
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2018 р. Справа № 2040/7279/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко О.В.,
при секретарі - Шаталовій Н.В.,
за участі позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, в якому просить суд:
- визнати дії Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова протиправними та зобов'язати відновити обчислення, нарахування та виплату позивачу пенсії;
- зобов'язати Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова виплатити позивачу пенсію за весь період невиплати з січня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є учасником антитерористичної операції, військовозобов'язаний, старший лейтенант запасу, перебуває на військовому обліку у Київському військовому комісаріаті м. Харкова з 13.03.1987 року. З 19.04.2018 року позивач працює на посаді лікаря - хірурга у військовій частині А3306. В період з 07.09.2016 року по 30.10.2016 року позивач приймав участь в антитерористичній операції в районі її проведення Донецької та Луганської областей та 08.12.2016 року отримав посвідчення ветерана війни - учасника бойових дій та набув право на призначення дострокової пенсії за віком. 24.10.2017 року ОСОБА_1 подав до Київського ОУПФУ м. Харкова заяву про призначення йому пенсії з копіями необхідних документів відповідно до ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з чим управленням була призначена та нарахована пенсія позивачу за листопад та грудень 2017 року.
Проте, з січня 2018 року управлінням було припинено нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з підстав, не передбачених ст. 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Рішення Київського ОУПФУ м. Харкова № 104 від 08.06.2018 року про відсутність підстав на призначення позивачу дострокової пенсії за віком відповідно до абз.6 п.3 розділу XV Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Позивач вважає дії відповідача з припинення нарахування та виплати йому пенсії з січня 2018 року незаконними та такими, що порушують її право на пенсійне забезпечення, по декільком моментам, а саме: 1) на момент винесення пенсійним органом рішення № 104 від 08.06.2018 року пенсія йому вже була призначена; 2) під час виконання завдань в зоні АТО і до теперішнього часу позивач військовозобов'язаний, старшим лейтенантом запасу ЗСУ, який не відміняється статусом працівника ЗСУ і не переривався під час виконання завдань в районах проведення антитерористичної операції. Таким чином, відповідач має право на дострокову пенсію за віком згідно абз.6 п.3 розділу XV Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 року відкрито спрощене провадження по даній справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Ухвалою суду від 10.10.2018 року призначено розгляд адміністративної справи у спрощеному провадженні з викликом сторін відповідно до ст. 262 КАС України.
Копії вказаних ухвал була надіслана та вручена представнику відповідача, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
26.09.2018 року (Вх. № 01-26/49540/18) представником відповідача, Київського ОУПФУ м. Харкова було надано до суду відзив на позов (а.с. 26 - 27), в якому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі зазначивши, що відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особи з числа резервістів і військовозобов’язаних, яким надано статус учасника бойових дій згідно з п.19 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.
Оскільки в довідці від 16.11.2016 року № 369, що видана військовою частиною А 3306 зазначено, що ОСОБА_1 в період з 07.09.2016 року по 30.10.2016 року безпосередньо брав участь в антитеростичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції в якості працівника Збройних Сил України, то права на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до абз.6 п.3 розділу XV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» він не має.
Позивач в судовому засіданні вимоги адміністративного позову підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату час та місце якого повідомлялися належним чином у відповідності до вимог ст. 126 КАС України. Заяви чи клопотань про розгляд справи без його участі до канцелярії суду не надходило.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Ухвалою суду від 10.10.2018 року судом було витребувано у відповідача матеріали пенсійної справи ОСОБА_1
На виконання зазначеної ухвали представником відповідача 12.10.2018 року (Вх. № 01-26/53213/18) та 22.10.2018 року (Вх. № 01-26/54905/18) було надано до суду копії витребуваних документів (а.с. 31 - 33, 36 - 63).
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: 61085, АДРЕСА_1) з 13.03.1987 року перебуває на військовому обліку у Київському районному військовому комісаріаті м. Харкова та з 19.04.1999 року працює у військовій частині А 3306 на посаді лікаря - хірурга, що підтверджено довідками Київського районного військового комісаріату м. Харкова № 24 від 04.01.2018 року та військової частини А 3306 № 141 від 25.07.2018 року (а.с. 13 - 14).
Вказане також підтверджується записами в трудовій книжці позивача серії БТ-І №3305830 (а.с. 41 - 46).
Згідно копії витягу з наказу антитерористичного центру при Службі безпеки України №106дск від 26.08.2016 року "Про залучення до проведення антитерористичної операції сил та засобів Збройних Сил України" військовослужбовця ЗСУ, старшого лейтенанта запасу ОСОБА_1, лікаря - хірурга відділення гнійної хірургії Військово - медичного центру Північного регіону залучено до проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях з відрядженням з 05.09.2016 року в район її проведення з підпорядкуванням керівнику оперативно - тактичного угрупування "Донецьк" (а.с. 15).
Позивач є ветераном війни - учасником бойових дій, що підтверджено копією посвідчення серії ЮА № 038430, виданого 08.12.2016 року Департаментом кадрової політики Міністерства оборони України (а.с. 10).
Як свідчать матеріали справи, 24.10.2017 року позивач звернувся до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова із заявою про призначення йому дострокової пенсії за віком відповідно до абз.6 п.3 розділу XV Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Разом із завою позивач надав копії документів, необхідних для призначення йому пенсії (а.с. 48, 50 - 51).
В заяві від 25.10.2017 року позивач просив перераховувати призначену йому пенсію на рахунок, відкритий в ПрАТ "Приватбанк" (а.с. 40).
Копією протоколу Київського ОУПФУ м. Харкова № 7044 від 22.11.2017 року підтверджено, що ОСОБА_1 з 07.11.2017 року призначено пенсію в сумі 4 316,89 грн. (пенсія 4 276,89 грн. та доплата 40,00 грн.) щомісячно згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (а.с. 32).
Проте, з 01 січня 2018 року Київським ОУПФУ м. Харкова було припинено позивачу здійснення нарахування та виплати пенсії без зазначення причин.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до положень ч. 3 ст. 4 Закону № 1058-IV, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Питання виплати пенсій врегульовані положеннями ст. 47 Закону № 1058-IV, якою визначено, що пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до частини 1 статті 49 Закону № 1058-IV, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; (положення пункту 2 частини першої статті 49 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 р. №25-рп/2009); 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Як свідчать матеріали справи, Київським ОУПФУ м. Харкова відповідного рішення щодо припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року не приймалося, причин невиплати пенсії позивачу не повідомлено.
Таким чином, відповідач припинив нарахування та виплату призначеної позивачу дострокової пенсії за віком не у спосіб, передбачений Законом № 1058-IV та без дотримання вимог ч.1 ст. 49 вказаного Закону.
Суд не приймає до уваги рішення Київського ОУПФУ м. Харкова № 104 від 08.06.2018 року про відсутність підстав на призначення ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком відповідно до абз.6 п.3 розділу XV Закону № 1058-IV, оскільки не зрозуміло, на підставі яких норм пенсійного законодавства та чим керувався пенсійний орган при винесенні такого рішення враховуючи те, що дострокова пенсія по досягненню позивачем пенсійного віку (55 років) була призначена йому з 07.11.2017 року, після чого нараховувалася та виплачувалася за листопад - грудень 2017 року.
Доказів протилежного представником відповідача до суду не надано.
Щодо права позивача на призначення та отримання дострокової пенсії за віком відповідно до абз.6 п.3 розділу XV Закону № 1058-IV, слід зазначити наступне.
Відповідно до абз.6 п.3 розділу XV Закону № 1058-IV (в редакції від 03.10.2017 року, яка діяла на момент звернення позивача із заявою про призначення дострокової пенсії за віком), військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого та сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Відповідно до п.19 ст.6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII) (в редакції від 24.03.2016 року, яка діяла на момент надання позивачу статусу учасника бойових дій), учасниками бойових дій визнаються також військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Довідками військової частини А 3306 № 369 від 16.11.2016 року "Про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України" та Київського районного військового комісаріату м. Харкова № 53 від 11.01.2018 року підтверджено, що старший лейтенант запасу ОСОБА_1 дійсно приймав участь в антитерористичній операції в районі Донецькій та Луганської областей в період з 07.09.2016 року по 30.10.2016 року (а.с. 11 - 12).
Позивач є ветераном війни - учасником бойових дій, що підтверджено копією посвідчення серії ЮА № 038430, виданого 08.12.2016 року Департаментом кадрової політики Міністерства оборони України (а.с. 10), до пенсійного органу із заявою щодо призначення йому пенсії звернувся після досягнення 55 років, має страховий стаж 37 років (а.с. 32 - 33).
Таким чином, ОСОБА_1 відноситься до категорії осіб, визначених абз.6 п.3 розділу XV Закону № 1058-IV та має право на призначення дострокової пенсії за віком.
Окрім того, 28.08.2018 року Київським ОУПФУ м. Харкова видано довідку № 3572, якою підтверджено, що гр. ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Київському ОУПФУ м. Харкова і отримує пенсію за віком (а.с. 9).
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення шляхом визнання протиправною бездіяльність Київського ОУПФУ м. Харкова щодо невиплати пенсії позивачу з 01.01.2018 року та зобов'язання Київського ОУПФУ м. Харкова поновити нарахування та виплату пенсії позивачу з 01.01.2018 року.
Відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог. якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Окрім того, з метою ефективного захисту прав позивача на належне пенсійне забезпечення, керуючись ч.2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення Київського ОУПФУ м. Харкова № 104 від 08.06.2018 року про відсутність підстав на призначення ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком відповідно до абз.6 п.3 розділу XV Закону № 1058-IV.
Питання про розподіл судових витрат у зв'язку зі звільненням позивача від сплати судового збору не вирішується.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 139, 242-246, 250, 255, 257-262, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: 61085, АДРЕСА_1) до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЄДРПОУ 41247819, адреса: 61000, м. Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 2 під., 3 пов.) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року.
Скасувати рішення Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова № 104 від 08.06.2018 року.
Зобов'язати Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 02 листопада 2018 року.
Суддя Шевченко О.В.