
Р І Ш Е Н Н Я
І М ЕН Е М У К Р АЇ Н И
м. Вінниця
28 серпня 2018 р. Справа № 0240/2596/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (вул. Василя Стуса, 1, с. Тютьки, Вінницький район, Вінницька область, 23234, РНОКПП НОМЕР_1)
до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Винниченка, 29, м. Вінниця, 21009, код ЄДРПОУ 41247096)
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області у якій позивач просить суд:
- визнати неправомірним рішення комісії Вінницького приміського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, згідно ст.55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи”;
- зобов’язати Вінницьке приміське об’єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 28.11.2017 року пенсію згідно ст.55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи”.
Підставою звернення до суду з даним позовом стало те, що 06.12.2017 позивач звертався до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, відповідно до абзацу 1 ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи".
Протоколом комісії Вінницького приміського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області позивачу було відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи”.
Згідно відзиву на позовну заяву зазначено, що дійсно, відповідно до ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи" передбачено призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, зокрема на 10 років особам, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів. Нормою даної статті чітко встановлено необхідність роботи особи саме в зоні відчуження, а не на іншій території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок ОСОБА_2 катастрофи. Згідно пп. 5 п.2.1. розділу ІІ Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи", до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС; посвідчення потерпілого від ОСОБА_2 катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування.
З документів наданих позивачем для призначення пенсії із зниженням віку, факту перебування на роботах та необхідної кількості днів саме в зоні відчуження встановити не вдалося, в зв’язку з чим в призначенні пенсії із зниженням віку було відмовлено.
Ухвалою суду від 09.08.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Досліджуючи матеріали справи судом встановлено.
ОСОБА_1, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС та віднесений до 2-ї категорії постраждалих внаслідок ОСОБА_2 катастрофи.
Як зазначено в позовній заяву, позивач був відряджений для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
06.12.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Вінницького приміського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області з заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, відповідно до абзацу 1 ст.55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи”.
Протоколом №2022 від 06.12.2017 рішення комісії Вінницького відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Вінницького приміського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (а. с. 8) позивачу відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи».
Вказано, що згідно наданої довідки №107 від 07.02.2017, виданої НГ України центральним архівним відділом Національної Гвардії зазначено прізвище ОСОБА_1, без імені та по батькові. Первинні документи, які б підтвердили роботу в зоні відчуження – відсутні. Таким чином, права на пенсію за віком, згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи» - немає.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796).
Так, згідно із статтею 9 Закону №796 особами, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від ОСОБА_2 катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок ОСОБА_2 катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; 4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
Статтею 10 Закону №796 передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі, проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Відповідно до ст. 55 Закону №796 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у свою чергу, Згідно із ст. 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення, зокрема, чоловіками 60 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років).
Так, учасники ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 5 років.
З контексту наведеної норм ст. 55 Закону №796-ХІІ можна дійти висновку, що обов'язковою умовою для призначення пільгової пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи" є факт роботи в зоні відчуження протягом певного часу (аналогічний правовий висновок наведений в тексті постанова Верховного Суду від 16.05.2018 у справі № 280/1162/16-а).
Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, зокрема, населених пунктів, які вважаються зоною відчуження, затверджений Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 №106.
Згідно із ч. 1 ст. 15 Закону №796 підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
За змістом ст. 65 цього Закону документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок ОСОБА_2 катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС" та "Потерпілий від ОСОБА_2 катастрофи".
Відповідно до п. 5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51, учасникам ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році видаються відповідні посвідчення.
В п. 10 цього Порядку уточняється на підставі яких документів видається посвідчення. Зокрема, встановлено, що посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Відповідно до розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від ОСОБА_2 катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи").
Отже, законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС.
Як вбачається з наявних у справі матеріалів, позивач ОСОБА_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії А №518885, виданим 28.04.2015. Доказів скасування або анулювання виданого позивачу посвідчення учасником ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС сторони до суду не надали.
В матеріалах справи міститься архівна довідка№107 від 07.02.2017 в якій значиться, що в журналі доз військової частини 3217 за 1986 рік значиться: АТР – ОСОБА_1 (без ініціалів). В наказі №141 від 27.05.1987 значиться вважати вибувшим в зону ОСОБА_2 АЕС для виконання службових задач 25.05.1987. В наказі №177 від 04.07.1987 значиться вважати прибулим в зону ОСОБА_2 АЕС з 02.07.1987. В наказі №261 від 09.10.1987 значиться вважати вибувшим у службове відрядження в зону ОСОБА_2 АЕС з 08.10.1987. В наказі №286 від 10.11.1987 значиться вважати прибувшим із службового відрядження із 30-ти км. ОСОБА_2 АЕС з 06.11.1987.
Таким чином, встановити відповідачем, що саме ОСОБА_1 перебував на роботах саме в зоні відчуження необхідну кількість днів із наданих позивачем документів не вбачається, в зв’язку з чим в призначенні пенсії зі зниженням віку було відмовлено.
За змістом ст. 10 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Аналізуючи наведену правову норму слід зауважити, що законодавець визначаючи статус учасника ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС для громадян, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках не ставить у залежність набуття відповідного статусу із кількістю робочих днів, які відповідна особа перебувала на території радіоактивного забруднення, а лише вимагає підтвердження самого факту перебування особи у вказаний період на відповідній території.
В свою чергу положення ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи" встановлюють чіткі часові межі перебування особи на території радіоактивного забруднення, як однієї з умов, яка у сукупності із підтвердженням статусу особи, що постраждала в наслідок аварії на ОСОБА_2 АЕС, дає право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку.
Зокрема, для учасників ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС:
- які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів вік виходу на пенсію зменшується на 10 років;
- які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів вік виходу на пенсію зменшується 8 років;
- які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році вік виходу на пенсію зменшується на 5 років.
Таким чином, встановлення кількості днів, які особа відпрацювала у зоні відчуження є вкрай необхідним критерієм для визначення кількості років на який відповідний громадянин має право зменшити вік виходу на пенсію.
Крім того, надаючи оцінку факту наявності у позивача посвідчення ліквідатора аварії на ОСОБА_2 ЧАЕС, як безумовної підстави для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, суд додатково вважає за необхідне вказати, що відповідне посвідчення видано позивачу в лютому 1996 року. Натомість, Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи, яким встановлено умови за яких відповідні посвідчення можуть бути видані особі (часові межі, що визначені у ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи"), затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №51 лише 20 січня 1997 року. Тобто, зазначений Порядок в даному випадку не міг бути врахований при видачі посвідчення ліквідатора аварії на ОСОБА_2 ЧАЕС позивачу, позаяк був затверджений після видачі відповідного посвідчення.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, а відповідач, в свою чергу, при прийнятті оскаржуваної відмови діяв у межах та у спосіб визначений Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи", Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до положень статті 139 КАС України, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача суми сплачено судового збору при звернені до суду відсутні.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Крапівницька Н. Л.
Згідно з оригіналом Суддя
Секретар