Рішення № 77591221, 01.11.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2018
Номер справи
0540/9456/18-а
Номер документу
77591221
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 листопада 2018 р. Справа№0540/9456/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши в письмовому провадженні порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько - Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа – Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит», про визнання незаконним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії, зобов’язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – Позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Костянтинівсько - Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі – Відповідач) про визнання незаконним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії, зобов’язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що 08 травня 2018 року звернувся до Костянтинівсько – Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до норм ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». На час звернення із заявою Позивач мав необхідний для призначення пенсії стаж роботи, однак після розгляду поданих документів Позивачу було відмовлено в призначенні пенсії, у зв'язку з тим, що до його підземного стажу роботи не було зараховано періоди роботи з 26.09.1994 року по 26.03.1997 року на посадах «учня гірничого робочого підземного», «гірничого робочого підземного», «учня прохідника підземного», «прохідника підземного» в шахтоуправлінні «Ровенківське Виробниче об’єднання «Ровенькиантрацит» з тих підстав, що заявник при зверненні за оформленням пенсії не надав довідку про пільговий стаж. Позивач вважає, що рішення про відмову у призначенні пенсії від 05.07.2018 р. було прийнято Відповідачем неправомірно.

Просить суд:

- визнати неправомірним та скасувати рішення Відповідача від 05.07.2018 року про відмову в призначенні йому пенсії;

- зобов’язати Відповідача повторно розглянути його заяву про призначеня пенсії від 08.05.2018 року з зарахуванням підземного стажу Позивача за періоди роботи з 26.09.1994 року по 26.03.1997 року на посадах «учня гірничого робочого підземного», «гірничого робочого підземного», «учня прохідника підземного», «прохідника підземного» в шахтоуправлінні «Ровенківське Виробниче об’єднання «Ровенькиантрацит», та з 04.04.1997 року по 01.07.2000 року на посаді «прохідника підземного» в Ровенківському шахтобудівному управлінні № 1 Тресту «Антрацитвуглебуд».

В позовній заяві Позивачем заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення.

Ухвалою суду від 01 жовтня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження.

01.11.2018 року до суду надійшов відзив на позов, згідно якого право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. В трудовій книжці Позивача вказано лише період та місце роботи, що підтверджує загальний стаж роботи, однак відсутня інформація про безпосередню зайнятість на підземних роботах повний робочий день, тобто пільговий стаж не підтверджується. Позивач не надав уточнюючу довідку про зайнятість на підземних роботах повний робочий день. Тому, вважає, відсутні що підстави для зарахування періоду роботи з 28.02.1994 року по 26.03.1997 до пільгового стажу та задоволення позову.

В судове засідання представники сторін не з’явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належними чином.

Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не зявилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, б. 24, кв. 60, фактичне місце проживання згідно довідки внутрішньо переміщеної особи: Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Європейська, б. 36, кв. 89, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Відповідач - Костянтинівсько - Дружківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

08 травня 2018 року Позивач звернувся до Костянтинівсько - Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Пенсійний орган рішенням від 05 липня 2018 року в призначенні пенсії на пільгових умовах Позивачу відмовив, мотивуючи відмову тим, що страховий стаж Позивача, який документально підтверджений, складає 21 рік 0 місяців 27 днів, пільговий стаж по списку № 1 складає 3 роки 0 місяців 0 днів, пільговий стаж на підземних роботах – 14 років 11 місяців 23 дні.

Управлінням під час розрахунку стажу для пенсії за віком не враховано до пільгового стажу на підземних роботах період роботи Позивача з 26.09.1994 року по 26.03.1997 року в шахтоуправлінні «Ровенківське» виробничого об’єднання «Ровенькиантрацит» у зв'язку з тим, що Позивачем не надана довідка на підтвердження особливого характеру роботи.

Такі довідки надано суду під час судового розгляду представником Позивача, датовані вони 12.10.2018 року.

Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.

Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб’єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.

В силу положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи (а тому і органи та посадові особи пенсійного фонду України, як органи виконавчої влади, до яких відноситься і Відповідач) зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Відповідно до ч. 3 ст. 114 вказаного Закону, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року №461 затверджено, зокрема, список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Отже, право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мають право працівники виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці. При цьому, обов'язковою умовою для зарахування до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до вказаної норми, є безпосередня зайнятість працівника повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії.

Статтею 48 Кодексу законів про працю України, ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 року № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок).

Згідно з п.п. 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 3 Порядку визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 20 Порядку визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Згідно зі ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 року в справі №174/658/16-а (провадження №К/9901/201/17), оцінюватися судом мають саме підстави, тобто мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву щодо пенсії.

Орган Пенсійного фонду не зарахував спірний період до пільгового стажу, виходячи з того, що до заяви не додано уточнюючої довідки.

Суд не бере до уваги та не надає оцінку довідкам на підтвердженя пільгового стажу Позивача, оскільки вони надані вже під час судового розгляду, датовані 12.10.2018 року, та під час прийняття оскаржуваного рішення органу Пенсійного фонду не надавалися.

Між тим, суд зазначає, що роботодавець знаходиться на тимчасово окупованій території України.

Пунктом 20 Порядку передбачено, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообовязкового державного соціального страхування.

Згідно з п. 6 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що затверджено постановою правління Пенсійного фонду України 18.06.2014 року № 10-1, інформація з Реєстру застрахованих осіб формується та надається за такими формами, як зокрема індивідуальні відомості про застраховану особу - згідно з додатками 3 - 5 до цього Положення.

У разі відсутності в Реєстрі застрахованих осіб інформації про застраховану особу за визначеними параметрами формується та надається довідка про відсутність індивідуальних відомостей про особу за формою згідно з додатком 15 до цього Положення.

Довідка про відсутність індивідуальних відомостей про особу в Реєстрі застрахованих осіб суб'єктом владних повноважень не формувалася і до суду не подавалася.

У зв'язку з наведеним орган Пенсійного фонду України неправомірно не зарахував із зазначених підстав до пільгового стажу Позивача період роботи з 26.09.1994 року по 26.03.1997 року в шахтоуправлінні «Ровенківське» виробничого об’єднання «Ровенькиантрацит».

Виходячи з наведеного, порушене право Позивача на отримання пенсії на пільгових умовах підлягає відновленню шляхом визнання протиправним та скасування оскарженого рішення органу Пенсійного органу України.

В той же час, оскільки права Позивача порушені, і прийняття рішення на користь Позивача передбачає право органу Пенсійного фонду України діяти на власний розсуд, тому з урахуванням дискреційних повноважень Відповідача на прийняття рішення щодо призначення пенсії та зарахування спірного періоду до пільгового стажу, суд дійшов висновку про те, що задоволенню підлягають позовні вимоги щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень повторно розглянути заяву Позивача про призначення пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні (ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

Щодо позовної вимоги про зобов’язання Відповідача зарахувати до пільгового стажу періоду роботи Позивача з 04.04.1997 року по 01.07.200 року в Ровенківському шахтобудівному управлінні № 1 тресту «Антрацитвуглебуд», то ці вимоги задоволенню не підлягають, так як матеріалами справи не підтверджена відмова управління зарахувати вказаний період до пільгового стажу.

Відтак, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки ухвалою суду від 01.10.2018 року Позивачу відстрочено сплату судового збору, суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача судового збору у розмірі 704,80 грн. на користь Державного бюджету України.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Європейська, б. 36, кв. 89, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Костянтинівсько-Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області (85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, б. 25, код в ЄДРПОУ 42171400) про визнання незаконним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії, зобов’язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівсько-Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області від 05.07.2018 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов’язати Костянтинівсько-Дружківське об’єднане управління Пенсійного фонду Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.05.2018 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.

В решті позовних вимог – відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівсько-Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31211256026001, код ЄДРПОУ - 37993783, код банку 899998, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106, судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення складене в повному обсязі 01 листопада 2018 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Череповський Є.В.