
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 643/14890/17
Провадження № 2/643/1844/18
23.10.2018 Московський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого Поліщук Т. В.,
за участю секретаря судового засідання Насирової М.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Комунального підприємства «Жилкомсервіс» про захист прав споживача шляхом визнання дій незаконними та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 вернувся до суду з позовом до КП «Жилкомсервіс» про захист прав споживача шляхом визнання дій незаконним та зобов’язання вчинити певні дій.
В обґрунтування вимог зазначив, що він є власником квартири АДРЕСА_1 та є споживачем комунальних послуг.
Позивач вважає, що КП «Жилкомсервіс» здійснює подвійне стягнення за послуги, які надають два інших комунальних підприємства, а саме послуги технічного обслуговування систем водопостачання, водовідведення, теплопостачання та систем гарячого водопостачання.
В зв’язку з чим, просить суд визнати незаконними дії КП «Жилкомсервіс» щодо нарахування за послуги технічного обслуговування систем водопостачання , водовідведення, теплопостачання та систем гарячого водопостачання; зобов’язати КП «Жилкомсервіс» припинити нарахування ОСОБА_3 за послуги ТО систем водопостачання, водовідведення, теплопостачання та систем гарячого водопостачання.
У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили їх задовольнити, посилаючись на наведені у позові підстави.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив в задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи судом повідомлений у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомив.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_2.
Між КП «Жилкомсервіс», як управителем житлових будинків комунальної власності територіальної громади м. Харкова, та споживачами був укладений публічний Договір про надання житлово-комунальних послуг шляхом його опублікування в офіційному виданні Харківської міської ради - спецвипуску газети «Слобода» від 28.11.2006 р. № 95/1, відповідно до вимог ст. 633 ЦПК України.
Відповідно до листа начальника відділу соціальних допомог УПСЗН Московського району ХМР від 15.06.2016 за вих.№ 8044-01, надісланого позивачу, у виконання подання КП «Жилкомсервіс», ОСОБА_3 припинено надання раніше призначеної субсидії з 01 червня 2016 р. Житлова субсидія на наступний період буде призначена після погашення заборгованості, яка виникла в період отримання субсидії, та подання нової заяви про призначення субсидії і декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії.
09.08.2017 ОСОБА_3 звернувся до КП «Жилкомсервіс» з проханням провести звірку та перерахунок з урахуванням договорів укладених між позивачем та КП «Харківводоканал» та КП «Харківські теплові мережі» про надання відповідних послуг за період з 01.01.2017.
31.08.2017 КП «Жилкомсервіс» надіслало ОСОБА_3 відповідь за вих. № Д-17/9586.07.03 в якій зазначило, що в перелік основних послуг квартирної плати входить технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем холодного, гарячого водопостачання, центрального опалення та водовідведення. Технічне обслуговування включає комплекс робіт, направлених на підтримання заданих параметрів та режимів роботи обладнання, контроль його стану, забезпечення справності, працездатності, регулюванню інженерних систем, усунення аварійних ситуацій та виконується КП «Харківські теплові мережі» та КП «Харківводоканал» три рази на рік, відповідно до затвердженого графіку.
В договорах КП «Харківводоканал» від 20.07.2017 та КП «Харківській теплові мережі» від 20.07.2017, що додані заявником до заяви від 09.08.2017, послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем холодного, гарячого водопостачання, центрального опалення та водовідведення не передбачено.
Також, відповідно до ст. 322 ЦК України, власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 68 Житлового Кодексу України, квартирна плата та плата за комунальні послуги в будинках державного і громадського житлового фонду вносяться щомісяця в строки, встановлені законодавством.
У відповідності зі ст. 162 ЖК України, плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Згідно з ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Згідно ч. 2 ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - ціни/тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій затверджуються органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених законом.
Згідно абзацу 4 п. 2 «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.11р. № 869 - «послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу». Згідно з рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради № 1186 від 20.12.2006 року про призначення виконавців послуг в житловому фонді міста Харкова, КП «Жилкомсервіс» - є виконавцем житлово-комунальних послуг у житловому фонді комунальної власності територіальної громади міста Харкова, з управління будинком, спорудою або групою будинків.
Згідно рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.05.2017 року № 283 «Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади м. Харкова» затверджено перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території мінімально необхідних для забезпечення санітарно-гігієнічних вимог проживання та перебування в приміщеннях, забезпечення технічних вимог до експлуатації будинку, підтримання несучої спроможності конструкції та експлуатаційних характеристик внутрішньо будинкових мереж і систем, а саме: прибирання прибудинкової території, технічне обслуговування ліфтів, обслуговування систем диспетчеризації, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого водопостачання, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем холодного водопостачання, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем водовідведення, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем централізованого опалення, технічне обслуговування внутрішньобудинкової зливної каналізації, обслуговування димових та вентиляційних каналів, освітлення місць загального користування, енергопостачання ліфтів.
До переліку основних послуг квартирної плати входить технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем центрального опалення, гарячого, холодного водопостачання та каналізації. Технічне обслуговування житлових будинків - це комплекс робіт спрямованих на підтримку справності елементів будівель чи заданих параметрів та режимів роботи обладнання. Технічне обслуговування систем водопостачання та теплопостачання включає роботи з контролю за технічним станом трубопроводів і запірно-регулюючої арматури, усунення несправностей, які вимагають негайного виконання, підготовку систем до сезонної експлуатації які направлені на забезпечення безперебійної подачі населенню послуг водопостачання та центрального опалення.
Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем здійснюється працівниками відповідних комунальних служб, згідно затверджених графіків 3 рази в рік і переліком регламентних робіт, при необхідності з вкладенням матеріалів, а саме - проведення планових та позапланових оглядів, усунення течі труб і їх з'єднань, зміцнення трубопроводів, їх промивання, прочищення, усунення засмічень, зміцнення і відновлення теплоізоляції окремих ділянок, регулювання запірної арматури, оновлення сальникових ущільнень, підтягування контргайок, муфт та їх заміна, регулювання та гідравлічне випробування систем центрального опалення і т.д.
Відповідно до п. 4 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради № 893 від 20.12.2011р. «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що знаходяться у комунальній власності територіальній громади м. Харкова» (в редакції рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 27.01.2012 року № 39) визначено, що КП «Жилкомсервіс» здійснює нарахування сум оплати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій відповідно до затвердженого тарифу, але пунктом 3 цього ж рішення зазначено, що тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій визначаються по кожному будинку окремо, залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Разом з тим, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги, згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Згідно ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», в разі затвердження споживача про неякісне надання житлово-комунальних послуг передбачена процедура документального оформлення ненадання або надання не в повному обсязі житлово- комунальних послуг, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо. Порядок проведення перерахунку розміру плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у разі перерви в їх наданні, ненадання або надання не в повному обсязі визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку розміру плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у разі перерви в їх наданні, ненадання або надання не в повному обсязі» від 11 грудня 2013 р. №970.
Частинами 18, 19, 20 публічного Договору про надання житлово-комунальних послуг, який опублікований у спецвипуску газети «Слобода» від 28.11.2006 р. № 95/1, визначений порядок вирішення спорів між споживачем та виконавцем, де окрім іншого зазначено, що у разі порушення виконавцем умов договору, споживач має право на складання акту- претензії, із зазначенням в ньому строків, виду порушення, кількісних та якісних показників послуг.
Доказів звернення до КП «Жилкомсервіс» з приводу складання акту-претензії, позивач суду не надав.
Щодо вимог ОСОБА_3 про припинення надання йому раніше призначеної субсидії з 01.06.2016, суд зазначає наступне.
Згідно наданого КП «Жилкомсервіс» розрахунку про загальну суму простроченої заборгованості, на 06.06.2016 ОСОБА_3, що зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, має заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг у розмірі 1794 грн. 88 коп. Заборгованість виникла в зв’язку з тим, що позивач, не в повному обсязі сплачував житлово-комунальні послуги.
Відповідно до п. 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (зі змінами та доповненнями) надання раніше призначеної субсидії припиняється за поданням житлово- експлуатаційних організацій, житлово-будівельних кооперативів, та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії - з місяця, в якому надійшло таке подання.
Відповідно до п.15 вищезазначеного Положення, для визначення права на призначення субсидії на наступний період, передбачено отримання інформації від підприємств - надавачів житлово-комунальних послуг про суму простроченої понад два місяці заборгованості з оплати послуг у громадян.?
За приписами ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, свобод чи інтересів фізичних осіб , прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно зі ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до змісту статей 11,15 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист. Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення і реальної небезпеки такого порушення.
Способи захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють як закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника.
Відповідно до ст. ст.12,13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи або витребуваних судом доказів.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Отже, позивач не довів, що відповідач порушив його право, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст.12,13,81, 141, 259,263-265,268 ЦПК України, ст. 322 ЦК України, ст. 68,162 ЖК України, ст. 19, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволені позову ОСОБА_3 (АДРЕСА_3) до Комунального підприємства «Жилкомсервіс» (ЄДРПОУ 34467793, м. Харків, вул. Конторська, 35) про визнання незаконними дії КП «Жилкомсервіс» щодо нарахування за послуги ТО систем водопостачання, водовідведення, теплопостачання та систем гарячого водопостачання, зобов’язання КП «Жилкомсервіс» припинити нарахування за послуги ТО систем водопостачання, водовідведення, теплопостачання та систем гарячого водопостачання- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення, безпосередньо до суду апеляційної інстанції
Згідно п.15.5 Розділу XIII Перехідних положень ЦПК України апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 02.11.2018.
Суддя Т.В. Поліщук