
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №813/3685/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого-судді Сподарик Н.І.,
судді Гулика А.Г.,
судді Качур Р.П.,
за участю секретаря судового засідання Шиц А.А.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу №813/3685/17 за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Львові до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «Укрсвіт 2021», ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «Вестбетонбуд», ОСОБА_4 про скасування рішень та припису,-
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Львові до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, з вимогами:
-скасувати рішення про скасування від 12.05.2017 року №10-н/пз;
-скасувати рішення про скасування від 15.09.2017 року №19-н/пз;
-скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 15.09.2017 року №19-н/пз.
Ухвалою суду від 18.10.2017 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання.
Протокольною ухвалою суду від 23.01.2018 року залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «Укрсвіт 2021» та ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «Вестбетонбуд».
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 22.05.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У зв’язку із закінченням повноважень для здійснення процесуальних дій у судді Грень Н.М., на підставі розпорядження про призначення повторного автоматизованого розподілу справи від 06.07.2018 року №586-Р та на виконання вимог статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України, був здійснений повторний автоматизований розподіл справи №813/3685/17 між суддями Львівського окружного адміністративного суду, за результатами якого останню передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючого судді Сподарик Н.І., судді Гулика А.Г., судді Качур Р.П.
Згідно ухвали суду від 10.07.2018 року справу прийнято до провадження.
Протокольною ухвалою суду від 25.09.2018 року до участі у справі залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – ОСОБА_4.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що відповідач сформулював формальні підстави для скасування рішень позивача. Позивач зазначив, що чітких критеріїв заповнення граф декларацій про початок виконання будівельних робіт не затверджено, дані декларації відповідають встановленій формі, що затверджена постановою КМ України від 13.04.2011 року 466, в редакції постанови КМ України №879 від 21.10.2015 року.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з підстав, що викладені у позовній заяві, просив суд позов задоволити повністю.
Представник відповідача позов не визнав, надав пояснення, аналогічні тим, що викладені у відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях, просив суд у задоволенні позову відмовити за безпідставністю.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
30.08.2017 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області ДБІ України – ОСОБА_5 проводилась документальна перевірка Інспекції державно-будівельного контролю у м.Львові щодо здійснення відповідних заходів державного архітектурно-будівельного контролю стосовно об’єкта будівництва за адресою: пр.Червоної Калини, 24 у м.Львові.
В результаті проведеної перевірки виявлено таке:
На підставі звернення ТзОВ «Вестбетонбуд» від 16.08.2017 року, звернення гр.ОСОБА_4 від 17.08.2017 року вимоги головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту ДАБІ у Львівській області – ОСОБА_6 від 18.08.2017 року щодо надання інформації та належним чином завірених копій процесуальних документів, які були складені в ході здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю, Інспекцією державно-будівельного контролю у м.Львові надано акт, складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу від 09.08.2017 року №1/516, протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 09.08.2017 року (стосовно ТзОВ «Укрсвіт 2021», ТзОВ «Вестбетонбуд»), протокол про адміністративне правопорушення від 09.08.2017 року (стосовно гр.ОСОБА_4І.), приписи про зупинення підготовчих та будівельних робіт (стосовно ТзОВ «Укрсвіт 2021», ТзОВ «Вестбетонбуд», гр.ОСОБА_4І.), направлення на проведення позапланового заходу від 27.07.2017 року, №516-пп, наказ про проведення позапланового заходу від 27.07.2017 року №199-П та звернення управління СБ України у Львівській області від 05.07.2017 року №62/8/1-1415 стосовно об’єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на проспекті ОСОБА_7, 24 у м.Львові».
На підставі вищевказаного звернення управління СБ України у Львівській області Інспекцією з 27.07.2017 року до 09.08.2017 року проводилася позапланова перевірка об’єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на проспекті ОСОБА_7, 24 у м.Львові» на предмет дотримання вимог містобудівного законодавства.
Під час здійснення позапланової перевірки Інспекцією було встановлено, що роботи з будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на проспекті ОСОБА_7, 24 у м.Львові проводяться без дозвільних документів, які надають право на проведення будівельних робіт, оскільки Департаментом у ході здійснення заходів державного архітектурно-будівельного нагляду було прийнято рішення №10-н/пз від 12.05.2017 року про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на проспекті ОСОБА_7, 24 у м.Львові» від 29.11.2016 року №ЛВ 082163341532, чим порушено вимоги п.3 ч.1 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №466.
За результатами здійснення відповідних заходів контролю посадовою особою Інспекції ОСОБА_8 складено акт від 09.08.2017 року №1/516, протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 09.08.2017 року (стосовно ТзОВ «Укрсвіт 2021», ТзОВ «Вестбетонбуд», гр.ОСОБА_4І.), припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 09.08.2017 року (стосовно ТзОВ «Укрсвіт 2021», ТзОВ «Вестбетонбуд», гр.ОСОБА_4І.).
Під час здійснення документальної перевірки, у відповідності до Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою КМ України від 19.08.2015 року №698, Департаментом виявлено наступні порушення вимог містобудівного законодавства:
1) Як слідує із звернення гр.ОСОБА_4 від 17.08.2017 року та звернення «Вестбетонбуд» від 16.08.2017 року №34, жодних повідомлень про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт від 29.11.2016 року №082163341532 на адресу третіх осіб – суб’єктів містобудування не надходило. Інспекцією під час проведення перевірки не було надано жодних документів, що підтверджують письмове інформування замовника у 3-денний термін про скасування реєстрації вищезазначеної декларації, що є порушеннямч.2 ст.39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції до 10.06.2017 року) та п.22 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №466 ( в редакції до 10.06.2017 року);
2) В акті від 09.08.2017 року, протоколі про адміністративне правопорушення від 09.08.2017 року та приписі про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 09.08.2017 року (стосовно ТзОВ «Укрсвіт 2021») не зазначено підстави здійснення заходів контролю до ТзОВ «Укрсвіт 2021» та відношення даного суб’єкта до об’єкта будівництва на проспекті ОСОБА_7, 24 у м.Львові (згідно інформації, зазначеної у скасованій декларації про початок виконання будівельних робіт від 29.11.2016 року замовником будівництва виступає ОСОБА_4, генпідрядником - ТзОВ «Вестбетонбуд»), що є порушенням п.п.1, 2, 9, 12 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553, ч.1 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»;
3) В протоколах про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 09.08.2017 року (стосовно ТзОВ «Укрсвіт 2021», ТзОВ «Вестбетонбуд», гр.ОСОБА_4І.) зазначено , що проводиться будівництво без дозвільних документів, чим порушено вимоги п.3 ч.1 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». В документах не зазначено, що об’єкт будівництва на проспекті ОСОБА_7, 24 у м.Львові відноситься до того чи іншого класу наслідків, що є порушенням п.п.1, 2 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553, ч.1 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»;
4) В приписах про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 09.08.2017 року (стосовно ТзОВ «Укрсвіт 2021», ТзОВ «Вестбетонбуд», гр.ОСОБА_4І.) зазначено, що проводиться будівництво без дозвільних документів, чим порушено вимоги ст.37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (дозвіл на виконання будівельних робіт), однак в даних документах не зазначено, що об’єкт будівництва на проспекті ОСОБА_7, 24 у м.Львові відноситься до відповідного класу наслідків, який регламентує необхідність отримання дозволу на виконання будівельних робіт, що є порушенням п.п.1, 2 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553, ч.1 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
У зв’язку із викладеним, відповідач дійшов висновку, що рішення об’єкту нагляду, а саме: приписи про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 09.08.2017 року (стосовно ТзОВ «Укрсвіт 2021», ТзОВ «Вестбетонбуд», гр.ОСОБА_4І.) та постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та постанова по справі про адміністративне правопорушення прийняті з порушенням вимог містобудівного законодавства.
За наведених підстав, було призначено позапланову перевірку позивача щодо дотримання вимог містобудівного законодавства при здійсненні відповідних заходів контролю щодо об’єкта будівництва: м.Львів, пр.Червоної Калини, 24. (замовник ОСОБА_4І.).
У подальшому, 15 вересня 2017 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України ОСОБА_5, головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України ОСОБА_9 із залученням начальника інспекційного відділу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України - ОСОБА_10, у присутності заступника начальника інспекції - начальника відділу виконання дозвільних та реєстраційних функцій інспекції ДАБК у м.Львові ОСОБА_11, відповідно до наказу від 31.08.2017 року №1361, на підставі довідки про результати документальної перевірки від 30.08.2017 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Львові, в ході проведення якої були виявлені порушення вимог містобудівного законодавства.
У зв’язку із вищевказаним, відповідач дійшов висновку про порушення позивачем вимог п.п.1, 2, 12 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553, ч.2 ст.39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції до 10.06.2017 року), ч.1 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.22 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №466 ( в редакції до 10.06.2017 року), вимог п.5.1 «Клас наслідків (відповідальності) будівель і споруд» ДБН В.1.2-14-2009 «Загальні принципи забезпечення надійності та конструктивної безпеки будівель, споруд, будівельних конструкцій та основ» (чинного з 01.12.2009 року).
Матеріалами справи стверджується, що за результатами проведеної перевірки відповідачем:
-складено акт №19-н/пз перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 15.09.2017 року;
-видано припис №19-н/пз від 15.09.2017 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності. З метою усунення виявлених порушень, приписом, на підставі п.29 Порядку здійснення державно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 року №698, ч.12 ст.41 «Про регулювання містобудівної діяльності», вимагалося в 30-ти денний термін з дня його отримання усунути зазначені в ньому порушення містобудівного законодавства;
-прийнято рішення №19-н/пз від 15.09.2017 року про скасування дії: припису про зупинення підготовчих і будівельних робіт від 09.08.2017 року (стосовно ТзОВ «Вестбетонбуд); припису про зупинення підготовчих і будівельних робіт від 09.08.2017 року (стосовно ТзОВ «Укрсвіт 2021»); припису про зупинення підготовчих і будівельних робіт від 09.08.2017 року (стосовно гр.ОСОБА_4І.); постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 23.08.2017 року №0006-вих-3767/93 (стосовно ТзОВ «Укрсвіт 2021»); постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 23.08.2017 року №0006-вих-3769/94 (стосовно ТзОВ «Вестбетонбуд»); постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 23.08.2017 року №0006-вих-3768/145 (стосовно гр.ОСОБА_4І.), винесених ІДБК у м.Львові.
Відповідно до п.1 «Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 року №294, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем’єр-міністра України Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Згідно п.1 «Положення про інспекцію Державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові та його структури», затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 30.09.2015 року №5118, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові (надалі Інспекція) є виконавчим органом Львівської міської ради, який діє на правах самостійного управління.
Таким чином, відповідно до вказаних Положень Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у місті Львові та Державна архітектурно-будівельна інспекція України є суб’єктами владних повноважень в розумінні норм Кодексу адміністративного судочинства України.
В силу ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктами 6, 8 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України (тут і далі в редакції, чинній на час подання позовної заяви і вирішення справи судом першої інстанції) було визначено, що адміністративний позов це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах, а позивач в адміністративній справі це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб’єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 цього Кодексу, суб’єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду лише у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Водночас, згідно з п.5 ч.2 ст.17 цього Кодексу, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Таким чином, відповідно до змісту наведених норм Кодексу адміністративного судочинства України, суб’єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду лише у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Однак Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у місті Львові не навела і суд не встановив будь-яких норм Конституції України чи норм законів, які були б правовою підставою для її звернення до суду з даним адміністративним позовом.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до п.п.3, 4 «Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 року №294, до повноважень Держархбудінспекції належить, зокрема, здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських держадміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі об’єкти нагляду), під час провадження ними містобудівної діяльності. Держархбудінспекція відповідно до покладених на неї завдань: проводить перевірки, зокрема, законності рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об’єктами нагляду; видає обов’язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності об’єктами нагляду; скасовує чи зупиняє дію прийнятих об’єктами нагляду відповідно до визначених законом повноважень рішень, які порушують вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, з одночасним складенням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті Держархбудінспекції.
Таким чином, суд зазначає, що здійснюючи зазначену перевірку та приймаючи оскаржуване рішення і припис, Держархбудінспекція (в особі її територіального органу) діяла на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, встановлені законодавством.
При цьому, суд наголошує, що у вказаному положенні не передбачено прав та повноважень об’єктів нагляду оскаржувати рішення та дії Держархбудінспекції, прийняті (вчинені) під час проведення їх перевірок та прийнятті відповідних рішень за результатами цих перевірок.
Не передбачено таких повноважень також іншими актами законодавства, в тому числі «Положенням про інспекцію Державного архітектурно-будівельного контролю у м.Львові та її структури», затвердженим ухвалою Львівської міської ради від 30.09.2015 року №5118.
Більш того, суд вважає, що оскарження об’єктами нагляду дій та рішень Держархбудінспекції щодо контролю (нагляду) за їх діяльністю суперечить самій суті надання законодавством відповідачу зазначених вище контрольних функцій.
У той же час, суд враховує, що п.5 ч.2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України було передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори між суб’єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Проте, у даному випадку, позивач не надав і суд не встановив існування спору між сторонами у справі як суб’єктами владних повноважень щодо реалізації їхньої компетенції у сфері контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, оскільки питання компетенції розподілу повноважень органів, які здійснюють контроль у цій сфері, чітко розмежовані законодавством.
Враховуючи наведені вище обставити та положення нормативних актів, суд дійшов висновку про те, що позов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Львові є безпідставним і не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи встановлені по справі обставини, наведені норми матеріального та процесуального законодавства, оцінивши належність, допустимість, достовірність доказів наданих учасниками справи, а також достатність і взаємний звязок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позову.
Відповідно до ст.139 КАС України, сплачений при зверненні до суду з даним позовом судовий збір не підлягає поверненню позивачу.
Керуючись ст.ст.2, 9, 14, 73-78, 90, 132, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Львові до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «Укрсвіт 2021», ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «Вестбетонбуд», ОСОБА_4 про скасування рішень від 12.05.2017 року №10-н/пз, від 15.09.2017 року №19-н/пз та припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 15.09.2017 року №19-н/пз - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Сподарик Н.І.
Суддя Гулик А.Г.
Суддя Качур Р.П.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 02 листопада 2018 року.