
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 травня 2018 року м. Київ № 810/2/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду - Брагіна О.Є.,;
при секретарі судового засідання - Бровчук Ю.В.;
за участю:
позивача - ОСОБА_1;
представника позивача - ОСОБА_2;
представника відповідача - ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного провадження, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вимогами до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним та скасування рішення начальника ОУПФУ Київської області від 29.11.2017 р. №7094/05 щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до ч.3 ст.114 розділу XIV Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 р. №2148-VIII та зобов'язання зарахувати стаж роботи трактористом за періоди роботи: з 16.07.1986 р. по 29.11.1995 р. в радгоспі ім. Черняхівського; з 30.11.1995 р. по 10.02.2000 р. в КСП ім. Черняхівського; з 11.02.2000 р. по 24.09.2012 р. в ПОП "Пристоми"; призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 10.10.2017 р. та виплатити неодержану пенсію.
Вимоги позовної заяви обґрунтовані твердженням заявника про наявне у нього право на пенсію на пільгових умовах, зважаючи на відомості трудової книжки та кількість загального стажу роботи трактористом.
У судовому засіданні позивач та його представник вимоги позовної заяви підтримали, просили їх задовольнити з підстав, викладених у мотивувальній частині позову.
Представник відповідача проти позову заперечувала та пояснила, що наданими УПФУ документами не підтверджено стаж роботи ОСОБА_1 на посаді тракториста, який дає право на призначення пільгової пенсії, позаяк директором підприємства ОСОБА_4 була відкликана довідка №20 від 03.10.2017 р. про трудовий стаж для призначення пенсії за віком, тому кількість задокументованих періодів роботи позивача є недостатнім та унеможливлює реалізацію його права на одержання пенсії за віком на пільгових умовах.
Заслухавши пояснення сторін та їхніх представників, дослідивши наявні у справі докази та матеріали, встановивши фактичні обставини справи, з наданням їм відповідної правової оцінки, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на таке:
11.10.2017 р., ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", подавши одночасно трудову книжку, військовий квиток та довідки про зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
Відповідно до представлених документів ОСОБА_1 працював трактористом з 16.07.1986 р. по 29.11.1995 р. в радгоспі ім. Черняхівського; з 30.11.1995 р. по 10.02.2000 р. в КСП ім. Черняхівського; з 11.02.2000 р. по 24.09.2012 р. в ПОП"Пристоми".
За даними довідки КСП ім. Черняхівського Переяслав-Хмельницького району Київської області реорганізовано в ПОП "Пристоми" 11.02.2000 р. (наказ 2-к від 03.03.2000 р.).
22.11.2017 р. ПОП "Пристоми" в особі директора ОСОБА_4 відкликало довідку №20 від 03.10.2017 р. про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за віком.
29.11.2017 р., рішенням начальника Переяслав-Хмельницького ОУПФУ Київської області ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, було відмовлено у призначенні пенсії за віком на підставі ч.3 ст.114 розділу XIV Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 р. №2148-VIII. При ухваленні оспорюваного рішення відповідач вказав про наявність у ОСОБА_1 загального страхового стажу 34 роки 9 місяців та 1 день. Крім того, відповідач зазначив, що в трудовій книжці відсутні відомості, які дають право на пільгову пенсію, тому право на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", позивач отримає лише після досягнення ним 60-річного віку, а саме 11.10.2022 р.
Надаючи правової оцінки спірним правовідносинам, суд зважає на наступне:
згідно з ч.1 ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно до ч.1 ст.5 КАСУ кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до п."б" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Згідно з ст.62 Закону №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За правилами пунктів 1 та 3 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 №637, підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, здійснюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
При відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці немає необхідних записів або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 встановлено, що до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Згідно з п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи - машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. Міністерством соціального захисту України № 7 від 20 січня 1992 року визначений Порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства (далі - Порядок). За пунктом 1 вказаного Порядку визначено, що відповідно до статті 13 (пункт «в») Закону № 1788 правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються машиністи-трактористи, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства. До трактористів - машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами - машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо).
До підприємств сільського господарства відносяться підприємства, які виробляють продукції рослинництва і тваринництва. Таким чином, трактористи - машиністи, які працюють, наприклад, на цегляних, консервних заводах колгоспів або радгоспів, права на цю пенсію не мають, оскільки безпосередньо не зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України, передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Під час розгляду справи, для підтвердження факту роботи позивача на посаді тракториста, останнім була надана трудова книжка, із записів якої слідує, що запис №7 має очевидні ознаки виправлення числа "10" на число "16", стаж зарахований з16.07.1986 р. трактористом відділу №3 радгоспу Черняхівський.
Під №8 міститься запис про реорганізацію радгоспу Чернхівський, при цьому дата 25.12.1995 р. перекреслена та зазначена дата 30.11.1995 р. Згідно протоколу №1 від 30.11.1995 р. вказано, що радгосп Черняхівський реорганізовано в колективне сільськогосподарське підприємство із одночасним закресленням у трудовій книжці дати 12.1995 та зазначення дати 30.11.1995 р.
Записи під №9-10 у трудовій книжці відсутні.
11.02.2000 р. наявний запис про реорганізацію КСП Черняхівське в приватне орендне підприємство "Пристоми",- наказ №35-к від 3.03.2000 р.
Відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 №58, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за №110 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації усіх форм власності або у фізичної особи понад п'ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а
також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.
Згідно п.п.2.3-2.4 Інструкції записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону. Усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
У разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов'язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу. У разі необхідності власник або уповноважений ним орган видає працівникам на їх прохання завірені виписки з трудових книжок відомостей про роботу, п.2.6-2.7 Інструкції.
За приписами 2.10 Інструкції у розділі "Відомості про роботу", "Відомості про нагородження", "Відомості про заохочення" трудової книжки (вкладиша) закреслення раніше внесених неточних або неправильних записів не допускається.
У разі необхідності, наприклад, зміни запису відомостей про роботу після зазначення відповідного порядкового номеру, дати внесення запису в графі 3 пишеться: "Запис за Nо таким-то недійсний". Прийнятий за такою-то професією (посадою) і у графі 4 повторюються дата і номер наказу (розпорядження) власника або уповноваженого ним органу, запис з якого неправильно внесений до трудової книжки. У такому ж порядку визнається недійсним запис про звільнення і переведення на іншу постійну роботу у разі незаконного звільнення або переведення.
За визначенням термінів та понять тракторист це робоча спеціальність, сферою дії якої є керування, обслуговування та ремонт різних видів колесних тракторів з потужністю двигуна до 110,3 кВт та гусеничних потужністю двигуна до 25,7 кВт.
Тракторист, який керує технікою з гусеничним двигуном, у тому числі на гусеничних тракторах потужністю двигуна більше 25,7 кВт та на колесних тракторах потужністю двигуна 110,3 та більше відноситься до тракториста-машиніста.
Отже, робота позивача відноситься до кола професій, які надають право на призначення пенсії на пільгових умовах. Крім того, його робота, відповідно до відомостей трудової книжки, була пов'язана з виробництвом сільськогосподарської продукції, у зв'язку з чим суд відхиляє твердження відповідача про необхідність підтвердження заявником окремою довідкою роботу по виробництву сільхозпродукції в колгоспах, радгоспах, тощо.
Натомість, суд звертає увагу на неточність та неправильність записів у трудовій книжці ОСОБА_1, наявні виправлення, викреслення та ознаки підробки в даті прийняття на роботу 16.07.1986 р. замість "10.07.1986 р." у розділі "Відомості про роботу", що є недопустимим з огляду на п. 2.10 Інструкції №110, тому дані трудової книжки у цій частині є неточними.
Відповідно до п.3 Положення №637 від 12.08.1993 р., у тих випадках, коли в трудовій книжці містяться неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи, а за відсутності цих документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
За приписами п.18 Положення за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) абов одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення вимог позивача, в частині визнання протиправним та скасування рішення начальника Переяслав-Хмельницького ОУПФУ від 29.11.2017 р. №7094/5 з урахуванням безпідставності мотиву відмови, а саме не підтвердження зайнятості заявника на підприємствах із виробництва сільськогосподарської продукції.
Одночасно, суд вважає, що наявні у трудовій книжці ОСОБА_1 викреслення, виправлення та ознаки підробки документа, зокрема в даті прийняття на роботу запис №7 з цифри "10" на цифру "16", "25.12.1995 р.", "12.1995" не дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах без додаткового документального підтвердження стажу, тому вимога про зобов' язання відповідача зарахувати певний стаж до стажу роботи трактористом та призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 10.10.2017 р. не підлягає задоволенню.
При цьому, для повного захисту прав та інтересів заявника, суд вважає за можливе вийти за межі заявлених позовних вимог та зобов'язати управління ПФУ повторно розглянути питання про призначення пенсії ОСОБА_1, з урахуванням висновків суду.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 29.11.2017 р. №7094/05.
Зобов'язати відповідача повторно розглянути питання про призначення пенсії на пільгових умовах з 10.10.2017 р. та виплати неодержаної пенсії стосовно ОСОБА_1 (інн НОМЕР_1; с. Пристроми Переяслав-Хмельницького району Київської області, вул. Гордійська, 3) з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині рішення.
У задоволенні решти позовних вимог, -відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Брагіна О.Є.