Рішення № 77552854, 31.10.2018, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.10.2018
Номер справи
754/7517/18
Номер документу
77552854
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Номер провадження 2-о/754/355/18

Справа №754/7517/18

РІШЕННЯ

Іменем України

31 жовтня 2018 року Деснянський районний суд м. Києва в складі

Головуючого-судді: О.М. Панченко

за участі секретаря судового засідання – Табачука Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації, Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації про встановлення факту, що має юридичне значення, –

В С Т А Н О В И В:

11.06.2018 року ОСОБА_1 (надалі – Заявник) звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи: Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації, Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації.

Заява Заявника обґрунтована тим, що він є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, а також інвалідом ІІ групи. В період роботи на Чорнобильській АЕС він з 14.05.1986 року по 31.05.1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із залученням до складу формувань Цивільної оборони. Заявник через свою довірену особу звертався до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації із заявою про видачу йому посвідчення інваліда війни, для чого надав всі необхідні документи, але йому було відмовлено з підстав недоведеності факту залучення його до формувань Цивільної оборони і виконання заходів по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони. Надати відповідні документи Заявник не може, оскільки в багатьох випадках рішення та розпорядження, які приймались в той період, віддавались усно, не фіксувались документально. Встановлення факту, що Заявник під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із залученням до складу формувань Цивільної оборони є необхідним для отримання Заявником посвідчення інваліда війни та встановлення певних пільг.

Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації надав суду пояснення, відповідно до яких вбачається, що Департамент не може видати Заявнику довідку щодо підтвердження його участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони оскільки немає в своєму розпорядженні (в архіві) документів, які б містили відомості щодо залучення до участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони конкретних підприємств та окремих громадян.

Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації своїм правом на надання пояснень по суті заяви не скористалось.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 12.06.2018 року заяву Заявника залишено без руху, надано строк на усунення недоліків заяви.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 06.07.2018 року відкрито провадження у справі за заявою Заявника, визначено розглядати справу за правилами окремого провадження, призначено підготовче засідання.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 05.10.2018 року підготовче провадження по справі закрито, справу призначено до слухання у судовому засіданні

Заявник у судове засідання не з’явився, про дату, місце та час розгляду даної справи повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації у судове засідання не з’явився, про дату, місце та час розгляду даної справи повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації у судове засідання не з’явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, про дату, місце та час розгляду даної справи повідомлений належним чином.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність Заявника та представників заінтересованих осіб за наявними у матеріалах справи документами. У відповідності до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового засідання технічним засобом не здійснювалось.

Вивчивши письмові матеріали справи, проаналізувавши надані докази, судом встановлені наступні фактичні обставини.

Заявник із 17.07.1979 року працював в Управлінні будівництва Чорнобильської АЕС електрозварювальником, що підтверджується копією витягу з трудової книжки Заявника (а.с. 5). Заявник є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується копією посвідчення (а.с. 6).

Заявник приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідною довідкою (а.с. 10).

У період з 14.05.1986 року по 31.05.1986 року Заявник приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у пунктах: м. Прип’ять, IV енергоблок ЧАЕС, м. Чорнобиль, проммайданчик, за що йому було виплачена підвищена заробітна плата. Дана обставина підтверджується копією довідки № 581, виданої 25.09.1992 року. Вказана довідка надана представнику Заявника на його запит Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації (а.с. 7, 8).

Заявник є інвалідом ІІ групи, з визначенням причини інвалідності: Захворювання пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією довідки сер. АВ № 0638063 (а.с. 11).

Представник Заявника звертався з електронним запитом до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації про видачу Заявнику посвідчення «інвалід війни», однак отримав відповідь, згідно якої Заявнику пропонувалось надати документи, які б підтверджували його залучення до участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони, або звернутись до суду (а.с. 12, 13).

За змістом ч. 2 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа, зокрема, осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, для визначення за Заявником статусу особи з інвалідністю внаслідок війни необхідна наявність одночасно декількох фактів, зокрема, наявність факту інвалідності, отриманої внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а також того факту, що особа, яка отримала інвалідність, здійснювала заходи, пов’язані із ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи саме у складі формувань Цивільної оборони.

Враховуючи ту обставину, що компетентні державні органи не мають у своєму розпорядженні документів, які б підтверджували, що Заявник здійснював заходи, спрямовані на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи саме у складі формувань Цивільної оборони, а сам Заявник не може надати таких документів, суд приходить до висновку, що встановлення такого факту у судовому порядку є необхідним, оскільки встановлення цього факту призведе до виникнення у Заявника майнових прав, зокрема, права на отримання пільг.

У відповідності до вимог чинних на момент аварії на Чорнобильській АЕС нормативно-правових актів з питань Цивільної оборони, в першу чергу Положення про Цивільну оборони СРСР, затвердженого постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111- 1976 року; Наказу заступника Міністра оборони СРСР начальника ЦО СРСР № 90 від 06.06.1975 року (Положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами) та № 92 від 29.06.1976 року (Настанова про організацію та ведення Цивільної оборони в районі (сільському на сільськогосподарському об’єкті народного господарства); Розпорядження ЦО СРСР від 26.04.1986 року, начальника ЦО УРСР від 28.04.1986 року, начальника Цивільної оборони Київської області голови Київської обласної Ради народних депутатів трудящих за 1986 рік (від 29.04.1986 року № 1, від 30.04.1986 року № 02, від 04.05.1986 року № 16, від 19.05.1986 року № 52 та ін.), Цивільна оборона організовувалася за територіально-виробничим принципом в усіх населених пунктах та на всіх об’єктах народного господарства, а до складу її невоєнізованих формувань зараховувалися в обов’язковому порядку громадяни СРСР, в тому числі чоловіки у віці від 16 до 60 років, за винятком інвалідів та осіб, що мали мобілізаційні приписи та жінки від 16 до 55 років за винятком вагітних жінок та жінок, які мають малолітніх дітей.

З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що формування Цивільної оборони, в тому числі і невоєнізовані, створювалися саме з метою виконання робіт по ліквідації наслідків аварій, катастроф, стихійних лих. Тобто громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи (аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків) залучалися до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони, в тому числі і Заявник.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх належними, допустимими, достовірними, а заяву такою, що підлягає задоволенню, оскільки достовірно встановлено факт, що Заявник став інвалідом внаслідок захворювання, одержаного під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а заходи з ліквідації цієї аварії здійснювались Заявником саме у складі формувань Цивільної оборони.

Доказів протилежного суду не надано.

З цих підстав, керуючись статтями 10, 12, 19, 81, 263-265, 293, 294, 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

В И Р ІШ И В:

Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи: Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації, Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації про встановлення факту, що має юридичне значення – задовольнити повністю.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме те, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, був залучений до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 14 травня 1986 року по 31 травня 1986 року.

У відповідності до ч. 7 ст. 294 Цивільного процесуального кодексу України судові витрати не відшкодовуються.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду.

До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Деснянський районний суд м. Києва або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заявник: ОСОБА_1, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.

Заінтересована особа: Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації, м. Київ, вул. Закревського, 87-Д.

Заінтересована особа: Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації, м. Київ, вул. Вишгородська, 21.

Суддя: