Рішення № 77591341, 01.11.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2018
Номер справи
0640/3947/18
Номер документу
77591341
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2018 року м.Житомир справа № 0640/3947/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфіменко О.В.,

секретаря судового засідання Коваля О.В.,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання призначити пенсію, -

встановив:

01.08.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, у якому вона просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 20.06.2018 №40 щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу";

- зобов'язати ОСОБА_3 об'єднане управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу" з 15.06.2018.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем невірно встановлено її стаж державної служби лише 11 років 8 місяців 8 днів. Вважає, що стаж її державної служби на відповідних посадах у вказані періоди роботи є загальним терміном 23 роки 11 місяців 28 днів, що підтверджується трудовою книжкою, яка була представлена відповідачу, вказане підтверджує наявність у позивача необхідного стажу державної служби для нарахування пенсії за віком згідно з Законом України «Про державну службу».

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 06.08.2018 відкрите провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін.

23.08.2018 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов (а.с. 30).

04.09.2018 ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду призначено справу №0640/3947/18 до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі на 04.10.2018 на 11:30 (а.с. 33-34).

04.10.2018 у судовому засіданні розгляд справи відкладено на 01.11.2018 на 14:00 у зв’язку із неприбуттям представника відповідача, який подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи (а.с. 41).

У судовому засіданні 01.11.2018 позивач повністю підтримала свої позовні вимоги та просила їх задовольнити, з підстав, викладених у позовній заяві.

У судовому засіданні 01.11.2018 представник відповідача проти заявлених вимог заперечував та просив відмовити у їх задоволенні з підстав, що зазначені у відзиві на позовну заяву (а.с. 30). В обґрунтування заперечень пояснив, що позивач з 05.12.2014 отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». За наявними документами стаж роботи позивача на державній службі станом на 15.06.2018 становить лише 11 років 8 місяців 8 днів (з 24.04.2003 до 31.12.2014 робота у Новоград-Волинському відділенні Державного казначейства). Крім того, представником відповідача пояснено, що право на призначення пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» мають, зокрема, особи, які на день набрання чинності вказаним Законом мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України незалежно від факту роботи на державній службі станом на 1 травня 2016 року або займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Статтею 25 Закону України «Про державну службу» визначено сім категорій посад державних службовців, залежно від яких встановлювалися ранги державних службовців.

При визначенні права на призначення пенсії з 01.05.2016 до стажу державної служби зараховується лише період роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби та встановлюється відповідність займаної особою посади, посадам, визначеним в статті 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229, затверджено Порядок обчислення стажу державної служби (далі - Порядок) та п.4 Порядку зазначено, що стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону України від 10.12.2015 №889-VІІІ «Про державну службу», якою визначено посади, робота на яких зараховується до стажу державної служби, котрий дає право на встановлення державному службовцеві надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Відповідно до п.2 Порядку обчислення державної служби, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229), було передбачено що до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.

Враховуючи зазначене, на думку представника відповідача, позивач не має підстав для зарахування періодів роботи на посаді бухгалтера, економіста, оскільки останні не зазначені у статті 25 Закону України «Про державну службу», тому позивачу не був зарахований до державної служби стаж роботи у Новоград-Волинському Держбанку, який був реорганізований у ОСОБА_3 відділення Агропромбанк СРСР та у відділенні Республіканського акціонерного комерційного Агропромбанку «Україна».

Отже, стаж державної служби позивача є недостатнім для права на пенсію згідно з Законом України «Про державну службу».

На думку представника відповідача у зв'язку із відсутністю необхідного стажу державної служби 20 років, рішенням Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області правомірно відмовлено позивачу у переведенні на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу».

Вислухавши позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером з 05.12.2014 і отримує пенсію за віком, призначену відповідно до положень Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

15.06.2018 позивач звернулась до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення/перерахунок пенсії, а саме з вказаної пенсії на пенсію державного службовця згідно з Законом України від 10.12.2015 №889-VІІІ «Про державну службу» (а.с. 25).

За результатами розгляду заяви позивача ОСОБА_3 об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області своїм рішенням від 20.06.2018 та своїми листами від 20.06.2018 №2275/03.1 та від 23.07.2018 №516/03.1 відмовило позивачу у переході на пенсію за віком відповідно до ст.28 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підставою для такої відмови слугувала відсутність у ОСОБА_1 необхідно стажу державної служби 20 років (а.с. 8-10).

Відповідач своїм листом від 23.07.2018 №516/03.1 на заміну свого листа від 20.06.2018 №2275/03.1 підтвердив, що за наявними документами стаж державної служби ОСОБА_1 становить лише 11 років 8 місяців 8 днів, із зарахуванням у стаж державної служби періоду роботи з 24.04.2003 до 31.12.2014 у Новоград-Волинському відділенні Державного казначейства (а.с. 10).

Позивач, вважаючи дії відповідача протиправними, звернулась до суду для захисту своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

З 1 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон України №889-VIII), у Розділі XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого передбачені певні особливості пенсійного забезпечення державних службовців, які займали посади державної служби до набрання чинності цим Законом.

Пунктом 12 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон України №3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 цього Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пунктом 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 встановлено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону.

Відповідно до п.8 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідні категорії посад державної служби, робота на яких зараховується до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до умов Закону України №3723-ХІІ визначені статтею 25 цього Закону. Цією ж статтею передбачено, що віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

На виконання постанови Верховної Ради України від 16.12.1993 «Про введення в дію Закону України «Про державну службу» постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 затверджено Порядок обчислення стажу державної служби, яким було визначено посади і органи, час роботи на яких зараховується до стажу державної служби, який діяв на час виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок №283).

Пунктом 5 Порядку №283 встановлено, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Абзацом третім п.2 Порядку №283 встановлено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.

Згідно з абзацом чотирнадцятим вказаного Додатку до Порядку №283 у Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби входять: Держбанк СРСР, Зовнішекономбанк СРСР, Будбанк СРСР, Промбудбанк СРСР, Агропромбанк СРСР, Житлосоцбанк СРСР, Ощадний банк СРСР, їх республіканські банки (контори), крайові, обласні (міські) управління, а також міські і районні відділення.

У матеріалах справи наявна копія трудової книжки БТ-І № 0022960, з якої видно, що згідно з записом №1 наказом №84 від 11.07.1978 позивач призначена на посаду економіста рахунково-операційного відділу з 11.07.1978 у Новоград-Волинському відділенні Держбанку (а.с. 11).

З 01.12.1979 ОСОБА_1 призначена на посаду бухгалтера обліково-операційного відділу у тому ж Новоград-Волинському відділенні Держбанку згідно з наказом від 30.11.1979 №168 (а.с. 11).

Згідно з наказом від 21.12.1987 №4 у зв’язку з реорганізацією банків СССР ОСОБА_3 відділення Держбанку СССР перетворене у ОСОБА_3 відділення Агропромбанку СССР з 01.01.1988 (а.с. 12).

Наказом від 01.12.1990 №39 з 01.12.1990 відповідно до постанови Ради Міністрів СССР від 18.07.1990 №703 ОСОБА_3 відділення Агропромбанку СССР перетворене у відділення Республіканського акціонерного комерційного Агропромбанку «Україна» у м. Новоград-Волинський з 01.12.1990 (а.с. 12).

Відповідно до запису №7 у трудовій книжці БТ-І №0022960 ОСОБА_1 призначена з 01.12.1990 на посаду економіста 2-ї категорії відділу обліку та внескових операцій згідно з наказом від 10.12.1990 №2 (а.с. 12).

Згідно з записом №8 у трудовій книжці від 25.06.1999 ОСОБА_1 звільнена з роботи з відділення Республіканського акціонерного комерційного Агропромбанку «Україна» у м. Новоград-Волинський за скороченням штатів з 25.06.1999 (а.с. 12).

З матеріалів справи видно, що період роботи позивача:

- з 11.07.1978 до 30.11.1990 (12 років 4 місяця і 19 днів) на посадах економіста, старшого бухгалтера, економіста 2-ї категорії у Новоград-Волинському відділенні Держбанку, що підтверджується записами у трудовій книжці БТ-І №0022960 (а.с. 11-12);

- з 24.04.2003 до 04.12.2014 (11 років 8 місяців і 8 днів) на посаді головного спеціаліста відділу видатків та обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів Новоград-Волинського управління Державної казначейської служби України Житомирської області підтверджується довідкою Новоград-Волинського управління державної казначейської служби України Житомирської області від 15.06.2018 №01-08/12-15 (а.с. 26) та записами у трудовій книжці (а.с. 15-20).

Вказані посади спеціалістів, на яких позивач працювала у Новоград-Волинському відділенні Держбанку, Новоград-Волинському відділенні Агропромбанку СССР та Новоград-Волинського управління Державної казначейської служби України Житомирської області, відносяться до 7 категорії посад державних службовців згідно з ст.25 Закону України №3723-ХІІ і входять до наведених у Порядку №283 посад та мають включатися до стажу державної служби для призначення пенсії державного службовця, а тому наявні законні підстави для зарахування періодів роботи позивача на вищевказаних посадах до стажу державної служби.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що періоди роботи позивача з 11.07.1978 до 30.11.1990 та з 24.04.2003 до 04.12.2014 на вказаних посадах у Новоград-Волинському відділенні Держбанку, Новоград-Волинському відділенні Агропромбанку СССР та Новоград-Волинського управління Державної казначейської служби України Житомирської області підлягають зарахуванню до стажу державної служби, та стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Законом України №889-VIII становить більше 20 років, що дає їй право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України №3723 з дня подання заяви - 15.06.2018.

Зазначені обставини дають суду підстави вважати, що дії відповідача щодо невизнання та неврахування позивачу у стаж державної служби для нарахування пенсії вказаних періодів роботи, з урахуванням наявності у позивача відповідних довідок і трудової книжки та відмова у переведенні пенсії ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 є неправомірними, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, що підлягають задоволенню.

Зважаючи на відсутність судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11700. РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1) до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Єрьоменка, 16, м. Новоград-Волинський, Житомирська область, 11708. РНОКПП/ЄДРПОУ: 37808338) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання призначити пенсію - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 20.06.2018 №40 щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу".

Зобов'язати ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу" з 15.06.2018.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складене 05 листопада 2018 року.

Головуючий суддя О.В. Єфіменко