відповідачу строк для подання звіту про виконання судового рішення щодо відкриття виконавчого провадження згідно виконавчого листа №813/6766/14, виданого 10.10.2017 року Львівським окружним адміністративним судом.

Заявник в судовому засіданні вимоги заяви підтримала, просила суд задовольнити вказану заяву в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення вимог заяви заперечив та просив відмовити. Відзиву на вказану заяву суду не надав.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, розглянувши заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд дійшов висновку, що у задоволенні вказаної заяви необхідно відмовити, виходячи з наступного.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 12.12.2014 року у справі № 813/6766/14 за позовом ОСОБА_1 до Відділу Держземагенства у місті Львові Львівської області, Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова про визнання протиправними дій, зобов’язання до вчинення дій позовні вимоги було задоволено частково шляхом зобов’язання ДПІ у Личаківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області повторно розглянути запит ОСОБА_1 вих. № 03/07 від 18.07.2014 р. та надати запитувану інформацію. В іншій частині адміністративного позову відмовлено.

Згідно з ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.06.2015 року у справі № 876/365/15 апеляційні скарги ОСОБА_1 та Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 12.12.2014 року в адміністративній справі № 813/6766/14 залишено без задоволення, а вказану постанову суду без змін.

Справа переглядалась у касаційному порядку, рішення суду першої та апеляційної інстанції залишено без змін (ухвала Вищого адміністративного суду України від 18.09.2017 року К/800/28254/15, К/800/29581/15).

10.10.2017 року на виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 12.12.2014 року у даній справі видано виконавчий лист № 813/6766/14 про зобов’язання ДПІ у Личаківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області повторно розглянути запит ОСОБА_1 вих. № 03/07 від 18.07.2014 року та надати запитувану інформацію; встановлено строк пред’явлення виконавчого документа до виконання до 03.06.2018 року.

В подальшому ОСОБА_1 звернулась до Управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Львівській області із заявою від 07.05.2017 року про відкриття виконавчого провадження.

15.05.2018 року державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, розглянувши заяву стягувача, повернув виконавчий документ без прийняття до виконання. Підставами повернення виконавчого листа зазначено п.5, п.8 ч. 4 ст. 4 Закону України “Про виконавче провадження”.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року у справі № 813/2178/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправним і скасовано повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання від 15.05.2018 року № 6249. Зобов’язано Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області вирішити питання щодо відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа № 813/6766/14. В решті позовних вимог відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.07.2018 року рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року у справі №813/2178/18 залишено без змін.

Відповідно до матеріалів справи, ОСОБА_1 зверталася до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області із заявою про відкриття виконавчого провадження.

04.10.2018 року відповідно до повідомлення Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області виконавчий лист №813/6766/14, виданий 10.10.2017 року Львівським окружним адміністративним судом повернено стягувану на підставі п. 8 ч. 4 ст. 4 Закону України “Про виконавче провадження” у зв’язку з ненаданням стягувачем підтвердження сплати авансового внеску.

Враховуючи тривале невиконання рішення суду, заявник звернулася з даною заявою.

При вирішенні питання щодо зобов’язання Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області відкрити виконавче провадження згідно з виконавчим листом № 813/6766/14, виданим 10.10.2017 року Львівським окружним адміністративним судом, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України “Про виконавче провадження” примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів”.

Таким чином, суд неповноважний перебирати на себе функції іншого суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язувати його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу.

Крім того, суд наголошує, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року зобов’язано Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області вирішити питання щодо відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа №813/6766/14, виданого 10.10.2017 року Львівським окружним адміністративним судом.

Вказане рішення набрало законної сили та є обов’язковим для виконання відповідачем у справі.

З огляду на наведене, жодних підстав для повторного зобов’язання суб’єкта владних повноважень, який є відповідачем у даній справі до виконання судового рішення, яке і так є обов’язковим для виконання, немає.

Водночас, з огляду на тривале невиконання відповідачем рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року у справі №813/2178/18, суд вправі встановити судовий контроль за виконанням вказаного судового рішення, шляхом зобов’язання суб’єкта владних повноважень подати звіт про його виконання.

Відповідно до ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов’язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки у ст. 382 КАС України зазначається, що судовий контроль встановлюється після ухвалення судового рішення по справі (вживається словосполучення “суд, який ухвалив”), то можна дійти висновку, що для встановлення судового контролю повинен видаватись окремий процесуальний документ (ухвала) після ухвалення рішення по справі.

Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Суд враховує, що у рішенні Європейського суду з прав людини у справі “ОСОБА_3 проти України”, яке набуло статусу остаточного 15.01.2010 року, констатовано систематичне невиконання в Україні рішень національних судів. З огляду на суть порушення суд зобов’язав державу, зокрема, невідкладно запровадити ефективний засіб юридичного захисту (або комплекс таких засобів), який би забезпечив адекватний та достатній захист від невиконання або затримки у виконанні рішення національного суду, за виконання якого вона несе відповідальність відповідно до принципів, встановлених практикою Європейського суду з прав людини.

У рішеннях Європейського суду з прав людини у справах “Ромашов проти України” від 27.07.2004 року, “Шаренок проти України” від 22.02.2004 року зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла, щоб остаточне зобов’язувальне рішення залишалося бездієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід’ємною частиною судового процесу.

З огляду на наведене, зважаючи на невиконання відповідачем рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року у справі №813/2178/18, яке набрало законної сили, суд вважає за необхідне зобов’язати Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області подати до суду у двадцятиденний строк звіт про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій.

Суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.282 КАС України за наслідками розгляду звіту суб’єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб’єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 382 КАС України, суд, -

у х в а л и в :

заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задовольнити повністю.

Зобов’язати Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області подати до суду у двадцятиденний строк звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року у справі №813/2178/18 щодо відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа №813/6766/14, виданого 10.10.2017 року Львівським окружним адміністративним судом.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала суду може бути оскаржена через Львівський окружний адміністративний суд до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали суду.

Повний текст ухвали суду складений і підписаний 05.11.2018.

Суддя В.М.Сакалош