
31.10.18
Справа № 744/1547/18
Провадження по справі № 2-о/744/90/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2018 року Семенівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого – судді Смаги С. В.,
при секретарі судового засідання Фільчаговій Г. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Семенівка Чернігівської області цивільну справу окремого провадження за заявою представника заявника ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 про встановлення фактів, що мають юридичне значення, заінтересована особа - Семенівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, -
В С Т А Н О В И В:
Представник заявника, ОСОБА_1, в інтересах заявника, ОСОБА_2, пред’явила до Семенівського районного суду Чернігівської області в порядку окремого провадження заяву про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у якій заявник просить: «встановити, факт смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла 27 серпня 2018 року у віці 88 років на тимчасово окупованій території – Україна, Луганська область, місто Луганськ, внаслідок крупноочагового кардіосклерозу».
В обґрунтування своєї вимоги представник заявника зазначила про те, що «27 серпня 2018 року померла, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть №1212 від 28 серпня 2018 року, виданим - Державною установою республіканського бюро судово - медичної експертизи Луганської Народної Республіки (відділ судово - медичної експертизи трупів), відповідно довідки причиною смерті є крупноочаговий кардіосклероз (копію довідки додається). Місцем смерті згідно лікарського свідоцтва про смерть є м. Луганськ Луганської Народної Республіки. Позивачу відомо, що відповідно до положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VІІ (з наступними змінами та доповненнями) будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними. Якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ, свідоцтво) виданий цими органами або особами є недійсним і не створює правових наслідків. А тому вказаний документ про смерть ОСОБА_3 не створює правових наслідків. Факт смерті ОСОБА_3, як громадянина України підлягає державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану України. Внесення до Реєстру запису про смерть та наступна видача свідоцтва про смерть є підставою для настання правових наслідків смерті. З метою проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_3, в державних органах України вона, ОСОБА_2, 16 жовтня 2018 року, звернулася до Семенівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області з усіма вищезазначеними документами. В проведені державної реєстрації смерті їй було відмовлено (відмова додається), посилаючись, що пред’явлений документ на підтвердження факту смерті ОСОБА_3, виданий на території, де органи влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідно до Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VІІ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Одночасно позивачу надали роз’яснення, що позивачу необхідно звернутися до суду з заявою про встановлення факту смерті.
Практикою Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і не дійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосована до таких дій як наприклад реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип v своїй практиці, зокрема в рішеннях ЄСПЛ «Лоізіду проти Туреччини» (Loizidou v.Turkey, 18.12.1996, 45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v.Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v.the of Moldova and Russia, 23.02.2016). Зокрема ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов’язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів (окупаційної влади) далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, №96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, № 92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою)» (Mozer v.Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, №142).
Відповідно до ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пунктами 8 частини 1 статті 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту: смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, а також інші факти, що мають юридичне значення. Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, відповідно до ч.2 ст. 315 ЦПК не є вичерпним. У судовому порядку можуть бути встановлені й інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Поняття тимчасово окупованої території України визначено Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та характеризує її, як невід’ємну частину території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Мати позивача, ОСОБА_4, донька померлої ОСОБА_3, померла 25 червня 2010 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія 1-ЕД №253954 від 30 червня 2010 року
Встановлення факту смерті баби позивачу необхідно для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_3 та для реалізації свого права на спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_3.
Заявник ОСОБА_2 у судове засідання не з’явилася, доручила представляти свої інтереси представнику заявника ОСОБА_1.
У судове засідання представник заявника ОСОБА_1 не з’явилася, належним чином була повідомлена про дату, час і місце розгляду справи, до суду надала письмову заяву, згідно даних якої просить розгляд даної справи провести без її участі та без участі заявника, заяву підтримує в повному обсязі, доповнень та клопотань не має.
Представник заінтересованої особи, Семенівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_5 у судове засідання не з’явилася, належним чином була повідомлена про дату, час і місце рогляду справи, до суду надала письмову заяву, згідно даних якої просить розгляд даної справи провести без участі представника Семенівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану, при вирішенні справи по суті покладається на розсуд суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали цивільної справи, вважає за необхідне заяву про встановлення факту смерті особи у певний час задовольнити за наступних обставин.
Відповідно до вимог ст. 3 Цивільного процесуального кодексу України вбачається, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорювальних прав.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 234 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 256 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення факту смерті особи в певний час (п. 7 ст. 273 ЦПК України) приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Ч. 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Суду на дослідження надана копія документа - медичного свідоцтва про смерть, який виданий незаконно утвореним органом – «Державною установою - республіканським бюро судово - медичної експертизи Луганської Народної Республіки (відділом судово - медичної експертизи трупів)». Такий документ є недійсним і не створює правових наслідків у зв’язку з тим, що не відповідає вимогам ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Суд враховує лише фактичні дані зазначені у документі при цьому враховує, що відповідно до змісту ст. 57 ЦПК України «1. Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. 2. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко - і відеозаписів, висновків експертів».
Відповідно до даних виданого незаконно утвореним органом свідоцтва про смерть ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла 27 серпня 2018 року, місце смерті: місто Луганськ.
За таких обставин суд вважає заяву обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 4, 12, 81, 89, ч. 2 ст. 247, ст. ст. 259, 263, 264, 265, 293, 294, 315, 316, 317, 319 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Заяву представника заявника ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, проживаючої за адресою: вулиця Комунальна, будинок номер 11, квартира номер 7, місто Семенівка Чернігівської області, 15400, в інтересах ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, проживаючої за адресою: вулиця ОСОБА_6, будинок номер 15, місто Семенівка Чернігівської області, 15400, про встановлення фактів, що мають юридичне значення, заінтересована особа - Семенівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (ідентифікаційний код 21398308, юридична адреса: вулиця ОСОБА_7, будинок номер 2, місто Семенівка Чернігівської області, 15400) – задовольнити повністю.
Встановити факт смерті ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, яка померла 27 серпня 2018 року на тимчасово окупованій території України у місті Луганську.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Чернігівської області через Семенівський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: С. В. Смага