Рішення № 77590792, 31.10.2018, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
31.10.2018
Номер справи
904/4172/18
Номер документу
77590792
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.10.2018м. ДніпроСправа № 904/4172/18

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Назаренко Н.Г. за участю секретаря судового засідання Клевець К.В., розглянувши справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат", м. Кам'янське Дніпропетровської області

до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Київ в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Дніпро

про стягнення штрафу за несвоєчасну доставку вантажу у розмірі 213 990,50 грн.

Представники:

Від позивача ОСОБА_1 - представник за довіреністю № 106 від 22.03.2018

Від відповідача ОСОБА_2 - представник за довіреністю б/н від 26.10.17

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "Дніпровський металургійний комбінат" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить стягнути з Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" штраф за несвоєчасну доставку вагонів та вантажу у період з 01.06.2018 по 19.06.2018 у розмірі 213 990,50 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Відповідачем умов договору №10774/ЦТЛ-2018-18-0213-02 про надання послуг від 20 лютого 2018 року в частині своєчасної доставки вантажу. Вантаж Відповідачем доставлено Позивачу із порушенням встановленого терміну доставки, визначеного статтею 41 Статуту залізниць України та Правилами обчислення термінів доставки вантажу, у зв'язку із чим сума штрафу за несвоєчасну доставку вантажу складає 213 990,50 грн.

Ухвалою суду від 21.09.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, справу призначено до розгляду в засіданні на 09.10.2018.

Представник відповідача у судовому засіданні 09.10.2018 подав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив та зазначив, що Регіональна філія "Придніпровська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" не згодна з позовними вимогами Публічного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат" про стягнення штрафу за несвоєчасну доставку вантажів з таких підстав:

- затримка вагонів за спірними накладними по станціях Донецької залізниці відбувалася з причин, що не залежать від залізниці, через проведення антитерористичної операції, здійснення контролю за переміщенням вагонів згідно з Тимчасовим порядком контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей;

- в період надання послуг з перевезення залишається нестабільною та суспільно-політичною ситуація через ведення в Донецькій області бойових дій, яка є загальновідомою інформацією:

- відповідно до ч.3 ст. 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення. Враховуючи те, що збитки внаслідок прострочення в доставці вантажу взагалі відсутні, Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" просить суд зменшити розмір заявленого штрафу до 50 %.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 09.10.2018, оголошено перерву в судовому засіданні до 22.10.2018.

22.10.2018 представник Позивача підтримав позов в повному обсязі та надав відповідь на відзив, в яких вказав, що відповідно до ст.14-1 Закону України "Про торгово - промислові палати України" встановлено, що торгово - промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини та видають сертифікати про обставини. В матеріалах справи відсутній ОСОБА_3 ТПП України, який є підставою для звільнення відповідача від відповідальності за неналежне виконання зобов'язання щодо своєчасної доставки вантажу по станціям Донецької залізниці.

Також, про причини затримки вантажу, які дають право залізниці на збільшення терміну доставки, та тривалість цієї затримки повинна бути зроблена відмітка в перевізних документах, яка завіряється підписом працівника станція. Однак, в перевізних документах відсутні відмітки залізниці, які б давали їй право на збільшення терміну доставки.

Представник позивача заперечив проти зменшення розміру заявленого штрафу до 50%, зважаючи на те, що відповідач не довів виключність обставин для можливості зменшення штрафу за несвоєчасну доставку вантажу.

Ухвалою від 22.10.2018 відкладено розгляд справи до 31.10.2018.

У судовому засіданні 31.10.2018 позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі та надав відповідь на відзив.

Представник відповідача проти позиву заперечував, з підстав викладених у відзиві на позов.

Судовий процес фіксувався за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

В судовому засіданні 22.10.2018 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 240 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, заслухавши пояснення, представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

20.02.2018 між Публічним акціонерним товариством "Дніпровський металургійний комбінат" (позивач-замовник) та Публічним акціонерним товариством "Українська залізниця" (відповідач-перевізник) було укладено договір №10774/ЦТЛ-2018-18-0213-02 про надання послуг, предметом якого є здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення, та інших послуг, пов'язаних з організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у вагонах перевізника, вагонах залізниць інших держав та/або вагонах замовника і проведення розрахунків за ці послуги.

З матеріалів справи вбачається, що в період з 01.06.2018 по 19.06.2018 Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (відповідач) здійснило перевезення залізничних вагонів із вантажем одержувачем яких було Публічне акціонерне товариство "Дніпровський металургійний комбінат" (одержувач-позивач) за залізничними накладними №№49915226, 34843540, 34948083, 34969717, 34937381, 46175147, 49857832, 38108577, 38109872, 41972803, 38197620, 49949027, 50068931, 38298469, 38298477, 38298485, 43083757, 50089937, 42482489, 43079334, 50142496, 32174294, 32187601, 42471110, 42471128, 42482893, 42483883, 42483909, 32201972, 32201980, 42502690, 425327.47, 43081744, 43097278, 32192379, 38333761, 38333779, 38333795, 38339131, 38340808, 38349320, 38358297, 38358552, 38379103, 42531319, 42583740, 42583757, 38256236, 38256244, 32188757, 42586107, 32215303, 38332557, 38332714, 38395760, 38395786.

Позивач зазначає, що при здійсненні перевезення вантажів в період з 01.06.2018 по 19.06.2018 за вищевказаними залізничними накладними відповідачем було допущено прострочення їхньої доставки, що підтверджується календарними штемпелями на залізничних накладних.

Отже, позивач, посилаючись на допущене відповідачем прострочення термінів доставки вантажу, що передбачені статтею 41 Статуту залізниць України та Правилами обчислення термінів доставки вантажу, на підставі статті 116 Статуту залізниць України нарахував та просить суд стягнути з відповідача штраф у загальному розмірі 213 990,50 грн.

Відповідач з розміром штрафу не погоджується, що і є причиною спору.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 307 Господарського кодексу України, положення якої кореспондуються із положеннями статтею 909 Цивільного кодексу України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Відповідно до частини 2 статті 908 Цивільного кодексу України умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної (частина 3 статті 909 Цивільного кодексу України).

За перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти стягується провізна плата у розмірі, що визначається за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами. Якщо розмір провізної плати не визначений, стягується розумна плата (ч. 1 ст. 916 Цивільного кодексу України).

Відповідно до підпункту 8 пункту 6 розділу 1 Статуту залізниць України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 № 457 (далі - Статут), накладна - це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.

При цьому, Статут залізниць України визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (стаття 2 Статуту). На підставі цього Статуту затверджені Міністерством транспорту Правила перевезень вантажів, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб (стаття 5 Статуту).

Правилами перевезень вантажів, а саме пунктом 1.1. "Правил оформлення перевізних документів", затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 № 644 (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України від 08.06.2011 № 138) та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.06.2011 за № 765/19503, а також статтею 23 Статуту передбачено, що відправник повинен надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів).

Накладна згідно з вказаними Правилами може оформлятися і надаватися в електронному вигляді (із накладенням електронного цифрового підпису). Порядок здійснення електронного документообігу під час перевезення вантажів залізничним транспортом у внутрішньому сполученні регламентується додатком до договору про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги.

Згідно статті 22 Статуту залізниць України, за договором залізничного перевезення вантажу залізниця зобов'язується доставити ввірений їй вантажовідправником вантаж у пункт призначення в зазначений термін і видати його одержувачу, а відправник зобов'язується сплатити за перевезення встановлену плату.

Відповідно до статті 41 Статуту, залізниці зобов'язані доставити вантажі за призначенням в установлені терміни. Терміни доставки вантажів і правила обчислення термінів доставки вантажів встановлюються Правилами обчислення термінів доставки вантажів, виходячи з технічних можливостей залізниць. Обчислення терміну доставки починається з 24-ої години дати приймання вантажу до перевезення. Вантаж вважається доставленим вчасно, якщо на станції призначення він вивантажений засобами залізниці, про що повідомлено одержувача, або якщо вагон (контейнер) з вантажем подано під вивантаження засобами одержувача до закінчення встановленого терміну доставки.

Згідно статті 130 Статуту залізниць України належним доказом прострочення доставки вантажу залізницею є накладна.

У відповідності до пункту 1.2. Правил обчислення термінів доставки вантажу (далі - Правила), термін доставки вантажу визначається, виходячи з відстані, за яку обчислюється провізна плата.

Пунктом 1.1. Правил визначено терміни, в які залізниці зобов'язані доставляти вантажі за призначенням, зокрема, відповідно до підпункту 1.1.1. наведеного пункту, у разі перевезення вантажною швидкістю вагонними відправками у великотоннажних контейнерах термін доставки вантажу обчислюється виходячи з 1 (однієї) доби на кожні повні та неповні 200 км.

Обчислення терміну доставки починається з 24-ї години дати приймання вантажу до перевезення, зазначеної в перевізних документах (пункт 2.1. Правил).

Разом з тим, згідно з пунктом 2.4. Правил, терміни доставки вантажів, які обчислюються згідно з пунктом 1, збільшуються, зокрема, на одну добу на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу.

Про причини затримки вантажу, які дають право залізниці на збільшення терміну доставки, та тривалість цієї затримки повинна бути зроблена відмітка в перевізних документах, яка завіряється підписом працівника станції (пункт 2.9. Правил).

Вантаж вважається доставленим вчасно, якщо на станції призначення він вивантажений засобами залізниці, про що повідомлено одержувача, або якщо вагон (контейнер) з вантажем подано під вивантаження засобами одержувача до закінчення встановленого терміну доставки (п. 2.10. Правил).

Оформлення видачі вантажу засвідчується календарним штемпелем станції у відповідній графі накладної і дорожньої відомості. Датою фактичної видачі вантажу вважається дата його вивозу з території станції в разі вивантаження засобами залізниці, або дата подачі вагона під вивантаження, якщо вона здійснюється одержувачем на місцях загального або не загального користування (п. 8 Правил).

Згідно статті 131 Статуту залізниць України претензії вантажоодержувачів щодо сплати штрафів заявляються залізниці призначення.

Відповідно до статті 116 Статуту за несвоєчасну доставку вантажів і порожніх вагонів, що належать підприємствам, організаціям, установам, громадянам - суб'єктам підприємницької діяльності або орендовані ними, залізниця сплачує одержувачу штраф (якщо не доведе, що прострочення сталося не з її вини) у розмірі:

10 відсотків провізної плати - за прострочення на дві доби;

20 відсотків провізної плати - за прострочення на три доби;

30 відсотків провізної плати - за прострочення на чотири і більше діб.

Зазначений штраф не сплачується, якщо вантаж не було вивезено одержувачем із станції впродовж доби після одержання повідомлення про прибуття вантажу або якщо в цей же термін одержувач не розкредитує перевізні документи на вантаж, що прибув.

Залізниця не несе відповідальності за порушення термінів доставки, якщо порушення сталося внаслідок стихійного лиха або з інших, не залежних від залізниці обставин.

В Інформаційному листі Вищого господарського суду України №01-06/420/2012 від 04.04.2012 "Про обчислення термінів доставки залізницею вантажів та визначення розміру штрафу за порушення цих термінів" зазначено, що встановлений статтею 116 Статуту штраф застосовується у разі прострочення доставки вантажу на дві доби (більше ніж на 48 годин), на три доби (більше ніж на 72 години) і на чотири доби (більше ніж на 96 годин). Якщо прострочення доставки вантажу допущено залізницею менш як на дві доби (не більше 48 годин), що обчислюється з 24-ої години дати приймання вантажу до перевезення, то підстави для нарахування передбаченого статтею 116 Статуту штрафу відсутні.

Позивачем надано розрахунок суми штрафу за несвоєчасну доставку вантажу за період з 01.06.2018 по 19.06.2018, розмір якого склав 213 990,50 грн. грн. по кожній залізничній накладній окремо з урахуванням відстані перевезення, залізничного тарифу, дат приймання вантажу до відправлення та дат прибуття вантажу на станцію призначення, встановленого терміну доставки та фактичного терміну доставки вантажу.

Матеріалами справи підтверджено, що за залізничними накладними №№49915226, 34843540, 34948083, 34969717, 34937381, 46175147, 41972803, 38197620, 38298469, 38298477, 38298485, 43083757, 42482489, 43079334, 32174294, 32187601, 42471110, 42471128, 42482893, 42483883, 42483909, 32201972, 32201980, 42502690, 425327.47, 43081744, 43097278, 32192379, 38333761, 38333779, 38333795, 38339131, 38340808, 38349320, 38358297, 38358552, 38379103, 42531319, 42583740, 42583757, 38256236, 38256244, 32188757, 42586107, 32215303, 38332557, 38332714, 38395760, 38395786 вантаж відповідачем доставлено позивачу із порушенням встановленого терміну доставки, визначеного ст. 41 Статут залізниць України та Правилами обчислення термінів доставки вантажу, що підтверджується календарними штемпелями на накладних на загальну суму 171 433,10 грн.

Щодо заявленого позивачем до стягнення з відповідача штрафу у розмірі 42 557,40грн., суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що за накладною № 50068931 від 04.06.2018 Велико-Анадоль -Кам'янське група з завантажених 17 вагонів прибували на станцію призначення 11.06.2018, про що повідомлено одержувача о 02-00 год., що підтверджується відміткою у графі 49 електронного перевізного документа.

Вагони затримані на коліях станції призначення в очікуванні подачі під вантажні операції з вини одержувача з 12-05 год. 12.06.2018 до 09-20 год. 13.06.2018, що підтверджується актами загальної форми ГУ-23 від 12.06.2018 № 2892, від 13.06.2018 № 2918.

Передача відповідачем вагонів одержувачу здійснена 13.06.2018 о 09-20 год., що підтверджується пам'яткою про подавання форми ГУ-45 № 1532.

Розкредитування перевізного документу здійснено одержувачем 13.06.2018 о 09-04 год. (графа 53 накладної), тобто, понад добу після отримання повідомлення про прибуття. Таким чином, позивачем штраф у розмірі 18502,00 гри заявлено неправомірно.

За накладною № 38108577 від 22.05.2018 Скалат - Кам'янське завантажений вагон №58842469 прибував на станцію призначення 03.06.2018, про що повідомлено одержувача о 03-50 год., що підтверджується відміткою у графі 49 електронного перевізного документа.

Вагон № 58842469 затриманий на коліях станції призначення в очікуванні подачі під вантажні операції з вини одержувача з 20-15 год. 03.06.2018 до 11-40 год. 04.06.2018, що підтверджується актами загальної формиГУ-23 від 03.06.2018 №2722, від 04.06.2018 №2733.

Передача вагону одержувачу здійснена 04.06.2018 о 11-40 год., що підтверджується пам'яткою про подавання форми ГУ-45 № 1451.

Розкредитування перевізного документу здійснено одержувачем 04.06.2018 о 13-05 год. (графа 53 накладної), тобто, понад добу після отримання повідомлення про прибуття. У цьому випадку штраф не сплачується.

Таким чином, позивачем штраф у розмірі 3 262,50 грн. заявлено неправомірно.

За накладною № 38109872 від 22.05.2018 Скалат - Кам'янське завантажені вагони № 58842063, 58859315, 58858242 прибували на станцію призначення 03.06.2018, про що повідомлено одержувача о 03-50 год., що підтверджується відміткою у графі 49 електронного перевізного документа.

Вагони затримані на коліях станції призначення в очікуванні подачі під вантажні операції з вини одержувача з 20-15 год. 03.06.2018 до 11-40 год. 04.06.2018, що підтверджується актами загальної форми ГУ-23 від 03.06.2018 №2722, від 04.06.2018 №2733.

Передача вагону одержувачу здійснена 04.06.2018 о 11-40 год., що підтверджується пам'яткою про подавання форми ГУ-45 № 1451.

Ррзкредитування перевізного документу здійснено одержувачем 04.06.2018 о 13-08 год. (графа 53 накладної), тобто, понад добу після отримання повідомлення про прибуття. У цьому випадку штраф не сплачується.

Таким чином, позивачем штраф у розмірі 9 787,50 грн. заявлено неправомірно.

За накладною № 49949027 від 28.05.2018 Сартана - Правда завантажений вагон № 60390184 прибував на станцію призначення 07.06.2018, про що повідомлено одержувача о 07-20 год., що підтверджується відміткою у графі '49 електронного перевізного документа.

Передача вагону № 60390184 одержувачу здійснена 07.06.2018 о 17-30 год., що підтверджується пам'яткою про подавання форми ГУ-45 № 1491.

Розкредитування перевізного документу здійснено одержувачем 08.06.2018 о 21-44 год. (графа 53 накладної), тобто, понад добу після отримання повідомлення про прибуття. У цьому випадку штраф не сплачується.

Таким чином, позивачем штраф у розмірі 3648,90 грн. заявлено неправомірно.

Також, суд зазначає, що згідно зі статтею 116 Статуту залізниць України, Залізниця не несе відповідальності за порушення термінів доставки, якщо порушення сталося внаслідок стихійного лиха або з інших, не залежних від залізниці обставин.

Пунктом 1 Наказу Міністерства юстиції України від 17.06.2014 № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» та Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», визначено території проведення АТО.

У зв'язку із руйнуванням залізничної інфраструктури на частині території Донецької залізниці, Укрзалізницею внесені значні зміни до діючого Порядку направлення вагонопотоків та план формування вантажних поїздів (Оперативна вказівка № 20/ПФ від 09.07.2015).

Указом Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" введено в дію відповідне рішення Ради національної безпеки і оборони України щодо проведення антитерористичної операції на сході України.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, визначено Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 №1669-VII, за змістом частини 1 статті 1 якого періодом проведення антитерористичної операції є час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14.04.2014 №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Частиною другою статті 1 вказаного вище Закону встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.

У подальшому на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р, в який внесено зміни розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18.02.2015 №128-р, затверджено переліки населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

За накладними, №№4987832, 50089937, 50142496 вантажі прийнято до перевезення зі станцій Велико-Анадоль, Авдіївка, Маріуполь-Сортувальний, Рубіжне.

Станція Авдіївка — вантажно-пасажирська залізнична станція Краснолиманської дирекції Донецької залізниці на лінії Донецьк / Ясинувата - Очеретине між станціями Ясинувата-Пасажирська/Донецьк та Очеретине. Розташована у місті Авдіївка Донецької області, яке розташоване на лінії зіткнення.

Станція Сартана Донецької залізниці, яка знаходиться в смт. Сартана (м. Маріуполь), яке в свою чергу входить до переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Станція Волноваха входить до переліку контрольних пунктів в'їзду - виїзду на залізничних шляхах, де здійснюється контрольно-перевірочні заходи транспортного засобу, рухомого складу, відповідно до Додатку 2 до Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів (товарів) через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, затвердженого наказом першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 12.06.2015 року № 415 ог.

Затримка вагонів відбулася безпосередньо на станціях відправлення, на шляху перевезення по станції Волноваха, Покровськ, внаслідок чого, на Придніпровську залізницю вантажі надійшли вже з простроченим терміном доставки, що підтверджується довідками щодо інформації про дислокацію та стан вагонів.

Судом встановлено, що за накладною № 49857832 від 22.05.2018 Сартана – Правда, вагон № 67663344 затримувався на станції Сартана з 22.05.2018 до 23.05.2018.

На шляху прямування вагон № 67663344 затримувався по станції Волноваха з 23.05.2018 до 28.05.2018.

Приймання вагонів на Придніпровську залізницю по станції Комиш-Зоря здійснено 28.05.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 4 доби (3 доби на відстань перевезення 438 км + 1 доба (на операції, пов’язані з прийманням-відправленням). З урахуванням збільшення терміну доставки на 5 діб, пов'язаного з виконанням адміністративних правил, термін доставки становить 9 діб.

Фактично термін доставки склав - 10 діб, прострочення: 1 доба, за що статтею 116 Статуту залізниць України штраф не встановлений.

Сума штрафу 3 700,50 грн. заявлена неправомірно.

За накладною № 50089937 від 06.06.2018 Сартана – Правда, на шляху прямування вагон № 67663211 затримувався по станції Волноваха з 06.06.2018 до 09.06.2018.

Приймання вагонів на Придніпровську залізницю по станції Комиш-Зоря здійснено 09.06.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 4 доби (3 доби на відстань перевезення 438 км + 1 доба (на операції, пов'язані з прийманням-відправленням). З урахуванням збільшення терміну доставки на 3 доби, пов'язаного з виконанням адміністративних правил, термін доставки становить, 7 діб.

Фактично термін доставки склав - 6 діб, отже прострочення - відсутнє.

Сума штрафу 1 233,50 грн. заявлена неправомірно.

За накладною № 50142496 від 08.06.2018 Авдіївка - Правда. Вагони № 58939265, 60726221, 65460420, 62281654 на шляху прямування вагони затримувалися по станції Авдіївка з 08.06.2018 до 1,1.06.2018, Покровськ - з 11.06.2018 до 13.06.2018.

Приймання вагонів на Придніпровську залізницю по станції Чаплине здійснено 13.06.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 3 доби (2 доби на відстань перевезення 290 км + 1 доба (на операції, пов’язані з прийманням-відправленням). З урахуванням збільшення терміну доставки на 2 доби, пов'язаного з тимчасовою перервою в перевезенні не з вини залізниці, термін доставки становить 5 діб.

Фактично термін доставки склав - 5 діб , отже прострочення відсутнє.

Сума штрафу 2 422,50 грн. заявлена неправомірно.

Крім того, відповідач у відзиві на позов просить зменшити суму штрафу до 50%, обґрунтовуючи це тим, що Придніпровська залізниця внесена до переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави. Зазначений перелік затверджений Постановою КМУ від 04.03.2015 № 83.

Також відповідач звертає увагу на те, що збитки понесені позивачем внаслідок прострочення в доставці вантажу взагалі відсутні.

Також, відповідач вказує на те, що збитки, які міг би понести позивач, внаслідок прострочення в доставці вантажу відсутні

Суд з цього приводу зазначає наступне.

Згідно до ч. 1 ст. 233 ГК України, у разі, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.

Частиною 3 ст. 551 ЦК України передбачено, що розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.

Зі змісту зазначених норм вбачається, що вирішуючи питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню з відповідача, суд оцінює, чи є цей випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу; ступеню виконання зобов'язання боржником; причини неналежного виконання або невиконання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної особи (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідки) тощо.

При цьому зменшення розміру заявленої до стягнення неустойки є правом суду, а за відсутності у законі переліку таких виняткових обставин, господарський суд, оцінивши надані сторонами докази та обставини справи у їх сукупності, на власний розсуд вирішує питання про наявність або відсутність у кожному конкретному випадку обставин, за яких можливе зменшення неустойки.

Відповідно до ст. 74, 77 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи майновий стан відповідача, відсутність доказів негативних наслідків від несвоєчасної доставки вантажу, що свідчили б про погіршення фінансового стану, ускладнення в господарській діяльності чи завдання позивачу збитків в результаті дій відповідача, а також те, що порушення зобов'язання у даній справі не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд дійшов висновку про можливість зменшення розміру штрафу на 30%, та стягнення 70% штрафу у розмірі 120 003,17 грн.

В частині стягнення штрафу в розмірі 93 987,33 грн. (42 557,40 грн. + 51 429,93 грн.) слід відмовити.

Заперечення позивача щодо відсутності у відповідача ОСОБА_3 Торгово-промислової палати України про настання форс-мажорних обставин судом розцінюються критично на підставі наступного.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Статтею 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" встановлено, що торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини.

Порядок, підстави та строк видачі ОСОБА_3 про настання форс-мажорних обставин встановлений Регламентом засвідчення Торгово - промисловою палатою України та регіональними ТПП форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Відповідно до Регламенту форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, податковим та/чи іншим зобов'язанням, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.

Вказаний Регламент ТПП є спеціальною нормою, яка регулює відповідні правовідносини, а тому учасники таких правовідносин повинні дотримуватись вимог, викладених у Регламенті ТПП.

Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

В матеріалах справи відсутній ОСОБА_3 ТПП України, який є підставою для звільнення відповідача від відповідальності за неналежне виконання зобов'язання щодо своєчасної доставки вантажу за накладними №№ 49857832, 50089937, 50142496.

Однак, суд вказує на те, що події на території Донецької області, якими є активна фаза антитерористичної операції у Донецькій області, проведення бойових дій у регіоні, а також інші численні порушення у зв'язку з цими обставинами, загальновідомі та додаткового підтвердження не вимагають.

Зазначене підтверджується позицією викладеною у постанові Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 11.09.2018 у справі № 905/64/18.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню у сумі 120 003,17 грн.

В частині стягнення штрафу в розмірі 93 987,33 грн. (42 557,40 грн. + 51 429,93 грн.) слід відмовити.

Згідно з приписами п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись статтями 2, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат" до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" про стягнення штрафу за несвоєчасну доставку вантажу у розмірі 213 990,50 грн. - задовольнити частково.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Тверська, б.5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (49602, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 108, код ЄДРПОУ 40081237) на користь Публічного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат" (51925, Дніпропетровська область, м. Кам’янське, вул. Соборна, 18 Б, код ЄДРПОУ 05393043) штраф за несвоєчасну поставку вантажу у сумі 120 003,17 грн. (сто двадцять тисяч три грн. 17 коп.), витрати по сплаті судового збору у сумі 2 571,50 грн. (дві тисячі п’ятсот сімдесят одна грн. 50 коп.), про що видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

В іншій частині позовних вимог щодо стягнення з Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Тверська, б.5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (49602, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 108, код ЄДРПОУ 40081237) на користь Публічного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат" (51925, Дніпропетровська область, м. Кам’янське, вул. Соборна, 18 Б, код ЄДРПОУ 05393043) штраф за несвоєчасну поставку вантажу у сумі 93 987,33 грн. - відмовити.

Судові вимтрати у сумі 638,36 грн. покласти на позивача.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судові рішення у справі набирають законної сили відповідно до ст.ст. 241, 284 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення суду може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 05.11.2018

Суддя ОСОБА_4