
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№813/329/18
У Х В А Л А
з питань визнання протиправними дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду
02 листопада 2018 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Брильовський Роман Михайлович, розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій (бездіяльності), вчинених відповідачем на виконання рішення суду у справі № 813/329/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.04.2018 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії, задоволено частково:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яка полягає у невиплаті пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2016 року в розмірі 90% місячного грошового забезпечення з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством для поліцейських та зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області № 91-01062 від 23.03.2018 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категорія осіб» № 103 від 21.02.2018;
- стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок його бюджетних асигнувань 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. сплаченого судового збору на користь ОСОБА_1 (81053, Львівська область, Яворівський район, м. Новояворівськ, вул. Вербицького, 11/23, РНОКПП НОМЕР_1).
- в решті позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду 31.05.2018 апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2018 року у справі № 813/329/18 повернуто скаржнику.
24 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою у якій просить суд:
- визнати протиправними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області по виконанню рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.04.2018 року у справі № 813/329/18 в частині визначення суми заборгованості, яка виникла після перерахунку пенсії позивачу, в частині припинення виплати позивачу підвищення до пенсії, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в частині невиплати позивачу заборгованості по пенсії, яка виникла після її перерахунку;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2016, відновивши виплату підвищення до пенсії, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також здійснити виплату заборгованість по пенсії, яка виникла після її перерахунку.
Заява обґрунтована тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області безпідставно було припинено з 01.01.2016 виплату ОСОБА_1, підвищення до пенсії, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що призвело до неналежного виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.04.2018 у справі №813/329/18. Заявник зазначає, що після проведеного позивачем розрахунку, основний розмір пенсії ОСОБА_1, із 01 січня 2016 року повинен щомісячно становити 8844,36 гривень, а розмір пенсійних виплат 9724, 25 гривень (8844,36+879,89), тобто основний розмір пенсії занижений на 879,90 гривень. Вказує на те, що за період з 01 січня 2016 року по 23 жовтня 2018 року позивачу повинно було бути виплачені пенсійні виплати в загальній сумі 330 624, 50 грн (9724, 25х34), а фактично виплачені в сумі 233 277, 12 гривень (6034, 73 х24+8844,36х10). Крім того, заявник вказує на те, що згідно проведеного відповідачем перерахунку розмір пенсії заборгованості за період із січня 2016 року по 31 грудня 2018 року складає 67 431, 12 гривень (8844, 36 -6034,73)х24), а повинен складати 88548, 48 гривень (9724,25-6034,73)х24), що менше на 21 117,36 гривень. Неналежне виконання відповідачем судового рішення у справі №813/329/18 призвело до: заниження із 01.01.2018 щомісячних пенсійних виплат на 879, 89 гривень (9724, 50-8844,36); заниження за період із 01.01.2016 року по 31.12.2017 року загальної заборгованості пенсійних виплатах на суму 21 117,36 гривень; припинення виплати підвищення до пенсії, передбаченого постановою № 355.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ст. 129 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Таким чином право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Отже, виконуючи рішення суду, відповідач зобов'язаний враховувати обставини, встановленні судовим рішенням.
Приписами ч. 1 ст. 383 КАС України визначено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Системний аналіз вищезазначених норм права свідчить, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами ст. 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Отже, застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів ст. 383 КАС України можливе лише у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими позивачем.
Як вбачається зі змісту рішення суду у даній справі зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2016 року в розмірі 90% місячного грошового забезпечення з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством для поліцейських та зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області № 91-01062 від 23.03.2018 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категорія осіб» № 103 від 21.02.2018.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.09.2018 за № 18245/02.02-06, який був адресований ОСОБА_1, вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області 02.07.2018 на виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 в розмірі 90 % місячного грошового забезпечення відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області від 23.03.2018 № 91-01062. Доплата пенсії за період з 01.01.2018 по 31.07.2018 в сумі 13757, 87 грн., виплачена відомостями з серпня 2018 року. Розмір пенсійної виплати з 01.08.2018 становить - 8844, 36 грн.(9827, 07х90%). Доплата пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачуватись з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій. У листі зазначають, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.04.2018 у справі №813/329/18 є виконаним.
Згідно з листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 09.10.2018 за № 19730/02.02-06, який був адресований ОСОБА_1, вбачається, що станом на 01.12.2015 розмір пенсійної виплати становив 6037, 73 грн., при цьому враховано: 5154, 84 грн., - основний розмір пенсії (5727, 60Х90%); 879,89 грн., - підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Постанова 355). Станом на 01.01.2016 розмір пенсійної виплати становить 8844,36 грн., (9827,07х90%). Станом на 01.01.2018 розмір пенсійної виплати становить 8844, 36 грн., (9827,07х90%). Одночасно зазначено, що максимальний розмір підвищення пенсії відповідно до Постанови – 355 визначився як різниця пенсії між розміром станом на 01.01.2008 та розміром пенсії, визначеним на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.04.2012.
Окрім того, як встановив суд, виконавчий лист, виданий Львівським окружним адміністративним судом 21.06.2018 у справі № 813/329/18, було звернено позивачем до примусового виконання, а 05.07.2018 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області відкрито виконавче провадження № 56679465 з примусового виконання зазначеного виконавчого листа.
Так, статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Отже, з наведеного слідує, що виконавче провадження є сукупністю дій спеціальних органів, спрямоване на реалізацію їх повноважень у сфері виконання рішень та призначене для примусового виконання рішень судів та інших органів у випадку, коли боржник добровільно їх не виконує.
Враховуючи, що позивач, відповідно до порядку примусового виконання рішень, встановленого Законом України "Про виконавче провадження", скористався своїм правом та звернув рішення суду до примусового виконання, на даний час триває виконавче провадження, в межах якого державний виконавець реалізує свої повноваження, суд не вбачає підстав для визнання протиправними дій та бездіяльності відповідача щодо невиконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.04.2018.
Водночас, суд наголошує, що судовий контроль за виконанням рішення суду здійснюється судом шляхом перевірки дотримання державним виконавцем вимог закону при виконанні такого рішення та не потребує додаткового ініціювання окремої процедури притягнення відповідача до відповідальності поза межами триваючого виконавчого провадження з примусового виконання такого рішення.
Згідно з частиною 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Статтею 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Аналогічного змісту позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 17 жовтня 2018 року у справі № 818/2112/18.
Таким чином, суд перевіряючи аргументи, наведені у заяві та докази надані заявником, не встановив обставин протиправності дій відповідача та порушення ним прав та інтересів позивача, а підстави для притягнення відповідача до відповідальності поза межами триваючого виконавчого провадження з примусового виконання такого рішення відсутні.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про залишення без задоволення заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дій (бездіяльності), вчинених відповідачем на виконання рішення суду у справі № 813/329/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії.
Керуючись ст.ст. 242, 243, 248, 256, 382, 383, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій (бездіяльності), вчинених відповідачем на виконання рішення суду від 19.04.2018 у справі № 813/329/18, - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Р.М. Брильовський