Рішення № 77581700, 24.10.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2018
Номер справи
0340/1656/18
Номер документу
77581700
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1656/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

при секретарі судового засідання Литвиненко І. П.,

за участю представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2 А.) звернувся в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (далі – відповідач, ГУ Держгеокадастру у Волинській області) про визнання бездіяльності протиправною щодо неприйняття у місячний строк наказу за результатами розгляду клопотання від 06.06.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га у власність для індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення на території Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області та зобов’язання розглянути клопотання від 06.06.2018 року та вирішити питання про надання або про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га у власність для індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення на території Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області.

Ухвалою суду від 27.08.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено у даній справі підготовче засідання.

Ухвалою суду від 26.09.2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказує на протиправну бездіяльність відповідача, яка полягала у неприйнятті в місячний строк наказу ГУ Держгеокадастру у Волинській області за результатами розгляду клопотання від 06.06.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га у власність для індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення на території Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнала, посилаючись на те, що місце розташування земельної ділянки, щодо якої позивач звернувся, не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 року № 898-р, яка є обов’язковою до виконання на всій території України всіма суб’єктами суспільних відносин. Також вказує на те, що звернення позивача від 06.06.2018 року потребувало додаткового вивчення, а саме погодження органу місцевого самоврядування, в порядку, визначеному чинним законодавством, про що позивача було повідомлено листом від 04.07.2018 року за № М-1745/0-1149/0/95-18, відтак відповідачем розглянуто звернення у термін, визначений законом. Просила у задоволенні позову відмовити повністю.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що викладені у відзиві заперечення на позов, є безпідставними і такими, що не заслуговують на увагу, просив позовні вимоги задовольнити.

У судове засідання позивач не прибув, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача просила у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є учасником бойових дій, що підтверджується копією відповідного посвідчення серії УБД № 139176.

06.06.2018 року позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Волинській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,12 га, яка знаходиться на території Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області, у межах норм безоплатної приватизації. До вказаної заяви позивач додав копію паспорту, копію картки фізичної особи - платника податків, копію посвідчення учасника бойових дій, викопіювання з кадастрової карти (плану).

Листом від 04.07.2018 року за № М-1745/0-1149/0/95-18 відповідач повідомив позивача про те, що подані останнім матеріали потребують додаткового вивчення у порядку визначеному статтею 118 Земельного кодексу України, тому ГУ Держгеокадастру у Волинській області відповідно до статті 20 Закону України «Про звернення громадян» продовжено термін розгляду звернення.

В подальшому листом від 17.07.2018 року за № М-1745/0-1288/0/95-18 ГУ Держгеокадастру у Волинській області повідомило ОСОБА_2 про те, що розгляд питання щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,12 га, на території Пульмівської сільської ради можливий після отримання погодження органу місцевого самоврядування в порядку, визначеному чинним законодавством.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо неприйняття у місячний строк відповідного наказу за результатами розгляду клопотання від 06.06.2018 року протиправною, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно із статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно із частинами першою-третьою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Пунктом «в» частини першої статті 121 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара.

Як передбачено частиною четвертою статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, за результатами розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва, відповідач зобов’язаний був у місячний строк прийняти одне з таких рішень: про надання дозволу або про відмову у наданні відповідного дозволу із зазначенням причин відмови.

При цьому, статтею 118 Земельного кодексу України не визначено прямого обов’язку уповноважених органів реалізувати ці повноваження у формі рішення, листа, тощо. Однак, зазначене питання має важливе значення для обрання ефективного способу захисту прав особи в суді.

Правовий статус Головних управлінь Держгеокадастру в областях визначено відповідним Положенням, яке затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 року № 333.

Пунктом 8 вказаного Положення передбачено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру. Відповідно до підпункту 11 пункту 10 начальник Головного управління підписує накази Головного управління.

Відповідно до Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2005 року № 34/5, наказ, розпорядження, постанова, рішення (далі - розпорядчий документ) - акт організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб'єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституції та інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_3 України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.

Отже, рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою оформляється розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі наказу Головного управління Держгеокадастру в області.

Відсутність належним чином оформленого наказу Головного управління Держгеокадастру в області про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки після спливу встановленого законом місячного строку розгляду клопотання особи, не зважаючи на надіслання заявнику листів про розгляд клопотання особи, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом. Отже, має місце протиправна бездіяльність.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.04.2018 у справі №806/2208/17 (К/9901/4400/17).

Як встановлено під час розгляду даної справи, ні у місячний строк, ні станом на день розгляду даної справи ГУ Держгеокадастру у Волинській області не розглянуло по суті клопотання ОСОБА_2 від 06.06.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,12 га, на території Пульмівської сільської ради та не прийняло жодного рішення у формі наказу, передбаченого частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України. При цьому, відповідач повідомив позивача про те, що розгляд питання щодо надання такого дозволу можливий після отримання погодження органу місцевого самоврядування в порядку, визначеному чинним законодавством.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що стаття 118 Земельного кодексу України не містить таких підстав для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою як необхідність врахування позиції органу місцевого самоврядування щодо відведення земельної ділянки у власність.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача зазначила, що ГУ Держгеокадастру у Волинській області розглянуло звернення позивача у термін, визначений законом. Однак, суд зазначає, що лист відповідача від 17.07.2018 року за № М-1745/0-1288/0/95-18 за змістом та формою не може вважатись відповідним рішенням у розумінні частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України.

Також не заслуговують на увагу посилання представника відповідача на наявність підстав для відмови у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою (місце розташування земельної ділянки, щодо якої позивач звернувся, не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 року № 898-р), оскільки предметом доказування у спірних правовідносинах є порушення порядку розгляду клопотання від 06.06.2018 року, а тому надавати оцінку підставам відмови у наданні такого дозволу, на переконання суду, можливо лише у разі прийняття відповідного рішення компетентним органом, до повноважень якого належить розгляд вказаного питання.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на встановлені в ході розгляду обставини справи суд приходить до висновку, що в даному випадку має місце протиправна бездіяльність відповідача, яка полягає у неприйнятті останнім у місячний строк рішення за результатами розгляду клопотання від 06.06.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га у власність для індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення на території Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області.

Згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.

З метою належного способу захисту прав позивача, суд дійшов висновку, що достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про зобов’язання відповідача розглянути клопотання позивача від 06.06.2018 року та вирішити питання про надання або про відмову у наданні йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га у власність для індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення на території Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області.

Керуючись статтями 243 ч. 3, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Земельного кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Волинській області щодо неприйняття у місячний строк наказу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області за результатами розгляду клопотання ОСОБА_2 від 06.06.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га у власність для індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення на території Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області.

Зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Волинській області (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 67, код ЄДРПОУ 39767861) розглянути клопотання ОСОБА_2 від 06.06.2018 року та вирішити питання про надання або про відмову у наданні ОСОБА_2 (44500, Волинська область, Камінь-Каширський район, село Олексіївка, вулиця Неродів, 44, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га у власність для індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення на території Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

ОСОБА_4 Андрусенко

Повний текст рішення суду складено 02.11.2018 року.