Рішення № 77582543, 02.11.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2018
Номер справи
1940/1606/18
Номер документу
77582543
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 1940/1606/18

02 листопада 2018 рокум.Тернопіль

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору і виступає на стороні відповідача ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (надалі позивач, ОСОБА_2М.) звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі відповідач, Тернопільське ОУПФУ), в якому просив зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України в Тернопільській області подання про повернення ОСОБА_2, сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 6755,84 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 04 квітня 2018 року ОСОБА_2 вперше придбав житло - квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, на підставі договору купівлі - продажу. При укладенні даного договору позивачем було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу даного нерухомого майна в розмірі 6755,84 грн. Позивач придбав житло вперше, а тому вважає, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" сплатив такий збір безпідставно. Однак, на заяву позивача про повернення безпідставно сплаченого збору відповідачем – ОСОБА_1 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області, йому було відмовлено у поверненні зазначених коштів. Позивач вважає таку відмову необґрунтованою та просить зобов'язати відповідача сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України в Тернопільській області подання про повернення йому сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 6755,84 грн.

Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 22 серпня 2018 року позовну заяву ОСОБА_2 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (із зазначенням способу їх усунення) до 31 серпня 2018 року. Позивач усунув недоліки позовної заяви у строк і спосіб, встановлений судом.

Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 05 вересня 2018 року позовну заяву ОСОБА_2 прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 03 жовтня 2018 року о 11:30 год. Залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору і виступає на стороні відповідача ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області.

У строк, встановлений судом, представником відповідача подано відзив на позовну заяву від 28.09.2018 р., у якому представник відповідача зазначає, що Пенсійний фонд України не володіє інформаціє щодо прав власності громадян на нерухоме майно, позбавлений можливості встановити факти придбання житла конкретною особою вперше. Також просить врахувати інформацію з бюро технічної інвентаризації, а також те, чи перебуває позивач у списках на приватизацію, чи використав житлові чеки. Просить в задоволенні позову відмовити.

03 жовтня 2018 року судове засідання у справі відкладено до 02 листопада 2018 року у зв'язку з неприбуттям позивача.

04 жовтня 2018 р. позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, у якій позивач просив уточнити позовні вимоги в частині суб’єкта, до якого відповідач повинен звернутися з поданням про повернення помилково зарахованих коштів, та викласти позовні вимоги у наступній редакції: "Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_2, сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 6755,84 грн".

У судове засідання 02 листопада 2018 р. позивач не прибув, у заяві про уточнення позовних вимог від 04 жовтня 2018 р. просив здійснювати розгляд даної адміністративної справи без його участі у письмовому проваджені.

У судове засідання представник відповідача не прибув, подав письмове клопотання, в якому просив розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження, у задоволенні позову просив відмовити повністю з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву. Представник третьої особи у судове засідання не прибув, 14 вересня 2018 р. подав до суду письмове клопотання, в якому просив розглядати справу без участі представника, при вирішенні даної справи покладається на рішення суду. Долучив також до матеріалів справи довідку на підтвердження зарахування коштів до державного бюджету №1992 від 13 вересня 2018 року.

У відповідності до частини третьої статті 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Дослідивши матеріали справи та подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 04.04.2018 року між ОСОБА_2 та Приватним акціонерним товариством "Компанія з управління активами "Національний резерв" укладено договір купівлі - продажу нерухомого майна, у відповідності до якого позивач придбала двокімнатну квартиру №32, що розташована в будинку №45б по проспекті Злуки в місті Тернополі.

При укладенні даного договору позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування із операції купівлі – продажу в розмірі 6755,84 грн., що підтверджується квитанцією № 6367-0307-8594-5986 від 04.04.2018 року.

Згідно довідки управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області № 1992 від 13.09.2018 року підтверджено зарахування до державного бюджету 04.04.2018 року "Збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" в сумі 6755,84 грн.

ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 26.04.2018 року №6090/07 позивачу повідомлено, про відсутність підстав для повернення вказаного збору, а також роз'яснено про право звернутися до суду із адміністративним позовом про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Позивач, не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями.

Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.

Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

З системного аналізу наведених правових актів суд приходить до висновку, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Факт придбання ОСОБА_2 нерухомого майна вперше підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, сформованої 11.04.2018 року. Згідно вказаної довідки позивач є власником квартири за адресою: АДРЕСА_2.

Згідно довідки Козівського районного бюро технічної інвентаризації від 29.08.2018 р. №549, за ОСОБА_2 станом на 231.12.2012 р. право власності на нерухоме майно в БТІ не зареєстровано.

Згідно довідки ТВБВ №10019/01 філії-Тернопільське обласне управління АТ "Ощадбанк" №125 від 30.08.2018 року, ОСОБА_2 включений у списки для приватизації житла у с. Криве Козівського району Тернопільської області. Приватизаційних чеків не отримав.

Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували факт придбання позивачем житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, судом не здобуто.

Відмова УПФУ в частині повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 6755,84 грн., є протиправною, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.

При цьому, суд не бере до уваги твердження представника ОСОБА_1 ОУПФУ, що відповідач не володіє інформацією та не може встановити придбання житла конкретною особою вперше. Відсутність можливостей в органів Пенсійного фонду України встановити придбання житла конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може впливати на порушення прав громадян, які наділені такими правами, і саме органи Пенсійного фонду України зобов'язані довести, що конкретні особи - придбавають житло не вперше.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч цим вимогам відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено обов'язку ОСОБА_2 щодо сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 дійсно 04.04.2018 року вперше придбав житло за договором купівлі-продажу нерухомого майна за дресою АДРЕСА_1 та при оформленні документів безпідставно сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі продажу нерухомого майна в розмірі 6755,84 грн. А відтак, суд приходить до переконання, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3 державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2.Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул. Руська, 17 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області (м. Тернопіль, вул. Листопадова, 3, код ЄДРПОУ 37977726) подання про повернення ОСОБА_2 (с. Криве, Козівський район, Тернопільська область, ід.№3022801197, 05.10.1982 р.н.) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 6755 (шість тисяч сімсот п’ятдесят п’ять) грн. 84 коп.

3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул. Руська, 17 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) на користь ОСОБА_2 (с. Криве, Козівський район, Тернопільська область, ід.№ НОМЕР_1, 05.10.1982 р.н.) сплачений судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 02 листопада 2018 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Головуючий суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.