
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2018 року м.Житомир
справа № 806/3248/18
категорія 3.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Горовенко А.В.,
за участю секретаря судового засідання Демчук О.М.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1;
представника позивача - ОСОБА_2 (на підставі ордера серія ЖТ №47533);
представника відповідача - Дацюк Т.А. (за дорученням від 23.10.2018),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_5 до Житомирського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_5, в якому (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) просить:
- зобов"язати Житомирський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області виключити з актового запису №2872 від 29.11.2006 про народження ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1, відомості про батька ОСОБА_6.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до рішення Богунського районного суду м.Житомира від 18.10.2017 у справі №295/7900/17 встановлено факт батьківства ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо її сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов"язано Житомирський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області внести відповідні зміни до актового запису про народження №2872 від 29.11.2006, складеного відділом реєстрації цивільного стану Житомирського міського управління юстиції на ОСОБА_5, а саме: вказати батьком дитини ОСОБА_7.
Запис про народження її сина був проведений за прізвище матері – «ОСОБА_5», а ім"я та по батькові дитини записані за її вказівкою.
Позивач звернулась до Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області із рішенням суду у справі №295/7900/17 та заявою про внесення змін в актовий запис про народження №2872 від 29.11.2006 ОСОБА_5, шляхом виключення відомостей про батька – ОСОБА_6 та вказати батьком - ОСОБА_7. Проте листом від 29.03.2018, за результатами розгляду заяви позивача, Житомирський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області повідомив про відмову у внесенні змін в актовий запис, обґрунтовуючи тим, що для внесення змін на підставі рішення суду необхідно звернутися до суду про виключення з актового запису про народження відомостей про особу, яка записана батьком дитини. Однак позивач вважає, що відповідач повинен внести відповідні зміни до актового запису про народження її сина.
Позивач звернулася до суду за захистом порушеного права своєї дитини.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 20.07.2018 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження.
07 серпня 2018 року Житомирським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області надіслано до суду відзив на позовну заяву (вх.№16406/18), в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначає, що державна реєстрації народження ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, була проведена на підставі статті 133 Сімейного кодексу України. Відповідно до абзацу 2 частини 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006 №3 у тих випадках, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають розглядатися одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу як батька з актового запису про народження дитини. Також зазначає, що відповідно до п.2.13 Розділу ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, однією із підстав для внесення змін до актових записів цивільного стану може бути рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним.
Згідно з довідкою від 17.08.2018 розгляд справи відкладено на 20.09.2018, у зв"язку із перебуванням судді у відпустці.
Відповідно до довідки від 20.09.2018 розгляд справи відкладено на 11.10.2018, у зв"язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді.
Згідно з довідкою від 11.10.2018 розгляд справи відкладено на 23.10.2018, у зв"язку із задоволенням клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи.
Відповідно до протокольної ухвали суду від 23.10.2018 під час розгляду справи оголошена перерва до 26.10.2018, у зв"язку з наданням представником відповідача відповідних документів на підтвердження реорганізації Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області.
Згідно із протокольною ухвалою суду (без виходу до нарадчої кімнати) від 26.10.2018 замінено відповідача у справі з Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області на його правонаступника Житомирський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області.
У судове засідання 26.10.2018 з"явилися позивач, представник позивача та представник відповідача.
Позивач та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити їх у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових письмових поясненнях від 10.10.2018 №20391/18.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, не заперечувала.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції 29.11.2006, ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Житомир, про що в Книзі реєстрації народжень 29.11.2006 зроблено відповідний запис за №2872, у графі «Батько» вказано – ОСОБА_6 (а.с.7).
Згідно з рішенням Богунського районного суду міста Житомира від 18.10.2017 у справі №295/7900/17, яке набрало законної сили 28.11.2017, та з урахуванням ухвали Богунського районного суду міста Житомира від 20.11.2017 у справі №295/7900/17, заяву ОСОБА_1 задоволено: встановлено, що ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Горбулів Черняхівського району Житомирської області є батьком ОСОБА_5, який народився 17.11.2006; зобов"язано Житомирський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області внести відповідні зміни у актовий запис про народження №2872 від 29.11.2006, складений відділом реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції на ОСОБА_5, а саме, вказати батьком - ОСОБА_7 (а.с.11, 12).
У зв"язку із встановленням факту батьківства ОСОБА_7, позивач звернулася до Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області із заявою про внесення змін у актовий запис про народження №2872 від 29.11.2006 ОСОБА_5 на підставі рішення суду від 18.10.2017 у справі №295/7900/17 про встановлення факту батьківства, що не заперечується сторонами.
Листом від 29.03.2018 №1444/8.26-15 Житомирський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області повідомив ОСОБА_1 про те, що для внесення змін на підставі рішення суду про встановлення факту батьківства позивачу необхідно звернутися до суду з позовом про виключення з актового запису про народження відомостей про чоловіка який записаний батьком дитини (а.с.17).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 №2398-VI (далі - Закон №2398-VI).
Відповідно до ст. 1 Закону №2398-VI запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.3 Закону № 2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус.
Положеннями статті 22 Закону №2398-VI визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану визначений Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, які зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила №96/5) ( в редакції чинній на час виникнення спірних відносин).
Пунктом 1.1 Правил №96/5 передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Згідно з п. 1.5 Правил №96/5 заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Відповідно до пункту 2.5 Правил №96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається, зокрема, особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього).
Як передбачено пунктом 2.6 Правил №96/5, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Позивач при зверненні із заявою про внесення змін в актовий запис про народження №2872 від 29.11.2006, складений відділом реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції на ОСОБА_5, надала копію рішення суду від 18.10.2017 у справі №295/7900/17, відповідно до якого встановлено факт батьківства та зобов"язано Житомирський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області внести відповідні зміни.
Відповідно до пп.2.13.1 п.2.13 Правил №96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Підпунктом 2.16.4 пункту 2.16 Правил №96/5 передбачено, що на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов'язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Згідно з абзацом 2 пункту 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006 №3 роз"яснено, що у тих випадках, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають розглядатись одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу, як батька, з актового запису про народження дитини.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що при визнанні факту батьківства, встановленого рішенням суду, в актовому записі про народження змінюються відомості про батька дитини шляхом внесення відомостей, які зазначено в рішенні суду, однак якщо батьком дитини вже записано конкретну особу, спочатку необхідно виключити відомості про особу яка записана батьком, а потім внести відповідні зміни.
Положеннями статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-IV, рішення Європейського суду з прав людини підлягають застосуванню судами, як джерела права.
Засоби юридичного захисту ефективними є тоді, коли вони можуть запобігти виникненню умов, які становлять порушення, або не допустити подальшого існування таких умов (справа "Мельник проти України", заява №72286/01, рішення від 28.03.2006, щодо статті 13).
Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту.
Верховний Суд України у своїй постанові від 16.09.2015 по справі №21-1465а15 зазначив, що у випадку задоволення позову, рішення суду має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.
З огляду на викладене, з метою обрання ефективного захисту порушеного права позивача, суд приходить до висновку про зобов"язання Житомирського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області виключити з актового запису №2872 від 29.11.2006 про народження ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, складений відділом реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції, відомості про батька - ОСОБА_6.
Покладення такого обов'язку на відповідача не є перебиранням функції іншого суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов'язковість ефективного механізму захисту порушеного права.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та, як наслідок, їх задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
При зверненні до суду з даною позовною заявою ОСОБА_1 відповідно до квитанції №50 від 26.06.2018 сплатила судовий збір в розмірі 704,8 грн.
Згідно з ч.2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674- VІ (далі - Закон України "Про судовий збір") визначено, що від сплати судового збору під час розгляду справ в усіх судових інстанціях звільняються громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб.
Тобто, на момент звернення до суду з даною позовною заявою у позивач мав пільги щодо сплати судового збору.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Частиною 1 статті 9 вказаного Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
З огляду на системний аналіз вказаних правових норм, суд приходить до висновку, що надміру сплачений ОСОБА_1, відповідно до квитанції №50 від 26.06.2018, судовий збір в розмірі 704,8 грн, підлягає поверненню з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 132, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10020, іден. номер НОМЕР_1) в інтересах неповнолітнього ОСОБА_5 до Житомирського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області (майдан Соборний,1, м.Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 42506517) про зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Зобов"язати Житомирський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області виключити з актового запису №2872 від 29.11.2006 про народження ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, складений відділом реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції, відомості про батька - ОСОБА_6.
Повернути ОСОБА_1 з Державного бюджету України надміру сплачений нею судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 (вісімдесят) коп, сплачений відповідно до квитанції №50 від 26.06.2018.
Вступну та резолютивну частини рішення складено у нарадчій кімнаті і проголошено 26 жовтня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Горовенко
Рішення складено у повному обсязі 01 листопада 2018 року