
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 жовтня 2018 року справа №810/3791/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ГУ ДФС у Київській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось ГУ ДФС у Київській області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 1 757 525,52 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно з даними податкового обліку у відповідача утворилась заборгованість перед бюджетом у сумі 1 757 525,52 грн. Враховуючи те, що податковим органом було здійснено заходи спрямовані для погашення вказаної податкової заборгованості, однак така залишається не погашеною, позивач звернувся з даним позовом до суду, в якому просить стягнути її в примусовому порядку.
Відповідач правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України на подання відзиву на позов не скористався.
Протокольною ухвалою суду від 18.09.2018 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з огляду на таке.
Судом встановлено, що контролюючим органом проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Відповідача, щодо повноти і достовірності нарахування та сплати належних сум податків і зборів стосовно виявлених розбіжностей між самостійно задекларованими та фактично отриманими доходами від податкових агентів суб’єктом підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 за період з 01.01.2015 по 31 12.2016.
По результатам перевірки складено акт від 30.10.2017 року №845/10-36-13- 09/НОМЕР_1, та прийнято податкові повідомлення-рішення від 05.12.2017 №0105171309, №0105121309, №0104961309, №0105051309, №0105041309, №0104991309.
Отже, вищевказана податкова заборгованість відповідача утворилась у результаті не сплати узгодженого податкового боргу, а саме:
Борг з податку на додану вартість у розмірі 861 531,97 грн., у Відповідача утворився у результаті несплати:
донарахованого основного платежу згідно податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 05.12.2017 на суму 563 979,85 грн.;
- донарахованих штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення №0105171309 від 05.12.2017 на суму 140 994,96 грн.;
- пені нарахованої згідно ст.129 ПК України у розмірі 156 557,16 грн.
Борг з Військового збору у розмірі 64 148,06грн. у Відповідача утворився у результаті не сплати:
- донарахованого основного платежу згідно податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_3 від 05.12.2017 на суму 42 298,50 грн;
- донарахованих штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення №0105121309 від 05.12.2017 на суму 10 574,62 грн.;
- пені нарахованої згідно ст.129 ПК України у розмірі 11 274,94грн.
Борг з Єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 39 726,41грн. у Відповідача утворився у результаті не сплати:
- донарахованого основного платежу згідно податкового повідомлення-рішення № 01050413092 від 05.12.2017 на суму 16 954,59 грн.;
- донарахованих штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення №01050413092 від 05.12.2017 на суму 4 238,65 грн.;
- пені нарахованої згідно ст.129 ПК України за несвоєчасну сплату податкового повідомлення-рішення №0105041309 від 05.12.2017 на суму 16 020,00грн. заява про застосування спрощеної системи оподаткування 1410085101084 від 20.03.2014 термін сплати 20.01.2017 у розмірі 640,00грн.;
- заява про застосування спрощеної системи оподаткування 1410085101084 від 20.03.2014 термін сплати 20.02. 2017 у розмірі 640,00грн.;
- донараховано штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення від 23.04.2018 №0020785302 у розмірі 1313,00грн.
Податковий борг з Єдиного податку з фізичних осіб частково погашений за рахунок переплати на суму 79,83 грн. (39806,24- 79,83=39726,41)
Борг з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 792 119,08 грн. у Відповідача утворився у результаті не сплати:
- донарахованого основного платежу згідно податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_4 від 05.12.2017 на суму 519 910,61 грн.;
- донарахованих штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення №0104961309 від 05.12.2017 на суму 129 977,65 грн.;
- донарахованих штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення №0104991309 від 05.12.2017 на суму 340,00 грн.;
- донарахованих штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення №0105051309 від 05.12.2017 на суму 510,00 грн.;
- пені нарахованої згідно ст.129 ПК України за несвоєчасну сплату податкового повідомлення-рішення від 05.12.2017 №0104961309 на суму 141 380,82грн. Податковий борг Відповідача станом на 05.06.2018 року не погашено і становить 1 757 525,52 грн.
У зв’язку з наявністю у Відповідача узгодженого податкового боргу, на виконання вимог ст.59 ПКУ, ГУ ДФС у Київській області було складено та направлено податкову вимогу форми «Ф» від 22.02.2018р. за №46245-53 про сплату податкового боргу.
Контролюючим органом було здійснено всі заходи спрямовані для погашення податкової заборгованості. Однак, вищевказані дії ГУ ДФС у Київській області не призвели до повного погашення податкового боргу.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів з 1 січня 2011 року регулюються Податковим кодексом України.
Так, Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Кодексу податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Згідно з приписами підпунктів 16.1.3 та 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 цього Кодексу платник податків зобов’язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно (пункт 31.1 статті 31 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Отже, у випадку визначення податкового (грошового) зобов’язання органом ДФС граничним днем сплати буде десятий календарний день, що настає за днем отримання платником відповідного податкового повідомлення-рішення.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У силу підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.5 зазначеної статті, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Отже, самостійно нараховані відповідачем суми податкового зобов’язання, а також грошове зобов’язання, визначене в податковому повідомленні-рішенні, та нарахована пеня, які не було оскаржено в установленому законом порядку, є узгодженим податковим боргом.
Таким чином, загальна сума узгодженого податкового боргу, що підлягає сплаті відповідачем, становить 1 757 525,52 грн. Зазначений факт підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.
На час розгляду справи та винесення рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату зазначеної суми відповідачем суду надано не було. Окрім того, надані позивачем первинні документи підтверджують лише наявність господарської діяльності позивача, за результатами якої позивач визначив податкові зобов'язання, а не спростовують наявність таких зобов'язань чи їх сплату.
Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з пунктом 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача відповідачем суду не надано.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості до державного бюджету у розмірі 1 757 525,52 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості на день прийняття рішення не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, то враховуючи положення частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) на користь ГУ ДФС у Київській області (код ЄДПРОУ 39393260) податковий борг в розмірі 1 757 525 (один мільйон сімсот п'ятдесят сім тисяч п'ятсот двадцять п'ять ) грн. 52 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Терлецька О.О.