
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2018 року справа № 2340/3505/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання надати відповідь на запитувану інформацію, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, в якій просить визнати дії (бездіяльність) неправомірними та зобов’язати відповідача надати повну і достовірну відповідь на запитувану інформацію, яка міститься в листі від 08.08.2018.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що 03.05.2018 звернувся до начальника відділу примусового виконання рішень із запитом на інформацію про фактично стягнуті кошти з Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області за результатами відкритих виконавчих проваджень за 2017-2018 року. Проте відповідач відповіді на звернення позивача не надав.
08.08.2018 позивач повторно звернувся до начальника відділу примусового виконання рішень ОСОБА_2 із запитом на інформацію, в якому просив повідомити: скільки коштів стягнуто з Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області за результатами вжиття заходів примусового виконання рішень; у разі, якщо за результатами вжиття заходів примусового виконання рішень кошти з бюджету Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області не стягувались, повідомити про підстави і мотиви не стягнення до Держаного бюджету заявлених у постановах коштів.
Відповідач листом №21-33/9923 від 20.08.2018 повідомив позивача, що йому було відмовлено у наданні запитуваної інформації з тієї підстави, що у відділі примусового виконання рішень відсутні виконавчі провадження про стягнення коштів з Лукашівської сільської Монастирищенського району Черкаської області на його користь.
Вважає відмову у наданні інформації незаконною, такою що суперечить Закону України “Про доступ до публічної інформації”.
Відповідач 14.09.2018 отримав ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі від 10.09.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак відзив на позовну заяву не надав.
Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу у порядку письмового провадження.
Вивчивши доводи сторін, викладені у позовній заяві та відзиві, дослідивши надані письмові докази, суд встановив наступне.
08.08.2018 позивач ОСОБА_1 звернувся до начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області із запитом на інформацію, в якому просив надати йому інформацію з питань:
- скільки коштів стягнуто з Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області за результатами вжиття заходів примусового виконання рішень;
- у разі, якщо за результатами вжиття заходів примусового виконання рішень кошти з бюджету Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області не стягувались, повідомити про підстави і мотиви не стягнення до Держаного бюджету заявлених у постановах коштів.
Відповідач відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області листом №21-33/9923 від 20.08.2018 відмовив позивачу у наданні запитуваної інформації з тих підстав, що у відділі примусового виконання рішень знаходиться виконавче провадження зобов’язального характеру де позивач є стягувачем, а виконавчі провадження про стягнення коштів з Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області на користь позивача відсутні.
Вважаючи ненадання запитуваної інформації таким, що суперечить Закону України “Про доступ до публічної інформації”, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.
Законом України «Про доступ до публічної інформації» №2939-VІ від 13.01.2011 (у подальшому – Закон №2939) визначено порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб?єктів владних повноважень.
Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону №2939 визначено, що право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Згідно статті 1 Закону №2939 публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов?язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб??єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Статтею 12 Закону №2939 визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Згідно статті 5 Закону №2939 доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Статтею 13 Закону №2939 визначені розпорядники публічної інформації.
Згідно частини 1 статті 13 Закону №2939 розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Судом встановлено, що позивач звертався до начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області із запитами про надання інформації щодо сум стягнутого виконавчого збору з Лукашівської сільської ради у виконавчих провадженнях, в яких він є стягувачем.
Спеціальним законом, яким врегульовано права та обов’язки учасників виконавчого провадження є Закон України «Про виконавче провадження» №1404-VІ від 02.06.2016.
Згідно частини 1 статті 19 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VІ від 02.06.2016 сторони виконавчого провадження та прокурор як учасник виконавчого провадження мають право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи у випадках, передбачених цим Законом, мають право доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження, право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виконавця у порядку, встановленому цим Законом, надавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у вчиненні виконавчих дій, надавати усні та письмові пояснення, заперечувати проти клопотань інших учасників виконавчого провадження та користуватися іншими правами, наданими законом.
Пунктом 2.1 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №10 від 29.09.2016 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» визначено, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 13 Закону № 2939-VІ розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень – органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання. Не є розпорядниками публічної інформації у розумінні Закону № 2939-VІ, зокрема, державні виконавці.
Пунктом 4.1 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №10 від 29.09.2016 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» визначено, що Закон України «Про виконавче провадження» регламентує спеціальний порядок доступу (ознайомлення) сторін виконавчого провадження до інформації, створеної (одержаної) у ході виконавчого провадження. Відтак положення Закону № 2939-VІ не поширюються на доступ учасників відповідних процесів та сторін виконавчого провадження до викладеної інформації.
Таким чином, дія Закону України «Про доступ до публічної інформації» не поширюється на інформацію, яка стосується учасників виконавчого провадження, запитувану позивачем. Отримувати інформацію та ознайомлюватися із матеріалами провадження позивач має в порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження», а саме: шляхом використання прав, передбачених частиною 1 статті 19 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VІ від 02.06.2016.
Оскільки позивач подав запит у порядку передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», відмова у наданні такої інформації є законною, відтак позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись статями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Набережна, 23, с. Лукашівка, Монастирищенський район, Черкаська область, 19110, РНОКПП НОМЕР_1) до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області (просп. Хіміків, 50, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 34924330) відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Руденко