Рішення № 77591749, 26.10.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2018
Номер справи
813/3372/18
Номер документу
77591749
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/3372/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2018 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Коморного О.І.,

секретар судового засідання Редкевич О.Р.,

за участі представників:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Інтра-Львів» про зобов’язання Львівської міської ради вчинити дії.

Обставини справи.

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства «Інтра-Львів» в якій міститься вимога зобов’язати Львівську міську раду відновити у Комплексній схемі розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності об’єкти ПП «Інтра-Львів» площею 6 м. кв. кожна, за адресами: м. Львів, вул. В.Чорновола, 43-45; м. Львів, вул. В. Симоненка, 2-4; м. Львів, вул. Б. Грінченка, 4-6; м. Львів, вул. Медової Печери, 1; м. Львів, вул. Наукова, 112; м. Львів, вул. Б. Хмельницького, 48-50.

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що між Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 укладено договори на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренд для розміщення об'єктів соціально- культурного торговельного та іншого призначення.

02.03.2017 року на 6-тій сесії 7-го скликання Львівська міська рада прийняла ухвалу № 1568 «Про продовження терміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м. Львова», якою продовжила термін підприємницької діяльності у тимчасових спорудах, що розміщені на території м. Львова, до 31.05.2018 року згідно з Додатком 1, однак в даному додатку, з невідомих причин, об'єктів ПП «Інтра-Львів» за вищенаведеними адресами не передбачено.

Зазначив, що підприємство неодноразово зверталося до Львівської міської ради з метою, надання останньою, інформації на яких підставах 6 об'єктів ПП «Інтра-Львів» не були включені до ухвали № 1568 від 02.03.2017 року, однак жодного разу відповіді на дані запити не отримували

Представник відповідача позов не визнав. Долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому зазначив, що термін розміщення тимчасових споруд не може перевищувати терміну дії договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою, що встановлений ухвалою міської ради. Договори оренди конструктивних елементів по спірних спорудах припинили свою дію в березні 2017 року. Таким чином, у позивача, на даний час, немає жодних правових підстав на розміщення спірних тимчасових споруд на території міста Львова.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав та просив задовольнити. Надав пояснення аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, просив у задоволенні такого відмовити повністю.

Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та

встановив:

27 березня 2012 року між Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 укладено договори на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного торговельного та іншого призначення:

- №103-12 за адресою: м. Львів, пл. Ринок, 28, додатковою угодою № 103-12 (Д-13) від 26.07.2013 року до даного договору було внесено зміни, а саме змінено орендаря на ПП «ІНТРА-ЛЬВІВ» та змінено адресу на м. Львів, вул. В. Симоненка, 2-4;

- №104-12 за адресою: м. Львів, пл. Ринок, 18, додатковою угодою № 104-12 (Д-13) від 26.07.2013 року до даного договору внесено зміни, а саме, змінено орендаря на ПП «ІНТРА-ЛЬВІВ» та змінено адресу на м. Львів, вул. Наукова, 112;

- №105-12 за адресою: м. Львів, вул. Галицька-вул. Валова, 9, додатковою угодою № 105-12 (Д-13) від 26.07.2013 року до даного договору внесено зміни, а саме змінено орендаря на ПП «ІНТРА-ЛЬВІВ» та змінено адресу на м. Львів, вул. Медової Печери, 1

- №108-12 за адресою: м. Львів, проси. Свободи, 24. додатковою угодою № 108-12 (Д-13) від 26.07.2013 року до даного договору внесено зміни, а саме змінено орендаря на ПП «ІНТРА-ЛЬВІВ» та змінено адресу на м. Львів, вул. В Грінченка, 4б;

- №109-12 - за адресою: м. Львів, проси. Свободи, 19. додатковою угодою № 109-12 (Д-13) від 26.07.2013 року до даного договору внесено зміни, а саме, змінено орендаря на ПП «ІНТРА-ЛЬШВ» та змінено адресу на м. Львів, вул. Б. Хмельницького, 48-50;

- №111-12 - за адресою: м. Львів, проси. ОСОБА_4. 7-11, додатковою угодою № 111-12 (Д-13) від 26.07.2013 року до даного договору внесено зміни, а саме змінено орендаря на ПП «ІНТРА-ЛЬВІВ» та змінено адресу на м. Львів, вул. В.Черновола, 43-45.

Вказані договори укладені на підставі ухвали Львівської міської ради від 19.05.2011 № 443 «Про внесення змін та доповнень до ухвали міської ради від 18.12.2008 № 2311 (зі змінами та доповненнями)

У Додатку 2-С визначено, що дозвіл на здійснення діяльності надасться на 5 років, про що також зазначено в п. 7 вищевказаних Договорів.

В подальшому, Львівською міською радою 23.04.2015р. прийнято ухвалу № 4527 «Про продовження терміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м. Львова» з відповідними додатками.

Згідно з Додатком № 1П «Перелік тимчасових споруд на території м. Львова з встановленим терміном здійснення підприємницької діяльності». Пунктом 4 даної ухвали визначено: «Управлінню комунальної власності департаменту економічної політики укласти та продовжній договори на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою для розміщення тимчасових споруд терміном їх закінчення до 30.12.2016 згідно з додатками 2Р-К, 1П».

Зі змісту Договорів укладених між управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради та приватним підприємством «ІНТРА-ЛЬВІВ» за адресами м. Львів по вулицях: Грінченка 4-6: ОСОБА_5 2-4; проси. ОСОБА_6 43-45: ОСОБА_7 48-50; Медової Печери, 1; Наукова. 112. Даними договорами, слідує, що термін їхньої дії складає 5 років, тобто до березня 2017 року.

В подальшому, 02.03.2017 року на 6-тій сесії 7-го скликання Львівською міською радою прийнято ухвалу № 1568 «Про продовження терміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м. Львова», якою продовжено термін підприємницької діяльності у тимчасових спорудах, що розміщені на території м. Львова, до 31.05.2018 року згідно з Додатком 1.

У даному додатку об'єктів ПП«ІНТРА-ЛЬВІВ» за вище наведеними адресами не передбачено.

Позивач вважаючи протиправними дії відповідача щодо не включення до комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, звернувся із даним позовом до суду.

При прийнятті рішення суд керувався наступним.

Відповідно до ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради України і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

До компетенції виконавчих органів міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян (пп. 7 п."а" ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Стяття 31 цього ж Закону передбачає, що виконавчим органам міських рад делеговано повноваження у галузі будівництва, зокрема, зі здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.

Згідно з ч. 2 ст. 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення обєкта благоустрою. До малих архітектурних форм, зокрема, належать павільйони. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» за рішенням власника обєкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.

Згідно пунктів 1.4 - 1.5 «Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» затвердженому наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 за №244, комплексна схема розміщення тимчасової споруди, це схема розміщення тимчасової споруди на території населеного пункту або його частині.

Комплексна схема розміщення тимчасової споруди в межах вулиці (скверу, бульвару, провулку, узвозу, проїзду, площі, майдану тощо), мікрорайону (кварталу), населеного пункту - текстові та графічні матеріали, якими визначаються місця розташування тимчасових споруд.

Відповідно до пункту 1.3 «Порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові» затвердженого ухвалою Львівської міської ради 4526 від 23.04.2015 року, комплексна схема розміщення тимчасових споруд - схема розміщення тимчасових споруд на території населеного пункту або його частині.

Із системного аналізу вказаних норм Порядку судом встановлено, внесенню в таку комплексну схему підлягають тимчасові споруди, дозвіл на розміщення яких отриманий у встановленому законом порядку

Відповідно до пунктів 2.1 та 2.2. Порядку, розміщення тимчасових споруд здійснюється замовником відповідно до паспорту прив’язки, плану земельної ділянки та договору окремих конструктивних елементів благоустрою. Місце встановлення тимчасових споруд повинно відповідати адресі, вказаній у паспорті прив’язки, та плану земельної ділянки або схемі прив’язки

Термін розміщення тимчасових споруд не може перевищувати термін дії договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою, встановлений ухвалою міської ради

Як встановлено судом, та не спростовано позивачем, договори оренди конструктивних елементів по спірних спорудах припинили свою дію в березні 2017 року.

Крім того, управлінням комунальної власності 04.04.2017 року за №2302-1696 повідомлено позивача про відсутність можливості укласти новий договір оренди конструктивних елементів у зв’язку з відсутністю спірних тимчасових споруд ПП «Інтра-Львів» у переліку тимчасових споруд затверджених ухвалою ЛМР № 1568 від 02.03.2017 року.

Так, пунктом 7.1 Порядку, демонтажу підлягають тимчасові споруди зокрема, для встановлення яких закінчився термін дії договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою або термін дії договору оренди земельній ділянки і суб’єкту господарювання відмовлено у його продовженні.

Судом встановлено, що Ухвалою Львівської міської ради № 1568 від 02.03.2017 «Про продовження терміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м Львова» затверджено новий список тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території міста Львова, У вказаний перелік спірні тимчасові споруди ПП «Інтра-Львів» не увійшли.

Вказану ухвалу позивач не оскаржував, доказів протилежного суду не надано.

Пунктом 10 вказаної Ухвали визначено вважати ухвалу Львівсько міської ради від 23.04.2015 № 4527 «Про продовження терміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м. Львова», до затвердженого переліку якої були включені тимчасові споруди позивача, такою, що втратила чинність.

Вказані обставини підтверджується також пунктами 2.2.5 договорів по спірних тимчасових спорудах, обов’язком позивача, як орендаря згідно яких було : Демонтувати об’єкти соціально-культурного, торгівельного та іншого призначення при скасуванні ухвали, після закінчення терміну дії цього Договору.

Судом встановлено, що термін дії договорів оренди окремих конструктивних елементів завершився.

Також судом встановлено, що позивач не звертався у встановленому законом порядку до міської ради щодо продовження чи укладення нових договорів на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності, отже у позивача на час розгляду справи відсутні будь-які права тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності.

У спірних правовідносинах суд при вирішенні цього спору застосовує закріплений у судовій практиці Європейського суду з прав людини принцип «належного урядування», який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Відповідно до ч.2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини, а ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Суд вважає, що відповідачем у спірних правовідносинах дотримано цей принцип, оскільки вказане стверджується дослідженими матеріалами справи.

З урахуванням відсутності у позивача на час звернення до суду будь-яких прав щодо тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності, позовні вимоги зобов’язати Львівську міську раду відновити у Комплексній схемі розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності об’єкти ПП «Інтра-Львів» площею 6 м. кв. кожна, за адресами: м. Львів, вул. В.Чорновола, 43-45; м. Львів, вул. В. Симоненка, 2-4; м. Львів, вул. Б. Грінченка, 4-6; м. Львів, вул. Медової Печери, 1; м. Львів, вул. Наукова, 112; м. Львів, вул. Б. Хмельницького, 48-50 є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати поверненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,

у х в а л и в :

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судові витрати покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 05.11.2018 року.

Суддя Коморний О.І.