
8.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
29 жовтня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2511/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Борзаниці С.В.
за участі секретаря Кравцової Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Сільськогосподарського кооперативу «Колос» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов’язання зареєструвати податкові накладні,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Сільськогосподарського кооперативу «Колос» (далі за текстом – позивач, кооператив) до Державної фіскальної служби України (далі – відповідач 1, ДФС), Головного управління ДФС у Луганській області (далі – відповідач 2, ГУ ДФС у Луганській області), відповідно до якої просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Луганській області №878510/30796873 від 10.08.2018, №878513/30796873 від 10.08.2018, №878512/30796873 від 10.08.2018, №878506/30796873 від 10.08.2018, №878511/30796873 від 10.08.2018, №878514/30796873 від 10.08.2018;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні: №2 від 19.07.2018, №3 від 19.07.2018, №4 від 19.07.2018, №5 від 23.07.2018, №6 від 25.07.2018, №7 від 27.07.2018, складені Сільськогосподарським кооперативом "Колос", і вважати їх прийнятими та зареєстрованими датою направлення - 02.08.2018, а податкову накладну №2 від 19.07.2018 - 03.08.2018.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що на виконання вимог ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) Сільськогосподарський кооператив "Колос" через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронної звітності" засобами телекомунікаційного зв’язку складені і направлені Державній фіскальній службі України на реєстрацію наступні податкові накладні: №2 від 19.07.2018, №3 від 19.07.2018, №4 від 19.07.2018, №5 від 23.07.2018, №6 від 25.07.2018, №7 від 27.07.2018 з датою направлення - 02.08.2018, накладну №2 від 19.07.2018 з датою- 03.08.2018.
Кооператив направив в електронному вигляді до ДФС повідомлення від 08.08.2018 №1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій (далі - Повідомлення) до зупинених податкових накладних. До повідомлення додавалися документи, що підтверджують отримання попередньої оплати (авансу), а саме: договір та платіжні доручення.
Однак, за результатами розгляду направленого повідомлення ДФС прийнято наступні рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Рішення): №878510/30796873 від 10.08.2018, №878513/30796873 від 10.08.2018, №878512/30796873 від 10.08.2018, №878506/30796873 від 10.08.2018, №878511/30796873 від 10.08.2018, №878514/30796873 від 10.08.2018, у зв'язку із ненаданням платником копій документів (договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки; накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.
Вважає рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню із зобов’язанням ДФС про реєстрацію податкових накладних, виходячи з наступного.
Податкові накладні/розрахунки коригування (далі - ПН/PK), що підлягають автоматизованому моніторингу, регулюються Порядком № 117.
Такі ПН/PK відповідно до п.5 Порядку № 117 перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку. Зазначені критерії визначені ДФС України в листі від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18. Так, між Кооперативом та ТОВ "ПВП "СТАНДАРТ" був укладений договір поставки №20/06-18 від 20.06.2018, відповідно до якого Кооператив повинен поставити в адресу ТОВ "ПВП "СТАНДАРТ" соняшник, а ТОВ "ПВП "СТАНДАРТ" прийняти товар та оплатити його вартість. Від ТОВ "ПВП "СТАНДАРТ" надійшла попередня оплата (аванс) за соняшник згідно договору поставки №20/06-18 від 20.06.2018 відповідно до наступних платіжних доручень: №1850 від 19.07.2018, №1852 від 19.07.2018, №1853 від 19.07.2018; №1857 від 23.07.2018; №1860 від 25.07.2018; №1861 від 27.07.2018. У зв’язку з отриманням попередньої оплати (авансу) на виконання вимог п.201.7 ст.201 ПК України Кооперативом складено та направлено на реєстрації податкові накладні: №2 від 19.07.2018, №3 від 19.07.2018, №4 від 19.07.2018, №5 від 23.07.2018, №6 від 25.07.2018, №7 від 27.07.2018. Слід зазначити, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН не спростовує ані факту здійснення Кооперативом господарських операцій, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (зарахування коштів), що підтверджується платіжними дорученнями.
Представник позивача просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник ГУ ДФС у Луганській області заперечував проти позову, виходячи з такого.
Як свідчать матеріали справи, 19.07.2018, 23.07.2018, 25.07.2018, 27.07.2018 року СК «Колос» через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України здійснено спробу реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 19.07.2018 №2,3,4; від 23.07.2018 №5, від 25.07.2018 №6; від 27.07.2018 №7.
За результатом обробки податкових накладних Сільськогосподарському кооперативу «Колос» надіслані квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних у зв’язку з виявленими помилками, а саме: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК №2,3,4,5,6,7 від 19.07.2018, 23.07.2018, 25.07.2018, 27.07.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1206 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п.п 2.1 п. 2 Критеріїв ризиковості платника податку. ПН/РК відповідає вимогам пп 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонували надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Пунктом 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України передбачено, що Реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ України від 21.02.2018 року № 117 затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пунктів 5-10 Порядку № 117 податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям з ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.
Пунктами 12-13 Порядку № 117 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з пунктами 16-20 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Зазначає, що наведений перелік документів є вичерпним та винятків не має. Право платника на надання пояснень та підтверджуючих документів полягає у наданні повного переліку документів, передбачених п.14 Порядку, наявність яких дає змогу Комісії ідентифікувати товарну операцію та слугують підставою для прийняття позитивного рішення, або в умисному ненаданні документів або неповного переліку їх, що слугує Підставою для відмові у реєстрації ПН/РК. |
ДФС розміщує та постійно оновлює на своєму офіційному веб-сайті відомості щодо засобів електронного зв'язку ДФС, якими можуть подаватися письмові пояснення та копії документів.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Зазначені комісії приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
08.08.2018 року позивачем через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» надані пояснення у вигляді Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація яких зупинена.
До повідомлення було надано додатки у кількості 7 одиниць: договір поставки №20/06-18 від 20.06.2018 року та платіжні доручення №1850 від 19.07.2018, №1852 від 19.07.2018, №1853 від 19.07.2018, №1857 від 23.07.2018, №1860 від 25.07.2018, №1861 від 27.07.2018 року.
10.08.2018 року комісією ГУ ДФС у Луганській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №878510/30796873 про відмову у реєстрації податкової накладної від 19.07.2018 №2, складеної СК «Колос».
Рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.08.2018 №878513/30796873 було відмовлено СК «КОЛОС» у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних №3 від 19.07.2018 року.
Рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.08.2018 №878512/30796873 було відмовлено СК «КОЛОС» у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних №4 від 19.07.2018 року.
Так само, рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.08.2018 №878506/30796873 було відмовлено СК «КОЛОС» у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних №5 від 23.07.2018 року.
Рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.08.2018 №878511/30796873 було відмовлено СК «КОЛОС» у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних №6 від 25.07.2018 року.
Рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.08.2018 №878514/30796873 було відмовлено СК «КОЛОС» у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних №7 від 27.07.2018 року.
Зазначають, що підставою для відмови стало ненадання платником податку копій документів, а саме: договорів, довіреностей, актів керівного Органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення Операцій; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити); рахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.
Надані до повідомлення документи не достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, з огляду на таке.
По-перше, усі ПН/РК, які не відповідають ознакам п.3 Порядку, можуть заблокуватися. Далі ці документи перевірятимуться на відповідність критеріям ризиковості платника податків та критеріям ризиковості здійснення операцій, при цьому ураховується позитивна податкова історія платника податків.
По-друге, критерії ризиковості та перелік показників, за якими визначають позитивну податкову історію платника, визначає ДФС України (п. 10 Порядку зупинення реєстрації).
Так, листом ДФС України від 21.03.2018 р. N 959/99-99-07-18 «Про критерії ризиковості платника податку» затверджений перелік критеріїв, які впливають на ризиковість платників податків.
Пункт 1.6 Критеріїв передбачає розгляд питання щодо встановлення ризиковості платника податків у випадках, коли:
платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зоні АТО, АР Крим);
дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;
платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу Першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;
платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);
наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Керівники комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС забезпечують розгляд питань на засіданні Комісії щодо внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових Платників податків згідно з п. 1.6 Критеріїв.
Так, Комісією Головного управління ДФС у Луганській області прийнято рішення щодо відповідності СК «КОЛОС» критеріям ризиковості на підставі пп.1.6 6 пп.1.6 Критеріїв - платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.
По-третє, окрім визначення відповідності платника податків Критеріям ризиковості платника податків, контролюючий орган перевіряє податкові накладні / розрахунки коригування, складені платниками податку на відповідність ознакам ризиковості здійснення операцій.
Зокрема, якщо:
2.1. обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку(який) подано на реєстрацію в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 відсотків загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД та послуг з кодами згідно з ДКІІП, перелік яких визначено ДФС відповідно до додатка, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, "в Таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2.2. відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право платника податку на виробництво, експорт, імпорт і оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі на дату складання такої податкової накладної / розрахунку коригування;
2.3. відсутність на дату складання податкової накладної / розрахунку коригування, відомостей (актуального запису) у Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб'єкта господарювання, який реєструє податкову накладну на товар (пальне) із кодами УКТ ЗЕД згідно з пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу;
2.4. розрахунок коригування складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до ДКПП - перших двох цифр кодів), за умови відсутності такого товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування; який поданий на реєстрацію в Реєстрі, в Таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).
Контролюючим органом встановлено, що у період з 21.06.2018 по 23.06.2018 року СК «КОЛОС» здійснено оформлення придбання цигарок від ТОВ «Торгова компанія ОСОБА_1» на суму ПДВ 2 482 362,63 грн та здійснено оформлення придбання соняшника від ТОВ «Агростандарт-1» (код ЄДРПОУ 40807729) на суму ПДВ 2 482 560 грн, а з 23.06.2018 по 05.07.2018 року здійснено оформлення реалізації (реєстрацій) податкових накладних) сільськогосподарської продукції на адресу ТОВ «Стандарт» на суму ПДВ 5 403 009,00 грн (переважна кількість накладних заблокована).
Схема руху сум ПДВ по Сільськогосподарському кооперативу «КОЛОС» за період червень-липень 2018 виглядає наступним чином.
СК «КОЛОС» купує у ТОВ «Агростандарт-1» соняшник на загальну суму 1000,00 грн (у т.ч. ПДВ 200,00), реалізовує його ТОВ «Стандарт» на загальну суму 20392500,00 ( у т.ч. 4078500,00) з різницею у 20391500,00 грн (у т.ч. ПДВ 4078300).
При цьому, платником не надано до повідомлення документів, які б підтверджували факт купівлі соняшника, або звіту про збір врожаю, або актів зняття залишків на підтвердження того, що значний обсяг соняшника знаходився у нього на складі. Не підтвердив цього| позивач й під час звернення до суду.
Очевидним є те, що обсяги постачання Сільськогосподарським кооперативом «КОЛОС» значно більші, ніж обсяги придбання товарів.
Зважаючи на те, що засновником ТОВ «Агростандарт-1» (постачальник СК «КОЛОС») та ТОВ «Стандарт» (покупець СК «КОЛОС») є ОСОБА_2, рішення про відмову у реєстрації податковий накладних було прийнято з метою недопущення формування сумнівного податкового кредиту суб'єктами господарювання.
Вважаємо за необхідне повідомити, що 25-27 червня 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена реєстрації 19 податкових накладних підприємства СК «КОЛОС» на загальну суму ПДВ 3849000,00 грн 3 реалізації соняшника та тютюнових виробів на підприємство, яке знаходиться на обліку ДПІ у м. Суми ГУ ДФС у Сумській області ТОВ «ПВП «СТАНДАРТ».
ТОВ «ПВП «СТАНДАРТ», вид діяльності - виробництво олії та тваринних жирів, станом на 01.06.2018 року працювало за трудовими договорами 0 осіб, вартість основних фондів станом на 01.01.2018 року - інформація відсутня.
06.06.2018 року складено узагальнену податкову інформацію щодо ТОВ «ПВП «СТАНДАРТ» за звітній період декларування ПДВ лютий- серпень 2017 року та встановлено неправомірне визначення податкового зобов'язання на загальну суму 14619,7 тис.грн та податкового кредиту на загальну суму 48614,2 тис.грн. |
Станом на поточну дату по підприємству ТОВ «ПВП «СТАНДАРТ» відкрито кримінальне провадження за ч.3 ст.212 КК України.
Наведена злочинна схема створена з метою «транзитності» операцій та формування- схемного кредиту за рахунок оформлення нереальності господарських операцій.
Крім наведеного, по суті заявлених вимог зазначають, що позивачем ні до пояснень, ні до суду не надано додаткових документів, які б свідчили про реальність господарських операції.
Так, позивачем не надано до контролюючого органу:
1. Статуту підприємства;
2. Інструкції про ведення обліку й оформлення операцій із соняшником і продуктами його переробки;
3. договору поставки соняшника між ТОВ «Агростандарт-1» та СК «КОЛОС»;
4. банківських виписок щодо сплати поставки соняшника від ТОВ «Агростандарт-1» до СК «КОЛОС»;
5. документів, які б підтверджували сплату соняшника від постачальника ТОВ «Агростандарт-1» - платіжні доручення, прибуткові накладні;
6. документи, які підтверджують право власності або користування автомобілями, їх технічні паспорти.
7. первинних бухгалтерських документів про оприбуткування товару у СК «КОЛОС»;
8. документів про право власності/користування на виробничі або складські приміщення;
9. сертифікатів якості на продукцію;
10. трудових договорів (копій штатного розпису);
11. товарно-транспортних накладних щодо поставки товару;
12. видаткові накладні.
Пояснень щодо особи постачальника та способу придбання великої кількості соняшника на підприємстві не отримано, також такі пояснення відсутні в адміністративному позові.
Якщо припустити, що товар був придбаний заздалегідь, то весь процес від укладення договору про поставку і до оприбуткування товару зазнає декілька етапів.
Перед усім, необхідно скласти договір поставки між постачальником і СК «KOЛOC». Як свідчать матеріали справи, договір поставки відсутній.
Спосіб замовлення, кількість товару, його якість, спосіб оплати визначаєтеся у договорі, або за заявкою. Проте, у будь-якому разі, вказані умови висвітлюються у договорі.
Після досягнення домовленості, на покупця виписується видаткова накладна, в якій зазначається такі обов’язкові реквізити: назва документа, дата та місце складання, назва підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції, посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції та правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дозволяють ідентифікувати особу; яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору. На зобов'язання^ що виникли у сторін до укладення ними господарського договору, не поширюються умови укладеного договору, якщо договором не передбачено інше. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.
Як вбачається зі змісту договору поставки між СК «КОЛОС» та ТОВ «ПВП «СТАНДАРТ», предметом договору є соняшник. Обсяг кожної партії, ціна та загальна сума визначається у видаткових накладних.
Проте, видаткові накладні відсутні у поясненнях позивача до квитанції, а також у матеріалах справи.
Підсумовуючи наведене, дослідивши матеріали справи, Головне управління ДФС у Луганській області вважає, що рішення про відмову у реєстрації податкових накладних у відношенні СК «КОЛОС» прийняті з дотриманням норм податкового законодавства в порядку, передбаченому законом, оскільки позивачем не були надані до контролюючого органу документи, на підтвердження господарський операцій, окрім договору поставки та платіжних доручень. Рішення є обґрунтованими та законними, тому підстави для їх скасування відсутні.
Представник ДФС також заперечував проти задоволення позову з аналогічних підстав, зазначених представником ГУ ДФС.
По справі вчинені такі процесуальні дії.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 17.09.2018. У задоволенні клопотання Сільськогосподарського кооперативу «Колос» про проведення судового засідання в режимі відеоконференції у справі № 1240/2511/18 - відмовлено (арк. спр. 1-3).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17.09.2018 залучено в якості другого відповідача – Головне управління ДФС у Луганській області (арк. спр. 59-60).
17.09.2019 у зв’язку із залученням в якості другого відповідача – Головне управління ДФС у Луганській області розгляд справи відкладено, підготовче засідання призначено на 17.10.2018 (арк. спр. 61)
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17.10.2018 закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті на 29.10.2018 (арк. спр. 100-101).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 КАС України, суд встановив таке.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Сільськогосподарський кооператив “Колос” взято на податковий облік в органах державної податкової служби 14.04.2000, перебуває на обліку в Старобільській ОДПІ Марківське відділення.
Сільськогосподарський кооператив "Колос" через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронної звітності" засобами телекомунікаційного зв’язку складено і направлено ДФС на реєстрацію наступні податкові накладні: №2 від 19.07.2018, №3 від 19.07.2018, №4 від 19.07.2018, №5 від 23.07.2018, №6 від 25.07.2018, №7 від 27.07.2018 з датою направлення - 02.08.2018, накладну №2 від 19.07.2018 з датою- 03.08.2018 (арк. спр. 9, 14, 17, 20, 23, 26).
Кооператив направив в електронному вигляді до ДФС повідомлення від 08.08.2018 №1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій (далі - Повідомлення) до зупинених податкових накладних. До повідомлення додавалися документи, що підтверджують отримання попередньої оплати (авансу), а саме: договір та платіжні доручення (арк. спр. 11, 29, 30-35) .
За результатами розгляду направленого повідомлення 10.08.2018 ГУ ДФС У Луганській області прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: №878510/30796873, №878513/30796873, №878512/30796873, №878506/30796873, №878511/30796873, №878514/30796873, у зв'язку із ненаданням платником копій документів (договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки; накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків (арк. спр.13, 16, 19, 22, 25, 28)
Як встановлено судом, Договір поставки № 20/06-18 від 20.06.2018 має наступні обов’язкові умови (а.с.29).
Постачальник (позивач) зобов’язується поставити і передати у власність Покупцеві (ТОВ ПВП «СТАНДАРТ»), а покупець зобов’язується прийняти та здійснити оплату - соняшника (далі - Товар), у порядку і на умовах цього Договору.
Обсяг кожної партії товару, ціна та загальна сума визначається у видаткових накладних.
Якість товару повинна відповідати наступним умовам: Вологість - не більше 8%; Смітна домішка – не більше 3%; Зараженість – не допускається; Інші показники – згідно ДСТУ 4694:2006.
Як наслідок, якщо позивач стверджує, що належним чином виконувався договір поставки № 20/06-18 від 20.06.2018 (далі - Договір), в наявності в обов’язковому порядку на виконання п. 2 договору повинні бути видаткові накладні, які позивач не надав як відповідачу на його запит, так і до матеріалів даної адміністративної справи.
Обов’язковість наявності видаткових накладних обумовлюється наступним.
Представник позивача в своїх поясненнях (а.с.67) зауважив, що стосовно спірних операцій окрім договору поставки № 20/06-18 від 20.06.2018 та платіжних доручень, які були надані податковому органу та суду, інших документів бути не може. Представник стверджує, що спірні податкові накладні були складені та направлені на реєстрацію у зв’язку з отриманням попередньої оплати (авансу) на виконання вимог п. 201.7 ст. 201 ПК України.
Відповідно до п. 201.7. ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
При даних спірних правовідносинах мало місце надходження конкретної суми коштів на поточний рахунок продавця (позивача) як попередня оплата (аванс), про що безпосередньо зазначено у платіжних дорученнях.
Як наслідок, попередня оплата проводиться у певній частині від конкретної суми, яка вже визначена як повна ціна за товар до дати здійснення передплати.
Без визначення загальної суми щодо ціни товару неможливе само по собі перерахування будь-яких коштів як передплати.
В свою чергу, відповідно до п. 2 умов Договору обсяг кожної партії товару, ціна та загальна сума визначається у видаткових накладних.
Іншого механізму визначення ціни та загальної суми Договором не передбачено.
У зв’язку з цим передумовою перерахування сум ТОВ «ПВП «Стандарт» на рахунок позивача як передплати в любому випадку повинна бути проведена процедура визначення загальної суми вартості товару, що відповідно до п. 2 Договору повинно оформлюватися видатковою накладною.
У зв’язку з встановленими обставинами, враховуючи зміст договору поставки № 20/06-18 від 20.06.2018, окрім договору поставки № 20/06-18 від 20.06.2018 та платіжних доручень, які були надані податковому органу та суду позивачем, в обов’язковому порядку повинні бути в наявності видаткові накладні щодо визначення загальної суми вартості товару, стосовної якої надійшла передплата.
Усі інші матеріали (документи стосовно якості товару, вологості, смітних домішок, зараженість, інших показників згідно ДСТУ 4694:2006) дійсно на стадії отримання передплати за товар може і не бути, що вказує на відсутність обов’язку позивача стосовно надання таких документів згідно запиту щодо підтвердження реальності операцій за договором поставки № 20/06-18 від 20.06.2018.
Таким чином, якщо позивач належним чином виконував умови Договору, у нього повинні бути складені первинні документи бухгалтерського обліку щодо визначення загальної суми вартості товару, стосовної якої надійшла передплата.
Однак, як податковому органу на його запит, так і суду таких обов’язкових документів (видаткових накладних) надано не було, що свідчить про обґрунтованість та законність прийнятих рішень про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: №878510/30796873, №878513/30796873, №878512/30796873, №878506/30796873, №878511/30796873, №878514/30796873.
Суд зазначає, що дійсно у рішенні відповідача 2 зазначені зайві документи, яких не повинно бути на стадії отримання передплати за товар та необхідності складання та направлення електронної накладної.
Однак судом встановлено, що в запиті було зазначено про необхідність надання до податкового органу накладних. Також судом встановлено, що видаткові накладні, як обов’язкова умова визначення загальної суми вартості товару та здійснення передплати при належному виконанні позивачем умов Договору, повинні бути у позивача та повинні були надані податковому органу. Однак позивач стверджує про відсутність таких документів станом на час отримання запитів, що суперечить умовам Договору.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач діяв у спосіб, передбачений чинним законодавством, та у межах наданих повноважень, що свідчить про відсутність підстав для задоволення заявлених позовних вимог.
У зв'язку із відмовою в задоволені позову судові витрати зі сплати судового збору Позивачу не відшкодовуються.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Сільськогосподарського кооперативу “Колос” до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління ДФС у Луганській області №878510/30796873 від 10.08.2018, №878513/30796873 від 10.08.2018, №878512/30796873 від 10.08.2018, №878506/30796873 від 10.08.2018, №878511/30796873 від 10.08.2018, №878514/30796873 від 10.08.2018, зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні: №2 від 19.07.2018, №3 від 19.07.2018, №4 від 19.07.2018, №5 від 23.07.2018, №6 від 25.07.2018, №7 від 27.07.2018 складені Сільськогосподарським кооперативом "Колос" та вважати їх прийнятими та зареєстрованими датою направлення - 02.08.2018, а податкову накладну №2 від 19.07.2018 - 03.08.2018 - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано у повному обсязі 02 листопада 2018 року.
Суддя ОСОБА_3