
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983,
e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"29" жовтня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/1004/18
Господарський суд Одеської області у складі колегії суддів: головуючий суддя Д’яченко Т.Г., судді Літвінов С.В., Гут С.Ф.
При секретарі судового засіданні ОСОБА_1
розглянувши справу № 916/1004/18
За позовом: Акціонерного товариства „УКРТРАНСГАЗ” (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1)
До відповідача: Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” (65003, м. Одеса, вул. Одарія, буд. 1)
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Публічне акціонерне товариство „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України” (01601, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, буд. 6).
Про стягнення 605 154 075,12 грн.
за участю:
від позивача: ОСОБА_2, представник за довіреністю
від відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, представники за довіреностями
від третьої особи: ОСОБА_6, представник за довіреностями
Встановив: Публічне акціонерне товариство „УКРТРАНСГАЗ” звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою вх. № ГСОО 1085/18 від 29.05.2018р. до Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” про стягнення заборгованості у розмірі 379336202,36 грн.
Позовні вимоги позивача у справі - Публічного акціонерного товариства „УКРТРАНСГАЗ” обґрунтовано неналежним виконанням з боку відповідача - Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” прийнятих на себе зобов’язань за умовами Договору №1512000741 транспортування природного газу від 01 березня 2016р., та направлено на стягнення заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу у розмірі 296972884,39 грн., пені у розмірі 41458205,72 грн., 3% річних у розмірі 8662607,05 грн. та інфляційних втрат у розмірі 32242505,20 грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 31.05.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/1004/18. Справу №916/1004/18 ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження. Залучено до участі у справі №916/1004/18 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Публічне акціонерне товариство „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України”. Підготовче засідання у справі №916/1004/18 призначено на 20 червня 2018р. об 11:00. Запропоновано відповідачу підготувати та надати до суду і одночасно надіслати позивачеві відзив на позов, оформлений з урахуванням вимог, встановлених ст.165 ГПК України, в строк до 15.06.2018р. Запропоновано третій особі надати пояснення щодо позову в строк до 15.06.2018р. відповідно до вимог ст. 168 ГПК України. Викликано учасників справи у підготовче засідання, призначене на 20.06.2018р. об 11:00.
14.06.2018р. (вх. № ГСОО 11878/18) до господарського суду Одеської області від Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” надійшов відзив на позовну заяву в порядку ст.. 165 ГПК України з додатками. (а.с. 25-87, т. 2).
19.06.2018р. (вх. № ГСОО 2-3076/18) до господарського суду Одеської області Публічним акціонерним товариством „ОДЕСАГАЗ” було подано клопотання, в порядку ст. 42, ст. 45 ГПК України про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача. (а.с. 90-94, т. 2).
У судовому засіданні, яке відбулось 30.07.2018р., протокольною ухвалою суду клопотання Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача було залишено судом без задоволення з таких підстав.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.50 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов’язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов’язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Приймаючи до уваги, що рішення у даній не вплине на права та обов’язки визначених у поданому клопотанні Публічним акціонерним товариством „ОДЕСАГАЗ” осіб, суд не вбачав підстав для задоволення такого клопотання, у зв’язку з чим клопотання Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” від 19.06.2018р. вх. № ГСОО 2-3076/18 в порядку ст. 42, ст. 45 ГПК України про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача було залишено судом без задоволення.
20.06.2018р. (вх. № ГСОО 12280/18) до господарського суду Одеської області від представника позивача надійшло клопотання, відповідно до якого позивач просив суд оголосити перерву у підготовчому засіданні у справі №916/1004/18 у межах строку підготовчого провадження, враховуючи великий обсяг первинної документації, що підлягає вивченню (а.с. 95,96, т. 2).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 20.06.2018р. відкладено підготовче засідання на "30" липня 2018р. о 10:30. Встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив із урахуванням вимог ст. 166 ГПК України до 16.07.2018 року. Запропоновано третій особі надати пояснення щодо позову в строк до 16.07.2018р. відповідно до вимог ст. 168 ГПК України Позивачу та третій особі: надати до суду свої доводи та міркування щодо клопотання відповідача від 20.06.2018р. (вх.ГСОО№2-3076/18) про залучення третіх осіб до участі у справі. Викликано представників учасників справи у підготовче засідання, призначене на "30" липня 2018р. о 10:30.
09.07.2018р. (вх. № ГСОО 13704/18) від представника позивача до господарського суду Одеської області надійшла відповідь на відзив, з додатками відповідно до переліку (а.с. 107-226, т. 2).
18.07.2018р. (вх.№ ГСОО 14504/18) до господарського суду Одеської області від Публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України” надійшли письмові пояснення з додатками. (а.с. 1-250, т .3, а.с. 1-106, т .4).
30.07.2018р. (вх.№ ГСОО 15254/18) до господарського суду Одеської області представником Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” було подано відповідь на пояснення третьої особи, в порядку ч. 4 ст. 168 ГПК України з додатками. (а.с. 108-126, т. 4).
30.07.2018р. (вх. № ГСОО 15253/18) до господарського суду Одеської області від Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” надійшли заперечення, в порядку ст. 167 ГПК України, з додатками відповідно до переліку. (а.с. 127-250, т. 4, а.с. 1-103, т. 5).
30.07.2018р. (вх. № ГСОО 15266/18) від Публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України” надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи доказів, а саме завірених копій банківських виписок та завірених копій інформації про надходження коштів на рахунки Публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України”. (а.с 104-250, т. 5, а.с. 1-250, т. 6, а.с. 1-251, т. 7, а.с. 1-250, т. 8, а.с. 1-38, т. 9).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 30.07.2018р. продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі №916/1004/18 на 30 днів до 29.08.2018р. Відкладено підготовче засідання на "27" серпня 2018р. о 10:30. Викликано учасників справи у підготовче засідання, призначене на 27.08.2018р. о 10:30.
30.07.2018р. (вх. № ГСОО 15360/18) до господарського суду Одеської області від Акціонерного товариства „УКРТРАНСГАЗ” надійшли заперечення на клопотання Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” про залучення третіх осіб (а.с. 47-49, т.9).
08.08.2018р. (вх. № ГСОО 16005/18) до господарського суду Одеської області від Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” надійшло клопотання про залучення до матеріалів справи копій документів відповідно до переліку (а.с. 55-176, т. 9).
27.08.2018р. (вх.№ ГСОО 17287/18) до господарського суду Одеської області від Публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України” надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи доказів.(а.с. 179-181, т. 9).
27.08.2018р. до господарського суду Одеської області від Акціонерного товариства „УКРТРАНСГАЗ” надійшла заява за вх. № ГСОО 2-4315/18 про збільшення розміру позовних вимог, у якій позивач просив суд стягнути з Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” на користь Акціонерного товариства „УКРТРАНСГАЗ” 482 003 136,77 грн. заборгованості за надані послуги балансування обсягів природного газу по Договору транспортування природного газу №1512000741 від 01.03.2016р., пеню у розмірі 63 335 500,51 грн., 3% річних у розмірі 10 572 932,64 грн. та інфляційні втрати у розмірі 32 242 505,20 грн. (а.с. 182-250, т. 9).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 27.08.2018р. відкладено підготовче засідання на "29" серпня 2018р. о 09:40. Викликано представників учасників справи у підготовче засідання, призначене на "29" серпня 2018р. о 09:40.
29.08.2018р. (вх.№ ГСОО 17466/18) до господарського суду Одеської області від Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” надійшли заперечення проти заяви про збільшення позовних вимог, з додатками. (а.с. 8-91, т. 10).
05.09.2018р. (вх.№ ГСОО 18046/18) до господарського суду Одеської області Публічним акціонерним товариством „ОДЕСАГАЗ” було подано клопотання про залучення до матеріалів справи копій документів. (а.с. 93-96, т. 10).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 29.08.2018р. призначено справу №916/1004/18 до колегіального розгляду.
Відповідно до протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів від 29.08.2018р. справу №916/1004/18 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Д’яченко Т.Г., судді Літвінов С.В., Гут С.Ф.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 30.08.2018р. прийнято справу №916/1004/18 до колегіального розгляду у складі суддів: головуючий суддя Д’яченко Т.Г., судді Літвінов С.В., Гут С.Ф. Розгляд справи почато спочатку та призначено підготовче засідання на 18 вересня 2018р. об 11:00. Запропоновано відповідачу підготувати та надати до суду і одночасно надіслати позивачеві відзив на позов, оформлений з урахуванням вимог, встановлених ст.165 ГПК України, в строк до 12.09.2018р. Запропоновано третій особі надати пояснення щодо позову в строк до 12.09.2018р. відповідно до вимог ст. 168 ГПК України. Викликано представників сторін у підготовче засідання, призначене на 18.09.2018р. об 11:00.
Приймаючи до уваги перебування судді Д’яченко Т.Г. у відрядженні з 16.09.2018р. по 18.09.2018р., відповідно до Наказу голови Господарського суду Одеської області від 07.09.2018р. №62-а, судове засідання, призначене ухвалою суду від 30.08.2018р. на 18.09.2018р. о 11:00, не відбулось. У зв’язку з вищевикладеним, ухвалою господарського суду Одеської області від 10.09.2018р. призначено підготовче засідання у справі №916/1004/18 на 20 вересня 2018р. о 12:00. Викликано учасників справи та представника прокуратури у підготовче засідання на 20 вересня 2018р. о 12:00.
07.09.2018р.(вх. № ГСОО 2-4559/18) до господарського суду Одеської області від Акціонерного товариства „УКРТРАНСГАЗ” надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі видеоконференції.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 11.09.2018р. у задоволенні клопотання представника позивача про проведення судового засідання в режимі відеоконференції від 07.09.2018р. відмолено.
У судовому засіданні, яке відбулось 20.09.2018р., приймаючи до уваги встановлення судом зміни назви позивача, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, оголошено протокольну ухвалу, якою вирішено зазначити дійсну станом на момент розгляду справи назву позивача у даній справі, з Публічного акціонерного товариства„УКРТРАНСГАЗ” на Акціонерне товариство „УКРТРАНСГАЗ”.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 20.09.2018р. відкладено підготовче засідання на "01" жовтня 2018р. о 14:30. Викликано учасників справи у підготовче засідання, призначене на 01.10.2018р. о 10:00.
01.10.2018р. (вх. № ГСОО 19888/18) до господарського суду Одеської області представником Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” надано клопотання про залучення до матеріалів справи копій документів. (а.с. 124-158, т. 10).
01.10.2018р. (вх. № ГСОО 19930/18) до господарського суду Одеської області представником Акціонерного товариства „УКРТРАНСГАЗ” надано клопотання про приєднання до матеріалів справи доказів (а.с. 159-180,т. 10).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 01.10.2018р. відкладено підготовче засідання на "24" жовтня 2018р. о 11:00. Викликано учасників справи у підготовче засідання, призначене на 24.10.2018р. о 11:00.
05.10.2018р. (вх. № ГСОО 20356/18) до господарського суду Одеської області від Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” надійшли заперечення проти клопотання про приєднання до матерів справи (а.с. 188-190, т. 10).
24.10.2018р. (вх.№ ГСОО 21718/18) до господарського суду Одеської області представником Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” надано клопотання про залучення до матеріалів справи копій документів (а.с. 194-232, т. 10).
У судовому засіданні, яке відбулось 24.10.2018р., було оголошено перерву у справі до 24.10.2018р. о 16 год. 45 хв.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 24.10.2018р. закрито підготовче провадження у справі № 916/1004/18. Призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні суду "29" жовтня 2018 р. о 16:45. Викликано учасників справи у судове засідання, призначене на 29.10.2018р. о 16:45.
29.10.2018р. (вх. № ГСОО 22073/18) представником Публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України” надано письмові пояснення по справі, з додатками (а.с. 244-309, т. 10).
У судовому засіданні, яке відбулось 29.10.2018р., представником Акціонерного товариства „УКРТРАНСГАЗ” було надано клопотання про виправлення описки, у якому позивач просив суд виправити описку, допущену в заяві про збільшення позовних вимог від 23.08.2018р., а саме в частині основної заборгованості.
На підставі викладеного позивач просив суд вважати його позовні вимоги заявленими в наступній редакції: стягнути з відповідача на користь Акціонерного товариства „УКРТРАНСГАЗ” 499 003 136,77 грн. заборгованості за надані послуги балансування обсягів природного газу по Договору №1512000741 від 01.03.2016р., пеню у розмірі 63 335 500,51 грн., 3% річних у розмірі 10 572 932,64 грн. та інфляційні втрати у розмірі 32 242 505,20 грн.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників Акціонерного товариства „УКРТРАНСГАЗ”, Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” та Публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України”, суд встановив.
01 березня 2016 року між Публічним акціонерним товариством „УКРТРАНСГАЗ” (Оператор) та Публічним акціонерним товариство „ОДЕСАГАЗ” (Замовник) було укладеноДоговір транспортування природного газу № НОМЕР_1 (надалі – Договір).
Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 Договору від 01.03.2016р., оператор (Позивач) зобов’язався надати замовнику (Відповідачу) послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у договорі, а замовник сплатити оператору встановлену вартість таких послуг. Послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі газотранспортної системи, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493, з урахуванням особливостей, передбачених цим договором.
Пунктом 2.3 Договору від 01.03.2016р. встановлено, що Замовнику надаються: послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до газотранспортної системи (розподіл потужності); послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій (транспортування); послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (балансування).
Згідно із пунктами 2.4, 2.5 Договору від 01.03.2016р., обсяг послуг, визначається підписанням додатка 1 (розподіл потужності) та/або додатка 2 (транспортування) до договору. Приймання передача газу, документальне оформлення та подання звітності оператору здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГТС.
Пунктами 2.6, 2.7 Договору від 01.03.2016р. обумовлено, що замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі ГТС, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, зазначених у договорі. Оператор має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів.
Пунктом 17.1 Договору від 01.03.2016р. встановлено, що він набуває чинності з дня його укладення на строк до 31 грудня 2016 року, умови договору застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладання, а саме з 01 січня 2016 року. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку його дії, жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Ґрунтуючи позовні вимоги, позивач посилався на пункт 1 частини другої статті 11, частину другу статті 509, статтю 526, частину першу статті 530, частину першу статті 612 Цивільного кодексу України, частину першу статті 193, частину другу статті 231 Господарського кодексу України, статтю 1, частину першу статті 20, пункти 4, 10 частини другої статті 22 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII, пункт 5 глави 1 Розділу I, пункт 1 глави 3 Розділу I, пункт 1 глави 1 Розділу VIII, підпункт 2 пункту 7 глави 3 Розділу XIV, пункт 4 глави 4 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи (далі – Кодекс ГТС), затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493, обґрунтовані невиконанням Відповідачем умов Договору транспортування природного газу від 01.03.2016 № НОМЕР_1 щодо оплати послуг балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї, за період: січень, березень, квітень, травень 2016 р., січень – травень, вересень-грудень 2017 р., лютий-травень 2018 р.
Позивач зазначав, що відповідно до пункту 9.1 Договору транспортування природного газу від 01.03.2016 р. № НОМЕР_1, у разі виникнення у Замовника (Відповідача) негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу ГТС в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, Замовник зобов’язаний сплатити Оператору (Позивачу) за послуги балансування. Негативний місячний небаланс Замовника визначається відповідно до кодексу.
Відповідно до пункту 5 глави 1 Розділу I Кодексу ГТС балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування.
Фізичне балансування - заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу.
Позивач вказує, що ним визначається обсяг природного газу, який подається замовниками послуг транспортування на точках входу до газотранспортної системи та відбирається такими замовниками через точку виходу з газотранспортної системи з метою унеможливлення відбору обсягів природного газу, які не належать конкретним замовникам та не подавались ними до транспортування. У такій спосіб Позивач контролює, щоб кожен замовник послуг транспортування міг відбирати з газотранспортної системи обсяги природного газу в межах обсягів, які ним були подані до неї.
У випадку, коли замовник послуг транспортування відбирає з газотранспортної системи природний газ у обсягах більших ніж ним були подані до системи, Позивач для забезпечення фізичного балансування здійснює комерційне балансування, яким є діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі даних, отриманих у процедурі алокації (пункт 5 глави 1 Розділу I Кодексу ГТС, у редакції яка діяла у спірний період).
Згідно із пунктом 5 глави 1 Розділу I Кодексу ГТС, у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.04.2017 № 615, алокація - віднесення оператором газотранспортної системи обсягу природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників. Небалансом є різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації.
Пунктом 1 глави 1 Розділу XII Кодексу ГТС, у редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.04.2017 № 615, передбачено, що алокація фактичних обсягів природного газу по кожному замовнику послуг транспортування, поданих (отриманих) ним у точці входу та відібраних (переданих) ним у точці виходу за певний розрахунковий період, здійснюється оператором газотранспортної системи та доводиться ним до замовника послуг транспортування відповідно до вимог розділу XIV цього Кодексу.
Відповідно до пунктів 1, 2 глави 3 Розділу XIV Кодексу ГТС, у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.04.2017 № 615, оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу за цей газовий місяць. Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи.
Позивачем здійснено алокацію обсягів природного газу, відібраних Відповідачем з точки виходу з газотранспортної системи до точки входу до суміжної системи – газорозподільної системи, оператором якої є Відповідач, за результатами чого виявлено обсяги негативних місячних небалансів, а саме: у березні 2017 р. – 12 520,683 тис. куб. м., у квітні 2017 р. – 21,185 тис. куб. м., у січні 2017 р. - 182,999 тис. куб. м., у лютому 2017 р. – 13 612,793 тис. куб. м., у січні 2016 р. – 124,553 тис. куб. м., у березні 2016 р. – 4,816 тис. куб. м., у травні 2016 р. – 0,028 тис. куб. м., у квітні 2016 р. – 0,045 тис. куб. м., у травні 2017 р. – 12,778 тис. куб. м., у вересні 2017 р. – 25,000 тис. куб. м., у жовтні 2017 р. – 16,349 тис. куб. м., у листопаді 2017 р. – 165,000 тис. куб. м., у грудні 2017 р. – 3 200,000 тис. куб. м.
Окрім того, у Заяві про збільшення позовних вимог № 1001ВИХ-18-4007 від 23.08.2018 АТ „УКРТРАНСГАЗ” зазначав про встановлення наявності у Відповідача обсягів негативних місячних небалансів, а саме: у лютому 2018 р. – 776,000 тис. куб. м., у березні 2018 р. – 12 850,660 тис. куб. м., у квітні 2018 р. – 1 827,985 тис. куб. м., у травні 2018 р. – 40,000 тис. куб. м.
Позивач стверджує, що вказані обсяги небалансів підтверджуються звітами про надані послуги з транспортування за вказані періоди, а також відповідними довідками «Інформація про надходження на точках входу, та розподіл по точках виходу обсягів природного газу, віднесених Оператором газорозподільних мереж, з зазначенням обсягів небалансу за 2016 та 2017 роки» за відповідні місяці, в яких вказані обсяги природного газу, що були подані Відповідачем через точки входу до газотранспортної системи та відібрані Відповідачем з точок виходу з газотранспортної системи у відповідні періоди, різниця між такими поданими та відібраними обсягами природного газу, а також відсоткове вираження небалансу від загального визначення коефіцієнту компенсації для вирахування вартості послуг балансування згідно із пунктом 9.2 Договору транспортування природного газу від 01.03.2016 № НОМЕР_1.
Акціонерне товариство „УКРТРАНСГАЗ” зазначає, що оскільки Відповідач у спірних правовідносинах окрім статусу замовника послуг транспортування природного газу також має й статус оператора газорозподільної системи (Оператор ГРС), який діє на підставі ліцензії та здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників), при здійсненні алокації обсягів природного газу, відібраних Відповідачем як замовником послуг транспортування з точки виходу з газотранспортної системи до точки входу до газорозподільної системи Відповідача, Позивач керувався інформацією про фактичний обсяг споживання природного газу кожним споживачем, об’єкти якого підключені до газорозподільної системи Відповідача, наданою останнім як Оператором ГРС у порядку визначеному Кодексом ГТС.
Відповідач як оператор ГРС на виконання приписів глав 1, 3 Розділу XII Кодексу ГТС надавав Позивачу інформацію про фактичний обсяг споживання природного газу кожним споживачем, об’єкти якого підключені до газорозподільної системи Відповідача. Зокрема, така інформація відображена у щомісячних звітах ПАТ „ОДЕСАГАЗ” про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках та Алокаціях (звітах) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „ОДЕСАГАЗ”, між замовниками послуг транспортування (постачальниками) за січень-грудень 2017 року, лютий-травень 2018 року, які були надані Позивачу відповідно до вимог пункту 1 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС.
За результатами виявлення обсягів негативних місячних небалансів, та невиконання Відповідачем обов’язку з їх врегулювання відповідно до Кодексу ГТС, Позивачем, згідно із пунктом 11.4 Договору транспортування природного газу від 01.03.2016р. № НОМЕР_1, оформлено односторонні акти про надання послуг балансування на весь неврегульований обсяг негативного місячного небалансу, з додатками до цих актів, із зазначенням розрахунку вартості послуг балансування, а також рахунки на оплату послуг.
Окрім того, на виконання приписів пункту 4 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС, у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.04.2017 № 615, Позивач також надав Відповідачу звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування.
Отже, відповідно до пункту 9.4 Договору транспортування природного газу від 01.03.2016 № НОМЕР_1 та пункту 4 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС, з моменту отримання актів про надання послуг балансування, рахунків на оплату та звітів по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування, у Відповідача виник обов’язок здійснити оплату таких послуг у строк, що не перевищує 5 банківських днів з дня отримання ним зазначених документів.
Однак, Відповідачем сплачено лише частину заборгованості.
На підставі пунктів 13.1, 13.5 Договору транспортування природного газу від 01.03.2016р. № НОМЕР_1, Позивачем за прострочення зобов’язань нарахована сума пені у розмірі 63 335 500,51 грн. А також, згідно із частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України, три проценти річних в розмірі 10 572 932,64 грн., та інфляційні втрати 32 242 505,20 грн.
Заперечуючи проти доводів Відповідача, Позивач у Відповіді на відзив від 05.07.2018 № 1001ВИХ-18-3012 (вхід. від 09.07.2018) зазначає наступне.
Щодо неврахування всіх оплат за надані послуги балансування, Позивач вказує на те, що розрахунок суми основного боргу, наданий разом із позовною заявою, містить відомості про часткову оплату Відповідачем за спільними протокольними рішеннями, а саме, 15.12.2017р. - 2 161,53 грн., 27.12.2017р. – 12 803,78 грн., 27.12.2018р. - 222 374,28 грн., а також оплату, окрім спільних протокольних рішень, 09.02.2018р. - 35 706 712,84 грн.
При цьому, Позивач зазначає, що платіж за платіжним дорученням від 02.03.2018 р. № 2 на суму – 1 580 000,00 грн. не повинен братись до уваги, оскільки він був здійснений Відповідачем із призначенням на оплату послуг балансування обсягів природного газу за 2018 рік, а відтак, не може бути врахований як погашення боргу за послуги, які були надані у 2017 році.
Окрім того, Позивач вказує на те, що Відповідачем у спірних правовідносинах частково сплачено заборгованість за договором від 01.03.2016р. № НОМЕР_1 по спільних протокольних рішеннях в порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України „Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій”від 11.01.2005 р. № 20, на загальну суму 237 339,59 грн., а решту заборгованості Відповідач сплатив власними коштами на загальну суму 35 706 712,84 грн.
При цьому, Позивач зазначає, що Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005р. № 20, втратив чинність з 08.11.2017 згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2017р. №951, а відтак він не повинен братись до уваги.
Позивач зазначає, що спільні протокольні рішення не є свідченням вжиття всіх залежних від Відповідача заходів щодо виконання зобов’язань з проведення розрахунків за договором, оскільки Публічне акціонерне товариство „ОДЕСАГАЗ” мало та має можливість самостійно виконати зобов’язання з оплати послуг відповідно до його умов, які не містять імперативного положення щодо виконання такого зобов’язання виключно за рахунок коштів з державного бюджету, отриманих згідно положень Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005р. № 20, що виключає можливість стверджувати про відсутність вини Відповідача щодо невиконання зобов’язання з оплати послуг за договором, оскільки Відповідач повинен був здійснити остаточні розрахунки за ці послуги у строк п’яти днів.
Також, Позивач вказує на те, що ним не нараховувались штрафні санкції на суму заборгованості, що погашена спільними протокольними рішеннями.
Щодо негативних місячних небалансів за січень, березень, квітень, травень 2016 року та січень-грудень 2017 року Позивач наголошує, що при здійснені алокації обсягів природного газу, відібраних Відповідачем як замовником послуг транспортування з точки виходу з газотранспортної системи до точки входу до газорозподільної системи ПАТ „ОДЕСАГАЗ”, він керувався інформацією про фактичний обсяг споживання природного газу кожним споживачем, об’єкти якого підключені до газорозподільної системи Відповідача, наданої останнім як Оператором ГРС у порядку визначеному Кодексом ГТС.
При цьому, Відповідач як Оператор ГРС на виконання приписів глав 1, 3 Розділу XII Кодексу ГТС надавав Позивачу інформацію про фактичний обсяг споживання природного газу кожним споживачем, об’єкти якого підключені до газорозподільної системи Відповідача, зокрема, вказав постачальником природного газу НАК „Нафтогаз України”. Така інформація відображена Відповідачем як Оператором ГРС в алокаціях (звітах) ПАТ „ОДЕСАГАЗ” про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «ОДЕСАГАЗ», між замовниками послуг транспортування (постачальниками) за січень-грудень 2017 року, які були надані Позивачу відповідно до вимог пункту 1 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС.
ОСОБА_6, Позивач зазначає, що НАК «Нафтогаз України» не постачав будь-яких обсягів природного газу споживачам, вказаним в алокаціях (звітах), та не замовляв таких обсягів природного газу до транспортування для цих споживачів, про що свідчить неподання НАК «Нафтогаз України» як замовником послуг транспортування номінацій/реномінацій на транспортування природного газу для вказаних споживачів на відповідні періоди.
Заперечуючи проти доводу Відповідача щодо встановлення для ПАТ „НАК „Нафтогаз України” імперативу (обов’язку) щодо постачання природного газу певним особам, і, як наслідок, покладення на нього відповідальності за виникнення небалансу за спірними обсягами, як на замовника послуг транспортування, Позивач зазначає наступне.
ПАТ „УКРТРАНСГАЗ»”посилається на правову позицію, висловлену у постанові Верховного Суду від 06.03.2018р. у справі № 917/492/17, згідно із якою санкціонованим відбором споживачем природного газу є його відбір у межах договірного обсягу та за наявності підтвердженої номінації, за відсутності якої такі дії кваліфікуються як несанкціонований відбір газу.
При цьому, Позивач додатково зазначає, що факт вказівки оператором газорозподільної системи у звітах (алокаціях) про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках за відповідні місяці відбору природного газу з ресурсу НАК „Нафтогаз України” не може вважатися доказом фактичного здійснення такої поставки у випадку відсутності подання НАК «Нафтогаз України» номінацій на транспортування таких обсягів природного газу для таких споживачів та фактичної відсутності подання цих обсягів до газотранспортної системи для їх транспортування цим споживачам.
Позивач зазначає, що ним відповідно до пункту 9.2 Договору від 01.03.2016р. № НОМЕР_1, було скориговано послуги балансування обсягів природного газу, наданих для врегулювання небалансів Відповідача за січень, березень, квітень, травень 2016 року та січень-грудень 2017 року, у зв’язку з тим, що при визначенні вартості таких послуг початково було безпідставно та необґрунтовано застосовано коефіцієнт компенсації 1, замість правильного та обґрунтованого коефіцієнту компенсації 1,2. Позивач стверджує, що про помилкове початкове застосування коефіцієнту 1 він дізнався після прийняття Вищим господарським судом України постанов від 26.06.2017р. у справі № 902/232/16 та від 31.07.2017р. у справі № 916/1807/16, внаслідок чого ним й було вчинено дії з наступного корегування таких послуг.
При цьому, Позивач зазначає про відсутність повноважень у голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) щодо надання у листі від 27.06.2017р. № 7044/16.3.2/7-17 роз’яснення про неправомірність здійснення оператором ГТС коригування розрахунків небалансу замовників послуг транспортування попередніх періодів, по яким оператор ГТС вже здійснив балансування, та про невідповідність положенням розділу XIV Кодексу ГТС надання оператором ГТС коригуючих актів замовникам послуг транспортування.
Заперечуючи проти доводу Відповідача про порушення строків у процедурі виставлення актів надання послуг балансування обсягів природного газу та рахунків до них, Позивач зазначає, що відповідно до пункту 9.4 Договору від 01.03.2016 р. № НОМЕР_1 та пункту 4 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС, у редакції, яка діяла до внесення змін постановою НКРЕКП від 28.04.2017р. № 615, що набрала чинності 07.05.2017р., він як оператор газотранспортної системи надавав Відповідачу - замовнику послуг транспортування звіт про надані послуги та рахунок на оплату.
Також, Позивач вказує на те, що на виконання приписів пункту 4 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС, у редакції постанови НКРЕКП від 28.04.2017р. № 615, він надав Відповідачу односторонні акти про надання послуг балансування на обсяги природного газу, місячних небалансів замовника послуг транспортування, що були не врегульовані ним відповідно до Кодексу ГТС, рахунки на оплату, та звіти по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування за січень, березень, квітень, травень 2016 року та січень-грудень 2017 року.
Отже, за твердженням Позивача, з моменту отримання актів про надання послуг балансування, рахунків на їх оплату та звітів по точкам входу/виходу, у Відповідача відповідно до пункту 9.4 Договору від 01.03.2016р. № НОМЕР_1 та приписів пункту 4 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС, виникли зобов’язання щодо здійснення оплати таких послуг у строк, що не перевищує 5 банківських днів з дня отримання ним зазначених документів.
Заперечуючи проти заяви про застосування спеціальної позовної давності до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені), заявляє про неправомірність нарахування з 04.05.2017р. до 29.05.2017р., яка міститься у Відзиві на позовну заяву від 14.06.2018р. № 21/17-148, Позивач зазначає, що ним нараховано пеню у межах строку, передбаченого статтею 258 Цивільного кодексу України, а саме, по 17.05.2018.
Представник відповідача – ПАТ „ОДЕСАГАЗ” у судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити у його задоволенні повністю.
У відзиві на позовну заяву від 14.06.2018р. (вхід. від 14.06.2018 р. № 11878/18) Відповідач зазначає про безпідставність позовних вимог з огляду на наступне.
Щодо пред’явлених Позивачем місячних небалансів за період січень 2016 р., березень 2016 р., квітень 2016 р., травень 2016 р., січень-грудень 2017 р., ПАТ «Одесагаз» вказує на укладання між сторонами іншого договору, ніж той яким ПАТ «Укртрансгаз» обґрунтовує свої позовні вимоги, а саме, Договір транспортування природного газу магістральними газопроводами від 28.09.2011 р. № 1109011159/П31. Відповідно до умов вказаного договору газотранспортне підприємство (Позивач) зобов’язалось надати замовнику (Відповідачу) послуги з транспортування магістральними трубопроводами природного газу замовника від пунктів приймання-передачі газу в магістральні газопроводи до пунктів призначення – газорозподільних станцій, а замовник зобов’язався сплатити надані послуги з транспортування газу магістральними трубопроводами у розмірі, строки та порядку, передбаченому умовами договору.
Відповідач зазначає, що газ, якій транспортувався за Договором транспортування природного газу магістральними газопроводами від 28.09.2011 р. № 1109011159/П31, він закуповував у постачальників на загальних підставах та ринкових умовах для покриття об’ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних втрат (ВТВ) природного газу в газорозподільну мережу (ГРМ) для забезпечення фізичного балансування ГРМ та власної діяльності, що відповідає пункту 1 глави 6 Розділу III Кодексу газорозподільних систем, затвердженому Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. № 2494. Зокрема, ПАТ «Одесагаз» у 2016-2017 роках закуповувала природний газ на ВТВ та власну господарську діяльність у двох постачальників – ТОВ «ЮГ- газ» та ТОВ «Одесагаз – постачання», що підтверджується договорами купівлі-продажу природного газу, а саме: від 20.12.2012р. № 02-2013, від 03.01.2013 р. № 02-2013-ВТВ, від 01.09.2016 р. № 001-ОГП (2016), від 01.03.2017 р. № 1-ВТВ.
При цьому, Відповідач вказує на те, що згідно із пунктом 4 глави 6 Розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем, об'єм (обсяг) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу за підсумками місяця та календарного року визначається Оператором ГРМ відповідно до глави 1 розділу XII цього Кодексу та розраховується як різниця між об'ємом (обсягом) надходження природного газу, до ГРМ у відповідний період і об'ємом (обсягом) природного газу, який розподілений між підключеними до/через ГРМ споживачами та переданий в суміжні ГРМ протягом зазначеного періоду.
ПАТ „ОДЕСАГАЗ” наголошує, що Позивачем за Договором транспортування природного газу магістральними газопроводами від 28.09.2011 р. № 1109011159/П31 у січні - листопаді 2016 року було надано Відповідачу послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами в загальному обсязі 34 459,907 тис. куб. м. на загальну суму 15 618 600,33 грн., що підтверджується відповідними актами надання послуг.
Відповідач не заперечує й факт укладання Договору транспортування природного газу від 01.03.2016 р. № НОМЕР_1. ОСОБА_6, зазначає, що лише у вересні, листопаді та грудні 2017 року ним було відібрано на виробничо-технологічні витрати та нормовані втрати газорозподільного підприємства з газотранспортної системи природний газ без підтвердження обсягу номінації, та дані обсяги не були врегульовані відповідно до пунктів 3-5 глави 3 Розділу XIV Кодексу ГТС та пункту 9.4 Договору від 01.03.2016 р. № НОМЕР_1 до 12 числа місяця, наступного за газовим місяцем.
Внаслідок вказаних обставин у ПАТ «Одесагаз» виник перед ПАТ «Укртрансгаз» негативний небаланс в обсязі 3 390 тис. куб. м. на загальну суму 37 290 237,62 грн., яку Відповідач сплатив у повному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями від 27.11.2017 р. № 1 на суму – 2 161,53 грн.; від 27.11.2017 р. № 2 на суму – 222 374,28 грн.; від 22.12.2017 № 10 на суму – 12 803,78 грн.; від 07.02.2018 р. № 1 на суму – 35 706 712,84грн.; від 02.03.2018 р. № 2 на суму – 1 580 000,00 грн.
Щодо вимог Позивача стосовно послуг балансування за інші періоди, ПАТ « ОДЕСАГАЗ » зазначає, що воно не є замовником послуг транспортування за цими обсягами, з огляду на наступне.
Відповідач зазначає, що відповідно до пункту 1 глави 3 Розділу XIV Кодексу ГТС, у редакції, яка діяла у спірний період, замовник послуг транспортування є відповідальним за виникнення небалансу, у тому числі щодо споживачів, з якими укладені договори постачання, та зобов'язується застосувати всі доступні заходи для його уникнення.
Відповідач посилається на пункт 8 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС, у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.04.2017 № 615, згідно із яким, у разі якщо рішенням Кабінету Міністрів України суб'єктів ринку природного газу зобов'язано здійснювати постачання для певних споживачів природного газу, то алокація фактичних обсягів по таким споживачам здійснюється саме на таких суб'єктів, крім випадків, визначених абзацами третім та четвертим цього пункту, несанкціонованого відбору (виключно у частині шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу) або у випадку підтвердження номінації по такому споживачу іншому постачальнику. При цьому обсяги споживання природного газу враховуються оператором газотранспортної системи при розрахунку небалансу цих суб'єктів ринку природного газу.
Відповідач звертає увагу на те, що пунктом 1 розпорядження Кабінету Міністрів України „Деякі питання опалювального сезону 2016/17 року” від 05.10.2016 № 742-р для забезпечення безперебійного постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню публічне акціонерне товариство „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України” та постачальників природного газу було зобов’язано до початку опалювального сезону 2016/17 року видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 р. № 357 „Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії”, та з дотриманням принципу недискримінації.
Відповідач посилається на підпункт 1 пункту 3 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015р. № 758, яка втратила чинність у зв'язку із закінченням строку її дії – 01.04.2017р. , згідно із яким зобов’язано НАК „Нафтогаз України” придбавати природний газ для формування ресурсу природного газу для побутових споживачів, релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) та виробників теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії для релігійних організацій та надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню в обсязі, за цінами, на умовах та у порядку, що визначені пунктами 5 - 8 цього Положення. А також на пункт 15 вказаного Положення, відповідно до якого Виробник теплової енергії до 1 квітня 2017 р. має право придбати природний газ у НАК „Нафтогаз України” для виробництва теплової енергії та/або надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, релігійним організаціям та установам, що фінансуються за рахунок державного і місцевих бюджетів, за умови, що такий виробник, на якого станом на 30 вересня 2015 р. поширювалася дія статті 19-1 Закону України «Про теплопостачання», виконав обов'язок щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання.
Крім того, Відповідач зазначає, що наразі аналогічні обов’язки встановлено для НАК „Нафтогаз України" Положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 р. № 187.
Отже, позиція Відповідача полягає у тому, що, оскільки вказаними постановами Кабінету Міністрів України для ПАТ „НАК „Нафтогаз України” встановлено імператив (обов’язок) щодо постачання природного газу певним особам, саме цей суб'єкт ринку природного газу є замовником послуг транспортування за спірними обсягами, відповідальним за виникнення небалансу, на якого повинно бути здійснено алокацію, та щодо якого обсяги споживання природного газу повинні бути враховані оператором газотранспортної системи при розрахунку небалансу.
Окрім того, Відповідач зазначає про порушення Позивачем процедури виставлення актів надання послуг балансування обсягів природного газу та рахунків до них, з огляду на наступне.
Відповідач вказує, що відповідно до пункту 4 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС, у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. № 2493, яка діяла до 07.05.2017р. , оператор газотранспортної системи до 14-го числа наступного місяця надає замовнику послуг транспортування звіт про надані послуги та рахунок на оплату. Замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів.
Пунктом 9.4 Договору транспортування природного газу від 01.03.2016 р. № НОМЕР_1 обумовлено, що оператор до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактуру. Замовник зобов’язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п’яти банківських днів.
Відповідач, із посиланням на частину першу статті 251, частину першу статті 252 Цивільного кодексу України, зазначає про порушення строків встановлених пунктом 4 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС та п. 9.4 Договору транспортування природного газу від 01.03.2016р. № НОМЕР_1, а саме щодо:
послуги за січень 2016 року – акт від 29.05.2017 р. № 01-16-1512000741-баланс, розрахунок вартості послуг балансування та рахунок направлені листом від 08.06.2017р. № 1001ВИХ-17-1227/1001.14;
послуги за березень 2016 року – акт від 29.05.2017 р. № 03-16-1512000741-баланс, розрахунок вартості послуг балансування та рахунок направлені листом від 08.06.2017р. № 1001ВИХ-17-1230/1001.14;
послуги за травень 2016 року – акт від 29.05.2017 р. № 05-16-1512000741-баланс, розрахунок вартості послуг балансування та рахунок направлені листом від 09.06.2017р. № 1001ВИХ-17-1275/1001.14;
послуги за січень 2017 року – акт від 25.05.2017 р. № 05-17-1512000741-баланс, розрахунок вартості послуг балансування та рахунок направлені листом від 31.05.2017 р. № 1001ВИХ-17-903/1001.14;
послуги за лютий 2017 року – акт від 25.05.2017 р. № 02-17-1512000741-баланс, розрахунок вартості послуг балансування та рахунок направлені листом від 31.05.2017р. № 1001ВИХ-17-903/1001.14;
послуги за березень 2017 року – акт від 31.03.2017 р. № 03-17-1512000741-баланс, розрахунок вартості послуг балансування та рахунок, які складено раніше, ніж ПАТ «Одесагаз» направило алокацію (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Одесагаз» між замовниками послуг на транспортування (постачальниками) за березень 2017 року, направлені листом від 14.04.2017 № 49667/12;
послуги за квітень 2017 року – акт від 30.04.2017 р. № 04-17-1512000741-баланс, розрахунок вартості послуг балансування та рахунок, які складено раніше, ніж ПАТ «Одесагаз» направило алокацію (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Одесагаз» між замовниками послуг на транспортування (постачальниками) за квітень 2017 року, направлені листом від 15.05.2017 р. № 5917/12;
послуги за травень 2017 року – акт від 31.05.2017 р. № 05-17-1512000741-баланс, розрахунок вартості послуг балансування та рахунок, які складено раніше, ніж ПАТ «Одесагаз» направило алокацію (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Одесагаз» між замовниками послуг на транспортування (постачальниками) за травень 2017 року, направлені листом від 15.05.2017 р. № 5917/12;
послуги за вересень 2017 року – акт від 30.09.2017 р. № 09-17-1512000741-баланс, розрахунок вартості послуг балансування та рахунок, які складено раніше, ніж ПАТ «Одесагаз» направило алокацію (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Одесагаз» між замовниками послуг на транспортування (постачальниками) за вересень 2017 року, направлені листом від 13.10.2017 р. № 1001ВИХ-17-5084 (отримані на електронну пошту 17.10.2017р. о 17:22 год.);
послуги за жовтень 2017 року – акт від 31.10.2017р. № 10-17-1512000741-баланс, розрахунок вартості послуг балансування та рахунок, які складено раніше, ніж ПАТ «Одесагаз» направило алокацію (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Одесагаз» між замовниками послуг на транспортування (постачальниками) за жовтень 2017 року, направлені листом від 14.11.2017 № 1001ВИХ-17-5864 (отримані на електронну пошту 15.11.2017р. о 15:02 год.);
послуги за листопад 2017 року – акт від 30.11.2017р. № 11-17-1512000741-баланс, розрахунок вартості послуг балансування та рахунок, які складено раніше, ніж ПАТ «Одесагаз» направило алокацію (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Одесагаз» між замовниками послуг на транспортування (постачальниками) за листопад 2017 року, направлені листом від 15.12.2017 № TSOВИХ-17-137 (отримані на електронну пошту 18.12.2017р. о 09:08 год.);
послуги за грудень 2017 року – акт від 31.12.2017 р. № 12-17-1512000741-баланс, розрахунок вартості послуг балансування та рахунок, які складено раніше, ніж ПАТ «Одесагаз» направило алокацію (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Одесагаз» між замовниками послуг на транспортування (постачальниками) за грудень 2017 року, направлені листом від 14.01.2018 № TSOВИХ-18-26 (отримані на електронну пошту 15.01.2018 р. об 11:22 год.).
Також, Відповідач у зв’язку із надісланням вказаних актів, розрахунків вартості послуг балансування та рахунків, саме йому, зазначає про порушення пункту 1 глави 1 Розділу XIV Кодексу ГТС, згідно із яким, замовник послуг транспортування є відповідальним за виникнення небалансу, у тому числі щодо споживачів, з якими укладені договори постачання, та зобов'язується застосувати всі доступні заходи для його уникнення. Адже, Відповідач вважає, що він не є належним замовником послуги.
Заперечуючи проти позовних вимог щодо стягнення сум пені, 3 % річних та інфляційних втрат, Відповідач зазначає про відсутність у Позивача правових підстав для цих нарахувань на вартість послуг балансування за період березень 2017 р., квітень 2017 р., травень 2017 р., жовтень 2017 р., через відсутність такої заборгованості.
Окрім того, Відповідач, із посиланням на пункт 1 частини другої статті 258 Цивільного кодексу України, якою встановлено спеціальну позовну давність в один рік до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені), заявляє про неправомірність нарахування з 04.05.2017 до 29.05.2017р.
Також, Відповідач вказує на те, що небаланс в нього виник лише у вересні 2017 р., листопаді 2017 р. та грудні 2017 р., а відтак у Позивача наявне право стягувати пеню, 3% річних та інфляційні втрати саме за цей період. ОСОБА_6, при розрахунку сум пені, 3% річних та інфляційних втрат, Позивачем не було враховано всі оплати, які здійснені Відповідачем за надані послуги балансування за період вересня, листопада та грудня 2017 року, а саме, платіжні доручення: від 27.11.2017р. № 1 на суму – 2161,53 грн.; від 27.11.2017 р. № 2 на суму – 222 374,28 грн.; від 22.12.2017 р. № 10 на суму – 12 803,78 грн.; від 07.02.2018 р. № 1 на суму – 35 706 712,84 грн.; від 02.03.2018 р. № 2 на суму – 1 580 000,00 грн.
Заперечуючи проти доводів третьої особи Відповідач, із посиланням на частину першу статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 р. № 329-VIII, пункт 8 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС, у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.04.2017 № 615, розпорядження Кабінету Міністрів України «Деякі питання опалювального сезону 2016/17 року» від 05.10.2016 № 742-р, зазначає, що державою у період 2016-2017 років біло встановлено для ПАТ «НАК «Нафтогаз України» імператив (обов’язок) постачати природний газ побутовим споживачам, релігійним організаціям та виробникам теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії для релігійних організацій та надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, а відтак, й відповідно і обсяги (об’єми) по таким категоріям споживачів відносяться на такого постачальника.
Вказаний імператив (обов’язок) для ПАТ «НАК «Нафтогаз України», на думку Відповідача, також ґрунтувався на нормах підпункту 1 пункту 3 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015р. № 758, яким встановлено обов'язок НАК «Нафтогаз України» придбавати такий природний газ для формування ресурсу природного газу для побутових споживачів, релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) та виробників теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії для релігійних організацій та надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню (далі - виробники теплової енергії) в обсязі, за цінами, на умовах та у порядку, що визначені пунктами 5 - 8 цього Положення.
При цьому, Відповідач зазначає, що відповідно до пункту 5 вказаного Положення ПАТ «Укргазвидобування» зобов'язане до 1 квітня 2017 р. щомісяця здійснювати продаж природного газу власного видобутку НАК "Нафтогаз України" для формування ресурсу природного газу для побутових споживачів, релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) та виробників теплової енергії, а НАК "Нафтогаз України" зобов'язаний придбавати природний газ, видобутий ПАТ "Укргазвидобування", для формування ресурсу природного газу для вказаної категорії споживачів.
А, згідно із пунктами 7, 8 Положення НАК «Нафтогаз України» до 1 листопада 2015 р. (на опалювальний сезон 2015/16 року) та до 15 серпня 2016 р. (на опалювальний сезон 2016/17 року) складає прогноз обсягу природного газу, необхідного на наступний рік для формування ресурсу природного газу для побутових споживачів, релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) та виробників теплової енергії. А у разі, коли обсяг природного газу, необхідний НАК «Нафтогаз України» для формування ресурсу природного газу для вказаної категорії споживачів перевищує обсяг продажу природного газу суб'єктами господарювання, що визначені абзацами першим та третім пункту 5 цього Положення, НАК «Нафтогаз України» придбаває необхідні обсяги природного газу в інших оптових продавців, у тому числі за кордоном.
Відповідач також посилається на пункт 10 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 р. № 187, у редакції, яка діяла на час виникнення спірних відносин, згідно із яким, постачальник природного газу, який в установленому порядку отримав ліцензію на провадження діяльності з постачання природного газу, уклав договір постачання природного газу з побутовим споживачем або релігійною організацією (крім обсягів, що використовуються для провадження її виробничо-комерційної діяльності) та є постачальником такого споживача у відповідному періоді до 1 квітня 2018 р., має право подати НАК «Нафтогаз України» заявку на купівлю природного газу в обсязі, необхідному йому для здійснення постачання такому споживачеві. При цьому, НАК «Нафтогаз України» не має права до 1 квітня 2018 р. відмовити у задоволенні заявки постачальника за умови виконання таким постачальником вимог статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» та/або пункту 4 цього Положення щодо відкриття поточних рахунків із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять як плата за спожитий природний газ.
Окрім того, Відповідач посилається на пункти 6, 8 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017р. № 187, згідно із якими, ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» зобов'язані до 1 квітня 2018 р. щомісяця здійснювати продаж природного газу власного видобутку, а НАК «Нафтогаз України» - придбавати такий природний газ для формування ресурсу природного газу для побутових споживачів, релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) та виробників теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії з метою надання послуг з опалення і постачання гарячої води населенню та релігійним організаціям. НАК «Нафтогаз України» до 1 травня 2017 р. (на опалювальний сезон 2017/18 року) складає прогноз обсягу природного газу, необхідного для формування ресурсу природного газу для вказаних категорій споживачів.
Щодо права ПАТ «Одесагаз» як оператора ГРМ припинити/обмежити розподіл природного газу споживачу в порядку та випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі за відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу або перевищення його місячного підтвердженого обсягу, Відповідач зазначає наступне.
Дійсно, підпунктом 2 пункту 1 глави 7 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. № 2494, у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних відносин, Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, зокрема, у випадку відсутності підтвердженого обсягу природного газу по об'єкту споживача та/або його постачальнику.
ОСОБА_6, відповідно до пункту 3 Порядку пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006р. № 1687, газодобувне, газорозподільне, газотранспортне підприємство з власної ініціативи у разі порушення споживачем строку розрахунків за спожитий природний газ (коли зазначене підприємство є його постачальником) або за надані послуги з його транспортування припиняє або обмежує газопостачання, а у випадку відсутності у споживача ліміту природного газу припиняє газопостачання згідно з умовами договору на транспортування газу. В іншому разі припинення (обмеження) газопостачання здійснюється за дорученням постачальника на підставі укладеного з ним договору.
Відповідно до пункту 14 розділу ІІ Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. № 2496, постачальник має право здійснити заходи з обмеження чи припинення газопостачання споживачу через залучення до цих робіт Оператора ГРМ/ГТС. Для цього у постачальника має бути укладений з Оператором ГРМ/ГТС договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам.
Однак, Відповідач зазначає, що в порушення вказаних норм, ПАТ «НАК «Нафтогаз України» не було укладено з ним договору на обмеження чи припинення газопостачання. А пропозицію щодо укладення такого договору ПАТ «Одесагаз» отримало лише 11.07.2018р.
Відповідач заперечує проти доводів Позивача та третьої особи щодо кваліфікації обсягів споживання природного газу як несанкціонованого відбору у спірний період. При цьому, Відповідач зазначає, що будь-які спірні моменти щодо обсягів постачання газу, несвоєчасного оформлення актів приймання-передачі газу, небалансів газу, тощо, є наслідком неналежного виконання сторонами договорів поставки своїх договірних зобов'язань, а також вимог нормативно-правових актів. У разі не надання постачальником номінацій, виникнення небалансів газу, такі обсяги повинні бути врегульовані споживачем із власним постачальником природного газу, а не газорозподільною організацією. Тобто, взаємовідносини щодо обсягів поставленого природного газу у спірний період повинні бути врегульовані споживачем із постачальником природного газу - ПАТ «НАК «Нафтогаз України», а не з газорозподільною організацією. Відповідач вказує про аналогічні висновки, зроблені у постановах Вищого господарського суду України від 01.11.2017 р. у справі № 922/310/17, залишеній без змін постановою Верховного суду від 16.03.2018р. , а також від 24.10.2017р. у справі № 922/346/17, залишеній без змін постановою Верховного суду від 22.02.2018р.
Також Відповідач, із посиланням на частину першу, пункти 4, 11 частини другої статті 4 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII, зазначає про роз’яснення регулятора – Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) надане у листі від 18.07.2018 р. № 6367/16.3.2/7-18.
У цьому роз’яснені вказано, що у разі якщо за підсумками місяця по об’єкту виробника теплової енергії зафіксований певний обсяг споживання природного газу, такий обсяг незалежно від наявності чи відсутності номінації для забезпечення потреб виробників теплової енергії повинен відноситися на постачальника із спеціальними обов’язками (крім випадків, несанкціонованого відбору природного газу; коли такому споживачу подавалась номінація іншим постачальником; коли постачальником природного газу була подана вимога до Оператора ГРМ про припинення розподілу природного газу споживачу), тобто на ПАТ «НАК «Нафтогаз України». Отже, у випадку коли між НАК «Нафтогаз України» та виробником теплової енергії укладено договір постачання природного газу, то під час здійснення процедури алокації, ПАТ «Укртрансгаз» мало керуватися абзацом п’ятим пункту 8 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС та здійснити алокацію фактичних обсягів спожитого газу таким виробником теплової енергії на постачальника природного газу, а не на Оператора ГРМ.
Отже, позиція Відповідача, яка ґрунтується на вказаному роз’ясненні НКРЕКП, полягає у тому, що ним у період січень 2016 р., березень 2016 р., квітень 2016 р., травень 2016 р., січень-грудень 2017 року було санкціоновано здійснено розподіл природного газу теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям.
Окрім того, Відповідач, із посиланням на частину першу статті 251, частину першу статті 252 Цивільного кодексу України, пунктом 4 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС та пункти 9.1, 9.4 Договору транспортування природного газу від 01.03.2016 р. № НОМЕР_1, зазначає про неправомірність проведення ПАТ «Укртрансгаз» коригування розрахунків небалансу ПАТ «Одесагаз» та надання коригуючи актів за попередні періоди, по яким оператор ГТС вже здійснив балансування.
Представник третьої особи – ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» у судовому засіданні просив задовольнити позов ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» повністю.
У Письмових поясненнях третьої особи від 14.07.2018р. № 14/4-924 (вхід. від 18.07.2018р.) ПАТ «НАК «Нафтогаз України» зазначає наступне.
У зв’язку із невиконанням вимог пункту 17 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 р. № 758, ПАТ «НАК «Нафтогаз України» не подавало номінації та не постачало природний газ зазначеними у позовній заяві споживачами.
ПАТ «НАК «Нафтогаз України», із посиланням на частини першу, другу статті 12 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015р. № 329-VIII, пункт 1 розділу ІІ Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. № 2496, зазначає, що однією із обов’язкових передумов поставки природного газу споживачу є не тільки наявність укладеного з постачальником договору постачання, а й дотримання його умов. При цьому, факт укладення договору не свідчить про здійснення поставки природного газу.
Також, ПАТ «НАК «Нафтогаз України», із посиланням на частину другу статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015р. № 329-VIII, пункт 5 глави 1 Розділу І Кодексу ГТС, пункт 1 розділу ІІ Правил постачання природного газу, вказує на те, що відсутність у споживача договору постачання природного газу або підтвердження обсягу природного газу, тобто включеного до підтвердженої номінації постачальника (навіть за наявності укладеного договору поставки природного газу) на відповідний розрахунковий період, свідчить про відсутність підстав для поставки природного газу такому споживачу.
ПАТ «НАК «Нафтогаз України» зазначає, що відповідно до статті 40 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015р. № 329-VIII, пунктів 2, 3 глави 3 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494, у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних відносин, споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт. Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
При цьому, пунктом 1 глави 5 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем, у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних відносин, встановлено, що споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи за наявності укладеного договору розподілу природного газу між споживачем та Оператором ГРМ здійснюється за умови: наявності у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на відповідний розрахунковий період; забезпечення споживачем своєчасних розрахунків з Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу. Порядок набуття підтверджених обсягів природного газу (лімітів) визначається відповідно до вимог Кодексу ГТС.
Третя особа зазначає, що у спірні періоди ПАТ «НАК «Нафтогаз України» не надавало номінації Позивачу по вказаним споживачам, а ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» не підтверджував такі номінації, та відповідно, не повідомляв про них Відповідача. При цьому, Відповідач, за відсутності правових підстав, здійснив у спірні періоди розподіл природного газу.
ПАТ «НАК «Нафтогаз України» також як й Позивач, посилається на правову позицію, висловлену у постанові Верховного Суду від 06.03.2018 р. у справі № 917/492/17, згідно із якою санкціонованим відбором споживачем природного газу є його відбір у межах договірного обсягу та за наявності підтвердженої номінації, за відсутності якої такі дії кваліфікуються як несанкціонований відбір газу.
Щодо обов’язку ПАТ «НАК «Нафтогаз України» з видачі номінацій теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям до початку опалювального сезону 2016/17 року, відповідно до укладених договорів, на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України «Деякі питання опалювального сезону 2016/17 року» від 05.10.2016 р. №742-р, третя особа зазначає наступне.
Згідно із пунктом 5 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. № 630, рішення про початок та закінчення опалювального сезону приймається виконавчими органами відповідних сільських, селищних та міських рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації, нормами санітарного законодавства та іншими нормативними документами.
Фактично опалювальний сезон 2016/2017 року в Україні було розпочато у жовтні 2016 року. Отже, на думку третьої особи, дія розпорядження Кабінету Міністрів України «Деякі питання опалювального сезону 2016/17 року» від 05.10.2016р. № 742-р поширюється лише на жовтень 2016 року, для забезпечення своєчасного початку роботи теплопостачальних підприємств, і не стосується інших періодів. Тобто єдина номінація, яка може бути видана до початку опалювального сезону 2016/2017 року, з урахуванням місячного характеру номінації – це номінація на жовтень 2016 року. А відтак, розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016р. № 742-р не може бути застосовано до жодного спірного періоду.
Окрім того, ПАТ «НАК «Нафтогаз України» зазначає, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016р. № 742-р має розглядатися та застосовуватись у сукупності з приписами Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 р. № 329-VIII, частин шостої, сьомої статті 19 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 р. № 2633-IV, Кодексу ГТС, Кодексу газорозподільних систем, Правил постачання природного газу, Положення про прокладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу тощо. Зокрема, щодо наявності умов для постачання природного газу, передбачених пунктом 17 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015р. № 758.
Позовні вимоги позивача у справі - Акціонерного товариства „УКРТРАНСГАЗ” направлено на стягнення з Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” заборгованості за надані послуги балансування обсягів природного газу по Договору №1512000741 від 01.03.2016р. у розмірі 499 003 136,77 грн., пені у розмірі 63 335 500,51 грн., 3% річних у розмірі 10 572 932,64 грн. та інфляційних втрат у розмірі 32 242 505,20 грн.
Суд, розглянувши матеріали справи, вислухавши у судових засіданнях пояснення представників Акціонерного товариства „УКРТРАНСГАЗ”, Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” та Публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України”, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.
У відповідності до ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов’язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій – це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов’язків. При цьому, ст.12 Цивільного кодексу України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Згідно ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Згідно з частиною першою статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до пункту 45 частини першої статті 1 Закону України „Про ринок природного газу” від 09.04.2015 № 329-VIII, транспортування природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газотранспортною системою з метою його доставки до іншої газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховища, установки LNG або доставки безпосередньо споживачам, але що не включає переміщення внутрішньопромисловими трубопроводами (приєднаними мережами) та постачання природного газу.
Частиною першою статті 1 Закону України „Про нафту і газ” від 12.07.2001 № 2665-III, встановлено, що транспортна послугою є виробничі операції з приймання, переміщення, здавання, тимчасового зберігання і перевантаження нафти, газу та продуктів їх переробки.
Пунктом 5 глави 1 Розділу І Кодексу газотранспортної системи (далі – Кодекс ГТС), затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493, у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних відносин, передбачено, що договір транспортування - договір, укладений між оператором газотранспортної системи та замовником послуг транспортування природного газу на основі типового договору транспортування природного газу, затвердженого Регулятором, згідно з яким оператор газотранспортної системи надає замовнику одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу (замовлення розподілу потужності, замовлення транспортування природного газу, послуга балансування) на період та умовах, визначених у такому договорі, а замовник послуг транспортування оплачує оператору газотранспортної системи вартість отриманих послуг (послуги).
Пунктами 4, 10 частини другої статті 22 Закону України „Про ринок природного газу” від 09.04.2015 № 329-VIII передбачено, що з метою виконання функцій, передбачених частиною першою статті 20 цього Закону, оператор газотранспортної системи зобов'язаний, зокрема, здійснювати балансування та функції оперативно-диспетчерського управління газотранспортною системою в економний, прозорий та недискримінаційний спосіб, вживати інших заходів, необхідних для безпечної та стабільної роботи газотранспортної системи, що передбачені цим Законом або не суперечать законодавству.
Відповідно до пункту 5 глави 1 Розділу I Кодексу ГТС балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування.
Фізичне балансування - заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу.
У випадку, коли замовник послуг транспортування відбирає з газотранспортної системи природний газ у обсягах більших ніж ним були подані до системи, для забезпечення фізичного балансування здійснюється комерційне балансування, яким є діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі даних, отриманих у процедурі алокації (пункт 5 глави 1 Розділу I Кодексу ГТС, у редакції яка діяла у спірний період).
Згідно із пунктом 5 глави 1 Розділу I Кодексу ГТС, у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.04.2017 № 615, алокація - віднесення оператором газотранспортної системи обсягу природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників. Небалансом є різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації.
У довідках – Інформація про надходження на точках входу, та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на Оператора газорозподільних мереж, з зазначення обсягів небалансу за 2017 рік, по замовнику – ПАТ „Одесагаз” зазначено наступні обсяги негативних місячних небалансів:
- 182,999 тис. куб. м., за січень 2017 р., в т.ч. 38,930 тис. куб. м. – контрагент (споживач) - ТОВ „Одеський завод керамічних виробів”, 144,069 тис. куб. м. – контрагент (споживач) - ТОВ „Управляюча компанія „РЕНЕСАНС”, без підтвердження номінацій, Звіт про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз” між замовниками послуги транспортування (постачальниками) за січень 2017 р., Зведений реєстр місячних обсягів газу, що відібрані з точки виходу до газорозподільної системи 56ZG-DSO-250000N за січень 2017 року, EIC код-56Х250000000001К, Звіт про надані послуги з транспортування за січень 2017 року /т. І а.с. 30, 61, 62-70, 241/;
- 13 612,793 тис. куб. м., за лютий 2017 р., в т.ч. 17,935 тис. куб. м. – контрагент (споживач) - ТОВ „Одеський завод керамічних виробів”, 86,321 тис. куб. м. – контрагент (споживач) - ТОВ „Управляюча компанія «РЕНЕСАНС”, 220,785 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – Підприємство Одеської виправної колонії (№14), 13 236,920 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ПАТ „Одеська ТЕЦ”, 50,832 тис. куб. м. – контрагент (споживач) - ТОВ „Метабуд”, без підтвердження номінацій, Звіт про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз” між замовниками послуги транспортування (постачальниками) за лютий 2017 р., Зведений реєстр місячних обсягів газу, що відібрані з точки виходу до газорозподільної системи 56ZG-DSO-250000N за лютий 2017 року, EIC код-56Х250000000001К, Звіт про надані послуги з транспортування за лютий 2017 року /т. І а.с. 31, 85, 86-95, 242/;
- 12 520,683 тис. куб. м., за березень 2017 р., в т.ч. 5,104 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – Відродження ОСББ Хлібодарське, 28,921 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ОСББ „Довженка, 4, 4-А”, 29,981 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ТОВ „Компанія „Еліткомсервіс”, 90,011 тис. куб. м. – контрагент (споживач) –ЖКГ Чорноморської селищної ради, 4,949 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ОК „Кніжний”, 1,633 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ТОВ „Ліберті Л”, 21,596 тис. куб. м. – контрагент (споживач) - ТОВ „Метабуд”, 1,532 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ПП ДЕК „Мегаполіс”, 11 598,265 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ПАТ „Одеська ТЕЦ”, 11,887 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – Підприємство Одеської виправної колонії (№14), 0,092 тис. куб. м. – контрагент (споживач) - ТОВ „Управляюча компанія „РЕНЕСАНС”, 5,636 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ОСББ „Світлий 11”, 639,178 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ТОВ „Одеська ТЕЦ 2”, 38,576 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ТОВ „ТЕПЛОДІМ-3”, 43,322 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ХВУЖКГ, без підтвердження номінацій, Алокація (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз” між замовниками послуги транспортування (постачальниками) за березень 2017 р., Звіт про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз”, між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за березень 2017 року, EIC код-56Х250000000001К, Звіт про надані послуги з транспортування за березень 2017 року /т. І а.с. 32, 96, 97-113, 243/;
- 21,185 тис. куб. м., за квітень 2017 р., в т.ч. 10,645 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – БУ №2 КЕЧ району, 6,595 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ОСББ „Довженка, 4, 4-А”, 0,088 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ЖБК „ФОНТАН 33”, 0,078 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ОСББ „Піщонівська, 37”, 3,779 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ТОВ „ТИС-Контейнерній термінал”, без підтвердження номінацій, Алокація (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз” між замовниками послуги транспортування (постачальниками) за квітень 2017 р., Звіт про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз”, між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за квітень 2017 року, EIC код-56Х250000000001К, Звіт про надані послуги з транспортування за квітень 2017 року /т. І а.с. 33, 114, 115-132, 244/;
- 12,778 тис. куб. м., за травень 2017 р., в т.ч. 9,835 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – БУ №2 КЕЧ району, 2,943 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ОСББ „Довженка, 4, 4-А”, без підтвердження номінацій, Алокація (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз” між замовниками послуги транспортування (постачальниками) за травень 2017 р., Звіт про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз”, між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за травень 2017 року, EIC код-56Х250000000001К, Звіт про надані послуги з транспортування за травень 2017 року /т. І а.с. 34, 133, 134-142, 245/;
- 25,000 тис. куб. м., за вересень 2017 р. - витрати Оператора ГРМ, Алокація (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз” між замовниками послуги транспортування (постачальниками) за вересень 2017 р., Звіт про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз”, між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за вересень 2017 року, EIC код-56Х250000000001К, Звіт поточкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільної системи) за вересень 2017 року /т. І а.с. 35, 143, 144-145, 246/;
- 16,349 тис. куб. м., за жовтень 2017 р., в т.ч. 5,387 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ОСББ „Камета”, 5,654 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ОСББ „На Десятій”, 5,308 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ОСББ „Французький-35”, без підтвердження номінацій, Алокація (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз” між замовниками послуги транспортування (постачальниками) за жовтень 2017 р., Звіт про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз”, між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за жовтень 2017 року, EIC код-56Х250000000001К, Звіт поточкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільної системи) за жовтень 2017 року /т. І а.с. 36, 146, 147-151, 247/;
- 165,000 тис. куб. м., за листопад 2017 р. - витрати Оператора ГРМ, Алокація (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз” між замовниками послуги транспортування (постачальниками) за листопад 2017 р., Звіт про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз”, між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за листопад 2017 року, EIC код-56Х250000000001К, Звіт поточкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільної системи) за листопад 2017 року /т. І а.с. 37, 152, 153-154, 248/;
- 3 200,000 тис. куб. м., за грудень 2017 р. - витрати Оператора ГРМ, Алокація (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз” між замовниками послуги транспортування (постачальниками) за листопад 2017 р., Звіт про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз”, між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за грудень 2017 року, EIC код-56Х250000000001К, Звіт поточкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільної системи) за грудень 2017 року /т. І а.с. 38, 155, 156-157, 249/;
У довідках – Інформація про надходження на точках входу, та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на Оператора газорозподільних мереж, з зазначення обсягів небалансу за 2016 рік, по замовнику – ПАТ „Одесагаз” зазначено наступні обсяги негативних місячних небалансів:
124,553 тис. куб. м., за січень 2016 р., в т.ч. 62,379 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – НУ „Одеська юридична академія”, 6,769 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ПТРБ у м. Одеса, 5,950 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – Тарутинський професійний аграрний ліцей ДНЗ, 49,455 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – КЕВ м. Одеса, без підтвердження номінацій, Реєстр обсягів газу, що були використані споживачами по договорах з НАК „Нафтогаз України” у січні 2016 року, Звіт про надані послуги з транспортування за січень 2016 року /т. І а.с. 39, 44-47, 237/;
4,816 тис. куб. м., за березень 2016 р., – контрагент (споживач) – ЗБК завод Од Ж/д, без підтвердження номінацій, Реєстр обсягів газу, що були використані споживачами по договорах з НАК „Нафтогаз України” у березні 2016 року, Звіт про надані послуги з транспортування за березень 2016 року /т. І а.с. 40, 48-51, 238/;
0,045 тис. куб. м. (0,045 = 0,039 + 0,006), за квітень 2016 р., – контрагент (споживач) – Бюджетні організації, 0,039 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ОСББ „Маріїнський”, 0,006 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – Одеська облорганізація ФСТ Динамо, без підтвердження номінацій, Реєстр обсягів газу, що були використані споживачами по договорах з НАК „Нафтогаз України” у квітні 2016 року, Звіт про надані послуги з транспортування за квітень 2016 року /т. І а.с. 41, 52-55, 239/;
0,028 тис. куб. м., за травень 2016 р., в т.ч. 0,010 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ОСББ „ЛІДЕРОВСЬКИЙ”, 0,018 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ПП ЖЕК «Наш будинок», без підтвердження номінацій, Реєстр обсягів газу, що були використані споживачами по договорах з НАК «Нафтогаз України» у травні 2016 року, Звіт про надані послуги з транспортування за травень 2016 року /т. І а.с. 42, 56-60, 240/.
У Звітах по точках входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільних систем) за 2018 рік, по замовнику – ПАТ „Одесагаз” зазначено наступні обсяги негативних місячних небалансів:
776,000 тис. куб. м., за лютий 2018 р. - витрати Оператора ГРМ, Алокація (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз” між замовниками послуги транспортування (постачальниками) за лютий 2018 р., Звіт про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз”, між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за лютий 2018 року, EIC код-56Х250000000001К, Звіт поточкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільної системи) за лютий 2018 року /т. ІX а.с. 218, 219-220, 239/;
12 850,660 тис. куб. м., за березень 2018 р., в т.ч. 25,000 тис. куб. м. – витрати Оператора ГРМ, 21,199 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ОК МЖСТ ДОМ, 12 801,192 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ПАТ „Одеська ТЕЦ”, 3,269 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ОСББ „СКІСНА-78Б”, без підтвердження номінацій, Алокація (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз” між замовниками послуги транспортування (постачальниками) за березень 2018 р., Звіт про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз”, між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за березень 2018 року, EIC код-56Х250000000001К, Звіт поточкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільної системи) за березень 2018 року /т. ІX а.с. 221, 222-225, 240/;
1 827,985 тис. куб. м., за квітень 2018 р., в т.ч. 300,000 тис. куб. м. – витрати Оператора ГРМ, 1 527,985 тис. куб. м. – контрагент (споживач) – ПАТ „Одеська ТЕЦ”, без підтвердження номінацій, Алокація (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз” між замовниками послуги транспортування (постачальниками) за квітень 2018 р., Звіт про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз”, між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за квітень 2018 року, EIC код-56Х250000000001К, Звіт поточкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільної системи) за квітень 2018 року /т. ІX а.с. 226, 227-229, 241/;
40,000 тис. куб. м., за травень 2018 р.- витрати Оператора ГРМ, Алокація (звіт) про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз” між замовниками послуги транспортування (постачальниками) за травень 2018 р., Звіт про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ „Одесагаз”, між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за травень 2018 року, EIC код-56Х250000000001К, Звіт поточкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільної системи) за травень 2018 року /т. ІX а.с. 230, 231-232, 242/;
Згідно із пунктами 1, 8 глави 1 Розділу XII Кодексу ГТС, у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493, яка діяла по 06.05.2017 включно, алокація обсягів природного газу для кожного замовника послуг транспортування в окремих точках входу, за винятком віртуальних точок входу з газорозподільної системи (точки надходження газу від газодобувних підприємств чи виробників біогазу, підключених до газорозподільної системи) та точок входу (як віртуальних так і фізичних) від газовидобувних підприємств, здійснюється оператором газотранспортної системи. Підписані щомісячні акти приймання-передачі газу відповідно до положень пункту 2 глави 7 розділу III цього Кодексу, що містять інформацію про щомісячні обсяги природного газу, виміряні для фізичних точок входу (у тому числі у розрізі контрагентів/споживачів замовника послуги транспортування), поданого до газотранспортної системи, є основою для проведення алокації щомісячних обсягів природного газу для замовників послуг транспортування за формою оператора газотранспортної системи, розміщеною на своєму веб-сайті.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 глави 7 розділу III Кодексу ГТС, у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493, яка діяла по 06.05.2017 включно, оформлення актів приймання-передачі природного газу між оператором газотранспортної системи та оператором суміжної системи здійснюється з урахуванням того, що приймання-передача природного газу між оператором газотранспортної системи та оператором газорозподільної системи відбувається в точках комерційного обліку газу на газорозподільних станціях і оформлюється актами приймання-передачі, що підписуються представниками цих сторін не пізніше 5-го числа місяця, наступного за звітним
Пунктом 1 глави 1 розділу XII Кодексу ГТС, у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.04.2017 № 615, яка діє з 07.05.2017, передбачено, що алокація фактичних обсягів природного газу по кожному замовнику послуг транспортування, поданих (отриманих) ним у точці входу та відібраних (переданих) ним у точці виходу за певний розрахунковий період, здійснюється оператором газотранспортної системи та доводиться ним до замовника послуг транспортування відповідно до вимог розділу XIV цього Кодексу.
Відповідно до пунктів 1, 2 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС, у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493, яка діяла по 06.05.2017 включно, оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу (у тому числі щодо власних споживачів) за цей газовий місяць. Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи, а також алокацій, одержаних від операторів суміжних газотранспортних систем, операторів газорозподільних систем, операторів газосховищ, газовидобувних підприємств або прямих споживачів.
Пунктом 4 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС, у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493, яка діяла по 06.05.2017 включно, передбачено, що у разі негативного значення небалансу замовник послуг транспортування до 12-го числа наступного місяця: здійснює купівлю природного газу в інших замовників послуг транспортування; здійснює відбір природного газу шляхом подання оператору газосховища балансуючої номінації для врегулювання остатнього небалансу за цей газовий місяць.
Згідно із підпунктом 2 пункту 7 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС, у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493, яка діяла по 06.05.2017 включно, Місячний небаланс, який виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором газотранспортної системи за рахунок таких заходів: при негативному місячному небалансі - за рахунок надання послуг балансування.
Відповідно до пунктів 1, 2, 4 глави 3 Розділу XIV Кодексу ГТС, у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.04.2017 № 615, яка діє з 07.05.2017, оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу за цей газовий місяць. Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи. У разі негативного значення небалансу замовник послуг транспортування до 12-го числа наступного місяця: здійснює купівлю природного газу в інших замовників послуг транспортування; здійснює відбір природного газу шляхом подання оператору газосховища балансуючої номінації для врегулювання остатнього небалансу за цей газовий місяць.
Підпунктом 2 пункту 7 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС, у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.04.2017 № 615, яка діє з 07.05.2017, передбачено, що місячний небаланс, який виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором газотранспортної системи за рахунок таких заходів: при негативному місячному небалансі - за рахунок надання природного газу замовнику послуг транспортування в рамках послуги балансування для покриття ним неврегульованого обсягу природного газу.
Пунктами 9.1, 9.4, 9.5 Договору від 01.03.2016 передбачено, що у разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та не врегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу ГТС в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, замовник зобов’язаний сплатити оператору за послуги балансування. Негативний місячний небаланс замовника визначається відповідно до Кодексу ГТС. Оператор до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактуру. Замовник зобов’язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п’яти банківських днів. Розбіжності щодо вартості послуг балансування підлягають урегулюванню відповідно до у мов цього Договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість послуг балансування, яку замовник зобов’язаний сплатити у вказаний строк, визначається за даними оператора.
Під час розгляду справи судом було встановлено обставини надіслання Позивачем на адресу Відповідача наступних документів:
супровідний лист від 14.04.2017 р. № 4967/12, односторонній ОСОБА_5 надання послуг балансування обсягів природного газу (за березень 2017 року) від 31.03.2017 р. № 03-17-1512000741-БАЛАНС, рахунок від 31.03.2017р. № 03-17-1512000741-БАЛАНС на суму 141 822 277,18 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування – додаток до ОСОБА_5 від 31.03.2017 р. № 03-17-1512000741-БАЛАНС з небалансом у обсязі - 12 520,683 тис. куб. м., із зазначенням коефіцієнта компенсації - 1,2, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 21.04.2017 р. № 09142090, фіскальним чеком від 21.04.2017 р. № 4249, поштовим повідомленням про вручення 25.04.2017; /т. І а.с. 159-162, 158/
супровідний лист від 15.05.2017 р. № 5917/12, односторонній ОСОБА_5 надання послуг балансування обсягів природного газу (за квітень 2017 року) від 30.04.2017р. № 04-17-1512000741-БАЛАНС, рахунок від 30.04.2017 р. № 04-17-1512000741-БАЛАНС на суму 161 020,66 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування – додаток до ОСОБА_5 від 30.04.2017 р. № 04-17-1512000741-БАЛАНС з небалансом у обсязі – 21,185 тис. куб. м., із зазначенням коефіцієнта компенсації - 1, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 18.05.2017р. № 09142333, фіскальним чеком від 18.05.2017 р. № 6023, поштовим повідомленням про вручення 25.05.2017; /т. І а.с. 169-172, 168/
супровідний лист від 31.05.2017 р. № 1001ВИХ-17-903/1001.14, односторонній ОСОБА_5 надання послуг балансування обсягів природного газу (за січень 2017 року) від 25.05.2017 р. № 01-17-1512000741-БАЛАНС, рахунок від 25.05.2017 р. № 01-17-1512000741-БАЛАНС на суму 1 839 096,02 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування – додаток до ОСОБА_5 від 25.05.2017 р. № 01-17-1512000741-БАЛАНС з небалансом у обсязі – 182,999 тис. куб. м., із зазначенням коефіцієнта компенсації – 1,2, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 07.06.2017 № 09141809, фіскальним чеком від 07.06.2017 № 7461, поштовим повідомленням про вручення 12.06.2017р.; /т. І а.с. 174-172, 173/
супровідний лист від 31.05.2017 р. № 1001ВИХ-17-964/1001.14, односторонній ОСОБА_5 надання послуг балансування обсягів природного газу (за лютий 2017 року) від 25.05.2017р. № 02-17-1512000741-БАЛАНС, рахунок від 25.05.2017р. № 02-17-1512000741-БАЛАНС на суму 150 350 576,12 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування – додаток до ОСОБА_5 від 25.05.2017р. № 02-17-1512000741-БАЛАНС з небалансом у обсязі – 13 612,793 тис. куб. м., із зазначенням коефіцієнта компенсації – 1,2, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 08.06.2017р., фіскальним чеком від 08.06.2017 р. № 1209, поштовим повідомленням про вручення 12.06.2017р.; /т. І а.с. 179-182, 178/
супровідний лист від 08.06.2017 р. № 1001ВИХ-17-1227/1001.14, односторонній ОСОБА_5 надання послуг балансування обсягів природного газу (за січень 2016 року) від 29.05.2017р. № 01-16-1512000741-БАЛАНС, рахунок від 29.05.2017р. № 01-16-1512000741-БАЛАНС на суму 1 157 565,68 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування – додаток до ОСОБА_5 від 29.05.2017р. № 01-16-1512000741-БАЛАНС з небалансом у обсязі – 124,553 тис. куб. м., із зазначенням коефіцієнта компенсації – 1,2, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 12.06.2017р. № 09141901, фіскальним чеком від 12.06.2017р. № 7882, поштовим повідомленням про вручення 21.06.2017р.; /т. І а.с. 184-187, 183/
супровідний лист від 08.06.2017р. № 1001ВИХ-17-1230/1001.14, односторонній ОСОБА_5 надання послуг балансування обсягів природного газу (за березень 2016 року) від 29.05.2017 р. № 03-16-1512000741-БАЛАНС, рахунок від 29.05.2017р. № 03-16-1512000741-БАЛАНС на суму 43 767,05 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування – додаток до ОСОБА_5 від 29.05.2017р. № 03-16-1512000741-БАЛАНС з небалансом у обсязі – 4,816 тис. куб. м., із зазначенням коефіцієнта компенсації – 1,2, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 13.06.2017р. № 09141426, фіскальним чеком від 13.06.2017р. № 8041, поштовим повідомленням про вручення 21.06.2017р. ; /т. І а.с. 189-192, 188/
супровідний лист від 09.06.2017р. № 1001ВИХ-17-1275/1001.14, односторонній ОСОБА_5 надання послуг балансування обсягів природного газу (за травень 2016 року) від 29.05.2017р. № 05-16-1512000741-БАЛАНС, рахунок від 29.05.2017 р. № 05-16-1512000741-БАЛАНС на суму 225,30 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування – додаток до ОСОБА_5 від 29.05.2017 р.№ 05-16-1512000741-БАЛАНС з небалансом у обсязі – 0,028 тис. куб. м., із зазначенням коефіцієнта компенсації – 1,2, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 14.06.2017р., фіскальним чеком від 14.06.2017 р.№ 1784, поштовим повідомленням про вручення 21.06.2017р.; /т. І а.с. 194-197, 193/
супровідний лист від 17.05.2017 р. № 1001ВИХ-17-360/1001.14, односторонній ОСОБА_7 надання послуг балансування обсягів природного газу від 30.04.2017 р. № 04-16-1512000741-БАЛАНС/КОР до ОСОБА_7 № 04-16-1512000741-БАЛАНС (за квітень 2016 року) на обсяг негативного місячного балансу – 23,478 тис. куб. м., на суму -35 560,72 грн., рахунок від 30.04.2017р. № 04-16-1512000741-БАЛАНС/КОР на суму 177 803,59 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування після проведення коригування – додаток до ОСОБА_7 від 30.04.2017р. № 04-16-1512000741-БАЛАНС/КОР із зазначенням коефіцієнта компенсації - 1, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 20.05.2017р., фіскальним чеком від 20.05.2017р. № 7664; /т. І а.с. 164-167, 163/ Супровідний лист від 09.06.2017р. № 1001ВИХ-17-1274/1001.14, односторонній ОСОБА_7 надання послуг балансування обсягів природного газу від 29.05.2017р. № 04-16-1512000741-БАЛАНС/КОР/1 до ОСОБА_7 № 04-16-1512000741-БАЛАНС (за квітень 2016 року) на обсяг негативного місячного балансу – 23,523 куб. м., на суму 35 969,68 грн., рахунок від 29.05.2017р. № 04-16-1512000741-БАЛАНС/КОР/1 на суму 213 773,27 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування після проведення коригування – додаток до ОСОБА_7 від 29.05.2017р. № 04-16-1512000741-БАЛАНС/КОР/1 із зазначенням коефіцієнта компенсації – 1,2, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 17.06.2017, поштовим повідомленням про вручення 21.06.2017р.; /т. І а.с. 199-202, 198/ З урахуванням раніше виставленого рахунку від 30.04.2016р. № 04-16-1512000741-БАЛАНС на суму 213 364,31 грн., до сплати за рахунком від 29.05.2017 р. № 04-16-1512000741-БАЛАНС/КОР/1 належала сума у розмірі 408,96 грн. (213 773,27 - 213 364,31 = 408,96). /т. І а.с. 205/
супровідний лист від 15.06.2017 р. № 1001ВИХ-17-1499/1001.14, односторонній ОСОБА_7 надання послуг балансування обсягів природного газу (за травень 2017 року) від 31.05.2017р. № 05-17-1512000741-БАЛАНС, рахунок від 31.05.2017р. № 05-17-1512000741-БАЛАНС на суму 94 453,44 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування – додаток до ОСОБА_7 від 31.05.2017 р. № 05-17-1512000741-БАЛАНС з небалансом у обсязі – 12,778 тис. куб. м., із зазначенням коефіцієнта компенсації – 1, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 17.06.2017р. , поштовим повідомленням про вручення 21.06.2017р.; /т. І а.с. 208-211, 207/
супровідний лист від 13.10.2017р. № 1001ВИХ-17-5084, односторонній ОСОБА_7 надання послуг балансування обсягів природного газу (за вересень 2017 року) від 30.09.2017 р. № 09-17-1512000741-БАЛАНС, рахунок від 30.09.2017 № 09-17-1512000741-БАЛАНС на суму 245 594,88 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування – додаток до ОСОБА_7 від 30.09.2017 р. № 09-17-1512000741-БАЛАНС з небалансом у обсязі – 25,000 тис. куб. м., із зазначенням коефіцієнта компенсації – 1,2, Звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільних систем) за вересень 2017 року, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 19.10.2017р. № 09791293, фіскальним чеком від 19.10.2017 р. № 6137, поштовим повідомленням про вручення 08.11.2017р. ; /т. І а.с. 231-235, 250, 236/
супровідний лист від 14.11.2017 р. № 1001ВИХ-17-5864, односторонній ОСОБА_7 надання послуг балансування обсягів природного газу (за жовтень 2017 року) від 31.10.2017 р. № 10-17-1512000741-БАЛАНС, рахунок від 31.10.2017р. № 10-17-1512000741-БАЛАНС на суму 157 308,79 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування – додаток до ОСОБА_7 від 31.10.2017 р. № 10-17-1512000741-БАЛАНС з небалансом у обсязі – 16,349 тис. куб. м., із зазначенням коефіцієнта компенсації – 1,2, Звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільних систем) за жовтень 2017 року, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 16.11.2017 р. № 09791633, фіскальним чеком від 16.11.2017 р. № 7053, поштовим повідомленням про вручення 01.12.2017р. ; /т. І а.с. 225-229, 224, 236/
супровідний лист від 15.12.2017 р. № TSOВИХ-17-137, односторонній ОСОБА_7 надання послуг балансування обсягів природного газу (за листопад 2017 року) від 30.11.2017р. № 11-17-1512000741-БАЛАНС, рахунок від 30.11.2017 р. № 11-17-1512000741-БАЛАНС на суму 1 726 304,18 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування – додаток до ОСОБА_7 від 30.11.2017 р. № 11-17-1512000741-БАЛАНС з небалансом у обсязі – 165,000 тис. куб. м., із зазначенням коефіцієнта компенсації – 1,2, Звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільних систем) за листопад 2017 року, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 22.12.2017р. , фіскальним чеком від 22.12.2017р. , поштовим повідомленням про вручення 27.12.2017р. ; /т. І а.с. 219-223, 218, 236/
супровідний лист від 14.01.2018р. № TSOВИХ-18-26, односторонній ОСОБА_7 надання послуг балансування обсягів природного газу (за грудень 2017 року) від 31.12.2017 р. № 12-17-1512000741-БАЛАНС, рахунок від 31.12.2017 р. № 12-17-1512000741-БАЛАНС на суму 35 318 338,56 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування – додаток до ОСОБА_7 від 31.12.2017 р. № 12-17-1512000741-БАЛАНС з небалансом у обсязі – 3 200,000 тис. куб. м., із зазначенням коефіцієнта компенсації – 1,2, Звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільних систем) за грудень 2017 року, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 17.01.2018р. , фіскальним чеком від 17.01.2018р. , поштовим повідомленням про вручення 23.01.2018р. ; /т. І а.с. 213-217, 212, 236/
супровідний лист від 14.03.2018р. № TSOВИХ-18-669, односторонній ОСОБА_7 надання послуг балансування обсягів природного газу (за лютий 2018 року) від 28.02.2018р. № 02-18-1512000741-БАЛАНС, рахунок від 28.02.2018 р. № 02-18-1512000741-БАЛАНС на суму 9 884 259,65 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування – додаток до ОСОБА_7 від 28.02.2018 р. № 02-18-1512000741-БАЛАНС з небалансом у обсязі – 776,000 тис. куб. м., із зазначенням коефіцієнта компенсації – 1,2, Звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільних систем) за лютий 2018 року, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 20.03.2018р., фіскальним чеком від 20.03.2018р., відомостями з веб-сайту ДП «Укрпошта» про вручення 23.03.2018 р. поштового повідомлення № 0102110037365; /т. ІX а.с. 201-204, 209, 210 /
супровідний лист від 13.04.2018 р. № TSOВИХ-18-971, односторонній ОСОБА_7 надання послуг балансування обсягів природного газу (за березень 2018 року) від 31.03.2018р. № 03-18-1512000741-БАЛАНС, рахунок від 31.03.2018р. № 03-18-1512000741-БАЛАНС на суму 184 272 296,09 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування – додаток до ОСОБА_7 від 31.03.2018 р.№ 03-18-1512000741-БАЛАНС з небалансом у обсязі – 12 850,660 тис. куб. м., із зазначенням коефіцієнта компенсації – 1,2, Звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільних систем) за березень 2018 року, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 17.04.2018р., фіскальним чеком від 17.04.2018р., поштовим повідомленням про вручення 19.04.2018р.; /т. ІX а.с. 196-200, 208/
супровідний лист від 14.05.2018р. № TSOВИХ-18-1228, односторонній ОСОБА_7 надання послуг балансування обсягів природного газу (за квітень 2018 року) від 30.04.2018р. № 04-18-1512000741-БАЛАНС, рахунок від 30.04.2018р. № 04-18-1512000741-БАЛАНС на суму 23 283 863,88 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування – додаток до ОСОБА_7 від 30.04.2018р. № 04-18-1512000741-БАЛАНС з небалансом у обсязі – 1 827,985 тис. куб. м., із зазначенням коефіцієнта компенсації – 1,2, Звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільних систем) за квітень 2018 року, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 16.05.2018р., фіскальним чеком від 16.05.2018р., поштовим повідомленням про вручення 18.05.2018р.; /т. ІX а.с. 191-195, 207/
супровідний лист від 14.06.2018 р. № TSOВИХ-18-1475, односторонній ОСОБА_7 надання послуг балансування обсягів природного газу (за травень 2018 року) від 31.05.2018р. № 05-18-1512000741-БАЛАНС, рахунок від 31.05.2018 р.№ 05-18-1512000741-БАЛАНС на суму 509 497,92 грн., в т.ч. ПДВ, Розрахунок вартості балансування – додаток до ОСОБА_7 від 31.05.2018р. № 05-18-1512000741-БАЛАНС з небалансом у обсязі – 40,000 тис. куб. м., із зазначенням коефіцієнта компенсації – 1,2, Звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільних систем) за травень 2018 року, що підтверджується Описом вкладення у цінний лист з описом вкладення з повідомленням від 18.06.2018р., фіскальним чеком від 18.06.2018р., поштовим повідомленням про вручення 21.06.2018р.; /т. ІX а.с. 186-190, 206/
Отже, Позивачем складено односторонні ОСОБА_7 надання послуг балансування обсягів природного газу та виставлено Відповідачу рахунки на оплату за 2016 рік на суму 1 201 966,99 грн. (1 157 565,68 + 43 767,05 + 225,30 + 408,96 = 1 201 966,99), за 2017 рік на суму 331 714 969,83 грн. (141 822 277,18 + 161 020,66 + 1 839 096,02 + 150 350 576,12 + 94 453,44 + 245 594,88 + 157 308,79 + 1 726 304,18 + 35 318 338,56 = 331 714 969,83), за 2018 рік на суму 217 949 917,54 грн. (9 884 259,65 + 184 272 296,09 + 23 283 863,88 + 509 497,92 = 217 949 917,54), а всього 550 866 854,36 грн.
Відповідачем здійснено оплату за Договором транспортування природного газу від 01.03.2016 № НОМЕР_1 на загальну суму 51 863 717,59 грн., а саме:
2 161,53 грн. – за платіжним дорученням від 27.11.2017р. № 1, проведеним банком 15.12.2017р., на підставі постанови КМУ від 11.01.2005р. № 20 та спільного протокольного рішення від 19.10.2017 р.№ 3728/у, за послуги 2017р.;
12 803,78 грн. – за платіжним дорученням від 22.12.2017 р. № 10, проведеним банком 27.12.2017р., на підставі постанови КМУ від 11.01.2005 р.№ 20 та спільного протокольного рішення від 19.10.2017 р.№ 4522/у, за послуги 2017р.;
222 374,28 грн. – за платіжним дорученням від 27.12.2017 р. № 2, на підставі постанови КМУ від 11.01.2005 р. № 20 та спільного протокольного рішення від 19.10.2017р. № 3727/у, за послуги 2017р.;
35 706 712,84 грн. – за платіжним дорученням від 07.02.2018 р. № 1, проведеним банком 09.02.2018р., на підставі постанови КМУ від 04.03.2002 № 256, за послуги 2017р.;
1 580 000,00 грн. – за платіжним дорученням від 02.03.2018 р. № 2, на підставі постанови КМУ від 04.03.2002 р.№ 256, за послуги 2018р.;
6 984 880,47 грн. – за платіжним дорученням від 05.03.2018 р. № 3, на підставі постанови КМУ від 04.03.2002р. № 256, за послуги 2018р.;
48 000,00 грн. – за платіжним дорученням від 23.03.2018р. № 4, проведеним банком 27.03.2018р., на підставі постанови КМУ від 04.03.2002р. № 256, за послуги 2018р.;
250 000,00 грн. – за платіжним дорученням від 27.03.2018 р.№ 5, на підставі постанови КМУ від 04.03.2002 № 256, за послуги 2018р.;
55 157,32 грн. – за платіжним дорученням від 26.04.2018 р.№ 9, на підставі постанови КМУ від 04.03.2002р. № 256, за послуги 2018р.;
2 726 052,37 грн. – за платіжним дорученням від 03.05.2018р. № 11, проведеним банком 04.05.2018р., на підставі постанови КМУ від 04.03.2002р. № 256, за послуги балансування обсягів природного газу ВТВ станом на 01.04.2018р.;
4 273 947,63 грн. – за платіжним дорученням від 03.05.2018р. № 10, проведеним банком 04.05.2018р., на підставі постанови КМУ від 04.03.2002 р. № 256, за послуги балансування обсягів природного газу ВТВ квітень 2018р.;
1 627,37 грн. – за платіжним дорученням від 19.06.2018р. № 46308, за послуги балансування обсягів природного газу ВТВ за травень 2018р. /т. ІІ а.с. 60-64, т. Х а.с. 12-19/
Отже Позивач просить суд стягнути з Відповідача суму, яка становить різницю між сумою складених ним односторонніх ОСОБА_7 надання послуг балансування обсягів природного газу та сумою оплат за Договором транспортування природного газу від 01.03.2016 р. № НОМЕР_1, а саме, 499 003 136,77 грн. (550 866 854,36 - 51 863 717,59 = 499 003 136,77).
Суд не приймає довід Відповідача про те, що у період, за якій Позивачем пред’явлені місячні небаланси, а саме: у січні 2016 р., березні 2016 р., квітні 2016 р., травні 2016 р., січні-грудні 2017 р., відносини сторін були врегульовані Договором транспортування природного газу магістральними газопроводами від 28.09.2011 № 1109011159/П31, з огляду на наступне.
Відповідно до частин першої, другої статті 631 Цивільного кодексу України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору. Договір набирає чинності з моменту його укладення.
Частиною третьою статті 631 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.
Пунктом 10.1 Договору транспортування природного газу магістральними газопроводами від 28.09.2011 р. № 1109011159/П31, укладеного між ДК „Укртрансгаз” НАК „Нафтогаз України” і ВАТ по газопостачанню та газифікації „Одесагаз”, передбачено, що він набирає чинності з дня його підписання сторонами, умови договору застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладення, а саме з 01 жовтня 2011 року. Договір діє в частині транспортування газу до 31 грудня 2012 року, а в частині проведення розрахунків за надані газотранспортним підприємством послуги – до повного виконання замовником своїх зобов’язань. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. /т. ІІ а.с. 56-59/
Згідно із пунктом 17.1 Договору транспортування природного газу від 01.03.2016 р. № НОМЕР_1, він набуває чинності з дня його укладення на строк до 31 грудня 2016 року, умови договору застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладання, а саме з 01 січня 2016 року. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку його дії, жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Отже, Позивач і Відповідач дійшли згоди про припинення дії Договору транспортування природного газу магістральними газопроводами від 28.09.2011р. № 1109011159/П31, та укладення Договору транспортування природного газу від 01.03.2016 р. № НОМЕР_1.
При цьому, сторони скористалися нормою частини третьої статті 631 Цивільного кодексу України, та встановити, що умови Договору від 01.03.2016 р. № НОМЕР_1 застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладання, а саме з 01.01.2016р. А відтак, відносин сторін, зокрема, щодо надання послуг балансування обсягів природного газу, починаючи з квітня 2016 року були врегульовані Договором від 01.03.2016р. №1512000741.
Суд погоджується із доводом Відповідача про те, що ПАТ „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України”, як замовник послуг транспортування є відповідальним за виникнення небалансу щодо споживачів, з якими укладені договори постачання, та зазначає наступне.
Наявність для ПАТ «НАК „Нафтогаз України” імперативу (обов’язку) щодо постачання природного газу певним особам, встановлена підпунктом 1 пункту 3 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015р. № 758, розпорядженням Кабінету Міністрів України «Деякі питання опалювального сезону 2016/17 року» від 05.10.2016 р. № 742-р, Положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017р. № 187, суд зазначає наступне.
Судом враховується роз’яснення регулятора – Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), надане у листі від 18.07.2018 р.№ 6367/16.3.2/7-18, згідно із яким, у разі якщо рішенням Кабінету Міністрів України суб’єктів ринку природного газу зобов’язано здійснювати постачання для певних споживачів природного газу, то алокація фактичних обсягів по таким споживачам здійснюється саме на таких суб’єктів, крім несанкціонованого відбору (виключно у частині самовільного під’єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку, шляхом самовільного відновлення споживання природного газу) або у випадку підтвердження номінації по такому споживачу іншому постачальнику. При цьому обсяги споживання природного газу враховуються оператором газотранспортної системи при розрахунку небалансу цих суб’єктів природного газу. Отже, якщо за підсумками місяця по об’єкту виробника теплової енергії зафіксований певний обсяг споживання газу, такий обсяг незалежно від наявності чи відсутності номінації для забезпечення потреб виробників теплової енергії повинен відноситися на постачальника із спеціальними обов’язками, тобто на НАК „Нафтогаз України”. /т. IV а.с. 122-126/.
Окрім того, підпунктом 2 пункту 1 глави 7 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р.№ 2494, у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних відносин, Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, зокрема, у випадку відсутності підтвердженого обсягу природного газу по об'єкту споживача та/або його постачальнику.
Відповідно до пункту 3 Порядку пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006р. № 1687, газодобувне, газорозподільне, газотранспортне підприємство з власної ініціативи у разі порушення споживачем строку розрахунків за спожитий природний газ (коли зазначене підприємство є його постачальником) або за надані послуги з його транспортування припиняє або обмежує газопостачання, а у випадку відсутності у споживача ліміту природного газу припиняє газопостачання згідно з умовами договору на транспортування газу. В іншому разі припинення (обмеження) газопостачання здійснюється за дорученням постачальника на підставі укладеного з ним договору.
Згідно із пунктом 14 розділу ІІ Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. № 2496, в редакції, яка діяла у спірний період, постачальник має право здійснити заходи з обмеження чи припинення газопостачання споживачу через залучення до цих робіт Оператора ГРМ/ГТС. Для цього у постачальника має бути укладений з Оператором ГРМ/ГТС договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам. За необхідності здійснення заходів з обмеження чи припинення газопостачання споживачу Оператором ГРМ/ГТС постачальник надсилає Оператору ГРМ/ГТС відповідне письмове повідомлення (з позначкою про вручення), копію якого надсилає споживачу (з позначкою про вручення), в якому повинен зазначити підстави припинення, дату та час, коли необхідно обмежити чи припинити розподіл (транспортування) природного газу на об'єкт (об'єкти) споживача. У такому разі Оператор ГРМ/ГТС відповідно до умов укладеного договору на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання, здійснює відповідне обмеження чи припинення розподілу/транспортування природного газу з дотриманням правил безпеки та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, зокрема Кодексу газорозподільних систем або Кодексу газотранспортної системи.
Однак, в порушення вказаних норм, ПАТ „НАК „Нафтогаз України” не було укладено з Відповідачем договору на обмеження чи припинення газопостачання.
Отже, за відсутності надсилання постачальником письмового повідомлення Оператору ГРМ/ГТС про необхідність здійснення ним заходів з припинення/обмеження розподілу/транспортування природного газу споживачам, а також не укладання третьою особою з Відповідачем як оператором ГРМ договорів на виконання робіт, пов'язаних із таким припиненням/обмеженням, відповідальність за несанкціоновані споживані обсяги такими споживачами покладається саме на постачальника - ПАТ „НАК „Нафтогаз України”.
Будь-які спірні моменти щодо обсягів постачання газу, несвоєчасного оформлення актів приймання-передачі газу, небалансів газу, тощо, є наслідком неналежного виконання сторонами договорів поставки своїх договірних зобов'язань, а також вимог нормативно-правових актів. У разі не надання постачальником номінацій, виникнення небалансів газу, такі обсяги повинні бути врегульовані споживачем із власним постачальником природного газу, а не газорозподільною організацією. Тобто, взаємовідносини щодо обсягів поставленого природного газу у спірний період повинні бути врегульовані споживачем із постачальником природного газу - ПАТ „НАК „Нафтогаз України”, а не з газорозподільною організацією. Аналогічні висновки, зроблені у постановах Вищого господарського суду України від 01.11.2017р. у справі № 922/310/17, залишеній без змін постановою Верховного суду від 16.03.2018р., а також від 24.10.2017р. у справі № 922/346/17, залишеній без змін постановою Верховного суду від 22.02.2018р.
При цьому, правова позиція щодо несанкціонованості відбору газу за відсутності підтвердженої номінації, яку висловлено у постанові Верховного Суду від 06.03.2018р. у справі № 917/492/17, на яку посилаються Позивач та третя особа, не може бути застосована у цій справі з огляду на наявність інших встановлених судом в ній обставин, зокрема, не здійснення ПАТ „НАК „Нафтогаз України” дій з надсилання письмового повідомлення Оператору ГРМ/ГТС про необхідність здійснення ним заходів з припинення/обмеження розподілу/транспортування природного газу споживачам, та не укладання договорів на виконання робіт, пов'язаних із таким припиненням/обмеженням, що не було предметом розгляду у справі, яка переглядалась судом касаційної інстанції.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовної вимоги про стягнення заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу у сумі 499 003 136,77 грн.
Також, з огляду на відмову в задоволенні вимоги про стягнення основної суми боргу, не підлягають задоволенню й похідні від неї позовні вимоги про стягнення заборгованості 63 335 500,51 грн. - пені, 10 572 932,64 грн. – 3% річних, 32 242 505,20 грн. – суми інфляційних втрат.
Згідно зі ст.73 Господарського процесуального Кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Приписами ст. 79 Господарського процесуального Кодексу України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до п. 1 ст. 86 Господарського процесуального Кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Акціонерного товариства „УКРТРАНСГАЗ” про стягнення з Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ” заборгованості у загальному розмірі 605 154 075,12 грн., яка складається з 499 003 136,77 грн. заборгованості за надані послуги балансування обсягів природного газу по Договору транспортування природного газу №1512000741 від 01.03.2016р., пені у розмірі у розмірі 63 335 500,51 грн., 3% річних у розмірі 10 572 932,64грн. та інфляційних втрат у розмірі 32 242 505,20 грн. - не підлягають задоволенню судом, у зв’язку з їх не відповідністю фактичним обставинам справи, вимогам чинного законодавства, недоведеністю та безпідставністю, у зв’язку з чим, в задоволенні позову судом відмовляється у повному обсязі.
Згідно ч.1 ст.123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи. Положення п.2 ч.1 ст.129 ГПК України передбачають, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позовні вимоги Акціонерного товариства „УКРТРАНСГАЗ” не підлягають судом задоволенню у повному обсязі, сплачений позивачем за розгляд даного спору судовий збір у розмірі 616 700 грн. відповідно до платіжного доручення №6360 від 22.05.2018р. покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.У задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства „УКРТРАНСГАЗ” відмовити повністю.
2.Витрати по сплаті судового збору, сплачені за подання позовної заяви до суду у розмірі 616700 грн. покладаються на Акціонерне товариство „УКРТРАНСГАЗ”.
Повний текст рішення складено 02 листопада 2018 р.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено встановлено законом порядку.
Головуючий Т.Г. Д'яченко
Суддя С.В. Літвінов
Суддя С.Ф. Гут