Постанова № 77537569, 25.09.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2018
Номер справи
822/1654/16
Номер документу
77537569
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/1654/16

Головуючий у 1-й інстанції: Шевчук О.П.

Суддя-доповідач: Залімський І. Г.

25 вересня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Залімського І. Г.

суддів: Смілянця Е. С. Сушка О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2016 року (ухвалену у м. Хмельницькому 14 вересня 2016 року о 12:01, повний текст якої виготовлено 15 вересня 2016 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив: визнати протиправною відмову МВС України у призначенні ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням з 27 квітня 2016 року інвалідності II групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ; зобов'язати МВС України призначити позивачу одноразову грошову допомогу у зв'язку з установленням інвалідності ІІ групи відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 (далі – Порядок № 850).

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2016 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2016 року скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з’ясування обставин справи і, як наслідок, прийняття необґрунтованого рішення.

В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначив, що звернувся до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області з метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням вищої групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, однак листом від 25.07.2016 №15/2-2791 на підставі пункту 4 Порядку № 850, матеріали, які подано позивачем, повернуті МВС України без права на виплату одноразової грошової допомоги. Позивач вважає таку відмову протиправною.

Відповідачі подали відзиви на апеляційну скаргу позивача в яких вказали на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, а також на безпідставність доводів апеляційної скарги.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2016 року скасовано постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2016 року та прийнято нову постанову про задоволення позову. Визнано протиправною відмову, викладену в листі голови ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області від 29 липня 2016 року №929/121/29/01-2016 у призначенні ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням з 27 квітня 2016 року інвалідності II групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та зобов’язано призначити (вчинити дії по призначенню) і виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у зв'язку з установленням інвалідності ІІ групи з 27 квітня 2016 внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до Порядку № 850.

На виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2016 року МВС України затверджено висновок УМВС України в Хмельницькій області про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 у зв'язку із встановленням інвалідності у розмірі 259 400 грн (з урахуванням раніше виплаченої суми).

Згідно відмітки про виплату, проставленої на вказаному висновку, та постанови про закінчення виконавчого провадження ВП №52818726 згідно платіжного доручення №228 від 26.12.2016 ОСОБА_2 виплачено одноразову грошову допомогу в сумі 259 400 грн, що також підтвердив позивач.

Постановою Верховного Суду від 23 травня 2018 року частково задоволено касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України та Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2016 року скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Скасовуючи постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2016 року Верховний Суд виходив з того, що судом апеляційної інстанції не з’ясовано обставини щодо отримання позивачем поранення (контузії, травми або каліцтва), під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ.

25.09.2018 представник Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Решта учасників справи в судове засідання повноважних представників не направили, хоча були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.

Згідно ч.2 ст.313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Встановлено, що ОСОБА_2 у період з травня 1995 року по жовтень 2006 року проходив службу в органах внутрішніх справ.

Наказом ГУНП в Хмельницькій області від 25 жовтня 2006 року № 316 о/с ОСОБА_2, капітана міліції Хмельницького міського відділу міліції звільнено зі служби з 27 жовтня 2006 року.

Після звільнення зі служби за розпорядженням начальника ВРП УМВС України позивач пройшов обстеження військового-лікарській комісії УМВС України в Хмельницькій області, що засвідчено свідоцтвом про хворобу № 549 від 14 листопада 2006 року, на підставі якого був встановлений причинний зв'язок між захворюваннями позивача з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Згідно з довідкою № 927, виданою 16 травня 2013 року Хмельницькою обласною МСЕК, за результатами обстеження позивачу на строк до 01 червня 2016 року встановлено ІІІ групу інвалідності, що зумовлено захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Дата чергового переогляду – травень 2016 року.

27 квітня 2016 року згідно з довідкою Хмельницької обласної МСЕК серії АА №0721854, виданої за результатами переогляду позивача, ОСОБА_2 встановлено ІІ групу інвалідності довічно.

На підставі вказаних документів позивач звернувсь до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням вищої групи інвалідності, однак листом від 25.07.2016 №15/2-2791 на підставі пункту 4 Порядку № 850, матеріали, які подано позивачем, повернуті МВС України без права на виплату одноразової грошової допомоги.

Позивач вважає вказану відмову протиправною, а тому звернувся до суду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач звернувся до Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області в липні 2016 року, вищу, ІІ групу інвалідності, позивачу встановлено за результатами переогляду МСЕК 27.04.2016, тобто після набрання чинності Порядком №850, через 2 роки 11 місяців і 11 днів, тому правові підстави для виплати одноразової грошової допомоги позивачу згідно п.4 Порядку №850 в зв'язку із встановленням вищої групи інвалідності відсутні.

Колегія суддів не погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує викладене нижче.

Відповідно до ч. 6 ст. 23 Закону України “Про міліцію” від 20 грудня 1990 року №565-XII (Закон № 565-ХІІ) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ визначає Порядок № 850.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі, зокрема, 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.

Верховний Суд у постанові від 23 травня 2018 року вказав, що судом апеляційної інстанції не з’ясовано обставини щодо отримання позивачем поранення (контузії, травми або каліцтва), під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що позивача звільнено зі служби в органах внутрішніх справ з 27 жовтня 2006 року, а свідоцтвом про хворобу № 549 від 14 листопада 2006 року встановлений причинний зв'язок між захворюваннями позивача з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

16 травня 2013 року Хмельницькою обласною МСЕК, за результатами обстеження позивача, видано довідку № 927 згідно якої встановлено ІІІ групу інвалідності, що зумовлено захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Дата чергового переогляду – травень 2016 року.

Під час чергового переогляду ОСОБА_2 встановлено ІІ групу інвалідності, спричиненої захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується довідкою Хмельницької обласної МСЕК серії АА №0721854 від 27 квітня 2016 року.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що ОСОБА_2 встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, яке пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Відповідно до пп. 2 п. 2 Порядку № 850, днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Згідно п. 4 Порядку № 850, якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Отже, моментом виникнення права працівником міліції на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії. До того ж, таке право виникає незалежно, ані від часу встановлення інвалідності, ані від черговості медичного огляду (вперше чи повторний).

Пункт 4 Порядку № 850, на який посилається відповідач як на підставу для повернення документів щодо призначення позивачу допомоги, не позбавляє позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, а лише встановлює обмеження щодо визначення розміру такої допомоги в залежності від часу повторного медичного огляду, в результаті якого встановлена вища група чи іншу причина інвалідності або більший відсоток втрати працездатності.

Колегія суддів зауважує, що вказана норма Порядку № 850 регулює лише порядок визначення розміру допомоги, проте не встановлює підстави для її призначення та виплати. Отже, пункт 4 Порядку № 850 не може слугувати підставою для позбавлення позивача права на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про міліцію" та підставою для відмови у затвердженні висновку управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області про її призначення.

З урахуванням викладеного позивач має право на призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону №565-ХІІ.

Згідно п. 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Згідно п. 8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.

З урахуванням викладеного, обов'язок подання висновку до МВС України щодо виплати грошової допомоги Порядком № 850 покладається саме на керівника органу внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції, в даному випадку – на ліквідаційну комісію УМВС України в Хмельницькій області.

Встановлено, що отримавши відповідну заяву позивача та додані до неї документи, ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області, направила висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги та документи, перелік яких визначений Порядком № 850, до МВС України для прийняття рішення.

Згідно п. 9 Порядку № 850, МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

Отже, після надходження передбачених Порядком документів МВС України зобов'язане прийняти одне з двох рішень: про призначення або про відмову в призначенні вказаної грошової допомоги.

Однак, МВС України всупереч п. 9 Порядку № 850 не прийняв за результатом розгляду документів про виплату ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги жодного з вищезазначених рішень та листом від 25.07.2016 №15/2-2791 повернув ліквідаційній комісії УМВС України в Хмельницькій області матеріали на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2

Відтак, вказані дії МВС України є протиправними, а належним способом захисту порушених прав позивача буде визнання протиправними дій МВС України щодо повернення документів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, та зобов'язання МВС України призначити і виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у зв'язку з установленням інвалідності ІІ групи з 27.04.2016 внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до Порядку №850.

При цьому, призначення і виплата ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності ІІ групи має здійснюватись із урахуванням раніше виплаченої суми, адже позивач вже отримав одноразову грошову допомогу у зв'язку з установленням інвалідності ІІІ групи.

У відповідності із ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Зважаючи на те, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим, що призвело до неправильного вирішення справи, рішення суду першої інстанції належить скасувати і ухвалити нове рішення про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії скасувати.

Ухвалити нову постанову.

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову викладену в листі Міністерства внутрішніх справ України від 25.07.2016 №15/2-2791 у призначенні ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням з 27.04.2016 інвалідності II групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України призначити і виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у зв'язку з установленням інвалідності ІІ групи з 27.04.2016 внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, з урахуванням раніше виплаченої суми.

У решті позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Залімський І. Г. Судді Смілянець Е. С. Сушко О.О.