
Справа № 815/2742/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВовченко O.A.,
секретар судового засіданняІщенко С.О.,
за участю:
представника позивача Василіна В.В. (за довіреністю),
представника відповідачів Хвостікової О.В. (за довіреністю),
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндоровський індустріальний концерн»» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області про скасування рішення №630562/41501853 від 04.04.2018 року та зобовязання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндоровський індустріальний концерн»» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області, згідно якого позивач (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) просить суд:
1) Скасувати рішення комісії Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 04.04.2018 року №630562/41501853 про відмову у реєстрації податкової накладної від 15 листопада 2017 року №6, оформленої товариством з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндоровський індустріальний концерн»» на суму 140595,00 грн. (з ПДВ);
2) Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну від 15 листопада 2017 року №6, оформлену товариством з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндоровський індустріальний концерн»» на суму 140595,00 грн. (з ПДВ).
Ухвалою від 13 червня 2018 року позов залишено без руху та позивачу надано 5-денний строк на усунення недоліків позовної заяви з моменту отримання копії ухвали.
Ухвалою від 23 червня 2018 року судом прийнято до розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндоровський індустріальний концерн»» до Державної фіскальної служби України, відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позову позивач зазначає наступне.
15.11.2017 р. ТОВ «Промислова компанія «КІК»» було відвантажено товар (палі 130-35-10-1) ТОВ «РД-СТРОЙ СУ-2» на суму 140595,00 грн., в тому числі ПДВ 20% 23432,50 грн., що підтверджується, видатковою накладною № ПК-000000005 від 15.11.2017 р., випискою по рахунку позивача: 361 за листопад 2017 року, товарно-транспортними накладними № 057634, № 057635, № 057636 від 15.11.2017 р., рахунком-фактурою № ПК-0000002 від 02.11.2017 р. За правилами ст.ст. 187, 201 ПКУ на суму відвантаженого на ТОВ «РД-СТРОЙ СУ-2» товару, позивач зобовязаний зареєструвати податкову накладну. У звязку з цим, відповідно до вимог п. 187.1. ст. 187, п. 201.1. ст. 201 ПК України, Позивачем була сформована та відправлена на реєстрацію податкова накладна № 6 від 15.11.2017 р. на користь ТОВ «РД-СТРОЙ СУ-2» на загальну суму відвантаженого товару 140595,00 грн. в тому числі ПДВ 20% 23432,50 грн. Відповідно до квитанції від 30.11.2017 р. про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, за результатом обробки документу Державною фіскальною службою України реєстрацію документу було зупинено на підставі п. 201.16 ст. 201 ПКУ, оскільки податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 р. № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 6810 (вироби з цементу, бетону, каменю, армовані чи неармовані). 28.03.2018 р. на виконання підпункту 201.16.2 пункту 201.6 статті 201 ПК України, позивачем було направлено на адресу Державної фіскальної служби України повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по зазначеній податковій накладній з поясненнями та усіма необхідними документами, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по податкової накладної № 6 від 15.11.2017 р., що підтверджується квитанцією №1 від 28.03.2018 р. Вказує, що рішенням комісії від 04.04.2018 р. №630562/41501853, було протиправно відмовлено у прийнятті податкової накладної № 6 від 15.11.2017 р. для реєстрації. Зазначає, що підставу відмови в реєстрації зазначено шаблонно однією фразою із ПК України: «надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства» При цьому не зазначено які саме документи складені з порушенням законодавства, та які саме порушення маються на увазі. Вказує, що не погодившись з зазначеним рішенням, позивач, відповідно до Порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого Постановою КМУ № 485 від 04.07.2017 р., звернувся до Комісії з питань розгляду скарг ДФС України зі скаргою від 04.04.2018 р. Рішенням Комісії з питань розгляду скарг ДФС України від 02 травня 2018 року № 1715/41501853/2 скаргу позивача було залишено без задоволення, а вищезазначене рішення комісії ДФС від 04.04.2018 р. - без змін. При цьому не пояснено жодних причин, підстав та мотивів з яких скарга не була задоволена хоча відповідно до п. 16 Порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.07.2017 р. № 485 вбачається, що рішення комісії відповідача з питань розгляду скарг повинно бути вмотивоване. Зазначає, що рішення ДФС України від 04.04.2018 р. № 630562/41501853 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Зазначає, що 02 листопада 2017 року між позивачем та товариством з обмеженою відповідальністю «РД-СТРОЙ СУ-2» був укладений договір поставки № 1/11-2017 (копія додається). За період дії договору позивачем було виписано та зареєстровано ДФС України у ЄРПН на користь ТОВ «РД-СТРОЙ СУ-2» податкову накладну № 18 від 24.11.2017 р. на таку саму суму 140595,00 грн. в тому числі ПДВ 20% 23432,50 грн. (копія додається). 30.11.2017 року реєстрацію податкової накладної № 6 від 15.11.2017 року, на суму відвантаженого на ТОВ «РД-СТРОЙ СУ-2» товару, було зупинено. В отриманій позивачем квитанції № 1 від 30.11.2017 р. про зупинення реєстрації податкової накладної № 6 від 15.11.2017 року зазначено критерій, який взагалі відсутній у п. 6 Критеріїв оцінки: «...невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 6810». Позивач зазначає, що зупинення реєстрації податкової накладної №6 від 15.11.2017 р. відбулося на підставі пп. 1 п. 6 Критеріїв оцінки. На виконання норм ПКУ та Критеріїв оцінки, 02.03.2018 р. Позивачем разом з повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК, було подано копії документів. Доданий до повідомлення пакет документів є вичерпним за операцією відвантаження товару за видатковою накладною № ПК-000000005 від 15.11.2017 р. Відповідачем не взято до уваги, що позивач має статус виробничого підприємства, а отже коди товарів на «виході» за визначенням не можуть співпадати з кодами товарів на «вході». Однак, така особливість ведення господарської діяльності у жодному разі не може автоматично свідчити про будь-які порушення чинного законодавства, у т.ч. нереальність (сумнівність) операцій. Зазначає, що позивачем 28.03.2018 р. відповідно до п. 3 Критеріїв оцінки було подано на розгляд комісії ДФС таблицю даних платника податків за встановленою формою щодо видів економічної діяльності відповідно до класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010) та кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються (отримуються) платником податку, що підтверджується квитанцією № 2 від 03.04.2018 р. Вказує, що відповідач безпідставно проігнорував відомості Таблиці даних платника податку від 28.03.2018 р., якими Відповідачу була розяснена специфіка діяльності позивача за кодами КВЕД, УКТ ЗЕД та ДК продукції та послуг. Також вказує, що на сьогоднішній день КМУ так і не визначив порядок зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, що свідчить про функціонування усього механізму зупинення реєстрації відповідачем податкових накладних за рамками правового поля. В оскаржуваному рішенні відповідач в якості підстави відмови від реєстрації зазначив, що причиною відмови від реєстрації податкової накладної стало надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства. Дана фраза є цитатою абз. 6 Постанови Кабінету міністрів України № 190 від 29.03.2017 р. «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації». При цьому не зазначено які саме документи складені з порушенням законодавства, та які саме порушення маються на увазі, на розгляд Відповідача були надані абсолютно всі документи, що стосуються даної операції, що не мають дефекту форми, змісту або походження, котрі в силу ст.ст. 198, 201 ПКУ, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. № 88, спричиняють втрату первинними документами юридичної сили і доказовості. Таким чином, первинні документи засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов'язань.
Враховуючи викладене, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги, викладені у заяві про уточнення.
18 липня 2018 року до суду за вх.№20824/18 від Державної фіскальної служби України надійшов відзив на позов, у якому зазначає, що на час винесення оскаржуваних позивачем рішень процедура зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з наступним прийняттям рішення про їх реєстрацію відмову у реєстрації регламентована: Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 року; постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»; наказом Державної фіскальної служби України від і6.03.2018 року № 137 «Про затвердження Порядку роботи Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, або відмову в .такій, реєстрації» (зі змінами та доповненнями). Зазначає, що в оскаржуваному рішенні Комісії ДФС було чітко визначено саме які документи не було надано позивачем, а саме: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. З огляду на ненадання позивачем разом із повідомленнями, всіх необхідних документів, ГУ ДФС в Одеській області прийняті оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних.
Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 31 липня 2018 року визначено розгляд даної справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання та розяснено, що розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.
У судовому засіданні 18.09.2018 року суд усною ухвалою, яка прийнята судом без виходу до нарадчої кімнати та занесена до протоколу судового засідання, судом залучено до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління ДФС в Одеській області.
Ухвалою від 18 вересня 2018 року судом розгляд справи №815/2742/18 за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндоровський індустріальний концерн»» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області про скасування рішення №630562/41501853 від 04.04.2018 року та зобовязання вчинити дії почато спочатку за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
02 жовтня 2018 року у судовому засіданні позивач надав відповідь на відзив у якій зазначає, що як вбачається з відзиву на позовну заяву, він складається виключно з цитування норм, які регулюють порядок зупинення реєстрації податкових накладних та процедуру оскарження рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації. Надаючи відзив на позовну заяву, відповідач обмежився лише однією формальною фразою щодо надання документів, які складені з порушенням законодавства, не зазначаючи при цьому які конкретно документи складені з порушенням законодавства та які конкретно порушення були допущені при їх складанні.
Ухвалою суду від 02 жовтня 2018 року закрито підготовче провадження по справі та призначено справу № 815/2742/18 до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні у задоволенні позовних вимог просила відмовити у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються вимоги та докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндоровський індустріальний концерн»» (ідентифікаційний код юридичної особи 41501853) зареєстровано як юридична особа 04.08.2017 року та з 07.08.2017 року взято на податковий облік.
Відповідно до частини першої статті 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю розуміється діяльність субєктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Згідно з пп.14.1.36 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами економічної діяльності товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндоровський індустріальний концерн»» за КВЕД є: 23.43 Виробництво керамічних електроізоляторів та ізоляційної арматури; 23.61 Виготовлення виробів із бетону для будівництва (основний); 23.69 Виробництво інших виробів із бетону гіпсу та цементу; 25.11 Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій; 43.11 Знесення; 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику; 77.32 Надання в оренду будівельних машин і устатковання; 46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів; 42.11 Будівництво доріг і автострад.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Промислова компанія «КІК»» (постачальник) уклало 02.11.2017 року договір поставки №1/11-2017 (далі договір) з ТОВ «РД-СТРОЙ СУ-2» (покупець) (а.с.29-31), відповідно до п.1.1 якого постачальник в порядку та на умовах даного договору зобовязується виготовляти та передавати у власність покупцю товар, а покупець зобовязується приймати даний товар та оплачувати його вартість по цінам, які узгодили сторони у специфікаціях до договору. Характеристики товару повинні відповідати проектній документації на будівництво обєктів за адресою (будівельний): Одеська область, Комінтернівський район, с.Фонтанка, комплекс житлового, оздоровчого та рекреаційного значення «Черноморская Ривьера» вул.Гоголя, 23 «а» (вул.Дружби Народів 14).
Згідно специфікації №1 від 02.11.2017 року (а.с.32) додатку №1 до договору поставки №1/11-2017 від 02.11.2017 року, постачальник передає, а покупець приймає у відповідності з умовами договору наступний товар: С130.35-10.1 (В25, W6, F150) у кількості 290 шт. загальною вартість 1941550,00 (без ПДВ 1617958,33).
ТОВ «Промислова компанія «КІК»» виписано на підставі договору поставки №1/11-2017 від 02.11.2017 року рахунок-фактуру №ПК-0000002 від 02.11.2017 року (а.с.36) на товар: палі 130-35-10-1 на суму 1941550,00 (без ПДВ 1617958.33).
На підтвердження реальності умов вказаного договору позивач надав суду наступні документи: видаткову накладну №ПК-000000005 від 15.11.2017 року на товар палі 130-35-10-1 (а.с.22); товарно-транспортні накладні №057634, №057635 та №057636 від 15.11.2017 року (а.с.23-25); платіжні доручення №3456 від 20.12.2017 року на суму 150000,00 (а.с.26) та №3489 від 26.12.2017 року на суму 600000,00 (а.с.27); картку рахунку 361 (а.с.28).
За результатами здійснення вказаної операції позивачем виписано податкову накладну №6 від 15.11.2017 року на загальну суму постачання 140595,00 грн., в тому числі загальною сумою ПДВ за основною ставкою 23432,50 грн., згідно якої постачався товар «палі 130.35-10.1» з кодом УКТ ЗЕД 6810, загальною кількістю 2009 шт. (а.с.37).
30 листопада 2017 року позивачем направлено на реєстрацію податкову накладну №6 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Промислова компанія «КІК»» отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.39) в якій зазначено, що «за результатами обробки документ прийнято, реєстрація зупинена, відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрацію ПН/РК №6 від 15.11.2017 року зупинено. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеням ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступенів ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД:6810. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстра».
Позивачем до Державної фіскальної служби України направлено Таблицю даних платника податку від 28.03.2018 року №1 (а.с.40), що підтверджується квитанцією №2 від 03.04.2018 року (а.с.41) згідно якої документ не прийнято, інформація з таблиці даних платника податку не врахована.
28.03.2018 року позивачем направлено до ДФС повідомлення №51 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація яких зупинена (а.с.82), а саме щодо податкової накладної №6 від 15.11.2017 року.
Позивачем було надано до Державної фіскальної служби України, що в свою чергу не заперечувалось представником ДФС, наступні документи: пояснювальна записка від 02.03.2018 р. в повідомленні № 51 від 28.03.2018 р.; договір поставки товару з ТОВ «РД-СТРОЙ СУ-2» № 1/11-2017 від 02.11.2017 р.; картка рахунку 361 за листопад 2017 року з ТОВ «РД-СТРОЙ СУ-2»; видаткова накладна № ПК-000000005 від 15.11.2017 р.; товарно-транспортна накладна № 057634 від 15.11.2017 р.; товарно-транспортна накладна №057635 від 15.11.2017 р.; товарно-транспортна накладна № 057636 від 15.11.2017 р.; паспорти №№8, 9, 10 ДСТУ Б В.2.6-2:2009 «Конструкції будівель і споруд. Вироби бетонні і залізобетонні. Загальні технічні умови» від 15.11.2018 року (а.с.33-35); таблиця даних платника податку № 1 від 28.03.2018 р.; договір оренди нерухомого майна № б/н від 01.11.2017 р. з ТОВ «Куліндоровські заводи будівельних матеріалів» (а.с.53-54); додаток №1 до договору оренди нерухомого майна № б/н від 01.11.2017 р. - акт приймання-передачі нежилих будівель та споруд від 01.11.2017 року (а.с.55); договір оренди обладнання та машин з ТОВ «Куліндоровські заводи будівельних матеріалів» за № 01/11-2017 від 01.11.2017 р. (а.с.56-57); додаток №1 до договору оренди обладнання та машин № 1 від 01.11.2017 р. «Перелік майна, яке належить передачі за договором оренди обладнання та машин №01/11-2017 від 01.11.2017 року» (а.с.58-59); акт прийому-передачі від 01.11.2017 р. за договором оренди обладнання та машин № 01/11-2017 від 01.11.2017 р. (а.с.60-61); договір оренди металоформ № 2/11-2017 від 01.11.2017 р. з ТОВ «Куліндоровські заводи будівельних матеріалів» (а.с.62-63); додаток до договору оренди металоформ № 1 від 02.11.2017 р. «Перелік майна, яке належить передачі за договором оренди металоформ» (а.с.64-65); акт прийому-передачі до договору оренди металоформ № 2 від 01.11.2017 р. (а.с.65 зворот-66); договір оренди автотранспорту № 01/12-2017 від 01.12.2017 р. та доп. угода від 14.12.2017 р.; договір суборенди автотранспорту № 15/12-2017 від 01.12.2017 р.; рахунок-фактура №ЧП00000825 від 15.11.2017 р. з ПП «Куліндоровський індустріальний концерн» на поставку піску, цементу, щебеню, металу, тощо (а.с.68); видаткова накладна №КІ-000001402 від 30.11.2017 р. з ПП «Куліндоровський індустріальний концерн» на поставку піску, цементу, щебеню, тощо за рахунком-фактурою №ЧП00000825 від 15.11.2017 р. (а.с.69); видаткова накладна №КІ-000001401 від 30.11.2017 р. з ПП «Куліндоровський індустріальний концерн» на поставку арматури, дроту за рахунком-фактурою №ЧП00000825 від 15.11.2017 р. (а.с.70); акт приймання-передачі № 25 від 30.11.2017 р. з ПП «Куліндоровський індустріальний концерн» на поставку арматури, дроту за видатковою накладною №КІ-000001402 від 30.11.2017 р. (а.с.71); акт приймання-передачі № 26 від 30.11.2017 р. з ПП «Куліндоровський індустріальний концерн» на поставку піску, цементу, щебеню, тощо за видатковою накладною №КІ-000001402 від 30.11.2017 р. (а.с.72); договір поставки № 141120171 від 14.11.2017 р. з ТОВ «НВФ ДНІПРОПРОЕКТ» на поставку металопродукції (а.с.73-75); договір поставки № 250/17 від 16.11.2017 р. з ПП «Микитівський гранітний карєр» на поставку щебеню; видаткові накладні та ТТН на щебінь з ПП «Микитівський гранітний карєр»; договір поставки № 38 від 08.11.2017 р. з ТОВ «МЕГАБУДКОМПЛЕКТ» на поставку цементу; видаткові накладні та ТТН на цемент з ТОВ «МЕГАБУДКОМПЛЕКТ»; видаткові накладні та ТТН на цемент з ПАТ «Дікергофф Цемент Україна».
Вищевказане повідомлення доставлено до ДФС, що підтверджується також квитанцією №1 (а.с.43).
Комісією Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації 04.04.2018 року прийнято рішення №630562/41501853 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 6 від 15.11.2017 року з підстави надання платником податку копій документів, які складено з порушенням законодавства (а.с.44-45).
04 квітня 2018 року ТОВ «Промислова компанія «КІК»» подало до комісії Державної фіскальної служби України скаргу (а.с.46).
Суд зазначає, що комісією ДФС з питань розгляду скарг прийнято рішення від 02 травня 2018 року №1715/41501853/2, яким скаргу залишено без задоволення та рішення комісії ДФС без змін (а.с.47).
Не погодившись з рішеннями комісії Головного управління ДФС в Одеській області від 04.04.2018 року №630562/41501853 про відмову в реєстрації податкової накладної, ТОВ «Промислова компанія «КІК»» №6 від 15.11.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України).
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII, внесені зміни та доповнення до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.
Положеннями п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
На виконання вказаних вище норм законодавства позивачем сформовано податкову накладну № 6 від 15.11.2017 року та надіслано її до ЄРПН.
Проте, реєстрація цієї податкової накладної була зупинена з посиланням на те, що вона відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017 року, а в подальшому - у її реєстрації відмовлено з тих підстав, що подані платником податку копії документів, складені з порушенням законодавства.
Згідно п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла на момент виникнення формування податкової накладної №6 від 15.11.2017 року) реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до п.п.201.16 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації податкової накладної №6 від 15.11.2017 року), у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
За приписами п. 74.2, п. 74.3 ст. 74 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації податкової накладної №6 від 15.11.2017 року), в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п.74.2). Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (п. 74.3).
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений в Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246).
Відповідно до п. 2 Порядку №1246 (у редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації податкової накладної №6 від 15.11.2017 року) податкова накладна, це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246 (у редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації податкової накладної №6 від 15.11.2017 року), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обовязкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п. 13 Порядку №1246 (у редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації податкової накладної №6 від 15.11.2017 року), за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Зі змісту квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН по податковій накладній ТОВ «Промислова компанія «КІК» №6 від 15.11.2017 року вбачається, що реєстрація податкової накладної зупинена контролюючим органом відповідно до п.201.16 ст.201 КАС України та контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року №567. Також, в ній зазначено, що за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 6810.
Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №752/30620 (у редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації податкової накладної №6 від 15.11.2017 року) затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідності до п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567 (у редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації податкової накладної №6 від 15.11.2017 року), він містить у собі визначення двох різних критеріїв:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право субєкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Отже, приписами п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567 визначено декілька критеріїв оцінки ступеня ризиків.
Таким чином, фіскальний орган був зобов'язаний у квитанції від 30.11.2017 року чітко вказати на конкретний вид критерію, який встановлений пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків.
Суд дійшов висновку, що контролюючим органом порушено норми підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації податкової накладної №6 від 15.11.2017 року), оскільки ним не зазначено у квитанції від 30.11.2017 року конкретного чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної №6 від 15.11.2017 року. Визначення фіскальним органом у квитанції конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься у Наказі №567 «Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
В пункті 1 Наказу №567 (у редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації податкової накладної №6 від 15.11.2017 року) зазначено вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - Критерії):
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
З аналізу зазначеної норми Наказу №567 слідує, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків у квитанції.
Відповідно до п.п.201.16.2, п.п.201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації податкової накладної №6 від 15.11.2017 року), письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (п.п. 201.16.2).
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України. Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 ПК України (п.п. 201.16.3).
Зі змісту наявної у матеріалах справи квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН по податковій накладній ТОВ «Промислова компанія «КІК» №6 від 15.11.2017 року вбачається, що фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію. Відповідачем до суду не надано копії вказаної квитанції із зазначенням, які саме документи пропонується надати позивачу.
Таким чином, у зазначеній квитанції відповідачем в порушення п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації податкової накладної №6 від 15.10.2017 року), не вказано ані конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику (пункт 6 Критеріїв містить визначення двох різних критеріїв), ані конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений Наказом №567 (пункт 1 Вичерпного переліку документів містить два різні переліки, в залежності від визначеного ступеня ризику).
21 лютого 2018 року було прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №17 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», яка набрала чинності 22.03.2018 року. Порядком зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №17) у п.14 зазначено, що перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством. Згідно п.15 Порядку №17 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобовязання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
Судом встановлено, що позивачем були надані контролюючому органу копії документів та пояснення щодо господарських операцій, за результатами яких складено податкову накладну №6 від 15.11.2017 року, для прийняття рішення щодо реєстрації вказаної податкової накладної.
Суд зазначає, що рішення комісії Головного управління ДФС в Одеській області від 04.04.2018 року №630562/41501853 про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ «Промислова компанія «КІК»» №6 від 15.11.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних не містить конкретної інформації, щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містить загальну фразу про те, що причиною його прийняття є: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Положеннями п. 18 Порядку №17 визначено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (п.19). Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (п.20).
Згідно п.21 Порядку №17 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Суд зазначає, що з копії оскаржуваного позивачем рішення вбачається, що у розділі «Прийнято рішення про» після пункту «Надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства» міститься також графа «додаткова інформація (зазначити конкретні документи):», яка однак не заповнена.
Отже, оскаржуване рішення не містить конкретної інформації про причини та підстави для його прийняття, а саме інформації про те, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію вказаної податкової накладної.
В свою чергу, відповідачем у відзиві на позов не зазначено, які саме документи він вважає складеними з порушенням законодавства та доказів на підтвердження цього до суду відповідачем не надано.
Щодо аналізу господарських операцій між ТОВ «Промислова компанія «КІК»» та ТОВ «РД-СТРОЙ СУ-2», то в даній справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Таким чином, оскаржуване рішення комісії Головного управління ДФС в Одеській області не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, що породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч.2 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що первісна вимога позивача про скасування оскаржуваного рішення є обґрунтованою та, з урахуванням вимог ст.5 та ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача суд вважає, що вона підлягає задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 04.04.2018 року №630562/41501853 про відмову у реєстрації податкової накладної від 15 листопада 2017 року №6, оформленої товариством з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндоровський індустріальний концерн»» на суму 140595,00 грн. (з ПДВ).
Вирішуючи позовні вимоги ТОВ «Промислова компанія «КІК»» про зобовязання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну від 15 листопада 2017 року №6, оформлену товариством з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндоровський індустріальний концерн»» на суму 140595,00 грн. (з ПДВ)., суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може, в тому числі, прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Приписами КАС України, передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.
Згідно п.20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341), у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
З огляду на висновок суду щодо протиправності рішення комісії Головного управління ДФС в Одеській області від 04.04.2018 року №630562/41501853, а також те, що вказаним рішенням порушено право позивача на отримання податкового кредиту, суд вважає за необхідне задовольнити вказану вимогу позивача та зобовязати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «Промислова компанія «КІК»» №6 від 15.11.2017 року.
Таким чином, з огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги ТОВ «Промислова компанія «КІК»» підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1762,00 грн. згідно платіжного доручення 1148 від 15.06.2018 року (а.с.108).
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про стягнення солідарно за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області на користь ТОВ «Промислова компанія «КІК»» судовий збір у розмірі 1762,00 грн., сплачений згідно платіжного доручення №1148 від 15.06.2018 року.
Керуючись ст.ст. 9, 139, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндоровський індустріальний концерн»» задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 04.04.2018 року №630562/41501853 про відмову у реєстрації податкової накладної від 15 листопада 2017 року №6, оформленої товариством з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндоровський індустріальний концерн»» на суму 140595,00 грн. (з ПДВ).
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну від 15 листопада 2017 року №6, оформлену товариством з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндоровський індустріальний концерн»» на суму 140595,00 грн. (з ПДВ).
Стягнути солідарно за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндоровський індустріальний концерн»» судовий збір у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок), сплачений згідно платіжного доручення №1148 від 15.06.2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндоровський індустріальний концерн»» (20-й кілометр Старокиївської дороги, м.Одеса, 65025, код ЄДРПОУ 41501853).
Відповідачі:
- Державна фіскальна служба України (Львівська площа, 8, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197);
- Головне управління ДФС в Одеській області (вул.Семінарська 5, м.Одеса, 45044, код ЄДРПОУ 3938646).
Повний текст рішення складено та підписано 31.10.2018 року.
Суддя О.А. Вовченко
.