
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2018 р. № 820/4165/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Панова М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Кравчені Т.І.,
представника позивача - не прибув,
представника відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати незаконними дії Головного управління державної фіскальної служби у Харківській області щодо видачі ліцензії реєстраційний номер 162016645708 від 21.07.2016 із порушенням строку прийняття відповідного рішення; визнати протиправними та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій ГУ ДФС у Харківській області від 15.12.2017 №0005144001, рішення про застосування фінансових санкцій ГУ ДФС у Харківській області від 15.12.2017 №0005154001.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані рішення винесені всупереч вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини, а дії є протиправними.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про час дату та місце розгляду судової справи був повідомлений своєчасно та належним чином.
Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що рішення є правомірними та прийнятими з дотриманням вимог законодавства, а дії є законними.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 23.11.2017 співробітниками Головного управління ДФС України в Харківській області було проведено фактичну перевірку магазину Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, за результатами якої складено Акт про результати фактичної перевірки від 23.11.2017 №21081/20-40-40-01-10/НОМЕР_1, яким зазначено порушення вимог ч. 14 ст.15, ч. 37 ст. 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" із змінами та доповненнями.
На підставі Акту перевірки відповідачем винесено оскаржувані рішення про застосування фінансових санкцій.
В ході проведення перевірки було встановлено факт реалізації алкогольних напоїв за період з 16.07.2016 по 20.07.2016 включно без наявності відповідної ліцензії, що є порушенням ст. 15 Закону №481/95-ВР, а саме роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами даються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.
Позивач отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями АЕ 677925 (реєстраційний номер 152016644496) на період з 15.07.2015 до 15.07.2016 та наступну №162016645708 термін дії з 21.07.2016 до 21.07.2017. Таким чином у період з 15.07.2016 по 20.07.2016 ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями в магазині позивача за адресою: Харківська область, Красноградський район, с. Полівка, вул. Центральна, 46 (колишня вул. Леніна) була відсутня.
Згідно електронних копій розрахункових документів, що надходять на сервери ДФС України, судом було встановлений факт реалізації алкогольних напоїв у період з 16.07.2016 по 20.07.2016 без відповідної ліцензії.
Частиною 1 статті 17 Закону №481/95-ВР передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирнем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до абз. 5 ч. 2 ст. 17 Закону №481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Щодо зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до ОСОБА_3 реєстру, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ст. 15 Закону №481/95-ВР зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до ОСОБА_3 реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено ло Глиною реєстру. Внесення даних до ОСОБА_3 реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду ОСОБА_3 державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків.
До заяви додаються копія виданої заявнику ліцензії на відповідний вид діяльності, засвідчена нотаріально або посадовою особою органу ліцензування, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням.
Довідка про внесення місця зберігання до ОСОБА_3 реєстру видається суб'єкту господарювання протягом семи календарних днів від дня подання заяви. ОСОБА_3 реєстру та видача довідок про внесення місць зберігання до ОСОБА_3 реєстру здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи влади забезпечують вільний доступ до відомостей які містяться в ОСОБА_3 реєстрі.
Так, перевіркою було встановлено, що ФО-П ОСОБА_2 не має ліцензії на право роздріб торгівлі алкогольними напоями, а місце зберігання зазначених напоїв не внесено до ОСОБА_3 реєстру.
Відповідно до абз. 12 ч. 2 ст. 17 Закону №481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до ОСОБА_3 реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень.
Наведене узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України від 20.08.20l5 по справі №К/800/716/14. а саме якщо суб’єкт господарювання не одержав ліцензію, він має право здійснювати зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у приміщенні (місці зберігання) незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до ОСОБА_3 реєстру.
Тобто, магазин позивача, розташований за адресою: Харківська область, Красноградський район, с. Попівка, вул. Центральна, 46 (колишня вул. Леніна) на торгівлю алкогольними напоями ліцензію не отримав, не може вважатися «місцем здійснення торгівлі» у розумінні ст. 15 Закону №481, оскільки ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами на дане місце торгівлі позивачем не отримана.
Також, суд звертає увагу, що позивач не заперечує факт здійснення реалізації алкогольних напоїв у період з 16.07.2016 по 20.07.2016.
Щодо посилання позивача на ту обставину, що у разі порушення вимог ст. 17 Закону №481/95-ВР як щодо роздрібної торгівлі алкогольними напоями, так і щодо роздрібної торгівлі тютюновими виробами без ліцензії контролюючий орган має застосовувати одну санкцію.
Відповідно до приписів ст. 15 Закону №481/95-ВР встановлені правила здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями (крім столових вин) може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно аб. 5 ч. 2 ст. 17 Закону №481/95-ВР зазначено, що до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованими виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та/тютюновими виробами без наявності ліцензій.
Дана норма визначає здійснення окремих 23 видів господарської діяльності з оптової та роздрібної торгівлі (включаючи імпорт та експорт) підакцизними товарами без ліцензій, як підставидля застосування фінансових санкцій.
Перелічені види господарської діяльності здійснюються, ліцензуються та оподатковуються окремо один від одного, а їх ліцензування здійснюється різними органами державної влади (ДФС України, головні управління ДФС в областях, м. Києві та м. Севастополі, Міністерство економіки України).
Тобто, законодавець розмежовує поняття ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, про що свідчить також і наявність у позивача окремих ліцензій як на торгівлю алкогольними напоями, так і на торгівлю тютюновими виробами.
Зі змісту абз. 5 ч. 2 ст. 17 Закону 481 вбачається встановлення саме переліку, а не сукупності підстав для застосування фінансових санкцій.
Щодо визнання незаконними дій ГУ ДФС стосовно видачі ліцензії реєстраційний номер 162016645708 терміном дії від 21.07.2016 із порушенням строку прийняття відповідного рішення, суд зазначає.
ФОП ОСОБА_2 мав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями АЕ 677925 (реєстраційний номер 152016644496) в магазині, що розташований за адресою: Харківська область, Красноградський район, с. Полівка, вул. Центральна. 46 (колишня вул. Леніна) терміном дії з 15.07.2015 до 15.07.2016.
Відповідно до п. 16 Постанови КМУ від 13.05.1996 №493 «Про Тимчасовий порядок видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами» (далі - Постанова КМУ №493) видача ліцензій здійснюється тільки за умови фактичного надходження встановленої річної плати за ліцензію до відповідного бюджету, яке перевіряється уповноваженою на видачу ліцензій особою на підставі поданої заявником копії платіжного доручення, довідки відповідного фінансового органу про фактичне надходження коштів до бюджету. Зазначені документи вміщуються до особової справи суб’єкта підприємницької діяльності, що зберігається в органі, який видав ліцензію.
Згідно п. 34 Постанови КМУ №493 видача ліцензій здійснюється тільки за умови фактичного надходження % частини встановленої річної плати за ліцензію до відповідного бюджету, яке перевіряється уповноваженою на видачу ліцензій особою на підставі поданої заявником копії платіжного доручення (з відміткою банку про сплату) та довідки відповідного фінансового органу про фактичне надходження коштів до бюджету.
Відповідно до ст. 1 Закону №481/95-ВР - ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;
Статтею 15 Закону №481/95-ВР передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
В той же час, приписами ч. 28 ст. 15 Закону №481/95-ВР передбачено, що ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів з дня одержання зазначених у цьому Законі документів.
Таким чином, законодавець передбачив строк, в межах якого уповноважений орган вправі розглянути заяву суб’єкта господарювання про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або тютюновими виробами, і такий строк становить 10 календарних днів з дня отримання відповідної заяви.
12.07.2016 до ГУ ДФС надійшла заява від позивача (вхідний реєстраційний №4446/ФОІІ) на одержання нової ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями за вищевказаним місцем здійснення господарської діяльності.
За результатами розгляду заяви ФО-П ОСОБА_2, відповідачем була підготовлена та видана суб’єкту господарювання ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (реєстраційний №162016645708) терміном дії з 21.07.2016 до 21.07.2017, у відповідності до вищезазначених законодавчих норм та нормативно правових актів.
Таким чином, позовні вимоги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 63304, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ 39599198) про скасування рішення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 02 листопада 2018 року.
Суддя М.М.Панов