П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/1576/18
Головуючий у 1-й інстанції: Михайлов О.О.
Суддя-доповідач: Совгира Д. І.
25 вересня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Совгири Д. І.
суддів: Курка О. П. Загороднюка А.Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Шепетівської міської ради Хмельницької області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 червня 2018 року (повний текст якої складено в м. Хмельницькому) у справі за адміністративним позовом Шепетівського осередоку Спілки поляків України до Шепетівської міської ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Шепетівської міської ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 червня 2018 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
Виходячи з приписів п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Шепетівський осередок Спілки поляків України, є власником нежитлового приміщення по Проспекту Миру, 8 в м. Шепетівці на підставі свідоцтва про право власності серії ЯЯЯ №331881 від 21.06.2007 року.
07.11.2007 року Шепетівська міська рада уклала договір оренди землі площею 4160 кв.м. з позивачем строком на 49 років.
10.02.2010 року рішенням виконавчого комітету Шепетівської міської ради №39 від 10.02.2010 року було затверджено містобудівні умови на реконструкцію вищезазначеного приміщення.
На підставі заяви позивача питання про продаж орендованої земельної ділянки на сесії Шепетівської міської ради 09.06.2016 року не набрало достатньої кількості голосів і було відхилене.
30.03.2017 року на сесії Шепетівської міської ради знову розглядався проект рішення "Про продаж земельної ділянки Шепетівському осередку Спілки поляків України" і такий проект був відхилений, так як не отримав необхідної кількості голосів на підтримку під час голосування.
26.10.2017 року вищезазначений проект рішення повторно виносився на розгляд сесії, однак не набрав необхідної кількості голосів на підтримку під час голосування. Відповідно до витягу з протоколу ХХVІІ сесії Шепетівської міської рада VІІ скликання від 26 жовтня 2017 року встановлено, що на розгляд сесії було винесено проект рішення "Про продаж земельної ділянки Шепетівському осередку Спілки поляків України". На засіданні сесії були присутніми 31 депутат з 34-х та міський голова, який проводив сесію і з даного питання, депутати проголосували: "за" - 3, "проти - 1", "утримались" - 15+1 голос міського голови, "не брали участі в голосуванні" - 12 і постановили: проект рішення "Про продаж земельної ділянки Шепетівському осередку Спілки поляків України" відхилений, як такий, що не отримав необхідної більшості голосів на підтримку під час голосування.
Вважаючи свої права порушеними, позивач з метою захисту своїх прав звернувся до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частиною третьою статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Частиною 1 статті 128 Земельного кодексу України визначено, що продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови (ч. 3 ст. 128 Земельного кодексу України).
Незважаючи на вимоги законодавства Шепетівська міська рада не прийняла одне з двох можливих рішень, оскільки відхилення проекту рішення "Про продаж земельної ділянки Шепетівському осередку Спілки поляків України", як такого, що не отримав необхідної більшості голосів на підтримку під час голосування, не може вважатися рішенням про відмову в продажу цієї земельної ділянки.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Обґрунтованого рішення щодо звернення Шепетівського осередку Спілки поляків України Шепетівською міською радою не прийнято.
Водночас, позовні вимоги про визнання протиправним та скасувати рішення Шепетівської міської ради 26.10.2017 щодо відмови у продажу земельної ділянки Шепетівському осередку спілки поляків України задоволенню не підлягають, оскільки 26.10.2017 Шепетівська міська рада тільки відхилила проект рішення "Про продаж земельної ділянки Шепетівському осередку Спілки поляків України", що є правом органу місцевого самоврядування.
Тому, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Шепетівської міської ради Хмельницької області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 червня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Постанова суду складена в повному обсязі 26 вересня 2018 року.
Головуючий
Совгира Д. І.
Судді
Курко О. П. Загороднюк А.Г.