
Справа № 522/8310/18
Провадження № 2-а/522/1113/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Бойчука А.Ю.
за участю секретаря Скибінської Є.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ОСОБА_2 Надер (адреса: ОСОБА_3 7, кім. 119, м. Одеса, 65037), ОСОБА_1 ОСОБА_4 Ісмайл (адреса: ОСОБА_3 7, кім. 119, м. Одеса, 65037) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про скасування постанов про накладання адміністративного стягнення, -
ВСТАНОВИВ:
У травні 2018 року ОСОБА_1 ОСОБА_2 Надер, ОСОБА_1 ОСОБА_4 Ісмайл звернулися до суду з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, по якому просили:
-скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення ПН МОД 001935 від 03 травня 2018 року щодо накладення на ОСОБА_1 ОСОБА_2 Надер адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 гривень, яка була прийнята заступником начальника ГУ ДМС України в Одеській області ОСОБА_5 та закрити справу про адміністративне правопорушення.
-скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення ПН МОД 001936 від 03 травня 2018 року щодо накладення на ОСОБА_1 ОСОБА_4 Ісмайл адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 гривень, яка була прийнята заступником начальника ГУ ДМС України в Одеській області ОСОБА_5 та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Обґрунтовуючи свої вимоги тим, що в квітні 2015 року ОСОБА_1 ОСОБА_2 Надер та ОСОБА_1 ОСОБА_4 Ісмайл, які діють в інтересах своїх неповнолітніх дітей, звернулися до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області із заявою про надання захисту в Україні. Рішеннями ДМС України №185-16 та №186-16 від 05.04.2016 року Позивачам, було відмовлено у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Зазначене рішення ДМСУ було оскаржено Позивачами до суду. На даний час справа знаходиться в провадженні Вищого адміністративного суду України
Відповідно до Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» від 08.07.2011 року, Позивачі були документовані Довідками про звернення за захистом в Україні.
З 2017 року Позивачі не можуть зареєструвати місце свого перебування у відповідності до встановленого законодавством порядку, оскільки ЦНАП Одеської міської ради неодноразово відмовляв у реєстрації місця перебування, оскільки в їх довідках про звернення за захистом записані діти, які не мають свідоцтв про народження. У свою чергу позивачі не можуть надати свідоцтва про народження дітей з об’єктивних причин, пов’язаних з їхнім положенням як шукачів притулку. Крім того, їх діти документовані відповідно до Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».
03 травня 2018 року Відповідач у черговий раз притягнув Позивачів до адміністративної відповідальності, прийняв постанови про накладення адміністративно стягнення ПН МОД 001935 та ПН МОД 001936, якими передбачається застосування до кожного з позивачів адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700,00 грн. за порушення ст. 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб б громадянства», ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». Відповідальність за дане адміністративне правопорушення передбачена ст. 203 КУпАП України.
Позивачі вважають такі дії Відповідача протиправними, а Постанови про накладені адміністративного стягнення такими, що підлягають скасуванню.
Представник позивачів у судовому засіданні позов підтримала та просила суд його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, просила суд у його задоволенні відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи й вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Судом встановлено, що позивачі документовані Довідкою про звернення за захистом в Україні № 006963 та довідкою № 006964 від 05.05.2017 року, яка неодноразово продовжувалась.
У довідки позивачів про звернення за захистом в Україні вписані діти ОСОБА_1 ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1; ОСОБА_1 Спожмай ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_1 Мерадж ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», довідка про звернення за захистом в Україні - документ, що засвідчує законність перебування особи на території України на період, що розпочинається з моменту звернення особи з відповідною заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і є дійсною для реалізації прав і виконання обов'язків, передбачених цим Законом та іншими законами України, до остаточного визначення статусу такої особи чи залишення нею території України.
Позивачі неодноразово зверталися до центрів надання адміністративних послуг із заявами про реєстрацію місця перебування, проте їм відмовляли у зв’язку з тим, що в їх довідках про звернення за захистом, записані діти, які не мають свідоцтв про народження.
Також, Листом від 04.07.2017 №242/01-02-19 в обґрунтування відмови Департаментом надання адміністративних послуг Одеської міської ради зазначено, що підставою такої відмови є ненадання повного пакету документів, необхідних для реєстрації місця перебування, а саме відсутність копій свідоцтва про народження дітей Позивачів.
На даний час позивачі не мають зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання.
Відповідно до протоколів про адміністративне правопорушення ПР МОД 01935 та ПР МОД 01936, співробітниками міграційної служби було виявлено 03.05.2018 року об 11.15 год. та об. 11.35 год. за адресою: вул. Преображенська, 64 громадян ОСОБА_7 ОСОБА_1 ОСОБА_2 Надер, ОСОБА_1 ОСОБА_4 Ісмайл, які порушили правила перебування іноземців в Україні – проживали без реєстрації місця проживання з 05.06.2017 року.
Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення № ПН МОД 001935 від 03.05.2018 р., заступником начальника ГУ – начальника УПШЗСУ ГУДМС в Одеській області ОСОБА_5 на позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 Надер, накладено адміністративне стягнення у вигляді 1700,00 грн за порушення ст. 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». Аналогічна постанова ПН МОД 001935 від 03.05.2018 р. про накладення адміністративного стягнення прийнята стосовно позивача ОСОБА_1 ОСОБА_4 Ісмайл.
Вимогами ч. 1 ст. 203 КУпАП передбачена відповідальність за порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився, або працевлаштування без відповідного дозволу на це, якщо необхідність такого дозволу передбачено законодавством України, або недодержання встановленого порядку пересування і зміни місця проживання, або ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, неприбуття без поважних причин до визначеного місця навчання або працевлаштування після в'їзду в Україну у визначений строк, а так само порушення правил транзитного проїзду через територію України, крім порушень, передбачених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.
У відповідності зіст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, оскільки позивачі не зареєстрували у встановленому законом порядку свого місця проживання та проживали без реєстрації з 05.06.2017 року, суд вважає, що підстав для скасування постанов про накладання адміністративного стягнення ПН МОД 001935 та ПН МОД 001936 та закриття провадження в справі не має.
Керуючись: ст. ст. 16, 19,55, 63 Конституції України, ст.ст. 2-14, 19-20, 22, 38, 72-77, 118, 227-228, ст.229, 241-246, 250, 286, 294 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ОСОБА_2 Надер (адреса: ОСОБА_3 7, кім. 119, м. Одеса, 65037), ОСОБА_1 ОСОБА_4 Ісмайл (адреса: ОСОБА_3 7, кім. 119, м. Одеса, 65037) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про скасування постанов про накладання адміністративного стягнення – відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеси протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: А.Ю. Бойчук