Постанова № 7756027, 13.01.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
13.01.2010
Номер справи
2а-8566/09/6/0170
Номер документу
7756027
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

13.01.10Справа №2а-8566/09/6/0170 (15:23)

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А.,

при секретарі Лєбєдєвій О. М.,

за участю представника позивача Івіної А. В., представника відповідача Григорчука О. А.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

,

за позовом Головного Управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим

до Військового комісаріату АР Крим

про визнання дій неправомірними та стягнення 294,54 грн.

Суть спору: Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про визнання неправомірними дій Військового комісаріату АР Крим щодо видачі довідки від 05.09.2008 року та стягнення с останнього 294,54 грн. переплаченої пенсії.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.07.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 13.01.2010 року залишено без розгляду позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим у частині визнання неправомірними дій Військового комісаріату АР Крим щодо видачі довідки від 05.09.2008 року.

У судовому засіданні 13 січня 2010 представник позивача на позовних вимогах про стягнення с відповідача 294,54 грн. переплаченої пенсії наполягав, посилаючись на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанову Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та на те, що на підставі довідки відповідача від 05.09.2008 р. ГУ ПФУ в АР Крим виплачувало пенсію ОСОБА_1 у період з 1 січня 2008 року по 31 травня 2009 року у розмірі більшому, чим фактично підлягало виплаті, у звязку з чим, позивачу завдано збитки у розмірі 294,54 грн.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив у задоволені позову відмовити та пояснив, що при наданні довідки про розмір пенсійного забезпечення ОСОБА_1 була допущена помилка при обчисленні посадового окладу останнього на 30,00 грн., а тому в подальшому була видана інша довідка в якій сума грошового забезпечення була зазначена в меншому розмірі, але вірно.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 р. N 11-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 року N 5-5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 липня 2002 р. за N581/6869 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі утворюють систему органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду в АРК, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як субєкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.

Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з пунктом 4 частини 1 якої компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Відповідно до ст.23 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 року спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Отже, орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду у випадку виникнення спору з правовідносин за Законом України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 року

З зазначених підстав, спір, що виникає між фізичними, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі стосовно стягнення сум переплат пенсій, являється публічно-правовим та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

10.09.2008 року Військовим комісаріатом АР Крим Головному Управлінню Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим була надана довідка про грошове забезпечення для нарахування (перерахування) пенсії підполковнику ОСОБА_1 на суму 2664,50 грн., де 1130,00 грн. посадовий оклад, 130,00 грн. оклад за військове звання, 441,00 грн. процентна надбавка за вислугу років 35%, 850,50 грн. надбавка за особливо важливі завдання 50%, 113,00 грн. премія 10% ( а. с. 4).

14.11.2008 року відповідачем позивачеві була надана довідка про грошове забезпечення для нарахування (перерахування) пенсії підполковнику ОСОБА_1 на суму 2600,75 грн., де 1100,00 грн. посадовий оклад, 130,00 грн. оклад за військове звання, 430,00 грн. процентна надбавка за вислугу років 35%, 850,25 грн. надбавка за особливо важливі завдання 50%, 110,00 грн. премія 10% ( а. с. 8).

Зазначені дії Військового комісаріату АР Крим призвели до переплати пенсії у розмірі 294,54 грн. (з червня по листопад 2008 року ( а. с. 13).

Відповідно до положень ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Згідно ч. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" довідки про заробітну плату видаються підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

ОСОБА_1 є пенсіонером - військовослужбовцем, тому його пенсійне забезпечення здійснюється на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" N 2262-XII від 09.04.1992 р.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі Закон №1058-ІV) всі відносини, які виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та плати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування.

Згідно з п. 3 Постанови КМУ від 02.11.06р. № 1522 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян” та ст. 99 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007рік”№ 489-У від 19.12.06р. з 01.01.2007р. Головному Управлінню ПФУ в АР Крим надано функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій деяким категоріям громадян, зокрема, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону № 2262.

Суд зазначає, що відповідно до п.п.5 п.2.2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 р. N 11-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 р. N 5-5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 березня 2008р. за N208/14899, управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, судом встановлено, що саме позивач відповідно до покладених на нього завдань здійснює виплати пенсій особам, які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в даному випадку особою, звільненою з військової служби є ОСОБА_1

Відповідно до ч.8 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до п.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв"язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб,які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв"язку із введенням для зазначених категорій нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення(надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством.Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій,призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови КМ України №393 від 17.07.1992 року", передбачено, що для перерахунку пенсій враховуються :посадовий оклад ; надбавка за звання ; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами(категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія -у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі,звідки особа звільнилась на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки,доплати,підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідач не заперечує того факту, що ним була надана до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим довідка з завищеною сумою грошового забезпечення військовослужбовця пенсіонера для проведення перерахунку, а пояснює це помилкою при обчисленні посадового окладу на 30,00 грн., а тому в подальшому була видана інша довідка в якій сума грошового забезпечення була зазначена в меншому розмірі, але вірно.

Відповідно до п. 1 ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

У відповідності зі ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, заподіяна неправомірними діями особовим, немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, заподіяна майну фізичних або юридичних осіб, відшкодовується в повному об'ємі особою, яка його заподіяла.

Згідно з частинами 1 та 4 статті 71 КАС України в адміністративних справах кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Крім того, субєкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Приймаючи до уваги, що відповідач не надав доказів та не довів, що переплати здійснено не з його вини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що прокурор не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Під час судового засідання, яке відбулось 13.01.10 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 18.01.2010 року.

Керуючись ст. ст. 94, 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Військового комісаріату АР Крим (95493, м.Сімферополь-493, вул. Київська, 152, ЗКПО 07785820) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим (95000, М.Сімферополь, вул. К.Лібкнехта, 3, ЗКПО 19003828) суму переплати пенсії у розмірі 294,54 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд АР Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Латинін Ю.А.