Постанова № 77585856, 02.11.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2018
Номер справи
2040/6016/18
Номер документу
77585856
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2018 р. м. ХарківСправа № 2040/6016/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Калитки О. М.

суддів: Калиновського В.А. , Кононенко З.О.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.08.2018, суддя І інстанції Котеньов О.Г., місце складання м. Харків, повний текст складено 30.08.18 по справі № 2040/6016/18

за позовом ОСОБА_1

до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії без врахування надбавки за виконання особливо важливих завдань;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, що була встановлена та врахована під час перерахунку призначеної пенсії, у розмірі 21% від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, зазначених в уточненій довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області №100/25324 від 22.03.2018;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 у місячний строк різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, розрахованої на підставі уточненої довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області №100/25324 від 22.03.2018, з врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що при проведенні перерахунку призначеної пенсії відповідачем не враховано надбавку за виконання особливо важливих завдань, яка виплачувалась позивачу під час служби, сплачувались страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що встановлена та врахована під час перерахунку призначеної позивачу пенсії 01.05.2009, у зв’язку з чим вважає дії відповідача протиправними.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.08.2018 року у справі № 2040/6016/18 відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позивач не погодився із рішенням суду та подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив суд скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, позивач є пенсіонером, перебуває на обліку у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року № 2262-ХII.

Позивачем отримано довідку Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області № 100/25324 від 12.02.2018, з якої вбачається, що відповідно до рішення Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою, яку займав позивач під час служби становить 18305,10 грн.

Позивач 15.01.2018 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 01.01.2016 року згідно з довідкою Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області та проханням надати завірену копію довідки.

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 307/К-14 від 01.02.2018 позивача повідомлено про те, що перерахунок та виплату пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, з урахуванням довідки про грошове забезпечення, наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, буде проведено без витребування додаткової заяви після надходження коштів з Державного бюджету України, та надано копію довідки.

Позивач 20.02.2018 звернувся до відповідача з повторною заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 01.01.2016 згідно з довідкою Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області, та проханням надати завірену копію довідки та 26.02.2018 надав уточнення до заяви від 20.02.2018.

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 1659/К-14 1894/К-14 від 12.03.2018 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку та зазначено, що перерахунок та виплату пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, буде проведено на підставі довідок, наданих МВС України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.

Не погодившись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 по справі №820/2970/18 позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області у не проведенні перерахунку та виплаті перерахованої пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У частині позовних вимог щодо зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області №100/25324 від 12.02.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії і з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих справ, що була встановлена та врахована під час перерахунку призначеної пенсії 01.05.2009, у розмірі 21% посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, та виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016 – відмовлено.

В обґрунтування відмови у задоволенні позовних вимог суд врахував правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні по зразковій справі № 820/6514/17 від 15.02.2018, зокрема те, що довідка Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області про грошове забезпечення № 100/25324 від 12.02.2018 для перерахунку пенсії на час розгляду даної справи по суті не має законної сили, а отже здійснення перерахунку та виплати пенсії на під підставі такої довідки неможливе.

23-24 березня 2018 року Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області до ОСОБА_2 управління надано нові довідки про грошове забезпечення колишніх співробітників Міністерства внутрішніх справ України (міліції). Згідно з супровідними листами Ліквідкомісії до реєстрів від 23.03.2018 № 112/119-29-2/01-2018, від 24.03.2018 №114/119-29-2/01-2018, № 115/119-29-2/01-2018 визначено, що раніше надані довідки вважати недійсними.

ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області на підставі наданої 22.03.2018 довідки № 100/25324 здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 з грошового забезпечення визначеного довідкою у відповідності з п.3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 та виплату перерахованої пенсії з січня 2018 по квітень 2018 року.

Так, довідка Ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України Харківській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 22.03.2018 №100/25324 не містить таку складову як надбавка за виконання особливо важливих завдань.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі наданої 22.03.2018 довідки № 100/25324, жодним чином не порушило прав чи охоронюваних законом інтересів позивача.

Колегія суддів погоджується з таким висновком виходячи з наступного.

Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - ОСОБА_3 № 2262) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України ухвалено постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі-постанова № 103), якою передбачено проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів № 103 від 21.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 передбачено проведення перерахунку з 1 січня 2016 року пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Після ухвалення Кабінетом Міністрів України Постанови «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі-постанова № 103), Департаментом пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України листом від 03.03.2018 за вих. №7111/02-23 надіслано начальникам ОСОБА_2 управлінь Пенсійного фонду України в областях для використання в роботі лист Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 №2900/5/22-2018 щодо відсутності підстав для використання довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 для проведення перерахунку пенсії.

Зазначеним листом Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України, що нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків наданих органами Пенсійного фонду України, будуть містити розмір премії за січень 2016 року.

Пунктом 2 Постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

В ухвалі від 02.05.2018 року по справі № 818/1076/18 Верховний Суд дійшов висновку, що Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-ХІІ та Постанови КМУ № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Згідно з пунктами 3 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 перерахунок та виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з розміру грошового забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» органами Пенсійного фонду України проводиться автоматизованим способом на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, наданих Міністерством внутрішніх справ.

Відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (Пункт 5 в редакції Постанови № 103 від 21.02.2018), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідне або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 визначено перелік надбавок, доплат для поліцейський, серед яких відсутні такі види надбавок як надбавка за виконання особливо-важливих завдань.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги щодо врахування при перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, які були складовими при нарахуванні позивачу пенсії, але не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії, є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, колегія суддів, приходить до висновку, що відповідач, відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, діяв на підставі вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги з наведених вище підстав висновків суду не спростовують.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справ

Відповідно до 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вище викладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.08.2018 року у справі № 2040/6016/18 відповідає вимогам ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.08.2018 по справі № 2040/6016/18 залишити без змін

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_4 Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_5 ОСОБА_3