Постанова № 7754501, 20.11.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2009
Номер справи
2а-11716/09/0570
Номер документу
7754501
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 листопада 2009 р.                                                             Справа № 2а-11716/09/0570

                                                                                          

          приміщення суду за адресою: місто Донецьк, вул.50-ї Гвардійської дивізії, буд.17

час проголошення постанови – 15.15. год.

Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Стирана В.В.,

суддів – Папазової Г.П., Шинкарьової І.В.,

при секретарі – Цургановій Г.В.,

за участю:

представників позивача - Петрова А.Г., Шиленко Г.О.,

представника відповідача – Тищенко М.А.

представника третьої особи – Кочкарова В.В.

розглянувши у відритому судовому засіданні справу за позовом Державної податкової інспекції у Ворошилівському районі м. Донецька до Кредитної спілки «Схід» про припинення дій, що перешкоджають здійсненню повноважень, зобов’язання допустити до проведення перевірки, третя особа – Державна податкова адміністрація в Донецькій області,

В С Т А Н О В И В

Позивач, Державна податкова інспекція у Ворошилівському районі міста Донецька, звернувся до суду з позовом до Кредитної спілки «Схід» про припинення дій, що перешкоджають здійсненню повноважень, зобов’язання допустити до проведення перевірки, (ухвалою суд до участі у розгляді справи у якості третьої особи залучено Державну податкову адміністрації в Донецькій області).

В обґрунтування позову зазначив, що згідно рішення загальних зборів засновників – протокол № 1 від 24.01.1998 року заснована кредитна спілка «Схід» за юридичною адресою : 83001, місто Донецьк, вул. Кобозєва, буд.3. Відповідно до свідоцтва № 803 від 04.06.2004 року КС «Схід» було перереєстровано.

З 23.07.1998 року КС «Схід» перебуває на податковому обліку у ДПІ Ворошилівського району міста Донецька.

На підставі направлення № 84 від 20.02.2009 року ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька з 20.02.2009 року по 20.03.2009 року проводилася планова виїзна документальна перевірка з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства КС «Схід» за період з 01.07.2006 року по 30.09.2008 року, про що відповідача завчасно повідомлено.

Під час перевірки у ДПІ Ворошилівського району міста Донецька виникла необхідність у продовженні терміну проведенням перевірки строком на 10 календарних днів, про що 23.03.2009 року було видано наказ № 151 про продовження терміну проведення перевірки з 23.03.2009 року по 03.04.2009 року на направлення посадовим особам ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька на проведення перевірки № 141 від 23.03.2009 року.

23.03.2009 року працівники ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька прибули до КС «Схід» для проведення зазначеної перевірки, але посадові особи підприємства на робочих місцях були відсутні, що унеможливлювало вручення ним копії наказу № 151 від23.03.2009 року про продовження терміну проведення перевірки з 23.03.2009 року до 03.04.2009 року, вручення направлень на проведення перевірки та отримання документів для перевірки, про що складено акт № 1/22-0/25607298 від 23.03.2009 року про відсутність посадових осіб за юридичною адресою підприємства. Направлення на перевірку було спрямовано кур’єрською поштою.

24.03.2009 року посадові особи ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька прибули вдруге для проведення перевірки, де голова правління КС «Схід»був ознайомлений із підставами проведення перевірки, але у допуску перевіряючих до проведення перевірки було відмовлено, про що складено акт про відмову у допуску до перевірки № 291/22-0/25607298 від 24.03.2009 року.

Просив зобов’язати посадових осіб КС «Схід» допустити до продовження перевірки строком на 10 робочих днів посадових осіб ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька.

У процесі розгляду справи позовні вимоги були уточнені.

Просив припинити дії, які перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів державної податкової служби, зобов’язати посадових осіб КС «Схід» допустити до продовження проведення перевірки строком на 10 робочих днів посадових осіб ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька.

Представники позивача у судовому засіданні підтримали вимоги, мотивуючи свою позицію аналогічно викладеному у позовній заяві із урахуванням уточнених позовних вимог. Просили позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, вважав його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, суду надав письмові заперечення, вказав, що посадові особи КС «Схід» діяли у відповідності із законодавством. Просив у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи у судовому засіданні вказав,що позов вважає необґрунтованим.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши в судовому засіданні зібрані в справі докази в їх сукупності, вважає встановленим наступне.

Кредитна спілка «Схід» є юридичною особою, зареєстрованою виконавчим комітетом Донецької міської ради 03.07.1998 року та перебуває на податковому обліку у ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька з 23.07.1998 року.

Органи державної податкової служби України, зокрема, ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька, входять до системи органів виконавчої влади і відповідно до завдань та функцій, визначених Законом України «Про державну податкову службу в Україні», у відносинах з платниками податків реалізують державно-владні повноваження.

23.03.2009 року керівником ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька виданий наказ № 151 про продовження терміну проведення перевірки з 23.03.2009 року по 03.04.2009 року та направлення № 141 на проведення планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства кредитною спілкою «Схід».

24.03.2009 року керівником кредитної спідки «Схід» було відмовлено у допуску до перевірки посадових осіб податкового органу ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька та ДПА у Донецькій області, про що складено акт № 291/22-0/25607298 від 24.03.2009 року.

Позивач із вказаними діями відповідача не погоджується та вважає, що відповідачем порушуються права податкового органу, передбачені законом, який безпосередньо регулює їх діяльність, у зв’язку з чим звернувся до суду із даним позовом.

Проблемою даного спору є питання щодо допуску до проведення перевірки.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Суд вважає, що відповідачем доведена правомірність своїх дій за наступних підстав.

Відповідно пп.1, п.1, пп.2 п.2 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу України», яка регламентує права органів державної податкової служби, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, зокрема, додержання валютного законодавства юридичними особами.

Згідно із планом-графіком проведення планових виїзних перевірок суб’єктів господарювання за І квартал 2009 року ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька, заплановано, зокрема, перевірка діяльності кредитної спілки «Схід» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства тривалістю 20 робочих днів.

Таким чином, зазначена виїзна перевірка передбачена в планах роботи вказаного органу державної податкової служби, тобто вона є плановою.

20.02.2009 року керівником ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька видане направлення № 84 на проведення зазначеної перевірки у період з 20.02.2009 року по 20.03.2009 року.

Умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок визначаються статтею 11-2 Закону України «Про державну податкову службу України».

Посадові особи вправі приступити до проведення планової виїзної перевірки за наявності підстав для її проведення, та за мови надання платнику податків під розписку направлення на проведення перевірки.

Судом встановлено, що зазначене направлення на перевірку було вручено голові правління кредитної спідки «Схід» Тищенку М.А. 20.02.2009 року, про що свідчить його підпис на розписці. Посадових осіб податкового органу було допущено до перевірки.

Виїзна планова перевірка КС «Схід» проводилася з 20.02.2009 року по 20.03.2009 року, що не спростовано у судовому засіданні. Тобто 20.03.2009 року перевірку було закінчено.

23.03.2009 року начальником ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька виданий наказ № 151 про продовження проведення планової виїзної перевірки, яким термін планової виїзної перевірки КС «Схід» подовжено на 10 робочих днів, про що свідчить витяг з зазначеного наказу, який знаходиться у матеріалах справи.

Механізм проведення планових виїзних ревізій і перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) визначений Порядком координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), затверджений Постановою КМУ від 21.07.2005 р. N 619.

У відповідності до абз. 3 ч. 2 зазначеного порядку при формуванні планів-графіків контролюючі органи встановлюють і погоджують строки проведення планових виїзних перевірок, що не перевищують відповідні строки, передбачені статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», тобто тривалість планової виїзної перевірки не повинна перевищувати 20 робочих днів.

Згідно із ч.3, абз.2 ч.5 Порядку, заміна у планах-графіках планових виїзних ревізій і перевірок суб'єкта господарювання, діяльність якого підлягає перевірці, та зміна строків їх проведення забороняється, крім випадків виникнення об'єктивних обставин (ліквідація, банкрутство суб'єкта господарювання, припинення його діяльності на тривалий час, обставини непереборної сили тощо).

Підставою для подовження проведення планової виїзної перевірки позивач зазначає доповідну записку від 23.03.2009 року та лист ДПА у Донецькій області № 4055/7/22-113-2 від 20.03.2009 року. Проте, представниками позивача не надано суду жодних доказів наявності об’єктивних обставин для подовження терміну проведення планової виїзної перевірки КС «Схід» з питань дотримання податкового та валютного законодавства.

Подовження строків проведення планових виїзних перевірок здійснюється за рішенням керівника відповідного контролюючого органу на строк, установлений статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», тобто подовження термінів проведення планової виїзної перевірки можливе на термін не більш як 10 робочих днів, а стосовно суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів.

У плані-графіку проведення планових виїзних перевірок суб’єктів господарювання за І квартал 2009 року ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька зазначає кредитну спілку «Схід» як велике підприємство.

Методичними рекомендаціями щодо складання плану – графіку проведення планових виїзних перевірок суб’єктів господарювання, затверджених Наказом ДПА України від 28.03.2008 року № 201 визначені критерії класифікації підприємств для податкової служби: Великими підприємствами для ДПА у Дніпропетровській, Донецькій, Харківській областях та м. Києві визнаються підприємства з обсягами валових доходів за рік понад 50 млн.грн., для ДПА у Автономній Республіці Крим, Київській, Запорізькій, Луганській, Львівській, Одеській, Полтавській областях - понад 30 млн.грн., для інших ДПА - понад 20 млн. гривень. Малими підприємствами визнаються підприємства з обсягами валових доходів за рік до 5 млн. гривень. Усі інші підприємства визнаються середніми.

У відповідності до п.7 ст.63 Господарського кодексу України Малими (незалежно від форми власності) визнаються підприємства, в яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний (фінансовий) рік не перевищує п'ятдесяти осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за цей період не перевищує сімдесяти мільйонів гривень. Великими підприємствами визнаються підприємства, в яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний (фінансовий) рік перевищує двісті п'ятдесят осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за рік перевищує суму сто мільйонів гривень. Усі інші підприємства визнаються середніми.

Із матеріалів справи вбачається та не було спростовано у судовому засіданні, що річні валові доходи КС «Схід» у 2006 року становили 1,7 млн. грн., у 2007 році – 2,4 млн. грн., у 2008 році - 3,6 млн. грн., середньооблікова кількість працюючих у 2006 -2008 роках у КС «Схід» склала від 5 до 9 осіб.

Позивачем не надано суду доказів того, що КС «Схід» є великим підприємством та не обґрунтовано подовжено перевірку на 10 днів.

Крім того, діючим законодавством, яке регламентує порядок проведення планових виїзних перевірок, передбачено саме подовження термінів проведення перевірки, а не поновлення вже закінченої перевірки.

У відповідності до наказу начальника ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька № 151, було видане направлення № 141 від 23.03.2009 року на проведення виїзної планової перевірку КС «Схід» з 23.03.2003 року по 03.04.2009 року.

Згідно ст. 11-2 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» у направленні на перевірку повинно бути зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку.

У зазначеному направлені видом перевірки зазначено «виїзну планову» перевірку.

Однак, відповідно до наказу ДПА України від 25.09.1997 року N 356 в податкових органах всіх рівнів встановлено періодичність проведення планових документальних перевірок суб'єктів підприємницької діяльності з питань дотримання податкового та валютного законодавства не частіше одного разу на рік за затвердженими національним, регіональними і місцевими планами перевірок, як правило, комплексно.

Тобто, у податкового органу були відсутні підстави для проведення у термін з 23.03.2009 року по 03.04.2009 року планової виїзної перевірки кредитної спілки «Схід» з питань валютного та іншого законодавства, оскільки її вже було проведено у термін з 20.02.2009 року по 20.03.2009 року.

Позапланова виїзна перевірка, у відповідності до вимог Закону України «Про Державну податкову службу в Україні», може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Позивачем не надано доказів наявності вказаного судового рішення.

Також згідно даного Закону, ненадання платнику податків або надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, направлення на проведення перевірки та наказу керівника податкового органу є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.

Як вбачається із копії акту ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька № 1/22-0/25607298 від 23.03.2009 року про відсутність посадових осіб за юридичною адресою підприємства, яка знаходиться у матеріалах справи, посадовим особам КС «Схід» не було вручене направлення на перевірку від 23.03.2009 року з підстав їх відсутності на робочих місцях, у зв’язку зазначене направлення було направлено кур’єрською поштою.

Зазначені доводи суд не приймає до уваги, оскільки вони спростовуються поясненням представників відповідача та іншими доказами у їх сукупності, які знаходяться у матеріалах справи, а саме, копією наказу № 02-09 від 02.01.2009 року Про режим роботи офісу КС «Схід» у 2009 році та заявою від 31.07.2009 року.

Суду позивачем також не надано доказів того, що відповідачу направлялася копія наказу керівника ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька № 151 від 23.03.2009 року.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд вважає, що у задоволенні позову ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька до Кредитної спілки «Схід» про припинення дій, що перешкоджають здійсненню повноважень, зобов’язання допустити до проведення перевірки, слід відмовити, оскільки позивачем не надано суду доказів правомірності своїх вимог.

На підставі викладеного, Закону України «Про держану податкову службу в Україні», керуючись ст.ст. 11, 15, 17, 23, 58, 69-71, 79, 86-87, 94, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адмністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В

У задоволені позову Державної податкової інспекції у Ворошилівському районі м. Донецька до Кредитної спілки «Схід» про припинення дій, що перешкоджають здійсненню повноважень, зобов’язання допустити до проведення перевірки, третя особа – Державна податкова адміністрація в Донецькій області, відмовити.

Вступну та резолютивну частини проголошено 20 листопада 2009 року у присутності представників позивача та відповідача, третьої особи.

Постанова у повному обсязі виготовлена та підписана 25 листопада 2009 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

                    

Головуючий суддя                                                                       Стиран В.В.           

Судді                                                                                          Г.П.Папазова

                                                                                          І.В. Шинкарьова