
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
25 жовтня 2018 р. Справа № 0240/3101/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Альчука Максима Петровича,
розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 (22300, АДРЕСА_1)
до: Хмільницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (22300, Вінницька обл., м. Хмільник, вул. Столярчука, 15а)
про: визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Хмільницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просить:
визнати протиправними дії Хмільницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови в зарахуванні усього страхового стажу з 2009 року;
зобов'язати Хмільницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати весь страховий стаж для призначення пенсії за віком з 2009 року та провести виплати з дня настання права на пенсію з 22.06.2009 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що під час призначення пенсії відповідачем невірно обраховано її страховий стаж, у зв'язку з чим зменшено розмір пенсії. В травні 2018 року позивач звернулась до відповідача із заявою про виправлення помилки в призначенні пенсії, однак отримала відмову. Незгода позивача з вказаними діями відповідача, стала підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 12.09.2018 року позовну заяву залишено без руху.
Згідно ухвали про відкриття провадження у справі від 25.09.2018 року розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, згідно якого проти задоволення адміністративного позову заперечує. Окремо зазначає, що пенсія позивачу призначена та виплачується згідно чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні позову, з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку Хмільницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області та одержувала пенсію як інвалід 3 групи загального захворювання згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 18.09.2007р.
22.06.2009 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком.
Відповідно до розпорядження Хмільницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області № 129679 від 01.07.2009 року позивачу призначено пенсію за віком в сумі 1570 грн. в тому числі: 1477,69 грн - основний розмір пенсії; 92,48 грн - доплата за 17 років понаднормового стажу. Позивач продовжувала працювати на товаристві з обмеженою відповідальністю "Торгпостач".
На підставі заяви позивача від 22.06.2011 року та додатково наданими документами відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 01.07.2011 року. Страховий стаж становив 39 років 06 місяців 18 днів (474 місяці). Коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії за період з 01.01.1982 року по 31.12.1986 року і з 01.07.2000 року по 31.05.2011 року після проведеної оптимізації становив 2,35852. Загальний розмір пенсії за віком склав 2125,58 грн., а саме: 1980,42 грн - основний розмір пенсії; 145,16 грн - доплата за 19 років понаднормового стажу.
В подальшому, згідно заяви ОСОБА_1 від 25.06.2013 року та додатково наданими документами Хмільницьким ОУПФУ здійснено перерахунок пенсії. Страховий стаж становив 41 рік 06 місяців 18 днів (498 місяців)Згідно розпорядження № 129679 від 26.06.2013 року загальний розмір пенсії позивача з 01.07.2013 склав 2847,74 грн. в тому числі: 2663,70 грн - основний розмір пенсії; 84,04 грн - доплата за 11 років понаднормового стажу; 100 грн - доплата згідно постанови КМУ № 347 від 23.04.2012 року.
Крім того, згідно заяви ОСОБА_1 від 25.06.2015 року здійснено перерахунок пенсії з 01.07.2015 року з більшого стажу. Страховий стаж становив 43 роки 06 місяців 18 днів (522 місяці). Відповідно до розпорядження № 129679 від 26.06.2015 року загальний розмір пенсії склав 2991,39 грн, а саме: 2972,07 грн - основний розмір пенсії; 99,32 грн - доплата за 13 років понаднормового стажу; 100 грн - доплата по постанові КМУ № 347 від 23.04.2012 року.
На підставі заяви від 08.07.2015 року та розпорядження № 129679 від 10.07.2015 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії як непрацюючій особі з дати звільнення, з 26.06.2015 року. Розмір перерахованої пенсії з 01.07.2015 року склав 3015,44грн, в тому числі: 2972,07 грн - основний розмір пенсії; 123,37 грн - доплата за 13 років понаднормового стажу; 100 грн - доплата по постанові КМУ № 347 від 23.04.2012 року.
Також, у зв'язку із встановленням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, здійснювався перерахунок пенсії з 01.06.2015 року та її розмір становив 3031,69 грн.
Згідно заяви позивача від 01.02.2017 року та розпорядження № 129679 від 08.02.2017 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1, загальний розмір пенсії - 3054,18 грн.
З 01.10.2017 року проводився перерахунок пенсії, у зв'язку із осучасненням. Розмір перерахованої пенсії становив 5108,48 грн: 4946,37 грн - основний розмір пенсії; 162,11 грн - доплата за понаднормовий стаж.
Також, на підставі заяви позивача від 21.11.2017 року та розпорядження № 129679 від 22.11.2017 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 Основний розмір пенсії - 5244,37 грн, в тому числі: 5041,09 грн - основний розмір пенсії, 203,28 грн доплата за понаднормовий стаж. Вказані перерахунки пенсії позивача здійснювались з урахуванням індивідуальних відомостей про застраховану особу.
На думку позивача, відповідачем під час перерахунку пенсії з 2009 року допущено помилку в розрахунку стажу, у зв'язку з чим зменшено розмір її пенсії.
ОСОБА_1 зверталась до Хмільницького ОУПФУ Вінницької області із заявами про перерахунок пенсії.
Листами від 20.03.2018 року № 15/М-10 та від 23.05.2018 № 27/Д-10 позивачу надано роз'яснення щодо перерахунку пенсії та зазначено, що оскільки зміни в СПОВ за 2009 рік проведено 18.01.2018 року, то перерахунок пенсії можливо здійснити за відповідною заявою позивача. Також зазначено, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 01.03.2018 року здійснено перерахунок пенсії з 2009 рік з урахуванням внесених змін про заробітну плату за червень-грудень 2009 року страхувальником "Торгпостач".
Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Частиною 1 ст. 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що інформація у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування використовується з дотриманням вимог, передбачених законодавством про інформацію.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються: виконавчими органами Пенсійного фонду для визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом.
Згідно ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Матеріали справи свідчать, що за заявою позивача від 22.06.2009 року проводився перерахунок пенсії від заробітної плати включно по травень 2009 року, зазначеної в системі персоніфікованого обліку. Всі наступні розрахунки проводились на підставі даних системи персоніфікованого обліку. При цьому, після проведення перерахунків, пенсія позивача збільшувалась.
Відповідно даних СПОВ від 30.01.2018 року встановлено, що страхувальником "Торгпостач" внесено зміни 18.01.2018 року про заробітну плату позивача за червень-грудень 2009 року.
За заявою позивача від 01.03.2018 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням внесених змін згідно вимог ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно довідки Хмільницького ОУПФУ у Вінницькій області від 04.06.2018 року № 806/08/2-23 встановлено, що з грудня 2017 року по лютий 2018 року позивач отримувала пенсію в розмірі 5244,37 грн. Однак, з березня 2018 року по травень 2018 року позивачу виплачувалась пенсія в розмірі 5468,82 грн. Тобто, розмір пенсії позивача не зменшився та відповідно не відбулось звуження її прав з боку органу пенсійного фонду.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).
Згідно ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши досліджені в ході розгляду справи докази в їх сукупності судом встановлено, що органом пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі індивідуальних відомостей з урахуванням вимог чинного законодавства, а тому у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.
Згідно ст. 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (22300, АДРЕСА_1, ідент. код НОМЕР_1) до Хмільницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (22300, Вінницька обл., м. Хмільник, вул. Столярчука, 15а, код ЄДРПОУ 37730452) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Вінницький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Альчук Максим Петрович