Рішення № 77582552, 24.10.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2018
Номер справи
2040/6321/18
Номер документу
77582552
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

24 жовтня 2018 р. № 2040/6321/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.

за участю секретаря судового засідання - Денисенко А.А.,

представника позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 14.08.2018р.),

представника відповідача - ОСОБА_2 (довіреність від 22.08.2018р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 (вул. Войтенка, буд. 20,с. Шарівка,Валківський район, Харківська область,63030, код ЄДРПОУ2793611110) до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, 21, 8-9 поверх,м. Харків,61145, код ЄДРПОУ39792822) про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оформлену ОСОБА_4 управлінням Держгеокадастру у Харківській області від 13.07.2018р. №Л-7758/0-5877/0/95-18;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області розглянути заяву ОСОБА_3 шляхом надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2000 га, що розташована на території Шарівської сільської ради Валківського району Харківської області району за межами населенного пункту з цільовим призначенням земельної ділянки "для ведення особистого селянського господарства".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він 14 червня 2018 року направив на адресу відповідача ОСОБА_4 управління Держгеокадастру в Харківській області заяву з доданими до неї графічними матеріалами відповідно п.6 ст. 118 Земельного кодексу України з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки прощею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства розташованої за межами населених пунктів на території Шарівської сільської ради Валківського району Харківської області. ОСОБА_4 управління Держгеокадастру в Харківській області від 13.07.2018 року № Л-7758/0-5877/0/95-18 ОСОБА_3 було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. Позивач вважає відмову ОСОБА_4 управління Держгеокадастру в Харківській області протиправною.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.08.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2018 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 14.08.2018р.) позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 (довіреність від 22.08.2018р.), в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов та просив суд у задоволені позову відмовити.

Суд, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, заслухавши пояснення учасників процесу, які прибули до суду, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:

Матеріалами справи підтверджено, що позивач звернувся до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області із заявою (а.с. 11), в якій просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки прощею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства розташованої за межами населених пунктів на території Шарівської сільської ради Валківського району Харківської області.

ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області від 13.07.2018 року № Л-7758/0-5877/0/95-18 «Про розгляд заяви» (а.с. 15) відповідачем позивачу було повідомлено, що відповідно до ст.17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних силах України та в інших військових формувань, а також членів їхніх сімей. Пунктом 14 ч.1 ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту «передбачено, що учасникам бойових дій (ст..5,6) надаються такі пільги, зокрема, першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва та городництва. Також відповідач зауважив, що задля раціонального, економічно - обґрунтованого та доцільного використання та охорони земельних ділянок ОСОБА_4 Управлінням Держгеокадастру в Харківській області було сформовано альбом-атлас з резервування земельних ділянок для учасників антитерористичної операції та розміщено на офіційному веб-сайті ОСОБА_4 управління Держгеокадастру та зазначено, що земельна ділянка з приводу якої було подано звернення позивача в даному переліку не міститься. Отже, ОСОБА_3 було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Вирішуючи спір суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, повноваження відповідних органів виконавчої влади щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 Земельного кодексу України.

Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_5 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Суд зазначає, що відповідачем при підготовці відповіді не надано оцінки поданим на розгляд документам позивача.

Згідно з положеннями частини сьомої статті 118 Земельного Кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави суду дійти до висновку, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27 лютого 2018 року в справі № 545/808/17.

Відповідачем у листі від 13.07.2018 року № Л-7758/0-5877/0/95-18, Про розгляд заяви ОСОБА_3, не наведено жодної з підстав, передбачених частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України, за яких позивачеві було відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.

При цьому, у зв'язку із прийнятим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.08.2018 року №898-р «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками" зміни до Земельного кодексу України не вносились, перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою не змінювався.

Зазначена позиція висловлена у постанові Верховного суду України від 17.04.2018 року у справі № 819/1430/17.

На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку що оскільки порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, зокрема, порядок одержання дозволу на розроблення проекту землеустрою, врегульовано безпосередньо Земельним кодексом України, посилання відповідача на Наказ ОСОБА_4 управління Держгеокадастру від 09.02.2016 року №17 на підставі якого з метою першочергового надання у власність земельних ділянок учасниками АТО було створено відповідний альбом-атлас з резервуванням земельних ділянок для учасників АТО , як на підставу для відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, є неправомірним.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головне управління Держгеокадастру у Харківській області розглянути заяву ОСОБА_3 шляхом надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2000 га, що розташована на території Шарівської сільської ради Валківського району Харківської області району за межами населенного пункту з цільовим призначенням земельної ділянки "для ведення особистого селянського господарства".

Враховуючи те, що Головне управління Держгеокадастру у Харківській області не розглянуло заяву позивача по суті та у встановленому законом порядку, у суду немає підстав для зобов'язання останнього розглянути заяву ОСОБА_3 шляхом надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2000 га, що розташована на території Шарівської сільської ради Валківського району Харківської області району за межами населенного пункту з цільовим призначенням земельної ділянки "для ведення особистого селянського господарства".

Поряд із цим, суд зазначає, що відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При цьому, суд не підміняє суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта.

Водночас, частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи положення статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача розглянути повторно заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2000 га, що розташована на території Шарівської сільської ради Валківського району Харківської області району за межами населенного пункту з цільовим призначенням земельної ділянки "для ведення особистого селянського господарства", за наслідками розгляду якої ухвалити відповідне рішення з урахуванням висновків суду.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_3.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 6, 7, 19, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оформлену ОСОБА_4 управлінням Держгеокадастру у Харківській області від 13.07.2018р. №Л-7758/0-5877/0/95-18.

Зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області розглянути повторно заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2000 га, що розташована на території Шарівської сільської ради Валківського району Харківської області району за межами населенного пункту з цільовим призначенням земельної ділянки "для ведення особистого селянського господарства", за наслідками розгляду якої ухвалити відповідне рішення з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду. Або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлений 02 листопада 2018 року.

Суддя О.В. Панченко