
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/1871/18
Головуючий у 1-й інстанції: Майстер П.М.
Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.
25 вересня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Сторчака В. Ю. Мельник-Томенко Ж. М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 липня 2018 року (повне рішення складене 13 липня 2018 року у м. Хмельницький) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
позивач 29.05.2018 звернувся із адміністративним позовом до Хмельницького окружного адміністративного суду в якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку призначеної ОСОБА_2 пенсії із розрахунку 77% суми грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2018 із розрахунку 77% суми грошового забезпечення у редакції ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" чинної станом на дату призначення пенсії.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.07.2018 адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку призначеної пенсії та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести нарахування та виплату ОСОБА_2 з 01.01.2018 із розрахунку 77% суми грошового забезпечення у редакції ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" чинної на дату призначення пенсії.
Присуджено на користь ОСОБА_2 судовий збір сплачений при подачі позову в сумі 704,80грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано, те що чинна редакція статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами передбаченими Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166- VII від 27.03.2014 передбачає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. При цьому, вказує, що згідно вимог ч. 2 ст. 13 вказаного Закону, основний розмір пенсії позивача після перерахунку становить 8736 грн.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу в якому, посилаючись на висновки Верховного Суду вказав, що внесені зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами передбаченими Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166- VII від 27.03.2014 щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосується при перерахунку вже призначеної пенсії, а отже при перерахунку пенсії вже відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлені та неоспорені сторонами такі обставини.
З 03.02.2010 позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Позивачу було призначено пенсію за 29 років вислуги в розмірі 77% грошового забезпечення.
З 01.01.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії позивача та обмежено її максимальний розмір 70% від грошового забезпечення.
30.04.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, в якій просить відповідача здійснити перерахунок та виплату, з урахуванням раніше проведених виплат, призначеної позивачу пенсії, виходячи з розміру 77% відповідних сум грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2018.
11.05.2018 листом № 1165/Т-8 позивачу повідомлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії, згідно наданої уповноваженим структурним підрозділом Хмельницького обласного комісаріату довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018, відповідачем проведено перерахунок пенсії.
Розрахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2018 наступний: 12480,00 грн. х 70% = 8736,00 грн. - 3168,71 грн. = 5567,29 грн. х 50% = 2783,65 грн. + 3168,71 грн. = 5952,36 грн., де: 12480,00 грн. - сума грошового забезпечення для обчислення пенсії згідно довідки від 29.03.2018, в т.ч.: 6910,00 грн. - посадовий оклад; 1410,00 грн. - оклад за військовим званням; 4160,00 грн. - надбавка за вислугу років (50%); 70% - відсоток максимального розміру пенсії за вислугу років; 8736,00 грн. - основний розмір пенсії за вислугу років; 3168,71 грн. - попередня сума пенсії; 5567,29 грн. - різниця між розміром підвищеної пенсії та розміром отриманої позивачем пенсії; 2783,65 грн. - розмір підвищення з 01.01.2018; 5952,36 грн. - розмір пенсії до виплати з урахуванням підвищення.
Враховуючи вищевикладене, підстави для проведення перерахунку пенсії на виконання постанови № 103 в розмірі 77% від суми грошового забезпечення відсутні.
Вказану відмову відповідача перерахувати та виплатити позивачу, з урахуванням раніше проведених виплат, пенсію за вислугу років у розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018, позивач вважає протиправною та такою, що не базується на чинному на той час законодавстві.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_2 протиправно здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 та її виплату із розрахунку 70% суми грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103, на підставі наданої уповноваженим структурним підрозділом Хмельницького обласного комісаріату довідки про розмір грошового забезпечення.
Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
В подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 який набрав чинності 01.10.2011, до ст. 13 Закону №2262-XII було внесено зміни, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VII від 27.03.2014, який набрав чинності 01.04.2014, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону №2262-XII, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Разом з тим, апеляційний суд звертає увагу на те, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 08.07.2015 у справі №732/48/15 та Верховним Судом у постановах від 31.01.2018 у справі № 523/4930/15-а, від 27.02.2018 у справі №642/3284/17 та від 19.06.2018 у справі №583/2264/17.
Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення при перерахунку пенсії, її розміру з 77% грошового забезпечення до 70% і доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Крім того, судом першої інстанції вірно зазначено, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Враховуючи викладене у рішеннях Конституційного Суду України, розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VІІ від 27.03.2014 зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
За таких обставин, судова колегія апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції в повній мірі надав оцінку усім вказаним обставинам та зібраним по справі доказам, у зв'язку із чим, ухвалив законне та обґрунтоване рішення, а тому колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 липня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Ватаманюк Р.В. Судді Сторчак В. Ю. Мельник-Томенко Ж. М.