
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 813/2766/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий-суддя Костецький Н.В.,
секретар судового засідання Витвицька В.П.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представник позивача ОСОБА_2,
представник відповідача не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1В.) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (далі - відповідач), у якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 про взяття на облік з 30.07.2015 особи, яка переміщується з районів проведення антитерористичної операції;
- зобов’язати Шевченківський відділ соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради взяти на облік з 30.07.2015 ОСОБА_1, як внутрішньо переміщену особу з районів проведення антитерористичної операції та видати відповідну довідку.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що у січні 2015 року ОСОБА_1 разом із сім’єю був змушений покинути місце постійного проживання, а саме: село Переможне Латучинського району Луганської області та переїхати до міста Львова. 30.07.2015 позивач звернувся до Департаменту соціальної політики Львівської обласної державної адміністрації із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у зв’язку із вимушеною зміною постійного місця проживання. Однак Департаментом соціальної політики ЛОДА позивачу видано довідку про те, що ОСОБА_1 зареєстрований в базі громадян, які тимчасово переселились із АР Крим, м. Севастополя та південно-східних областей з 30.07.2015. Виявивши, що довідка про реєстрацію в базі громадян, які тимчасово переселились із АР Крим, м. Севастополя та південно-східних областей не підтверджує факт взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, 20.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із відповідною заявою, на підставі якої Шевченківським відділом соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради видано довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи не з 30.07.2015 з дня звернення до Департаменту соціальної політики ЛОДА - 20.02.2018.
У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини, викладені в позові та відповіді на відзив від 02.08.2018 (вх. № 24285), просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача подала відзив на позовну заяву та заперечення на відповідь на відзив від 07.08.2018 (вх. № 24688). Зазначає, що позивач звернувся 31.07.2015 до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, що в свою чергу є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Шевченківський відділ є структурним підрозділом представницького органу місцевого самоврядування - Львівської міської ради (рішення виконавчого комітету від 28.11.2016 № 1098 «Про затвердження Положення про управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та його структури» зі змінами та доповненнями.) Таким чином, Шевченківський відділ соціального захисту та ЛОДА є різними органами державної влади, а звернення до ЛОДА не є зверненням до Шевченківського відділу соціального захисту. Звертає увагу, що ОСОБА_1 видано довідку про взяття на облік внутрішьо переміщеної особи 20.02.2018, тобто в день звернення ОСОБА_1 Таким чином, Шевченківський відділ соціального захисту не має повноважень для взяття на облік ОСОБА_1 минулим числом, а саме від 30.07.2015, оскільки заяву про взяття на облік було подано позивачем до Шевченківського відділу тільки 20.02.2018 і таку довідку видано 20.02.2018.
У судовому засіданні 09.10.2018 представник відповідача проти позову заперечила, просила у задоволенні позовних вимог відмовити.
У судове засідання 25.10.18 представник відповідача не з'явилася, про дату час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Департаментом соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації видано довідку від 31.07.2018 № 01-4655 про те, що ОСОБА_1 зареєстрований в базі громадян, які тимчасово переселились з АР Крим, м. Севастополя та південно-східних областей України з 30.07.2015.
20.02.2018 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи про що видати відповідну довідку.
Шевченківським відділом соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради видано ОСОБА_1 довідку від 20.02. 2018 № НОМЕР_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
ОСОБА_1 повторно звернувся до відповідача щодо взяття його на облік внутрішньо переміщеної особи з 30.07.2015, оскільки з 30.07.2015 зареєстрований в базі громадян, які тимчасово переселились з АР Крим, м. Севастополя та південно-східних областей.
Однак листом від 06.06.2018 № 260310-3482 Шевченківський відділ соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради повідомив ОСОБА_1, що до Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою ОСОБА_1 звернувся 20.02.2018, на підставі поданої заяви видано довідку внутрішньо переміщеної особи. У липні 2015 року із заявою до відділу ОСОБА_1 не звертався, тому не має правових підстав для видачі довідки про взяття на облік з 30.07.2015.
Вважаючи таку відмову протиправною та безпідставною, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок обліку внутрішньо переміщених осіб регулюється Законом України № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі – Закон № 1706 – VII) та «Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 (далі - Порядок).
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до ст. 1 Закону № 1706 – VII, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з ст. 2 Закону № 1706–VII, Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 1706 – VII, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону № 1706 – VII, підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону № 1706 – VII, для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім’ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.
Згідно з до ч. 4 ст. 4 Закону № 1706 – VII, заява подається внутрішньо переміщеною особою, у тому числі неповнолітніми дітьми, особисто, а малолітніми дітьми, недієздатними особами або особами, дієздатність яких обмежено, - через законного представника (далі - заявник).
Відповідно до ч. 7 ст. 4 Закону № 1706 – VII, разом із заявою заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.
У разі наявності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв’язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов’язковим зазначенням підстави відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви.
Відповідно до п. 2 Порядку, для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
Згідно з п. 4 Порядку, під час подання заяви про взяття на облік заявник пред’являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.
Відповідно до п. 6 Порядку, у день подання заяви про взяття на облік, крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, безоплатно видається довідка за формою згідно з додатком, яка роздруковується на аркуші формату А4, підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою такого органу.
Таким чином, для отримання довідки внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою встановленої форми до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України особисто.
Згідно матеріалів справи, ОСОБА_1 у липні 2015 року звернувся до Департаменту соціальної політики Львівської обласної державної адміністрації із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у зв’язку із вимушеною зміною постійного місця проживання та 31.07.2015 ОСОБА_1 Департаментом соціальної політики Львівської обласної державної адміністрації видано довідку № 01-4655 про те, що він зареєстрований в базі громадян, які тимчасово переселились з АР Крим, м. Севастополя та південно-східних областей України з 30.07.2015.
Однак в подальшому позивачем встановлено, що його не взято на обік як внутрішньо переміщену особу, тому 20.02.2018 відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та п. 2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, звернувся до Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про взяття на облік та видачу довідку внутрішньо переміщеної особи
У день подання заяви, а саме 20.02.2018 позивачу видана довідка № НОМЕР_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Суд звертає увагу, що оскільки позивач звернувся до Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради саме 20.02.2018, відтак відповідачем правомірно видано довідку від 20.02.2018 № НОМЕР_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Враховуючи зазначене, відсутні підстави для визнання протиправними дій Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 про взяття на облік з 30.07.2015 особи, яка переміщується з районів проведення антитерористичної операції, тому дана позовна вимога не підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов’язання Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради взяти на облік з 30.07.2015 ОСОБА_1, як внутрішньо переміщену особу з районів проведення антитерористичної операції та видати відповідну довідку суд зазначає таке.
Факт внутрішнього переміщення підтверджується реєстрацією ОСОБА_1 з 30.07.2015 в базі громадян, які тимчасово переселились з АР Крим, м. Севастополя та південно-східних областей України, про що свідчить довідка Департаменту соціальної політики ЛОДА від 31.07.2015 № 01-4655.
Крім того згідно запису у паспорті ОСОБА_1, його знято з реєстрації в за адресою вул. Молодіжна, 1б, с. Переможне Латучинського району Львівської області та зареєстровано в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 30.03.2016.
Також, згідно повідомлення Галицько - Франківського об’єднаного районного військового комісаріату м. Львова від 25.03.2015 № 1/207 ОСОБА_1 наказом військового комісаріата Галицько - Франківського об’єднаного районного військового комісаріату м. Львова від 13.03.2015 № 50 призвано на військову службу до Збройних Сил України за мобілізацією.
Крім того відповідно до листа начальника відділу соціальної роботи Шевченківського району Львівського міського центру соціальних служб для сім'ї дітей та молоді Департаменту гуманітарної політики ЛМР від 26.01.16 № 2607-6-вих.-11 до в.о. директора Центру обліку та нічного перебування бездомних громадян, ОСОБА_1 разом із дружиною та двома дітьми вимушено переселились із зони проведення антитерористичної операції (Луганська обл.), повернутись туди сім’я моживосі не має, оскільки помешкання зруйноване та існує загроза їх життю і здоров’ю, тому просить сприяти щодо отримання реєстрації ОСОБА_1 для отримання допомоги як учаснику АТО.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивач вимушений був покинути своє постійне місце проживання через обставини, передбачені частиною першою статті 1 Закону № 1706-VІІ та є внутрішньо переміщеною особою (особою, яка перемістилась із району проведення антитерористичної операції), а тому, позивач має право отримати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (довідка про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції) з 30.07.2015 метою реалізації конституційних прав громадян України.
З метою гарантувати дотримання і захист прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах суд дійшов висновку, щодо необхідності зобов’язання відповідача взяти на облік ОСОБА_1, як внутрішньо переміщену особу з районів проведення антитерористичної операції та видати відповідну довідку, де у графі “місце для службової інформації” зазначити дату фактичного переміщення – з 30.07.2015.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає частковому задоволенню.
Позивач має статус учасника бойових дій і тому у відповідності до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільняється від сплати судового збору.
Керуючись статтями 242 - 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов’язати Шевченківський відділ соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради взяти на облік ОСОБА_1, як внутрішньо переміщену особу з районів проведення антитерористичної операції та видати відповідну довідку, де у графі “місце для службової інформації” зазначити дату фактичного переміщення – з 30.07.2015.
3. У задоволенні позовної вимоги щодо визнння неправомірними дії Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 про взяття на облік з 30.07.2015 особи, яка переміщується з районів проведення антитерористичної операції – відмовити.
4. Судовий збір не стягується.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст судового рішення складено 02.11.2018.
Суддя Костецький Н.В.