
КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД ОСОБА_1
Справа № 488/2293/18
Провадження № 2/488/1404/18 р.
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.10.2018 року м. Миколаїв
Корабельний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючої по справі судді – Селіщевої Л.І.,
при секретарі судового засідання - Тузові Р.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених державних коштів, -
ВСТАНОВИВ:
У травні 2018 року позивач - Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради звернувся в суд до відповідача — ОСОБА_2 із вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначив наступне.
ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Корабельного району Департаменту як отримувач державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 Данііла, ІНФОРМАЦІЯ_1
На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги № 2/491 від 13.03.2014 року гр. ОСОБА_2 було призначено державну допомогу при народженні дитини на період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року в сумі 10320 грн. 00 коп. одноразово та з 01.02.2014 року по 31.01.2018 року в сумі 1075 грн. 00 коп. щомісяця.
Згідно з листом служби у справах дітей Корабельного району від 26.12.2017 року № 3806/09.0218 управлінню соціальних виплат і компенсацій Корабельного району стало відомо, що рішенням Корабельного районного суду м. Миколаєва від 29.11.2017 року гр. ОСОБА_2 позбавлено батьківських прав.
Згідно з п. 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12. 2001 р. № 1751, виплати допомоги міняється у разі позбавлення отримувача допомоги батьківських прав. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Таким чином, виникла переплата державних коштів державної допомоги при народженні дитини за період з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року в сумі 1075 грн. 00 коп.
Відповідно до ч.1 ст. 274 ЦПК України, у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.
06.06.2018 року ухвалою судді відкрите провадження по справі та вирішено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
Одночасно, в ухвалі роз'яснено відповідачу, що вона має право подати до суду заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін протягом п'ятнадцяти днів із дня вручення копії ухвали про відкриття провадження, заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та відзив на позов і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову протягом п'ятнадцяти днів із дня вручення копії ухвали про відкриття провадження.
Відповідачу ОСОБА_2 було направлено ухвалу про відкриття провадження, у встановлений в ухвалі строк, відзиву та клопотань до суду не надала, в судове засідання не з’явилася, хоча судом про дату і час розгляду справи була повідомлена належним чином, про що свідчить наявне у справі поштове повідомлення, доказів про поважність причин неявки суду не надала.
Відповідно до заяви, представник позивача просив про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі та не заперечував проти заочного розгляду справи.
Враховуючи викладене, та зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи у відповідності до положень ст. 280-282 ЦПК України, на підставі наявних в справі доказів.
Відповідно до ч. 2 статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд дослідивши письмові докази по справі знаходить позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 року за N 2811 (далі - Закон N 2811) встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
В силу вимог ст. 1 даного Закону громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до "Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 N 1751 (зі змінами), допомога при народженні дитини, яка народилася після 08.04.2011 р., надається в сумі, кратній 30 розмірам прожиткового мінімуму - на першу дитину; кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму - на другу дитину; кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму - на третю і кожну наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом - 24 місяців, на другу дитину - 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину - 72 місяців рівними частинами.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Корабельного району Департаменту як отримувач державної допомоги при народженні другої дитини ОСОБА_2 Данііла, ІНФОРМАЦІЯ_1
Згідно з п. 10 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12. 2001 р. № 1751, допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання.
ОСОБА_2 було призначено державну допомогу при народженні дитини на період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року в сумі 10320 грн. 00 коп. одноразово та з 01.02.2014 року по 31.01.2018 року в сумі 1075 грн. 00 коп. щомісяця.
Пунктом 13 Порядку призначення виплат державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року N 1751 (далі - Порядок N 1751) встановлено, що виплата допомоги при народженні дитини припиняється, зокрема, у разі позбавлення отримувача допомоги батьківських прав.
Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу (п. 13 Порядку N 1751).
Згідно з п. 46 Порядку N 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Статтею 22 Закону N 2811 встановлено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Норму аналогічного змісту містить п. 49 Порядку N 1751, згідно з яким суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Аналіз даних норм (ст. 22 Закону N 2811 та п. 49 Порядку N 1751) дає суду підстави для висновку, що необхідною умовою для стягнення надміру виплачених коштів є обов'язкова наявність факту зловживання з боку одержувачів державної допомоги (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги), що призвело до надмірної виплати державної допомоги.
Згідно з листом служби у справах дітей Корабельного району від 26.12.2017 року № 3806/09.0218 управлінню соціальних виплат і компенсацій Корабельного району стало відомо, що рішенням Корабельного районного суду м. Миколаєва від 29.11.2017 року гр. ОСОБА_2 позбавлено батьківських прав.
Таким чином, виникла переплата державних коштів державної допомоги при народженні дитини за період з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року в сумі 1075 грн. 00 коп.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовується незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Ст. 1213 ЦК України передбачено, що набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Відповідно до ст. 5 ч. 1 п. 19 Закону України "Про судовий збір" відповідач звільняється від сплати судового збору, оскільки є структурним підрозділом місцевої державної адміністрації, на яку покладено завдання вирішення питань соціального захистунаселення.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим і заявлений правомірно.
Керуючись Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Постановою КМУ N 1751 від 27 грудня 2001 року "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", ст. ст. 1212, 1213, 1166 ЦК України, ст. ст. 4-7, 12, 81-83, 133, 258, 265, 274, 280 - 284 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, РНОКПП: НОМЕР_1, на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради м. Миколаєва кошти державної соціальної допомоги при народженні дитини у розмірі 1075,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у сумі 704,80 грн.
Копію заочного рішення направити відповідачу.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення може бути оскаржено, відповідно до п.п. 15, 15.5 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України (в редакції Закону № 2147-УІІІ від 03.10.2017 р.), до апеляційного суду Миколаївської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення. У випадку проголошення у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування сторін:
Позивач: Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄРДПОУ 03194499, 54001, м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19.
Відповідач: ОСОБА_2, РНОКПП: НОМЕР_1, паспорт серія ЕР № 507283, адреса: 54000, АДРЕСА_1.
Суддя Л.І. Селіщева